Kriminal u sportu, ili, kako je Zdravko Mamić konačno osuđen!

Prvenstva i kupovi klubova, igrači, vijesti, transferi, kladioničari u plusu (no kako drukčije?!)

Moderator/ica: Socrates

Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36480
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Kriminal u sportu, ili, kako je Zdravko Mamić konačno osuđen!

Post Postao/la storm »

Iza Mamića ostaje spaljena zemlja. Klub bez identiteta i novo zlo na vidiku
Zvonko Alač
slika
Foto: Zvonko Alač


TRIJUMFALNO raspoloženje, pa čak i opijenost srećom, zavladali su među navijačima Dinama nakon što je Vrhovni sud potvrdio krivnju braće Mamić za pljačku Dinama i zatvorske kazne od šest i pol godina za Zdravka te četiri godine i osam mjeseci za Zorana.

To je čak i braću vječno nakačenu na Dinamo natjeralo da daju ostavke na sve funkcije u klubu te da spremaju pribor za osobnu higijenu i nekoliko komada donjeg rublja kako bi se javili pritvorskom nadzorniku.

Dinamovci nemaju razloga za slavlje. Sjetite se tko je naslijedio Canjugu
Međutim, dinamovci nemaju razloga za euforiju. Oni stariji pamte da su prije 20 godina navijači isto tako slavili to što su skinuli ništa manje omraženog Canjugu, koji je klub vodio kao Tuđmanov namjesnik i operativac pretvaranja narodnog i gospodskog Dinama u režimsku i dvorsku Croatiju. Navijači, kao i uvijek nesamokritični i skloni mitomaniji, taj prevrat i micanje simbola ere u kojoj je Dinamo postao antiteza svega onog što je bio - pripisivali su sebi.

Možda i jesu u pravu, ali bolje bi za njih bilo da nisu. Jer ako su oni doista maknuli Canjugu, onda su u najboljem slučaju bili i ostali izmanipulirani te nehotice postali sredstvo zamjene jednog velikog zla onim koji je postao sinonim za najveće. Umjesto režimskog, nastao je obiteljski Dinamo. Canjugu je smijenio i zamijenio Mamić.

Kao i prije 20 godina, Dinamo i država su u situaciji kada u prevratima ispliva talog
Oni oprezniji i tada su upozoravali da se Dinamo, država i društvo nalaze u limbu, vakuumu, ničijoj zemlji, prijelaznom razdoblju, vremenu velike neizvjesnosti, nazovite to kako vam drago, i da je tada svašta moguće, a najviše da se jedno zlo zamijeni još većim.

Upravo u takvim vremenima i okolnostima smo i danas, 20 godina i jednog vladara u Dinamu kasnije. Poveznice i upozorenja tu ne prestaju. Vremena kada su "navijači" skidali Canjugu i Mamića slična su i po tome što upravo u njima na površinu ispliva talog društva, koji pranjem biografija i milijuna sakuplja ugled, status i prestiž te se pretvara u elitu.

Iza braće i njihove svite ostaje spaljena zemlja
Nakon 15 godina koje su pojeli Mamići, dinamovci se nemaju zašto radovati jer iza braće i njihovih klimavaca ostaje spaljena zemlja na kojoj neće tako skoro niknuti nešto zdravo. Klub bez identiteta, uništenog ugleda koji je stvarao desetljećima. Nekad je bio užitak biti uz Dinamo, ali on već predugo odbija generacije navijača jer nitko s najniže postavljenom ljestvicom morala i ukusa ne želi biti uz klub koji je zadnjih 35 godina bio režimski, a zatim obiteljski i cijelo to vrijeme sudački protežiran, simbol primitivizma, sukoba interesa i kriminala.




Svjetina koja je zatvarala oči i uši na sve ove teške svinjarije i hrlila na tribine Maksimira samo kako bi se ogrebala za komadić slave u Ligi prvaka ili Europa Ligi, praveći se da nogometaši i bivši omiljeni trener nemaju veze s onim koji su ih doveli i koji ih plaćaju, posebna je priča i snosi velik dio krivnje za to što je Dinamo ovoliko dugo bio pod čizmom obitelji i postao pojam svega gore navedenog. Osim ako ne mislite da cilj opravdava sredstvo, odnosno da sve to nije važno zato što je Dinamo pod Mamićima prodao igrače za "milijardu eura", kako je rekao pali boss, te u HNL-u nabio tisuću bodova prednosti u odnosu na Hajduk.

Mantra koja nema smisla
Bilo bi zato divno da konačni pad Mamića posluži za otrježnjenje dinamovaca, da konačno shvate kako su posljednjih godina lagali sami sebe i sklapali pakt s vragom čiji pad sada slave.

Nemoguće je, naime, slaviti uspjehe Dinama po Europi istovremeno se boreći protiv onoga koji je doveo i platio igrače i trenera koji su te uspjehe ostvarili i sve to opravdavati ponavljanjem "Mi smo za Dinamo, a protiv Mamića".

Ili diviti se igračima koji javno plješću na Mamićevo "Razbijte diskoteku, sve ćemo platiti ja i Dinamo!" i prilikom potpisivanja ugovora zahvaljuju bjeguncu u Međugorju, dok se istovremeno na tajnim sastancima s navijačima žale da im "Zdravko brani da s njima slave golove i pobjede".

Vrijeme je za promjenu paradigme. Ovo je Dinamo
Zato što zadnjih 15 godina, bili Mamići na Maksimiru, u Remetincu, Saudijskoj Arabiji ili Međugorju, Dinamo, to jesu oni. Barem ono u što se taj klub izrodio. Vrijeme je, dakle, za promjenu mantre i paradigme. Ovo sada JE Dinamo. Kao što je bio i onaj 15 godina ranije, za vrijeme Tuđmana i Canjuge.

Zato što predugo, skoro pola svog vijeka, taj klub živi dijametralno suprotno od onoga kako piše u povijesnim knjigama i novijim bajkama kojima se dinamovci hrane. Čak pola svog postojanja i to drugu, recentnu polovicu, Dinamo nema nikakve veze s Dražanom Jerkovićem, ali itekako ima sa Zoranom i Zdravkom Mamićem.

To je brojnim dinamovcima ubilo esenciju ljubavi prema klubu - emociju.

Besmisleno je, dakle, slaviti što je taj Dinamo bez poraza došao do proljeća u Europi i usput zanemarivati da ga je do Tottenhama kao menadžer engleskog tipa doveo čovjek nepravomoćno osuđen na četiri godine i 11 mjeseci zatvora za pljačku Dinama.

U tijeku je okretanje kaputa i lakiranje biografija
Pad Mamića, kao i svakog naizgled neuništivog i monolitnog poretka koji počiva na kultu ličnosti, nepogrešivosti vođe i poslanju obitelji koja ga vodi, pratit će okretanje kaputa onih koji su cijeli taj projekt zdušno podržavali, divili se gazdi i pljeskali mu, od lutki u klupskoj skupštini do novinara bliskih klubu.

Lakiranja biografije i uljepšavanje povijesti u sklopu distanciranja od palog vožda u ovakvim situacijama posebno je popularno kada su u pitanju pokojni velikani, pa smo tako ovih dana mogli slušati i čitati kako su Mamići i njihov Dinamo potpuna suprotnost i negacija Dinama Zlatka Kranjčara, kao ultimativne ikone i maskote njegove idealne i idealizirane ere. Pokojni Cico to svakako jest, ali činjenica je i da se dugo preko medija sam pozivao za trenera Dinama obitelji Mamić, prije nego što je to i postao u ljeto 2016., nakon i prije Zorana Mamića, dok je ovaj bio u državi u kojoj, za razliku od zemalja EU, ne blokiraju plaće optuženicima.

Zaboravite rezove
Što se tiče budućnosti Dinama nakon pada Mamićevih, važno je napomenuti kako je Obitelj u proteklih 15 godina klub napravila potpuno ovisnim o sebi i svojim poltronima te je tako stvorena okoštala struktura, koja se može maknuti jedino rezom. Međutim, kao što znamo, u Hrvatskoj nema rezova, koliko god ih se obećavalo i najavljivalo. Umjesto toga, pusti se da biologija učini svoje. Kao u slučaju odnedavno pokojnog Dinamovog počasnog predsjednika, koji je usput bio vječni, doživotni gradonačelnik Zagreba.

Oslobođenje iluzija bila bi najveća korist od pada Mamićevih
Zato bi najveća korist od pada Mamićevih, veća i od toga da u klub uđu članovi i pošteni kapital, bila da se navijači Dinama oslobode iluzija i laganja samima sebi. Da se razumijemo, na to nije bio imun ni potpisnik ovog teksta. Tek kada i ako do toga dođe, moći ćemo slaviti dan oslobođenja Dinama.
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36480
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Kriminal u sportu, ili, kako je Zdravko Mamić konačno osuđen!

Post Postao/la storm »

Hvala USA, hvala FBI....da nisu podastrli dokaze, koji su prikupljeni u jednoj svjetskoj akciji suzbijanja kriminala u sportu, dokaze, koje čak ni korumpirano hrvatsko pravosuđe nije moglo ignorirati, bez njih to nikad ne bi krenulo....sljedeći su nakon braće Dalton, na redu i suci, političari....bez kojih on ništa ne bi mogao.
Sad je i on progovorio, vidjevši da je sve gotovo...

I danas poalko dolazi mnogima iz guzice u glavu, što BBB najmanje desetljeće urlaju...i opet su bili u pravu.
Ali doći ću još do toga....imam tu stotinjak postova ispisati, ja sam...
1
1 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Kriminal u sportu, ili, kako je Zdravko Mamić konačno osuđen!

Post Postao/la Socrates »

BBB su u velikoj mjeri jedina svijetla tacka svega oko Dinama.

Bile su te tri godine mog djetinjstva, kad me rodjak redovno vodio na Maksimir. Zato ja nikad ne mogu reci da mrzim Maksimir, ma koliko bio ruzan.Tada je Dinamo bio Croatia.

Valjda ce se sada otvoriti put da se politika i razni kriminalni interesi uklone iz i oko Dinama.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36480
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Kriminal u sportu, ili, kako je Zdravko Mamić konačno osuđen!

Post Postao/la storm »

Socrates je napisao/la: 17 mar 2021, 20:40 BBB su u velikoj mjeri jedina svijetla tacka svega oko Dinama.

Bile su te tri godine mog djetinjstva, kad me rodjak redovno vodio na Maksimir. Zato ja nikad ne mogu reci da mrzim Maksimir, ma koliko bio ruzan.Tada je Dinamo bio Croatia.

Valjda ce se sada otvoriti put da se politika i razni kriminalni interesi uklone iz i oko Dinama.
Estetski jest ružan do bola, ali nema mi draži :oo
Ja nisam optimist.
Zašto?
Zato jer je Mamić bio samo posljedica društva, uređenja...ogledalo društva, koje više manje sa pauzama vodi kriminalna organizacija HDZ.
Zašto bi segment kao što je sport, bio izuzetak.
Čitam sva ta naricanja tobožnjih dinamovaca, kako kmeče za braćom....oni isti, koji su naricali i za Bandićem.

Evo i prigodnog razmišljanja...

Država u kojoj se žali za Bandićem i braćom Mamić nalikuje kriminalnoj jazbini
Vladimir Matijanić
slika
Foto: Guliver
NIJE se jučer čestito ohladilo računalo na Vrhovnome sudu na kojem je ispisana pravomoćna presuda braći Zdravku i Zoranu Mamiću, a po društvenim je mrežama počela cirkulirati objava bivše televizijske zvijezde kojoj je, eto, teško palo donošenje konačnog pravorijeka baš sada kad Dinamo čeka uzvratnu utakmicu protiv Tottenhama i baš sada kad je zahvaljujući Zdravkovoj poduzetnosti i genijalnosti hrvatski nogomet tako divan i uspješan.



Mamić je očajnik, a Sessa ugledni sudac
Danas smo svjedočili novom performansu Zdravka Mamića, ovoga puta u ulozi ogorčenog bjegunca. Što je govorio, vjerojatno ste čuli. Ili niste, a u tom slučaju, nije vas ni briga. Ima tu i zanimljivih optužbi, recimo o predsjedniku Vrhovnoga suda Đuri Sessi, ali ovo je Hrvatska, nitko ne očekuje objektivnu, brzu i efikasnu provjeru njihove utemeljenosti. Mamićeva je galama sada urlanje očajnika, dok je Sessa i dalje ugledni sudac.

> VIDEO Bjegunac Mamić: Podmićivao sam Sessu, sucima iz Osijeka sam dao 500.000 eura

Potom se oglasila i Hrvatska radiotelevizija. Udarni politički talk show najavljuje pitanjem: "Je li Zdravko Mamić više naštetio Dinamu ili mu donio korist?" Autoru, očito, nije palo na um zapitati se čija je ta "korist" koju je osuđeni kriminalac eventualno donio voljenom klubu.

Masa uplakana zbog tužne sudbine krupnih kriminalaca
Ne bi bilo pravedno reći kako su istupi utučene bivše televizijske zvijezde ili dilema javne radiotelevizije dio plimnog vala nezadovoljstva presudom - komentari su, koliko se može zapaziti, više rezignirani jer je institucionalna pravda po običaju stigla nekoliko godina nakon što je svima bilo sve jasno - no izdvajamo ih kao zgodan pokazatelj inače popularne škole razmišljanja, tradicionalno pune sućuti za one koji kradu, ali i "nama dadu".

Krađa, naime, spada u kaznena djela za koja tradicionalno postoji višak razumijevanja. Što su podvizi krupniji, milijuni brojniji, a odvjetnici skuplji, veći je broj bića ispunjenih suosjećanjem za aktere. Pritom povod za iskazivanje empatije prema pljačkašima više nije nužno osobni interes: kada bivša televizijska zvijezda veli da nije bila na platnom spisku pravomoćno osuđene braće, treba joj vjerovati. Ljubav prema krupnom kriminalu i istaknutim kriminalcima ne mora nužno biti utemeljena na ostvarenoj koliko na priželjkivanoj koristi. U masi uplakanoj zbog povremeno tužne sudbine istaknutih domovinskih pljačkaša nisu samo neposredni korisnici njihovih usluga, izravna klijentela, nego i konzumenti mitova o njihovim uspjesima. Otud i fascinacija menadžerskim sposobnostima famiglie Mamić.

Nedavno smo svjedočili sličnom fenomenu. Smrt Milana Bandića pokrenula je lanac patetičnih prisjećanja na njegovu nepresušnu radnu energiju, a pred kamerama i mikrofonima redali su se svjedoci pokojnikove svetosti, maltene bezgrešnosti, mahom osobe koje je vezao čvrstim materijalnim sponama, ali i nesretnici poput onog susjeda čiju je tugu potaknulo gorko saznanje da mu iznenada preminuli gradonačelnik nije stigao srediti stan na Zavrtnici.

> Bandićev susjed: Žao mi je samo što mi nije sredio stan na Zavrtnici

Sportskim životom do pravomoćne presude
Dobro, Bandić nije osuđen, za razliku od Mamića, ali to nema baš velike veze s omjerom krivnje ili nevinosti koliko s tromošću hrvatskog pravosuđa i vitalnošću organizama naših uglednih kriminalaca. Mamići su, očito, skloniji sportskom životu, pa su i dočekali pravomoćnost postupaka. To u Hrvatskoj mogu samo najsnažniji.

Milijuni tako odlaze, rastače se do kraja nešto što se jednom činilo kao perspektivna postsocijalistička država, a sada je kriminalna jazbina s tromim sudstvom, utjecajnim prevarantima, sumnjivim sucima, zakašnjelim presudama i nestalim milijunima. To pravdati i voljeti mogu samo moralno indiferentni, neinteligentni i ostrašćeni.
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36480
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Kriminal u sportu, ili, kako je Zdravko Mamić konačno osuđen!

Post Postao/la storm »

Sljedeći moraju dobiti presude Luka Modrić, Vedran Ćorluka, Dejan Lovren i ostali...
Kad se završi sa korumpiranim sucima....ali o njima u sljedećem postu.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36480
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Kriminal u sportu, ili, kako je Zdravko Mamić konačno osuđen!

Post Postao/la storm »

Sve tajne Mamićeva USB-a: Stotine tisuća eura u kešu, skrivanje po hotelu, misteriozna Nataša...

slika

Jutarnji donosi sve detalje materijala koje je Zdravko Mamić na sticku u listopadu dostavio Uskoku
Piše: Matej Devčić
Imamo USB koji je Mamić poslao Uskoku, detaljno je opisao druženja s osječkim sucima

Jutarnji list u posjedu je materijala koje je Zdravko Mamić još u listopadu poslao u USKOK. Bjegunac od hrvatskog pravosuđa, pravomoćno optužen na šest i pol godina zatvora, tvrdi da ima dokaze o tome kako je podmićivao suce koji su mu, na kraju, i presudili.

Mamić je u svom iskazu koji traje više od 80 minuta detaljno opisao neke situacije koje su se navodno dogodile, a iz USKOK-a su još jučer odgovorili da provjeravaju materijale i sadržaj na USB-u.

- Danas 8. listopada u 9 sati ujutro, počeo sam davati putem videolinka iz Međugorja svoju izjavu, koju dajem svojevoljno pod puno materijalnom odgovornošću želeći iskazati istinu i moja saznanja i iskustva i suradnju s tri suca Županijskog suda u Osijeku - tim riječima započinje audio iskaz Zdravko Mamić.


Mamić u svom iskazu na početku tvrdi da mu je 24.7.2017. na stadionu Dinama, nakon završetka utakmice između Hrvatske i Ukrajine, prišao jedan čovjek koji ga je pitao može li do njega doći gospodin Ljubo Pribić (zamjenik upravitelja zatvora u Osijeku) s još nekim ljudima. Mamić navodi da je Pribiću nabavio karte za tu utakmicu te da ga je osobno poznavao, stoga je rekao da oni dođu do njega.

- Gospodin Pribić je u ložu Maksimir ušao s nekoliko ljudi i predstavio mi je tu gospodu kao suce koji će mi suditi u Osijeku. To su bili suci Darko Krušlin, Zvonko Vekić te njihov prijatelj Zoran Škorić, direktor i vlasnik Osijek Koteksa. Dugo smo razgovarali i pričali o mom predmetu i budućem suđenju u Osijeku. U jednom trenutku sam skinuo sat s ruke, marke Audemars Piguet, i stavio ga na ruku Darka Krušlina. On je otišao s mojim poklonom na ruci u Osijek. Svemu ovome je prisustvovao osječki poduzetnik Drago Tadić koji se cijelo vrijeme s nama družio i pio. Poslije ću objasniti zašto je gospodin Drago Tadić bio s nama, uz gospodina Škorića, gospodina Pribića i gospodina Vekića - kazao je Mamić.


Kazao je i da je Pribić nakon tog druženja u više navrata dolazio kod njega na stadion i kod Vlatke Peras, predsjednice Uprave GNK Dinamo, po sportsku opremu za sebe, suce Krušlina i Vekića te da se radilo o trenirkama, dresovima i tenisicama od Dinama i hrvatske reprezentacije. Mamić tvrdi da su kasnije Pribić i suci naručivali dresove Real Madrida s potpisima Luke Modrića i Matea Kovačića koje im je prenosio osječki poduzetnik Drago Tadić (koji je 2018. pobjegao u BiH nakon što je pravomoćno osuđen u aferi pokušaja podmićivanja sudaca Vrhovnog suda).

Sat vratio ispred WC-a
Mamić u svom iskazu nadalje navodi da mu je 27.4.2017., kada je došao na suđenje Osijek, na Županijskom sudu prišao Ljubo Pribić.

- Bio je u uniformi sa svog radnog mjesta, jer kao što je poznato, on je jedan od vodećih ljudi u osječkom zatvoru, i rekao mi da gospodin Krušlin želi preko njega vratiti sat marke Audemars Piguet koji sam mu poklonio poslije utakmice iz razloga jer se boji zadržati sat, jer je činu prihvaćanja dara sata bio prisutan Drago Tadić i da bi ga on mogao cinkati i ucjenjivati i da zbog toga... iako bi želio zadržati sat - tvrdi Mamić.

Navodi da mu je nakon prvog djela rasprave Pribić u pauzi vratio sat ispred wc-a kod sudskog kafića te da ih je u tom trenutku zatekao tužitelj Mišković koji se stepenicama spuštao prema kafiću.

- Sjećam se da smo nas dva ostali u šoku i strahu, ali je Mišković bio iznenađen da sa mnom razgovara čovjek u policijskoj uniformi - navodi Mamić.

U audio iskazu tvrdi da se tijekom suđenja često počeo viđati sa sucem Vekićem koji ga je, kako je kazao, uvjeravao da će Krušlin osloboditi njega i ostale optuženike.

- Rekao mi je da mu je on najbolji prijatelj i da ima apsolutno kontrolu nad njim i da ima iskustva u nekim drugim predmetima - tvrdi Mamić.

Prilikom njihovog prvog susreta u Zagrebu na Cvjetnom trgu u restoranu My Way, tvrdi Mamić, pridružio im se vlasnik Tomislav Horvatinčić koji ih je došao pozdraviti.

- Kada je shvatio s kim sam sjedio, upozorio me da se jako pazim - navodi Mamić.

Stotine tisuća kuna u vrećici
S njima je tada, priča, bio i njegov vozač Robi Palić koji je čuvao stražu te je Mamića i Vekića poslije ručka odvezao na stadion Maksimir ispod južne tribine gdje je Mamić Vekiću u vrećici dao 100 tisuća eura u kunama.


- Ostao sam na stadionu, a Robi Palić je odvezao gospodina Vekića u grad gdje ga je čekala prijateljica Nataša. Onda se Robi Palić vratio po mene. To je bio, siguran sam, vikend - subota. Na tom viđenju mi je sudac Vekić rekao da mu je sudac Krušlin najbolji prijatelj i da će njih dvojica riješiti oslobađajuću presudu i da bi trebalo počastiti gospodina Krušlina, na što sam mu predao već rečenih 100 tisuća eura da oni to podijele. Nakon toga smo se učestalo počeli nalaziti i u Zagrebu i u Osijeku - tvrdi Mamić.

Navodi da su se on i Vekić redovito viđali u restoranu Zelenjak, na adresi Zelenjak 35, u maloj sobici u sklopu restorana. Mamić tvrdi da je u prvih nekoliko susreta pokupio suca Vekića i njegovu prijateljicu Natašu ispred hotela Sheraton ili Westin u koje ih je, kako tvrdi, smještao i plaćao im smještaj. Mamić govori i da misli da im je nekoliko puta smještaj platio i GNK Dinamo jer je rezervacije hotela za Vekića i Natašu vršio preko Vlatke Peras, a ona je u nekoliko navrata platila fakture hotelu.

- O našim susretima u restoranu Zelenjak mogu svjedočiti djelatnici restorana, a uvijek je prisustvovala gospođa Nataša, prijateljica gospodina Vekića, a dvaput je bila i Natašina kćer Ena. Svaki puta bih joj ja dao od 3 do 10 tisuća eura za šoping po Zagrebu. U vrijeme mog suđenja također smo se našli i u Tuheljskim toplicama u hotelu Terme gdje je gospodin Vekić došao na vikend s prijateljicom Natašom. Također sam se s gospodinom Vekićem i Pribićem viđao u vikendici gospodina Pribića u Baranji. Oni su htjeli i predlagali da se vidim s gospodinom Krušlinom, što sam kategorički odbijao da ne riskiram da nas se vidi zajedno - tvrdi.

Restoran Dva goluba
Mamić u audio iskazu također navodi da se jedanput prije jedne od utakmica na koje su, kako tvrdi, često dolazili Vekić, Krušlin i Pribić, vidio s Vekićem u zagrebačkom restoranu Dva goluba na Kvatriću te da je u društvu Vekića sjedio Mate Radeljić, koji je bio savjetnik bivše predsjednice Kolinde-Grabar Kitarović.

Mamić tvrdi da se tijekom suđenja najmanje desetak puta vidio s Vekićem u stanu gospođe Nataše, koji se nalazi u centru Osijeka.

- Nekoliko puta su me doveli Pribić ili Tadić, a kada sam upoznao mjesto i adresu stana dolazio bih više puta sam. Često sam s njima večerao u stanu, a Vekiću sam davao novac, 20 tisuća eura za neimenovanu financijsku vještakinju čije ime zna Drago Tadić, koji se sastao s Vekićem i tom vještakinjom, za koju je Vekić rekao da će ju Krušlin pozvati kao svjedoka eksperta kojeg treba nagraditi. Predao sam gospodinu Vekiću u stanu kod Nataše 20 tisuća eura i to je bilo pri kraju suđenja. Do svjedočenja gospođe nije došlo, ali je Vekić novac zadržao - kazao je Mamić.


Tvrdi i da je u ljeto 2017. predao 5 tisuća eura Vekiću za godišnji odmor s Natašom u Pirovcu. Mamić na snimci tvrdi da je na jednom od susreta u Zelenjaku novac predao Vekiću te je opisao kako je primopredaja izgledala, a da su sve vidjeli djelatnici restorana kao i vlasnik.

Okršaj na proslavi kod Dolačkog
Zatim Mamić spominje 27.12.2017. i vikendicu u Buševcu pored Velike Gorice od Željka Dolačkog u kojoj je prisustvovao proslavi godišnjici braka njegovog branitelja Veljka Miljevića i njegove supruge.

- Za vrijeme te večere dobio sam, ne prvi put, telefonski poziv, video call gdje su me iz restorana Bocca Márai u Miramarskoj zvali Drago Tadić, gospodin Vekić, gospodin Krušlin i gospodin Pribić i pjevali mi iz restorana. Vidjeli su da se ja nalazim također na fešti i pitali me gdje sam, ja sam rekao gdje sam i u neko doba na moje zaprepaštenje su banuli u prostoriju u Buševcu, u vikendicu od Dolačkog. S nama su nastavili feštati i plesati s mojom suprugom, a posebno je intiman u druženju s mojom suprugom bio Krušlin koji je supruzi Marini pokazivao prepisku koju je vodio sa svojom suprugom iz Osijeka koja mu je govorila da ne pije i brzo ide kući. Oni su se grlili, ljubili i razgovarali o najintimnijim stvarima. U jednom trenutku smo se Krušlin i ja povukli u prostoriju i počeli pričati o mom predmetu. Gospodin Krušlin mi je rekao da me njegova majka, koja je iz Tuzle, obožava i da mu je rekla da me ne smije osuditi i da više ne dolazi kući ako se to dogodi. Zatim je rekao da mu je stalo do druženja sa mnom i da mu to imponira, ali da će me morati osuditi iako nisam kriv. To mi je rekao, a ja sam se potpuno izbezumio i rekao 'kako može biti takav monstrum i kako mi se usudi to reći i kakvu to on čast ima, kakav je sudac koji priča o tome da mu se ja sviđam, da sam nevin, ali što ako će morati presuditi'. Došlo je do takve žučne rasprave, pa skoro i do fizičkog kontakta. Onda su ga Vekić i Miljević razdvajali i umirivali da ne dođe do većeg ekscesa. Na toj proslavi bilo je najmanje 30-ak sudionika - priča Mamić.


Mamić u audio snimci ponovno spominje kako su Vekić i Nataša dolazili vikendom u Zagreb, spavali u Sheratonu ili Westinu, a te račune bi plaćao Dinamo fakturom ili karticom ili bi im on osobno predao novac jer se bojao da ne ostavi kakve tragove. Mamić tvrdi da se u tom periodu dogovorio s Vekićem da će njegova prijateljica Nataša, njena kćer Ena, njegova supruga Marina i on dočekati novu 2018. godinu u Dubaiju. Mamić tvrdi da je kupio avionske karte za njih troje, predao ih Vlatki Peras u kuverti, a ona ih je predala Ljubi Pribiću koji je Vekiću i Nataši avionske karte predao u Osijeku.

Gospođa Mica
Mamić pritom spominje i dva datuma, no jedan od njih se preklapa s događajem proslave godišnjice braka Veljka Miljevića u Buševcu.

- Karte su bile kupljenje za avion kompanije Fly Dubai koja je letjela iz Beograda i oni su iz Beograda putovali 27.12.2017., a moja supruga i ja iz Zagreba 26.12.2017., dan iza Božića. Dočekali smo ih u Dubaiju i odvezli u novootvoreni hotel na glavnoj ulici u Dubaiju. Smjestili smo ih zajedno u hotel Rixos. Taj hotel se prije par dana otvorio kao novi hotel. Tu smo proveli sve to vrijeme, mislim do 1. i 2. siječnja 2018. kada su oni ponovno otišli s kompanijom Fly Dubai za Beograd, a Marina i ja smo ostali duže i vratili smo se Emiratesom iz Dubaija za Zagreb. Naglašavam da u to vrijeme našeg druženja u Dubaiju često su s nama bili u društvu i moja kćer Lucija Mamić i njen tadašnji dečko Ivan Drač iz Vinkovaca koji je inače djelatnik i zaposlenik HGK. Gospodin Vekić mi je rekao da ga je iz Osijeka u Beograd doveo nepoznati vozač taksija, nije išao svojim autom, a da mu je to organizirala gospođa Mica koja je vlasnica restorana Bijelo Plavi u blizini stadiona GNK Osijek. Taj taksist je došao po njih kad su došli iz Dubaija u Beograd i vratio ih u Osijek - tvrdi Mamić.


Navodi i da je stanovita Mica bila bitna jer je kod nje bila baza gdje su vrijeme provodili suci Vekić, Krušlin i Pribić i to u vrijeme suđenja protiv Mamića, a domaćin je, tvrdi, bio Drago Tadić koji je sucima i Pribiću plaćao račune ručkova i večera.

- Jedanput sam se našao sa sucem Vekićem ispred tog restorana Bijelo Plavi. Vekić je ušao u moj auto na zadnji sic, a ispred auta ga je čekao Krušlin jer smo se Vekić i ja dogovarali oko nekih stvari. Prenosio je poruke Krušlina i sve je to vidio Drago Tadić koji je u to vrijeme došao do tog restorana i nastavio s njima druženje. Za boravka u Dubaiju smo često izlazili u najelitnije restorane, pa se sjećam da smo bili na jednoj gala večeri u restoranu Nobu, a domaćin je bio gospodin Mišković, predsjednik nogometnog kluba Rijeke - govori Mamić u audio zapisu.

Dubai
Tvrdi i da je s njim bila i njegova supruga Marina, sin Mario sa svojom suprugom, te da se u restoranu nalazilo preko dvadesetak ljudi. Drugu večer u tom istom restoranu, tvrdi Mamić, bio je s Vekićem i Natašom te im je prišao Ferdo Milin, trener iz Zadra koji je došao kao gost u restoran te ih počastio skupom bocom crnog vina.

Nadalje navodi kako su Nataša i njena kćer Ena u Dubaiju otišli i u Al Ain, gdje je njegov brat Zoran Mamić bio trener istoimenog kluba te da su bili gosti na utakmici.

- Sjećam se da su me u loži predstavili šeiku koji je vlasnik i predsjednik kluba kao Zoranovog brata, a ja sam mu predstavio Vekića i njegovu prijateljicu Natašu. Šeik nam je predstavio i Winfrieda Schäfera. Gledali smo utakmicu, a u poluvremenu smo prisustvovali ritualu šeika i drugih suradnika koji su se klanjali za vrijeme poluvremena. Za vrijeme tog boravka organizirali smo posjet jednom od najboljih muzeja na svijetu u Abu Dhabiju. Tamo smo bili gospodin Vekić, Nataša, njena kćer, Marina i ja i nakon posjete tog muzeja smo otišli do restorana Le Pettit, gdje je Zoran organizirao večeru. Na toj večeri nam se pridružio i Dario, suprug od Vekićeve kćeri, a koji je živio u Dubaiju jer je tamo bio liječnik. Bio je s nama na večeri, a poslije večere smo otišli do njegovog hotela i znam da smo do dugo u noć sjedili u hotelu Four Season i da smo pili francuski konjak. Također znam da sam dao gospodinu Vekiću 10 tisuća eura da ima za šoping u Dubaiju u koji je jedanput išao s Natašom i Enom, a drugi put smo išli u šoping u Dubai Mall njih troje, moja supruga Marina i ja. Tako se sjećam da sam mu kupio sa svojim novcem još nekoliko stvari, a upečatljivo je ostalo da sam mu kupio cipele Louis Vuitton. Bile su od prave kože i mislim da su koštale cirka oko 2 tisuće eura. To nije bio jedini poklon koji sam kupio - tvrdi Mamić te dodaje da se ni ne sjeća što je sve kupio Vekiću.

Čepinska skupina u hotelu
Mamić navodi i da se u jednom susretu s Vekićem, Pribićem i Tadićem u hotelu International dogovarao oko lobiranja za Vekića kako bi on postao predsjednik Županijskog suda u Osijeku te da je u tom aktivno sudjelovao. Pritom govori i o jednom zanimljivom susretu koji, kako se čini, nisu očekivali.

- Tom prilikom kad smo se susreli i dogovarali u hotelu International primijetili smo da ulaze dečki iz tzv Čepinske skupine, Stipe Barišić zvan Moljac, Dragan Baković Bambur i gospodin Biluš i kad smo to vidjeli, onda smo zamolili gospodina Leku, koji je direktor i vlasnik hotela, da nas negdje izvede da nas ne vide jer smo morali proći pored njih. Onda nas je gospodin Leko izveo na sporedan ulaz u podrumu hotela da nas ne vide - tvrdi Mamić.

Nadalje navodi kako mu je cijelo vrijeme u Osijeku Pribić dolazi sa zamolbama za Vekića i Krušlina za karte za Dinamove utakmice u Europi ili u Hrvatskoj, te da mu je Pribić govorio da gospođa Krušlin traži od supruga neke stvari za uređenje kuće, pa mu je Mamić u nekoliko navrata predao novac kako bi Pribić kupio stvari za Krušlina.

- Uvijek bih mu dao neki novac za te namjene, a neki novac njemu kao kuriru i za troškove. Kad su me informirali da gospodin Krušlin ljetuje u Pakoštanima, u vikendici od svoje punice, i da tamo voli piti neko tamošnje dobro vino. Ne sjećam se ime vina, ja sam to crno vino nabavio u vinoteci koju drže vlasnici Šušak i kupio vino pa ga putem Ljube Pribića i Tadića poslao za suca Krušlina - tvrdi Mamić.

U snimci ponovno ističe da su Pribić, Krušlin i Tadić često bili gosti na utakmicama Dinama i hrvatske reprezentacije ta da su karte podizali kod Vlatke Peras ili Željka Kordića, blagajnika kluba, a karte bi podizao ili Pribić ili Škorić .

- Kad bi oni dolazili na utakmice mi bi se vidjeli ili u klubu ili nakon utakmice negdje u sklopu stadiona i uvijek bi razmijenili neke informacije. Naglašavam da i nakon moje presude koja se odvila 8.6. čini mi se 2018. godine, oni su nastavili dolaziti na utakmice pa se tako 24.7.2018. kad je Dinamo igrao u drugom kolu protiv izraelskog kluba Hapoel Beer-Sheva, rezultat je bio 5:0, sudac Krušlin i Vekić, Pribić, Tadić i ne znam je li bio neko od njihovih prijatelja, su se spustili u svečani salon u prostorije kluba gdje inače ja radim i slavili pobjedu Dinama. Domaćin im je bio gospodin Tomislav Marčinko, ali i svi drugi ljudi u Dinamu. Tako su mi slali video call pozive, ali i fotografije gdje gospodin Krušlin nazdravlja i pjeva moju omiljenu pjesmu 'Ne može nam nitko ništa, jači smo od sudbine'. Tom je prisustvovalo minimalno 50 ljudi, a bili su moji gosti na utakmici finala kupa 23.5.2018. samo nekoliko dana prije moje presude, protiv Hajduka, bili su mnogi ljudi uključujući rukovodstvo Dinama, Barišić, Marčinko i ostali - tvrdi Mamić.

Upozoranje u Hiltonu
Mamić se prisjetio i slavlja rođendana suca Krušlina u vikendici u Baranji kada su ga zvali putem video calla te su rezali tortu koja je bila u obliku Dinamovog grba, koju je, kako tvrdi, za tu priliku napravila gospođa Nataša.

- Sjećam se i fotografija koje mi je poslije poslao gospodin Tadić koji je tamo bio prisutan, a te fotografije ima i moj brat Zoran Mamić. Ja sam se bojao držati to na mobitelu pa sam rekao Zokiju da pohrani tu i neke druge fotografije. Na tom rođendanu sam vidio da je bio Krušlin, Vekić, Pribić, Tadić, sudac Mitrović, Zoran Škorić. Pjevali su - tvrdi Mamić.


- Također, mogu reći da 3.6.2018., znači to je pet dana uoči izricanja moje presude, koja je bila 8.6. su Pribić i Vekić bili gosti u mojoj organizaciji i organizaciji Hrvatskog nogometnog saveza na utakmici u Liverpoolu između Hrvatske i Brazila koju je Hrvatska izgubila 2:0. Također sam organizirao da na tom charter avionu kao moji gosti budu gospodin Drago Tadić i njegov sin Zvonimir Tadić. Oni su tog 3.6. bili u Liverpoolu, a ja sam sjedio predvečer negdje u hotelu Hilton u Vukovarskoj ulici. Tada je negdje u popodnevnim satima između možda 6 i 7 sati uvečer, uslijedio poziv mog prijatelja nogometnog suca Željka Širića iz Osijeka koji me pitao gdje se nalazim. Rekao sam da sam u Zagrebu u hotelu Hilton, on mi je rekao sjedi tu i čekaj me, evo odmah krećem iz Osijeka prema tebi. Dočekao sam ga u hotelu Hilton, došao je društvu dvojice muškaraca, sjeli su i rekao sam im da pričaju. Oni su pričali kako su sjedili u kafiću na raskršću gdje se nalazi Županijski sud u Osijeku, a kafić se nalazi prekoputa, i gdje su slušali suca Krušlina i suca Jukića kako dogovaraju presudu, moju i Zoranovu, na više od 5 godina, gdje se posebno zalagao sudac Jukić koji se zalagao da mi se presudi na 8 godina. Bio sam šokiran i u nevjerici. Par dana prije toga Dinamo je igrao prvenstvenu utakmicu protiv Osijeka. Navečer smo sjedili Barišić, Božica Barišić, Marčinko i ja na recepciji hotela Osijek u baru i ja sam u jednom momentu se ispričao da moram otići na važan sastanak i da ću se brzo vratiti. Otišao sam jednim poprečnim putem do stana gospođe Nataše gdje sam ispred stana zatekao Ljubu Pribića koji je sa mnom ušao u stan kod Nataše gdje je bio Vekić i gdje su me izvijestili da je Krušlin napisao oslobađajuću presudu za sve nas i tu smo se razveselili. Popili smo butelju vina i ja sam sretan takvim ishodom otišao natrag kod Barišića, Božice i Marčinka. Nisam rekao gdje sam bio, ali sam im rekao da je sastanak bio uspješan i da sigurno neću biti presuđen nego oslobođen. U povratku kad smo Pribić i ja izlazili iz stana gospođe Nataše sjećam se da sam Pribiću dao 5 tisuća eura. Pribiću sam u više navrata davao novac, žalio bi se da ima jedan kredit koji teško otplaćuje. Rekao mi je da je to otprilike 20 tisuća eura i sjećam se da sam mu u komadu dao 10 tisuća eura da plati dio kredita o kojem je pričao - tvrdi Mamić.

Susret nakon utakmice
Opet se vratio na susret sa Širićem i dvojicom muškaraca te je, nakon što su mu rekli da će biti osuđen, nazvao Tadića i rekao da dogovori sastanak s Vekićem i Pribićem na povratku s utakmice iz Liverpoola te da će ih čekati na parkingu pored hotela Zovko u Sesvetama.

- Došao sam sa Zoranom, a oni su došli s dva auta. Pribić i Vekić su došli s njihovim autom. Bilo je to oko 3-4 ujutro. Ja sam s mojim bratom dočekao njih, došli su s dva auta i izašli su iz auta, ušao sam u auto s Vekićem od gospodina Tadića, a oni su ostali vani. Rekao sam mu: "Što ti to radiš čovječe? Čime se ti to baviš? Jesi li lud? Prije 2-3 dana si mi rekao u stanu Nataše da je sudac napisao oslobađajuću presudu, a sad su mi došli dečki iz Osijeka i rekli kako će me presuditi i kako su Jukić i Krušlin to dogovorili u kafiću preko puta suda". On je bio šokiran i u strahu. Rekao sam mu izvoli ići u Osijek, da nema spavanja i da mi do 12 javi o čemu se radi. To je bio 4.6. ujutro, nakon što su sletjeli nakon utakmice. Tijekom dana sam se nekoliko čuo s Pribićem i shvatio da su dečki Širićevi u pravu i otišao u BiH i tamo dočekao izricanje presude. Pokazalo se da su informacije koje su dali dečki bile točne. Sjećam se da smo Zoran i ja otišli u Zagreb, prema Zagrebu je otišao i gospodin Tadić koji je vozio sina koji je radio i živio u Zagrebu, a Pribić i Krušlin su nastavili putovanje za Osijek - priča Mamić.

Tvrdi i da je u svim njegovim dolascima u Osijek na suđenje uvijek u njegovom društvu bio Drago Tadić koji se družio s Vekićem, Krušlinom i Pribićem, s kojima je, između ostalog, dolazio i u Zagreb te im plaćao ručkove i večere.

- Dolazio je s Krušlinom i Vekićem u Zagreb jer je bio raspisan natječaj za predsjednika Županijskog suda na koji su se javili i Vekić i Krušlin. Ja sam bio jako angažiran u lobiranju za gospodina Vekića i da je on dobio 5 glasova. Bila su tri kruga glasanja, njegov protukandidat, budući predsjednik da je dobio 4 glasa, a kroz utjecaj i koordinaciju predsjednika Vrhovnog suda Đure Sesse u sva tri kruga njegovi suci s Vrhovnog suda, predsjednik DSV-a gospodin Šarić i građanskog odjela gospodin Kontrec nisu htjeli glasati. Da su dali dva glasa ili jedan glas Vekiću onda bi on bio predsjednik Županijskog suda, ili Vrbanu pa bi on bio predsjednik Vrhovnog suda. To su inscenirali, to sam kasnije povezao, da natječaj propadne da ostane njihov prijatelj, čovjek kojeg su imali pod apsolutnom kontrolom, bivši predsjednik suda u Osijeku, gospodin Rašić. Njemu je sa 69 godina istekao mandat. DSV je raspisao natječaj, oni su inscenirali da nitko ne prođe da bi dodijelili Rašiću još godinu dana v.d. da bude sudac, a Rašić nakon godinu dana nije mogao po životnoj dobi sa 70. godina biti sudac i predsjednik pa su ponovno raspisali natječaj kojeg je dobio Vrban. Vekić je imao četiri glasa, jer sam tada bio već u BiH i nisam mogao izlobirati šest glasova. Izabran je ne samo na lobistički nego i krivi način o čemu imam spoznaja, ali o tome drugom prilikom - govori Mamić.

Komunikacija preko "Nataše"
Mamić na snimci zatim govori da je iz BiH komunikaciju s Vekićem vodio putem telefona od gospođe Nataše.

- Ovdje sam često koristio telefon od mog prijatelja, gospodina Zdenka Ostojića, a onda smo na kraju dogovorili komunikaciju da gospođa Nataša kupi poseban broj, pre paid karticu 095, mislim da je bio 095, pa smo komunicirali i na tu karticu. Ja bih znao koristiti i direktnu liniju hotela Regine gdje sam boravio. Onda bi mi Nataša dala svaki put suca Vekića na telefon i ja bih se dogovarao s njim jer on je u međuvremenu bio imenovan za predsjednika Optužnog vijeća u mojoj drugoj optužnici, gdje je bio imenovan ponovno gospodin Jukić koji je bio pod direktnom kontrolom dečki iz Čepina, kao i svi drugi. Član Vijeća je bio i gospodin Kvesić - govori Mamić.

Tvrdi i da se s Vekićem vidio u tom periodu pet puta u BiH. Tvrdi da se prva četiri puta se susret dogodio u mjestu Šije kod Doboja u restoranu Ribarska kuća.

- Prvi put njega je dovezao gospodin Drago Tadić, s nama je bio Ahmed Gojak, otac Dinamovog igrača Amera Gojaka, on je iz Sarajeva, bivši policajac koji me dočekao u Sarajevu prilikom ročišta na kojem se odlučivalo o mom eventualnom izručenju u Hrvatsku. Tom je prilikom s mojim bratom doputovao i Josip Klemm, a inače Toni Brkić koji je prisustvovao tim viđenjima, i tom prvom u Doboju, je bio djelatnik zaštitarske kuće Klemm Security. Klem je otišao za Zagreb. Dogovarali smo se kako on garantira da će on i sudac član Optužnog vijeća, sudac Kvesić, odbaciti optužnicu i da će proglasiti tužitelja Miškovića neovlaštenim tužiteljem. Kada govorim o tome moram reći da u prvom tom suđenju je Vekić koji je bio moj connection s Krušlinom, garantirao da će Krušlin dovesti oslobađajuću presudu za mene i sve okrivljenike, ali da će, između ostalog, u obrazloženju donesti odluku da je Mišković neovlašteni tužitelj. U prvom suđenju je paket bio proglasiti tužitelja neovlaštenim tužiteljem i oslobađajuća presuda, a u drugom je bilo odbaciti optužnicu i proglasiti Miškovića neovlaštenim tužiteljem.

Drugi put smo se našli u Ribarskoj kući, svjedoci su Tadić, Zdenko Ostojić iz Međugorja, Toni Brkić moj zaštitar i gospođa Nataša koja je tada prvi put došla u BiH u pratnji osoblja do restorana. Treći put je gospodin Drago Tadić došao s gospodinom Vekićem, a ja sam bio u društvu Tonija Brkića, tu je bila Nataša ponovno, i Marko Kravić koji nas je dovezao svojim autom, koji je inače iz Ljubuškog. Četvrti put je bio Drago Tadić, Vekić, Nataša i Toni Brkić. Svaki put smo razgovarali o tome što će i kakvu odluku će donesti. U međuvremenu sam se ja u BiH vidio zajedno s mojim bratom Zoranom posredstvom profesora Crnjca. Znam da je on brat od vlasnika hotela u Širokom Brijegu, u hotelu Park je organizirao mene i Kvesića. Mi se dogovaramo i Kvesić mi kaže da će biti uz Vekića i da će oni takvu odluku donesti i ja u tom priliku uručujem i optužnicu i neke dokumente koje je donesla Skupština kluba da to proučava i da ću mu to honorirati.

Susreti u BiH
Na jednom od susreta u mjestu Šije u tom restoranu Ribarska kuća sam gospodina Vekića obavijestio da sam uspostavio kontakt s Kvesićem i da sam dogovorio da će on biti uz njega i rekao da ću mu poslati 100 tisuća eura preko Tadića. Brata sam zamolio da Vlatki Peras da 100 hiljada eura, ona ih je predala Tadiću, Tadić je novac predao gospodinu Vekiću, a gospodin Vekić je 50 tisuća tog novca predao Kvesiću. Dogovor i prvi novac za koji će oni donijeti odbacivanje optužnice i proglasiti gospodina Miškovića neovlaštenim tužiteljem - govori Mamić.


Peti susret, tvrdi Mami na snimci, dogodio se u Banja Luci. Telefonski je, priča, dogovorio da Vekić i Nataša dođu u Banja Luku i da tamo provedu vikend.

- Došao sam u Banja Luku u društvu Marine, Zdenka Ostojića i Tonija Brkića. Rekao sam im da se smjeste u hotel Bosnu. Kad smo došli pred hotel Bosnu oko 7-8 navečer, onda im je Zdenko Ostojić prišao ispred hotela, a Toni Brkić je držao stražu da me nitko ne vidi u blizini jer sam znao da ako uđem u hotel da bi me slikali, a nisam htio ostavljati traga da na recepciji plaćam njihove troškove. Onda su oni otišli s njima pješke do restorana Mala stanica u blizini hotela Bosna. Taj restoran ima de facto tri etaže. Večerali smo u razini zemlje pored šanka jedan stol, sjećam se da sam sjedio na visećoj stolici i Marina, da su Nataša i Vekić sjedili naslonjeni na naslonjač, a za drugim stolom su sjedili Zdenko Ostojić i Toni Brkić, moj zaštitar. Sjećam se da nas je netko s galerije restorana slikao na što smo intervenirali i rekli da ne koristi slike i da nas ne slika. Prepali smo se, a u podrumu restorana se nalazi toalet. U jednom trenutku smo se Vekić i ja spustili u toalet gdje sam mu predao 5 tisuća eura za troškove boravka u Banja Luci. Oni su spavali u hotelu Bosna i mislim da se uvidom u prelaske granica svih tih osoba uspoređujući s danima i izvidima iz hotela Park i Bosna može utvrditi dan njihovog boravka u BiH i moji susreti s njima te naravno svjedoci koji su tome prisustvovali.

Mamić je nakon toga krenuo pričati o tome kako je sucima davao destke tiusća eura da mu osiguraju povratak jamčevine.

U dva navrata sam dao Vekiću po 10 tisuća eura za njega i gospodina Kvesića, još prije tih 100 tisuća eura o kojima sam govorio, jer mi je Vekić rekao da su njih dvojica članovi izvanraspravnog vijeća koje će donijeti odluku da se meni vrati oduzeta jamčevina od 7 milijuna kuna... koja je nezakonitom odlukom gospođe Draženčić, da se vrati uplatitelju. Ona je donijela odluku da se vrati meni, drugostupanjsko vijeće pod predsjedanjem gospođe Vidak je potvrdilo odluku gospođe Draženčić nezakonitom... nisam bio uplatitelj ja nego Čedo Prodanović. Kad je to USKOK shvatio uložio je žalbu i sud je donio novo rješenje da je novac stečen kriminalnim djelom i da se oduzima.


Kad sam tražio povrat novca osječkog suda, u izvanraspravno vijeće su imenovani Vekić i Kvesić. To mi je Vekić rekao i tražio novac, da je ugovorio s Kvesićem da mi se taj novac vrati. Kad se to nije desilo rekao je da ih je u tome spriječio, i da je imenovao novo vijeće, sudac Rašić znajući kakvu odluku namjeravaju donesti. Tako sam ja nakon sahrane u Osijeku na kojoj su svi bili prisutni, i Rašić i ja, a radilo se o sahrani gospodina Kovača, presreo gospodina Rašića i rekao da zašto to radi i mijenja već određeno izvanraspravno vijeće da bi spriječio vraćanje tih 7 milijuna kuna. On se pravdao da će to izvidjeti i da nije kako ja govorim, a o Rašiću ću govoriti drugom prilikom i njegovoj važnosti za taj slučaj jer je bio uvezan s Cvitanom, tadašnjim državnim odvjetnikom i nadzirao je taj proces sa zamjenicom Cvitana. Vodio sam dijalog s Rašićem. Ponovno je uzeo novac od mene za to, nije se dogodila ta odluka, ali je novac zadržao kod sebe. Mogu svjedočiti da sam 2018. godine, kad sam bio u BiH, preko Vlatke Peras organizirao organizaciju ljetovanja suca Vekića, Nataše i Ene u Rovinju u hotelu Monte Mulini i da sam mu poslao 10 tisuća eura u kunama, ne mogu se sjetiti preko koga, ali ćemo se sjetiti, da može platiti direktno troškove hotela da ne ostane trag. Oni su dolje boravili mjesec dana, mislim da je trošak hotela bio preko 50 tisuća kuna - tvrdi Mamić na snimci.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36480
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Kriminal u sportu, ili, kako je Zdravko Mamić konačno osuđen!

Post Postao/la storm »

Ako bude nekoga zanimalo, treba krenuti redom...
Napisano od strane BBB. godina 2012

FELJTON | Kronologija jednog ludila – 1. dio
20/09/2012
autor:badblueboys.hr
slika

U jesen 2006. godine po prvi puta se sa sjeverne tribine stadiona u Maksimiru zaorilo skandiranje „Mamiću cigane, odlazi iz Svetinje!“, parola koja do dana današnjeg nije pospremljena u povijesni arhiv Bad Blue Boysa. Definitivno je točna konstatacija da je upravo tada naša navijačka skupina započela svoj otpor prema diktaturi, samovolji i nedodirljivosti čovjeka koji je u prijašnjim godinama uspio staviti zagrebački i hrvatski nogometni ponos pod svoju apsolutnu vlast, kontrolu i interes.

No da bi se bolje shvatili uzroci, razlozi i neposredni povodi za objavu rata Zdravku Mamiću od strane najžešćeg i najglasnijeg korpusa Dinamovih navijača potrebno je cijeli slučaj sagledati u kontekstu događaja iz prošlosti odnosno kroz prizmu same ličnosti dotičnog.

O prošlosti Zdravka Mamića ispričane su i napisane brojne priče, anegdote pa čak i mitovi što ga svakako uvrštava u red najpoznatijih ali ujedno i najkontroverznijih ličnosti u povijesti Dinama, hrvatskog nogometa ali i javnog života u Hrvatskoj uopće.

Sam Mamić u mnogim je prigodama svoju fanatičnu opsesiju Dinamom često znao slikovito prikazati sjećanjima na svoje djetinjstvo u Bjelovaru kada je Dinamove poraze proživljavao na način da je lupao glavom u beton. Budući je Dinamo uistinu često gubio u to vrijeme (liga bivše Jugoslavije) i na tom primjeru mogu se lakše shvatiti neke njegove buduće manifestacije u ponašanju…

Preseljenjem u zagrebačko predgrađe Sesvete Mamić je počeo i trenirati nogomet u svom omiljenom klubu te je neko vrijeme bio i kapetan u mlađim dobnim kategorijama. Ipak na njegovo veliko razočaranje, u procesu selekcije označen je nedovoljno perspektivnim što je značilo da nikad neće dosanjati svoj ali i san tisuća zagrebačkih i hrvatskih dječaka da zaigra za Dinamo pred prepunim Maksimirom koji će mu skandirati ime i imati ga za idola. To je vrlo važna komponenta u cijeloj priči jer upravo tada se Mamiću „srušio svijet“, pojavio inat ali i manijakalna težnja da jednoga dana ponovo uđe Dinamo ali na jedan drugi način – da ga osvoji i zavlada njime. Duboko povrijeđen, možda i podsvjesno Mamić je tada na neki način zamrzio Dinamo, a jedini način da ga ponovo zavoli vidio je u tome da Dinamo jednoga dana bude njegov i samo njegov.

Godinama je patio zbog svog neuspjeha gledajući Dinamove utakmice s najviših grana drveća maksimirske šume preko stare sjeverne tribine. Prve novce „na Dinamu“ zarađivao je prodajući gledateljima komade stiropora kao podmetače da bi ih nakon utakmice pokupio s tribina i ponovo prodavao na idućim utakmica. Uz to bavio se i švercom traperica iz Njemačke te je na tim primjerima pokazao urođeni trgovački gen i rijetko viđenu sposobnost stvaranja novca.

Ključan trenutak Mamićeve priče svakako je bilo upoznavanje trenera Miroslava Ćire Blaževića početkom 80-ih godina prošlog stoljeća. Tada apsolutno nepoznati ali po metodama rada i potpuno nekonvencionalni trener uspio je u rekordno kratkom razdoblju preporoditi mlaki, gubitnički i patetični zagrebački klub te mu nakon 24 godine posta vratiti šampionski sjaj osvajanjem titule prvaka Jugoslavije. No osim atraktivnim i pobjedničkim nogometom Ćiro je Dinamovce fascinirao i osebujnim, dotad neviđenim javnim nastupom koji se temeljio na fanatizmu, optimizmu, samouvjerenosti, humoru u izjavama ali i nekim potezima koji su u to vrijeme komunističke diktature bili vrlo hrabri (npr. odlazak Dinama na misu u katedralu…). Svaki Ćirin izlazak na maksimirski stadion izazivao je erupciju oduševljenja prepunih tribina jednaku postizanju gola, bio je to doslovce najspektakularniji čin svake domaće utakmice Modrih. Bijeli šal koji je Blažević nosio kao svoju amajliju zaludio je Dinamovu navijačku vojsku diljem domovine i dijaspore te postao simbol Dinamovog šampionskog pohoda, pohoda na titulu kluba koji je bio nešto više od samog nogometa- bio je uz katoličku crkvu simbol hrvatskog otpora i hrvatske nacionalne svijesti u vrijeme komunističe Jugoslavije u kojoj su dominirali srpski interesi i teror, ne samo u nogometu… Ćiro Blažević bez pretjerivanja, imao je status nacionalnog heroja i doslovce- Božanstva!

Zdarvko Mamić svu tu euforiju oko Ćire pratio je s iskrenim divljenjem na granici zaljubljenosti ali vrlo brzo se u njemu pojavila ideja da upravo Ćiro bude njegova odskočna daska za ulazak u klub. Nije ga slučajno izabrao za vjenčanog kuma i bio mu desna ruka u svakoj prilici. Ćiro ga je uvijek imao uz sebe pa se često znalo dogoditi da si Mamić dopusti besramno psovanje i vrijeđanje tadašnjih klupskih dužnosnika koristeći zaštitu nedodirljivog trenera. Ćiro je postajao njegov nogometni i životni mentor, uzor ali i nova manijakalna opsesija. Naime Mamić ga je, potpuno opsjednut njime, poželio ne samo imitirati, ne samo postati mu ravan po uspjehu i popularnosti nego ga i nadmašiti- postati veći, jači i moćniji od njega, a samim time postati i najveći u Dinamovoj povijesti. Paradoksalno ali te šampionski savršene 1982. godine Ćiro Blažević je osim opjevane, najljepše modre bajke u Maksimir doveo čovjeka koji će u dalekoj budućnosti postati apsolutni gospodar života i smrti kako Dinama tako i kompletnog hrvatskog nogometa. Klasična priča o medalji koja ima lice ali i naličje…

Ćiro se usprkos trofejima nije dugo zadržao u Maksimiru, otišao je nakon izgubljenog prvenstva 1983. ali već dvije godine kasnije ponovo zasjeo na Dinamovu klupu pa Zdravko Mamić ponovo kao desna mu ruka dobiva priliku učiti nogometne doktrine od svog kuma. Iz tog drugog Ćirinog mandata pamti se priča po kojoj je Mamić u jednoj večeri uspio „nažicati“ nekoliko stotina tisuća njemačkih Maraka u nekoliko zagrebačkih restorana i na taj način spriječiti transfer najveće Dinamove zvijezde Marka Mlinarića u Hajduk. Za tog čovjeka jednostavno granice nikada nisu postojale…

Ćirin drugi mandat bio je vrlo neuspješan, bez ijednog trofeja i europskog nastupa te on ponovo odlazi u ljeto 1988. godine. U to vrijeme već dvije godine postoji organizirana skupina Dinamovih navijača pod nazivom Bad Blue Boys koja brojčano i snažno raste te Mamić, tada ponovo s vanjske strane klupske ograde, a predviđajući važnu ulogu grupe u budućim vremenima, pokušava uvijek biti u blizini vodećih navijača, „nesebično“ pomažući na bilo koji način. Kasnije će iznositi laži te izjavljivati kako je često znao i predvoditi navijanje kao vođa BBB-a ali prava istina je da on sa grupom nikada nije imao apsolutno nikakve veze kao njen član već isključivo kao autsajderski priljepak koji bi uletio s lovom za hranu i cugu na gostovanju ili bi se postavio kao „zaštitnik“ navijača kada bi došlo do problema s tadašnjim organima reda. Na taj način pokušavao je „kupovati“ naklonost i podršku BBB-a za neka buduća vremena kada opet dođe u klub, očito željan vlasti u njemu.

Ta želja ostvarila mu se u jesen 1992. godine. Hrvatska se tada već odcijepila od Jugoslavije, ratovala za oslobođenje od srpske okupacije, a nova hrvatska vlast dva puta je promijenila Dinamu ime. U ljeto 1991. u HAŠK Građanski (Složenica od imena dva najveća zagrebačka kluba koja su ukinuta ulaskom Komunista u Zagreb 1945. godine i na čijim su zgarištima tadašnji nogometni djelatnici osnovali novi klub pod imenom- Dinamo…) ali budući je ta besmislica od imena doživjela debakl kod cijelog navijačkog korpusa brzo su krenule inicijative za povratkom imena Dinamo. Ćiro Blažević po treći puta je postavljen na mjesto trenera, najvjerojatnije političkim dekretom Predsjednika države Franje Tuđmana koji je bio i glavni zagovaratelj teze da se „najveći hrvatski klub nikako ne smije zvati Dinamo, imenom koje podsjeća na komunizam i bivšu Jugoslaviju“.

Ćiro je dugi niz godina bio blizak s Tuđmanom i povratak u klub svoje najveće slave zamislio je tek kao malu stepenicu do konačnog cilja- imenovanja na mjesto izbornika nove hrvatske reprezentacije, a znao je da Tuđman to njemu itekako može omogućiti. No ubrzo se našao u „sukobu interesa“. Naime, neophodnu podršku i obožavanje navijača (o čemu je uvijek bio ovisan…) mogao je pridobiti samo ukoliko se izjasni za ime Dinamo što je ekspresno i napravio, štoviše obećao je BBB-ovcima da će osobno utjecati da se ime vrati. No početkom 1993. godine kada se donosila odluka o promjeni imena HAŠK Građanski Ćiro je (ne)očekivano promijenio ploču, izdao Bad Blue Boyse i sve Dinamovce te prvi podržao Tuđmanovu naredbu da se klub nazove – Croatia!

Bijes navijača bio je ogroman, Ćiro je bivao vrijeđan na svakoj utakmici, krenuo je i otpor prema samom Tuđmanu, a vrhunac se dogodio u proljeće 1993. kada je simboličkim paljenjem trenerske klupe (Ćiro) i svečane lože (Tuđman) započeo otvoreni rat Bad Blue Boysa za povratak imena Dinamo!

Mamić je tada obnašao direktorsku ulogu u klubu i budući je slovio kao osoba bliska navijačima imao je zadatak amortizirati revolt nepopustljivog Juga. U javnim nastupima uredno se deklarirao kao „zakleti Dinamovac“ no u praksi su stvari bile ipak drugačije. Da bi ostao u klubu morao je držati do Croatie te se na taj način dodvoravati Tuđmanu po uzoru na svog kuma ali i na bilo koji način pokušati navesti Bad Blue Boyse da najprije odbace navijanje Dinamovim imenom (na način da se navija „Plavi, Plavi…“), a onda kasnije i da prihvate Croatiju što naravno nije niti je moglo proći. Poanta njihovih prijedloga bila je u stilu „Najvažnija je ljubav prema klubu, a ne ime“…

Mamić i njegovi pomagači vršili su pritisak na vodeće Boyse, nudili im novac, poslove i slično ali efekta nije bilo. Naravno, Mamić se u svim tim pregovorima deklarirao kao „Dinamovac“, „Jedan sam od Vas“…itd. ali „Hb ga, ime se ne može vratiti, mora biti Croatia!“

U to vrijeme također uz blagoslov državne vlasti, izvršena je privatizacija kluba, a vlasnici su postali Ćiro (istovremeno i predsjednik kluba, trener i izbornik reprezentacije) i Mamić no kada je došlo do deprivatizacije 1994. godine kumovi su se posvađali na mrtvo ime, Mamić je optužio Ćiru da mu je ukrao stotine tisuća Maraka.

Zadnji posao koji su napravili u klubu bio je taj da su ga zajedničkim snagama izbacili iz europskih natjecanja zbog incidenta koji se dogodio u rujnu 1994. godine nakon utakmice u Auxerreu. Nakon poraza i ispadanja iz tadašnjeg kupa pobjednika kupova kumovi su izvršili verbalni (Ćiro) i fizički (Mamić) napad na službene osobe – suce i delegata. Klub je dobio jednogodišnji izgon iz europskih kup-natjecanja ali krivcima za izbacivanje proglašeni su Bad Blue Boysi koji su tog dana imali tek „uobičajene“ sukobe s policijom u gradu te sitnice sa domaćom publikom na stadionu. Tuđmanu je odgovaralo da se tako prikažu stvari zbog vlastitih problema s Boysima no za Mamića ubrzo više nije bilo mjesta u klubu, navodno je sam Tuđman naredio da ga se izbaci i zabrani mu se prilaz stadionu ali to je neprovjerena priča. Uskoro je otišao i Ćiro te se posvetio isključivo vođenju reprezentacije, a pred BBB-ovcima je bila daljnja borba za ime Dinamo koja će potrajati još dugih i teških pet godina…

Mamić se nakon izgona iz Maksimira pokušao reaktivirati u nogometu neuspješnim direktorskim epizodama u Osijeku, Segesti i Croatiji Sesvete strpljivo čekajući trenutak pada HDZ-a što mu je bila jedina mogućnost da ponovo uđe u Dinamo ali u međuvremenu je osnovao i menadžersku agenciju za prodaju igrača („Mamić Sports Agency“) te se obogatio na poslovanju s dionicama drvne industrije. Isto tako i BBB su bili svjesni da isključivo o silasku Tuđmana s trona ovisi povratak Svetog imena jer sama borba u vrijeme njegovog mandata nije mogla polučiti apsolutno nikakav uspjeh. Represija je postajala sve snažnija i okrutnija, zabranjivalo se unošenje obilježja s Dinamovim grbom i imenom, pojačana je brutalnost policije ali ustrajnost Boysa u borbi za Dinamovo ime nikada nije popustila ni za milimetar!
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36480
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Kriminal u sportu, ili, kako je Zdravko Mamić konačno osuđen!

Post Postao/la storm »

Kronologija jednog ludila....2. dio
08/10/2012


VRATILI SMO DINAMO I NAŽALOST GA BEZ BORBE PREPUSTILI MAMIĆU

Na Dan svih svetih 1999. godine teško bolesni predsjednik Tuđman završio je u bolnici i bilo je prilično izvjesno da se bliži njegov kraj. Isto tako, bilo je više nego očito da će HDZ nakon skoro devet godina vlada­vine izgubiti izbore.

Već drugi dan po Tuđmanovu odlasku u bolnicu, omraženi predsjednik Croatije, Tuđmanov namjesnik u klubu od 1996. godine i najžešći pro­gonitelj Bad Blue Boysa te imena Dinamo – Zlatko Canjuga, licemjerno i prozirno najavljuje raspisivanje referenduma o eventualnom povratku imena Dinamo! Svima je bilo jasno da Canjuga pokušava spasiti vlas­titu guzicu kao što je bilo jasno da je trenutak povratka Dinama došao sasvim blizu. Mamić koristi situaciju i daje intervju u kojem na sebi svojstven način vrijeđa, omalovažava pa čak i fizički prijeti Canjugi te se postavlja u poziciju čovjeka koji će ubrzati povratak imena, naravno gradeći sebi stazu zaslužnika koja će ga ponovo ubaciti u klub, iako je samo nekoliko godina ranije upravo on nagovarao vodeće BBB da počnu navijati za Croatiju, te je čak i javno na televiziji (zabranjena Lati­nica, 1993. godine) urlao „Dok je srca bit će i Croatije!“.

Bad Blue Boysi naravno nisu nasjedali ni na kakve Canjugine jeftine podvale o referendumu budući da je svih devet dugih godina taj referen­dum trajao i rezultat je uvijek bio 100: 0 za Dinamo!


Tuđman je umro 10. prosinca 1999., a HDZ sišao s vlasti 3. siječnja 2000. godine. Nikakve prepreke za povratak imena više nije bilo. Na Valentinovo, 14. veljače 2000. godine ista skupština kluba koja je 1993. godine izglasala Croatiju, ovoga je puta jednoglasno glasala za ime Dinamo, a da lakrdija bude veća, prvi je pozdravni govor novom/starom imenu održao upravo Zlatko Canjuga. Euforičnim Bad Blue Boysima odluku je objavio novi/stari direktor kluba Velimir Zajec, legenda kluba i čovjek od najvećeg povjerenja grupe.
Mamić koji se pogurao biti aktivnim sudionikom sastanaka u pripremi novog preimenovanja, odluku je dočekao podno zapadne tribine, tik do Bad Blue Boysa koji su bakljama i gromoglasnom pjesmom proslavljali pobjedu u devetogodišnjoj borbi. Tako je s imenom Dinamo u Maksimir te večeri ponovo ušetao i Zdravko Mamić, na krilima borbe BBB-a i s tobožnjim zaslugama za povratak imena. Tada je već uhodani nogomet­ni menadžer brojnih aktualnih i budućih igrača. U Dinamo je ušao za početak tek kao običan član klupske skupštine i nitko ga nije ozbiljno doživljavao…

No, vrlo brzo pokazat će se da je Mamićev utjecaj u klubu itekako velik te da sve vodi prema tome da bi mogao i potpuno ovladati Dinamom. Tada već politički mrtvac Canjuga dva je mjeseca obnašao ulogu vršitelja dužnosti predsjednika Dinama da bi u travnju na najvišu poz­iciju bio imenovan Mirko Barišić, direktor Siemensa za Hrvatsku, tvrtke koja je počela sponzorirati klub.

Bad Blue Boysi, opijeni trijumfom nakon povratka imena, dobili su mogućnost da nakon dugih i teških devet godina borbe, ilegale, represi­je i prije svega frustracija zbog svega toga napokon počnu djelovati kao snažna i organizirana navijačka skupina posvećena isključivo nogometu i bodrenju kluba. Jednostavno uopće nismo marili za kadrovske prom­jene u Dinamu. Dijelom i zbog toga jer je glavni klupski operativac bio „naš“ čovjek – Velimir Zajec, ali iskreno – tada je sve to zapravo bilo apsolutno nevažno. Vratili smo Dinamo, napokon smo dobili sve što smo htjeli!

Dinamo je po inerciji uz snažnu Croatijinu momčad tog proljeća upisao i petu uzastopnu titulu, ali nakon nestanka političkog zaleđa i financijske moći došlo je do neminovnog slabljenja momčadi kao i rezultatskog pada. Mamić koristi svoj sve veći utjecaj u klubu i pod krinkom plana pomlađivanja momčadi igračima iz Dinamove škole zapravo nameće politiku forsiranja igrača iz svoje menadžerske agencije čime već tada zapravo ulazi u sukob interesa. Dakle, Mamić je u sukobu interesa, koji je naravno i dalje aktualan, već dugih deset godina! Također, trans­ferom Balabana, igrača iz njegove agencije u englesku ligu, Mamić dodatno snaži svoju financijsku i svaku drugu moć u klubu.

Na putu do konačnog osvajanja Dinama Mamiću je preostalo odigrati još samo dvije „utakmice“- sklopiti savezništvo s Barišićem i ono najvažnije – ukloniti Velimira Zajeca. Na taj način otvorila bi mu se sva vrata do konačnog cilja – vladanja Dinamom i vođenja unosnog obiteljskog biznisa trgovine igračima u okviru kluba.

Početkom 2002. godine Mamić postaje Izvršni dopredsjednik Dinama. Barišić mu prepušta sve operativne akcije i već tada zapravo postaje „fikus“, Mamićeva marioneta koju ovaj licemjerno ističe, hvali i slavi u svakoj prilici. Sve je formalizirano to ljeto, na skupštini kluba na kojoj je pobijedio protukandidata Zvonka Zubaka, a svoju poziciju dugoročno zacementirao povećanjem broja skupštinara s pedeset na osamdeset i ubacivanjem mnoštva sebi vjernih pojedinaca koji uglavnom nemaju previše veze s klubom, a kojima je uglavnom zami­jenio klupske legende. Već tada njegova menadžerska agencija i klub postaju jedno, što je vidljivo i danas kada je mnoštvo bivših zapos­lenika agencije zaposleno na ključnim mjestima u klubu, a da apsurd bude veći, mnogi su postali skupštinari iako klub nisu apsolutno ničim zadužili.

SVJEDOČANSTVO DINAMOVOG SKUPŠTINARA

Te sezone Dinamo gubi drugo uzastopno prvenstvo i Mamić, svjestan da svoju vladavinu mora započeti na trijumfalan način vuče (ne) očekivani potez – dovodi za trenera Ćiru Blaževića!

Bio je to potez koji je izazvao popriličan broj kontroverzi. Naime, bilo je neobično i zamisliti da bi Ćiro mogao biti podređen Mamiću, ali puno veći problem predstavljala je reakcija BBB-a koji su odmah zauzeli stav protiv proslavljenog klupskog i reprezentativnog trenera. Naravno da nije zaboravljena izdaja iz 1993. i zagovaranje Croatije, ali daleko veći uteg Ćiri bila je njegova (navodna) izjava da „želi umrijeti kao trener Hajduka!“ što je on tada negirao… Mamiću je takva sit­uacija, pokazat će se, itekako odgovarala…

Tog je ljeta Mamić doslovce potjerao Zajeca iz kluba! Uoči prvog prvenstvenog kola odigranog u Vinkovcima, Mamić je na svojoj jahti u Dubrovniku održao presicu na kojoj je „masakrirao“ Zajeca, navodeći novčane cifre za koje je Zajec navodno oštetio klub. Po povratku u Zagreb Zajec, sportski direktor Vlak, ali i Ćiro podnose ostavke!

Mamić ipak uspijeva vratiti Ćiru i sada je iz perspektive Bad Blue Boysa situacija ovakva: Zajeca više nema, neprihvaćeni Ćiro ostaje trener, Mamić vodi klub, ali – REAKCIJA GRUPE NAŽALOST JE IZOS­TALA! Nastavilo se navijati za Dinamo bez uplitanja u politiku kluba, a Ćiru se naprosto ignoriralo.


slika
MAMIĆ POSTAJE APSOLUTNI GOSPODAR DINAMA

Uloga Ćire Mamiću je bila od presudne važnosti. Plan je bio pakleno savršen: Ćiro mu treba da mu osvoji prvenstvo nakon čega će ga smi­jeniti i pokazati mu da ga je nadmašio i postao veći od Ćire – svog učitelja. To je Mamićeva dugogodišnja, nedvojbeno i životna opsesija!

Tako je i bilo, Ćiro je po treći puta doveo Modre do naslova, ali ga je Ha­jduk „razbio“ u tri od četiri derbija i uz već poznatu nesnošljivost Boysa prema njemu, Mamić je imao superjake argumente da ga ponizi!

Vrlo jasnu poruku poslao mu je u svibnju 2003. godine, u trenutku pro­slave naslova, nakon utakmice protiv Kamen Ingrada kada mu nije do­pustio izlazak pred mnoštvo navijača koji su na terenu slavili. „Tebe ne vole, ti ostani unutra!“ rekao mu je tada Mamić i zajedno s Barišićem izašao paradirati pred masom u nekad Tuđmanovoj loži. Ubrzo ga je i for­malno smijenio te mu pokazao i dokazao kako stoje stvari. I TAJ SAN JE DOSANJAO! Postao je veći od svog duhovnog oca. Barem je tako mislio.

Ipak, jednu stvar niti tada ali niti ikad kasnije, nije doživio – ovacije navijača i javno priznanje na otvorenoj sceni, a to mu je oduvijek bila opsesija. Toga dana lukavo je poticao navijače na skandiranje Barišiću (prihvatilo je možda pedesetak ljudi, onako – reda radi…) ali duboko u sebi se nadao da će se skandirati i njemu… Vidjelo mu se na faci! Nije to dočekao, čak ni trganje košulje nije pomoglo! Još nije postao „Ćiro ‘82.“…

Unatoč tjeranju svog kuma i nogometnog stvoritelja, Ćirin duh i dalje nije prestao biti Mamićeva opsesija. Naime, došao je trenutak da učenik dokaže učitelju, ali i svima ostalima da je sposoban i bez Ćire osvojiti titulu jer ova minula ipak se više pripisivala upravo Ćiri. Drugim riječima, Mamić je uspio prestići Štimčev Hajduk, ali uz „jockera“ u obliku Ćire, a sada je trebalo odigrati samostalno.

Trebalo je odigrati „1 na 1“ protiv rivala koji mu se pokazao po svemu ravan – po medijskom nastupu, logistici, ali i po upravljačkom te sva­kom drugom kriteriju. Borba Dinama i Hajduka te se sezone 2003/2004 pretvorila u medijski, logistički, a najmanje nogometni rat, i to ne Di­nama i Hajduka, već doslovce Mamića i Štimca. Sredstva se nisu birala, od utjecaja na suce, preko sklapanja savezništava s drugim klubovima, a tijekom kompletnog prvenstva trajalo je medijsko prepucavanje dvo­jice „alfa-mužjaka“ koji su „samo branili interese svojih klubova“. U tom kontekstu može se reći da su Mamićeva aktivnost i nastupi iz naše navijačke perspektive djelovali i donekle prihvatljivo jer pitanje titule u mrtvoj trci bilo je ipak od primarne važnosti, ali daleko od toga da je većina ljudi na tribini voljela Mamića.

Mamić je Ćiru zamijenio tada mladim i perspektivnim trenerom Jurčevićem koji je itekako pridonio naslovu Modrih jer je kao trener Zagreba u minulom prvenstvu otkinuo čak 6 bodova Hajduku, no momčad je bila znatno oslabljena odlascima Olića, Balabana, Butine i Marića. Početkom proljetnog dijela Hajduk je preuzeo ulogu velikog favorita zbog bodovne prednosti od 5 bodova, no ta prednost je pala na samo 3 uoči posljednjeg međusobnog derbija koji se igrao u Mak­simiru tri kola prije kraja.

Dan uoči derbija odluke Mamić se zabavljao na otvaranju novih pros­torija Udruge Navijača Dinama u Draškovićevoj koje su otvorene uz pokroviteljstvo kluba i Grada. U euforičnoj atmosferi koja je tamo vladala vjerojatno je pomislio da je stigao trenutak njegove velike popu­larnosti među Bad Blue Boysima. Sutradan navečer Dinamo je u ludoj završnici razvalio Hajduk i zasjeo na prvo mjesto, a Mamić je nakon trećeg gola Modrih odlučio testirati svoju opsesivnu dilemu – „jesam li napokon heroj Sjevera?“. Pretrčao je pola terena i u maniri strijelca po­gotka došao slaviti pod sjevernu tribinu koja ga od urnebesnog slavlja uopće nije registrirala. Ali zato jest Ćiro Blažević,tada trener Varteksa, koji je vidjevši Mamićevu predstavu izjavio: „Sada sam tek siguran da Dinamo neće biti prvak. Mamić želi biti ja i slavi naslov tri kola prije kraja, obit’ će mu se u glavu!“. Proročanstvo se obistinilo već za sedam dana. Zadar se na „Štimčev pogon“ bacao na glavu u korist Hajdukovih interesa i na kraju uspio uskratiti Dinamu dva presudna boda. Štimac je pobijedio i ponizio Mamića, tri od šest klubova u doigravanju igralo je preočito u korist Hajduka.

Izgubljeno prvenstvo razbjesnilo je poniženog Mamića. Krenuo je u to­talnu ofenzivu i doveo u Dinamovu svlačionicu „sve što vrijedi“ u Hrvat­skoj, a ponajviše igrače iz mlade reprezentacije. Kako je Hajduk iskazao velike slabosti europskim ispadanjem od amatera činilo se da će se Dinamo s takvom koncentracijom kvalitete prošetati do naslova. No, dogodio se horor kakav nitko nije niti mogao zamisliti!

Od samog početka započela je nezamisliva serija prosipanja prven­stvenih bodova. Mediji su uzroke loših rezultata objašnjavali katastro­falnim odnosima unutar momčadi u kojoj postoje klanovi i zavist zbog razlika u visini ugovora, posebno novopridošlih igrača. Mamić se u svemu tome poprilično dezorijentirao te doveo još nekolicinu novih igrača ali i počeo sumanuto smijenjivati trenere. Sve je djelovalo pot­puno stihijski, potpuno izvan okvira ozbiljnog kluba i na granici lakrdije.

Unatoč neočekivanim propustima klub je imao brojnu i snažnu, upravo fascinantnu podršku sjeverne tribine, no balon tolerancije raspuknuo se sredinom jeseni nakon domaćeg poraza od Slaven Belupa. Nakon te utakmice Mamić je iste večeri teatralno, a zapravo taktički, stavio svoj mandat na raspolaganje Izvršnom odboru i čekao se ponedjeljak kada je trebala pasti odluka. Dio medija već je pisao oproštajne epitafe Izvršnom dopredsjedniku…

VRIJEME DVOJBENIH ODLUKA GRUPE

Toga dana, istovremeno sa zasjedanjem IO-a, Bad Blue Boysi su u okolici stadiona održali sastanak na kojem se odlučivalo hoće li se udar izvršiti na upravu ili na igrače koji su upravo imali trening. Pod očitim utjecajem galame dvojice tadašnjih lidera, za koje će se kasnije ispostaviti da su Mamićevi igrači, pala je odluka – ide se na trening! Širom otvorena vrata igrališta „Hitrec-Kacian“ kao i više nego srdačna dobrodošlica tadašnjeg šefa osiguranja Posilovića („Dečki, ja sam znal da bute vi došli, rekli su mi da vas moram pustiti!“) omogućili su upad stotinjak Boysa na trening gdje je igračima naređeno da skinu majice s Dinamovim grbom kojeg nisu dostojni nositi sve dok rezultatima ne dokažu suprotno. Bez riječi otpora igrači su se pokorili, skinuli trening-majice te goli do pasa nastavili trening, a vijesti o događaju s treninga te odbijanje Mamićeve ostavke bile su udarne na svim televizijama. Sami izvucite zaključak kome je odgovaralo sve to i je li baš sve bilo slučajno.

Zanimljivo, u to vrijeme takva akcija navijača nije se tumačila kao „hu­liganski teror ili uskraćivanje klubu prava na rad“ kao što u današnje vrijeme često slušamo, već naprotiv – klupski izvori tada su prenosili Mamićevu reakciju na događaj s treninga: „Pa i trebalo ih je malo prodrmati!“. Grupa je na taj način definirala svoj stav o tome koga smatra krivim za situaciju u kojoj se Dinamo našao. Mamić je elegantno preživio i skinuo sa sebe teret odgovornosti, ali ne za dugo.

Već dva dana kasnije u Draškovićevoj je održan veliki sastanak vrha grupe i kompletnog vodstva kluba (Mamić, Barišić, Vrbanović) uz prisustvo trenera Gračana i kapetana Kranjčara. Treneru i momčadi zagarantirana je puna podrška u nastavku prvenstva, a upravi je pročitan memorandum s nedvosmislenim ultimatumom: „Ako i drugu godinu zaredom ne osvojimo prvenstvo, svi ste dužni neopozivo pod­nijeti ostavke!“ na što se Mamić osobno i u ime svih ostalih ispred kompletnog auditorija i obvezao! Naravno, po tko zna koji puta, lju­dima je bezočno lagao u lice.

No, jesenska kalvarija nastavila se još groznijim scenarijem. Deset minuta prije potvrde prezimljavanja u Ligi UEFA, Dinamo je protiv Her­eenveena prosuo vodstvo od 2:0 (To je ona poznata scena kada Mamić cmizdri i optužuje „Austrijskog kriminalca“ da bi u posljednjem kolu izgubio u Stuttgartu i ponovo izvisio. U prvenstvu smo jesen završili na tek petoj poziciji, čak osam bodova iza nikad jadnijeg Hajduka, s ukupno četvrtim trenerom u toj polusezoni!

Gore od ovoga ne može – bio je opći zaključak nakon svega doživljenog, no zimska stanka i nadolazeće proljeće dokazali su upravo suprotno!

Potpuno neočekivano i skandalozno izbio je sukob između Mamića i kapetana Nike Kranjčara, igrača od kojeg je klub godinama nastojao stvoriti megazvijezdu i zaštitni znak Dinama. Kranjčar nije bio igrač iz Mamićeve agencije i odigrao je katastrofalno lošu polusezonu i uz to je ušao u konflikt sa svim trenerima koji su te jeseni vodili momčad. Službena vijest iz kluba glasila je kako najmlađi kapetan u povijesti kluba odbija pristati na smanjenje ugovora komplet­noj momčadi jer se ne slaže s tezom da su za katastrofalne rezultate odgovorni isključivo igrači. Ubrzo priča poprima dramatične razmjere kada ga Mamić ekspresno baca na transfer listu, a kao prvi zainter­esirani kupac ukazuje se Štimac koji pod svaku cijenu maloga nastoji dovesti u Hajduk.

U početku se ta „ludost“ činila apsolutno nemogućom, ali budući da Kranjčar nije imao niti jednu ozbiljniju ponudu izvana (spominjala se nekakva Ukrajina u koju on nije želio…) s vremenom je postajalo sve jasnije da bi se transfer u Hajduk mogao i ostvariti.

Kada je cijela stvar došla pred gotov čin, vrh Bad Blue Boysa sastao se s Kranjčarom u njegovom kvartovskom kafiću gdje mu je iznesen stav grupe, jedini logičan u tom trenutku: „Stat ćemo uz tebe, udariti i na Mamića ako treba, ali samo ako ne odeš u Hajduk, u tom slučaju si za nas mrtav i morat ćeš se nositi s posljedicama…“. Mali je na to hladno dgovorio da će otići u Hajduk ako ne dobije bolju ponudu te zamolio da mu se u tom slučaju ne dira obitelj (kao da smo mi ruska mafija, a ne navijači). Transfer se uskoro i dogodio. Sin Dinamove legende i kapetan Dinama s bakljom u ruci, odjeven u simbole protivničke navijačke sku­pine mahao je svojim novim obožavateljima s balkona Poljuda. Sve što je njegova obitelj doživjela u predvečerje transfera bio je pogled s pro­zora stana na mnoštvo upaljenih plavih lampaša. Bila je to poruka BBB-a da je čast dotadašnjeg kapetana, „ponosnog kaj je Purger“- umrla!

Sve što je kasnije doživljavao od strane BBB- a zakuhao si je apsolutno sam. Ne ulazeći u zakulisne igre njega, njegova oca (tada izbornika), Mamića i Štimca – jer što se i zašto se sve to dogodilo znaju samo oni, grupa je postupila na jedini ispravan i navijački način. Otišao je tamo gdje mu mi to ne možemo oprostiti i amen! Grupa tada nije stala na stranu Mamića nego je mali otišao u Hajduk i tu svaka priča završava!

Mamić je na taj transfer pokušao odgovoriti transferom donedavnog stopera Hajduka Neretljaka u Dinamo, ali nekoliko stotina BBB-a okupilo se pred stadionom i izravno Mamiću poručilo da to ne bu prošlo! Dogodili su se i incidenti s policijom, a mediji su taj skup pot­puno netočno prikazali kao prosvjed zbog odlaska Kranjčara u Hajduk. Ipak, tada već postaje jasno da u grupi postoji jaka struja kojoj su za probleme uvijek krivi svi drugi, a nikada Zdravko Mamić.

Umjesto bivšeg Hajdukovca Mamić je na mjesto stopera vratio navijačima omiljenog Gocu Sedloskog koji je ujedno preuzeo dotad Kranjčarovu ulogu kapetana, a njegovu poziciju na terenu preuzeo je Luka Modrić, nadareni igrač iz Mamićeve agencije i potencijalni „kapi­talac“ kojeg je povukao s posudbe u Zaprešiću.

I tako je Kranjčar ispostavilo se, postupio sebično, ali po sebe mudro napustivši brod koji evidentno tone i prebjegao na pobjedničku stranu. U prvih mjesec dana proljetnog nastavka 2005. godine Dinamo je uspio demantirati sve nade u veliki povratak na pobjedničke staze. Nakon ispadanja iz kupa, u posljednjem kolu prije podjele lige na onu za pr­vaka i onu za „bedaka“, porazom u Koprivnici, Modri su završili u onoj – drugoj! Tim činom ispisana je najsramotnija stranica klupske povijesti jer bilo je jasno da Dinamo u najboljem slučaju može zauzeti tek sedmo mjesto na kraju 1. HNL u toj sezoni. Netko je morao odgovarati!

Grupa se ponovno našla na ispitu. Grijeh kluba bio je neoprostiv ali ponovno se pojavila dilema na koga treba usmjeriti prst optužbe. Uz to, nije zaboravljeno poznato Mamićevo obećanje o ostavkama u slučaju neosvajanja titule.

Mamić tada ponovno izvodi svoju cirkusku predstavu. U izravnom TV prijenosu, u emisiji „Otvoreno“ pritisnut neugodnim pitanjima i pro­zivanjima, između ostalih i legendarnog Dinamovog vratara Ladića, teatralno podnosi ostavku. Idućih dana u svoj prozirni igrokaz ubacuje patetično pražnjenje svog ureda, a posebno „dirljiva“ bila je scena kada je iznio sliku pokojnog oca i spremio je u auto. Trebao je to biti neoborivi dokaz da ovaj puta misli ozbiljno…

Naravno, ništa od toga nije se obistinilo. Klupske strukture sastavljene isključivo od njegovih podanika i poslušnika ponovo su emotivno „za­molile svog Izvršnog dopredsjednika da ih ne napušta u tom teškom i neizvjesnom trenutku!“. Doduše, nitko se u tom zaista izglednom tre­nutku za promjenu vlasti nije niti pojavio kao kandidat za preuzimanje kluba, ukoliko zanemarimo jeftin i proziran pokušaj američkog lovaša i samozvanog političara Borisa Mikšića, u to vrijeme kandidata na loka­lnim izborima, da preko Dinama i BBB-a prikupi pokoji glas za sebe.

Iako je dio grupe pokazao incijativu da se malo jače “nagazi” na Mamića, činjenice govore da je odlukom tadašnjeg vodstva grupe pošteđen većih neugodnosti. Sve se svodilo na povremena uvredljiva skandiranja tijekom nevažnih utakmica Lige za ostanak („Mamiću pederu!“) dok su glavna meta ponovo bili igrači koji su dobivali salve uvreda, ismijavanja i poniženja, kako u verbalnom tako i u vizual­nom smislu – porukama i koreografijama. Propao je i pokušaj oku­pljanja navijača pod zapadom radi protesta protiv Mamića za vrijeme održavanja skupštine kluba. Na skup se odazvalo tek tristotinjak Boysa, a velik broj tada ključnih ljudi grupe nije se pojavio. Grupa je pakao Lige za ostanak odradila s iznimnom brojnošću i navijačkom aktivnošću na razini normalnih okolnosti.

KUŽEOVO REMEK-DJELO, EUFORIJA I NAJJAČA GRUPA U POVIJESTI

Mamić je pak, nakon što je sačuvao poziciju praktički bez da se oznojio, povukao potez koji će cijelu situaciju okrenuti „naglavačke“ – na mjesto trenera postavio je Josipa Kužea!


Dolazak na klupu Dinamovog igrača iz sedamdesetih i omiljenog trenera koji je zamalo prekinuo dominaciju Crvene Zvezde u Jugo ligi i to u sezoni1989/90 kada je 13. svibnja 1990. aktivno pomagao Bad Blue Boysima na terenu, pokazao se kao pun pogodak. Iako je imao problema zbog kockarskih dugova kao trener je vrlo brzo preporodio momčad, zaredao s pobjedama i što je bilo posebno važno – uspostavio odličnu simbiozu momčadi i svih navijača, ne samo BBB-a.
Sve ono negativno iz prethodnih sezona tada se pretvorilo u euforiju koja je punila Maksimir na dotad nezamislivim utakmicama protiv Rijeke,Varteksa, Kamen Ingrada… Derbi s Hajdukom odigran je u at­mosferi i naboju ravnom onom protiv Partizana 1997. godine. Svakako da je motiv više bio i izdajnički dvojac u redovima Hajduka, Kranjčar i Ćiro (napokon!) na klupi, ali prije svega Dinamo je izgledao fenomenal­no, a grupa – jednako tako! Pun Sjever na svakoj utakmici i nikad manje od tisuću ljudi na gostovanju.

Još su dvije stvari u svemu tome odigrale važnu ulogu. Nije bilo nastupa u Europi koji bi kad-tad donio ispadanje i posljedične frustracije, no još važnije i svakako iznenađujuće – Mamić je začepio gubicu, medijski se potpuno izolirao i u prvom planu bili su isključivo igrači i navijači te pri­je svega od svih obožavani trener koji je od Mamića privremeno preuzeo ulogu osobe koju ljudi identificiraju s klubom. Napokon Dinamo kakav smo svi sanjali!

Treba napomenuti da je prije svega zahvaljujući Kužeu i momčadi kao i fantastičnoj atmosferi oko kluba, prosjek gledatelja na Maksimiru u toj sezoni HNL-a bio čak 12.700 ljudi, što je u međuvremenu, sustavnim uništavanjem imidža kluba od strane Mamića, postalo gotovo nezamis­livo. Danas smo sretni ako bude samo 10 ili 15 posto toga broja.

Iako je naslov prvaka „zakaparen“ već oko Sisveta euforija nije popuštala niti najmanje! Vrhunac navijačkog zanosa i ponosa dogodio se u ožujku 2006. kada je spektakularnim koncertom u Domu sportova obilježeno dvadeset godina postojanja Bad Blue Boysa.

I tu se ponovo ukazao Mamić sa svojom davnom opsesijom da ga navijačka masa obožava. Naime, klub se ponudio da kao jedan od sponzora pripomogne u realizaciji koncerta s kojega je sav prihod išao u humanitarne svrhe. Stoga je i momčad Dinama bila dio spektakla i to u trenutku nastupa Prljavog kazališta. Uz igrače tamo su se pojavili i članovi uprave, gradonačelnik Bandić i naravno Mamić koji nije odolio izazovu da u općoj ludnici sebe izbaci u prvi plan pa se dokopao mik­rofona i poveo „Nebo se plavi…“. Vjerojatno je očekivao da će napokon dobiti ono čime je opsjednut cijeli život, no navijačka vojska frenetične ovacije nije uputila njemu nego apsolutno zasluženo – treneru Kužeu koji od emotivnog šoka nije bio u stanju niti obratiti se navijačima. Jed­nostavno je zanijemio! Tog trenutka Mamiću je postalo jasno da je Kuže postao „prevelik“ i zapravo od tada započinje tiha procedura uklanjanja onoga koji ima ono što on nikada neće imati!

Uskoro je Mamić ponovo počeo s incidentima, najprije je lud zbog domaćeg poraza od Rijeke ošamario djelatnika riječke POA-e, a ubrzo nakon te utakmice mediji su počeli špekulirati kako se Kužeu „trese stolac“. Ipak, Mamić nije imao hrabrosti maknuti ga tako brzo nego se odlučio pričekati europske utakmice i ishode istih.

Tako je i bilo. Nesretan ždrijeb donio je Dinamu prejaki Arsenal u zad­njem pretkolu uoči Lige prvaka, odnosno već tradicionalno nesretni Auxerre u kvalifikacijama za Ligu UEFA. Dinamo je izgubio sva četiri dvoboja, a prst krivnje i klub i mediji usmjerili su u samo jednog čovjeka – Josipa Kužea.

POČECI OTVORENOG SUKOBA S MAMIĆEM

Mamić je osim Kužeovog „debelog“ ugovora veliki problem vidio u zaštitničkoj ulozi Sjevera prema treneru. Skandiranja s tribine kao i grafiti „Josip Kuže – Uno di noi“ na Hitrecu i „Josip Kuže, Sjever je uz tebe“ podno južne tribine bili su jasni pokazatelji da bi eventualna sm­jena mogla dovesti do velikih problema. Gotovo mjesec i pol dana trajao je medijski linč Kužea od strane Mamićevih novinara, a odjednom mu je uteg postala kockarska prošlost iako se za taj problem znalo i kada je doveden u klub. Znajući da će definitivno otjerati heroja tribine, Mamić je primjenio prokušane metode laganja, zavaravanja i pokušaja pot­kupljivanja BBB-a te svih Dinamovih navijača. Najavio je kako sigurno neće biti prodaje udarnih igrača (Modrić, Eduarado, Ćorluka), zatim da je „Kuže siguran koliko i njegova lova u sefu“, a vrhunac je bio otku­pljivanje kompletne istočne tribine stadiona u Kranjčevićevoj za BBB.

Grupa je napunila istok u gradskom derbiju, ali nije odstupila od podrške treneru niti za milimetar. Mamić postaje sve nervozniji i počinje raditi sulude gluposti pa tako na izravno pitanje TV voditelja na Z1 televiziji; „Tko su kandidati za Kužeovog nasljednika?“, Mamić odgo­vara; „Jedan od kandidata je i Igor Štimac!“, inače također sudionik emisije koji lukavo izjavljuje kako je počašćen i – spreman. Zgroženi BBB na utakmicama počinju s teškim uvredama na račun Mamića: „Mamiću pederu!“, „Hbo te Štimac!“, ali i prijetnjama „Mamić na uže – ode li Kuže!“. Situacija postaje još napetija kada Mamić potresen tim uvredama i prijetnjama izjavljuje kako ga „vrijeđaju oni kojima on sve plaća i koje redovito vadi iz zatvora“, što dovodi do gotovo totalnog raskola na relaciji BBB – Mamić, ali i unosi nemire i trzavice u grupu u kojoj su važnu ulogu još uvijek imali oni koji su proteklih godina zapravo spriječavali da se krene u organiziranu borbu s Mamićem. Kasnije, početkom bojkota 2010. godine, dio tadašnjeg vodstva grupe će otvore­no stati na Mamićevu stranu.

Kuže napokon biva smijenjen nakon prvog poraza u prvenstvu od Šibenika u gostima čime Mamić pokazuje Sjeveru kako stvari stoje, a BBB na prvoj domaćoj utakmici protiv Pule objavljuju Mamiću rat poru­kom „Mamiću smijeni sebe, a ne druge!“ te skandiranjem koje od tada postaje simbolom borbe protiv njegove diktatorske samovolje: „Mamiću Cigane, odlazi iz Svetinje!“.


U zimskoj stanci dolazi do promjena u vodstvu Udruge Navijača Di­nama koje donose i novi smjer djelovanja kada su u pitanju odnosi s klubom, a koji podrazumijevaju potpunu neovisnost te se od tada svode isključivo na otvaranje „bukse“ s transparentima prije utakmice. Novi vrh grupe zauzima stav protiv Zdravka Mamića i to ne samo zbog sm­jene Kužea nego i zbog svih njegovih grijeha koji su se dugo godina gu­rali pod tepih zbog očuvanja atmosfere oko kluba i grupe, a nove argu­mente Mamić je servirao otvorenim zagovaranjem obnove nekadašnje Jugo lige u svrhu čega je dogovorio odigravanje prijateljske utakmice s OFK Beogradom tijekom priprema u Turskoj.

Prvenstvo je završeno novom titulom Dinama, očito prejakog za hrvat­sku ligu, ali očekivalo se da Modri pokušaju dokazati kako su napokon spremni napraviti bolji europski rezultat koji je podrazumijevao plas­man u Ligu prvaka ili barem prezimljavanje u Ligi UEFA.
Tada Mamić po tko zna koji puta pokazuje svoje pravo lice i osnovni smisao svog vladanja Dinamom. U kratkom vremenu prodaje dva klasna igrača od kojih je jedan s njim vezan građanskim ugovorom te mu kao menadžeru mora plaćati proviziju i time ponovno dokazuje kako je njegova zarada važnija od interesa kluba. U dvije riječ, klasični primjer – SUKOBA INTERESA! Prethodno obećanje navijačima da „Nema prodaje!“, ispostavilo se, bila je tek poruka bogatim klubovima – „Podebljajte ponude!“.


Mamić je po tko zna koji put prevario navijače te masno prodao nena­doknadivog golgetera Eduarda Arsenalu, a Ćorluku Manchester Cityu i pritom sebi priskrbio titulu nenadmašnog „kralja transfera“ koji živi od građanskih ugovora s igračima, a koje su oni prisiljeni potpisati kako bi osigurali mjesto u Dinamu, ponekad i u reprezentaciji. Brzo se ispostavilo kako je upravo loša realizacija u napadu dovela do tijesnog ispadanja od Werdera u pretkolu Lige prvaka te još jednog neprolaska skupine u Ligi UEFA, gdje su osvojena samo dva boda.
POMAHNITALI MAMIĆ

Ipak, najskandaloznija priča te jeseni 2007. vezana je uz veliku pobjedu Dinama koja po mnogima spada u skupinu najvećih u povijesti. Sen­zacionalnih 3:2 u uzvratu protiv Ajaxa u Amsterdamu odvelo je Modre u skupinu Lige UEFA, nakon što se maksimirskih 0:1 činilo gotovo nedostižnim. Oko tisuću i petsto navijača okupilo se na aerodromu „Pleso“ čekajući pobjednike, no njihov izlazak i zasluženo slavlje s najvjernijima onemogućio je tko drugi nego – Zdravko Mamić koji je, sve nervozniji i željniji navijačkog priznanja, cijeli show ukrao samo za sebe! Najprije se dogodilo ono primitivno i odvratno skidanje uz cajke, drapanje Dinamove majice, razbacivanje eurima i valjanje po podu, a zatim se dogodio vjerojatno najstrašniji prizor u klupskoj povijesti.


Igrači po naredbi nisu smjeli napustiti zgradu i izaći pred navijače jer je prvi pred njih odlučio izaći Mamić. Njegova životna opsesija da navijači upravo njemu odaju priznanje za jednu veliku pobjedu doživjela je kul­minaciju – smatrao je kako se svi trebaju diviti isključivo njegovom liku i djelu! No, tamo se po tko zna koji puta morao suočiti s bolnom istinom. Doživio je grozan antiklimaks.
Umjesto ovacija poletjele su najprije uvrede, zatim pljuvačke, a na­poslijetku i šamarčine, i da ga sin nije izvukao iz mase, tko zna što bi se dogodilo. Valja reći kako tamo uglavnom nisu bili pristuni Boysi, velika većina je naravno još bila u Amsterdamu. Mamić je dakle bio popljuvan od “običnih” Dinamovih navijača što ga nije spriječilo da taj trenutak iskoristi za obračun s grupom.

Potpuno pomahnitali Mamić tada se vratio u zgradu zračne luke, pos­trojio igrače, stožer i sve iz kluba te održao poznati govor u kojem im je poručio da „čuvaju njega, Barišića, Mikića i Carlosa, da čuvaju Hrvatsku od onih neprijatelja vani, da to nisu Bad Blue Boysi, to su zavedeni Srbi i Muslimani, to su dušmani koji drže medijsku Hrvatsku i koji su željeli srušiti i porobiti Hrvatsku!“.

Igrači su nažalost na kraju cijelog tog skandala ostali bez zasluženog slavlja s navijačima. Taj je događaj najzornije pokazao kako je u Dinamu važan isključivo Mamić i od tada to postaje jasno gotovo svakom tko misli svojom glavom.

Da je tome tako potvrdilo se te jeseni 2007. godine kada je uoči izbora, na Mamićevu zapovijed kompletan klub javno potpisao podršku HDZ-u i Mamićevom frendu Sanaderu, pa čak i platio objavu te podrške po novinama, iako Statut kluba jasno kaže da je klub kao udruga građana politički neovisan. Po prvi puta u povijesti Dinamo je javno podržao jednu političku stranku i time teško povrijedio ne samo vlastiti Statut, već prije svega vlastitu tradiciju i ugled te dostojanstvo svojih navijača.

slika
Jer Dinamo je bio simbol naše države davno prije svih stranaka. Unatoč tome Mamić je naime često tadašnjeg premijera i nedodirljivog „gazdu“ države, a danas procesuiranog osumnjičenika za gospodarski kriminal, isticao kao svog idola navodeći pritom da je dotični ujedno i – najveći sponzor Dinama!
Zdravko Mamić, lud zbog toga što masa ignorira navodno “njegove” us­pjehe i u panici zbog sve većeg otpora BBB, od kluba u potpunosti radi privatnu prčiju koja nema veze sa svijetlom tradicijom našeg Dinama. Postaje zarobljenik svojeg paranoidnog, iracionalnog uma i dvorskih uvlakača kojima je jedini posao da ga tapšaju po ramenu i uvjeravaju ga kako je zapravo genijalan. Mamić definitivno postaje diktator koji ratuje protiv vlastitog “Dinamovog” naroda.

Mamićevo ludovanje nastavljeno je u zimskoj stanci kada zbog nebit­nog poraza od Hajduka na dvoranskom prvenstvu u Domu sportova, divljačkim uvredama i psovkama prisiljava trenera Branka Ivankovića na ostavku. Umjesto njega postavlja bivšeg igrača Dinama i proslavlje­nog reprezentativca Zvonimira Soldu, no čvrsta osobnost prekaljenog bundesligaškog profesionalca od početka mu nije bila po volji. Soldo naime za razliku od svojih prethodnika, nije dopuštao Mamiću ulazak u svlačionicu na poluvremenu kako bi se ovaj svako malo mogao uživjeti u lik Ćire Blaževića i njegove nedosanjane karizme.

Iako je Soldin Dinamo bez problema grabio prema novoj dvostrukoj kruni Mamić je preko svojih novinara poručivao kako nije zadovoljan igrom te je bilo jasno kako Soldo unatoč trofejima neće povesti Modre u nove europske izazove. Uz to je, baš kao i Kuže, dobio podršku Sjevera na šampionskoj promociji u zadnjem kolu protiv Rijeke koju je pregazio 6:1, a nakon osvajanja kupa u Splitu sam je podnio ostavku u TV studiju i time zapravo rekao sve.

Umjesto njega, Mamić je vratio beskičmenjaka Ivankovića kojeg je prije samo par mjeseci potjerao uz uvrede i time ponovno pokazao kako je jedino on apsolutni gospodar Dinama. Samo četiri mjeseca kasnije, ponovo će ga smijeniti i to po drugi puta u istoj kalendarskoj godini!

Pravi prijelazni rok tek je slijedio. Mamić je nastavio postarom običaju – „Nema… Pardon, ipak ima prodaje!“, a to obično znači da najbolji igrač napušta Dinamo. U ovom se slučaju radilo o Luki Modriću. I to unatoč tome što je tijekom zime na još jednoj „spektakularnoj“ presici gdje je trebao objaviti ime nekog mega kluba u koji Modrić odlazi, Mamić odigrao standardni „lažnjak“ te obećao svim Dinamovcima da će Luka Modrić ponovo predvoditi Modre u Europi. „Ukazao mi se Bog i rekao mi: Nemoj prodati Luku ni za 50 milijuna, a ja sada kažem da ga ne dam niti za sto milijuna eura! Ispisnicu može dobiti samo ako netko krivotvori moj potpis!“. Bila je to naravno samo još jedna klasična fora nabijanja igračeve cijene, a zanimljivo da je već tri mjeseca kasnije „Predsjednik kućnog savjeta“ Barišić izjavio kako će klub na ljeto sigur­no prodati Modrića. Prodan je još i prije kraja proljetnog dijela sezone, istupnicu je potpisao tko drugi nego Zdravko, a na White Hart Lane odveo ga je Mario Mamić – sin Zdravkov, a službeni menadžer Lukin…

Uz Modrića otišao je i heroj navijača golman Koch, zatim i Vukojević, a braća Mamić nakrcala su svlačionu nepoznatim južnoamerikancima, da bi vrhunac bilo dovođenje bivšeg Hajdukovog igrača – Mirka Hrgovića!

Možda je Mamić uistinu samo tražio pojačanje za lijevo krilo, ali itekako je dobro znao do čega će to dovesti kada su u pitanju Bad Blue Boysi. Osim što je Hrgović u jednoj prilici fizički nasrnuo na našeg pripad­nika znalo se i da je nekoliko puta s Torcidom na tribini pjevao pogrdne pjesme na račun Dinama, a između ostalog i „Mrzim Dinamo, srpsko ime to!“. Mamiću to naravno nije bio nikakav problem jer upravo je on mjesec dana ranije u velikom intervjuu za Slobodnu Dalmaciju besram­no i podlo izjavio kako luduje za Hajdukovim pjesmama te da mu „za veliki rezultat u Europi nedostaje samo još podrška skupine kao što je Torcida i da bi sa sto tisuća hajdukovaca iza sebe jurišao i na vrh Svijeta!“. Bilo je potpuno jasno prema kome je i zašto usmjerio tu izjavu. Nama to nije bilo ništa novog. Odavno smo znali za njegovu sklonost bijelom…

slika
Nije bilo nikakve šanse da Sjever tolerira Hrgovića u Dinamovom dresu!
Klub se naravno odmah svrstao na stranu igrača, a nakon prvih ak­cija protiv tog transfera i povika s tribine Mamić je najprije na vlastitu ruku pokušao zatvoriti stadion za utakmicu prvog kola protiv Rijeke („Ne možemo garantirati sigurnost…“), no taj se presedan u svjetskim razmjerima ipak nije dogodio. Uoči gostovanja u Domžalama Mamić je najavio kako Udruga u Draškovićevoj broji svoje zadnje dane, a vrhunac se dogodio kada je nakon uzvratne utakmice policija izmlatila i privela BBB-ovce koji vode tribinu, a ostali su pospremiti transparente i bubn­jeve. Navodno po izravnom zahtjevu iz kluba.

Doznalo se, i to iz klupskih izvora (radna zajednica…), da je svaki prisutni policajac za tu „prekovremenu“ akciju od kluba dobio po 200 kuna. Iako zvuči prilično nevjerojatno, ponašanje pojedinaca iz redova policije zadnjih mjeseci prije objave ovog teksta ukazuje da je to kod nas itekako moguće. Na samoj utakmici nije bilo nikakvih incide­nata osim uvreda Hrgoviću i Mamiću, a posebno je ostala zapamćena reakcija Sjevera kada je neželjeni igrač zabio gol za 2:1. Krenulo je skandiranje „1:1!“ i „Hoćemo pobjedu!“ čime je grupa ustrajno zadržala svoj stav da ne priznaje tog igrača u Dinamovom dresu!

TJERANJE MAMIĆA IZ UDRUGE

Dinamo je u to vrijeme, u jesen 2008. godine igrao loše, pogotovo u europskim utakmicama, a sramotni poraz od Hajduka u Maksimiru naveo je novo vodstvo grupe na prvu konkretnu akciju protiv Mamića.

Naime, odlučeno je da se Mamiću odigra „navlakuša“ kako bi došao u Draškovićevu pred vrh grupe te da mu se u prisustvu novinara preda zahtjev grupe da napusti Dinamo! Mamić je primio navijače u klubu misleći kako će doći do velikog pomirenja i odmah je krenuo s odavno poznatim metodama kupovanja ljudi. Inzistirao je na tome da klub pomaže financiranje Udruge putem financijskih transakcija koje bi bile maskirane uplatama preko nekih gradskih firmi, no glatko je odbijen unatoč svojoj poznatoj upornosti. Onda je počeo patetično i na silu plakati pokazujući portret pokojnog oca u trenutku kada su mu navijači rekli da ovo što Dinamo igra nema veze s vezom. Počeo je „je­bat mater“ Bišćanu, pa Ivankoviću… i redati ostale, već viđene metode manipuliranja. No, najvažnije je bilo da je pristao doći na sastanak u Udrugu koji se dogodio za tjedan dana.

Bad Blue Boysi su odlučili doslovno poniziti čovjeka koji je godinama ponižavao grupu, uzurpirao klub te ga koristio isključivo u svrhu bav­ljenja obiteljskim biznisom. Čovjeka koji je svo vrijeme radio što je poželio i pritom nikome nije odgovarao za neuspjehe, pogreške i skan­dale. Svi grijesi su mu navedeni u poduljem tekstu koji je osim njemu bio predan i tamo prisutnim novinarima koji su također očekivali objavu „velikog pomirenja“. U trenutku kada mu je predsjednik UND prenio stav grupe da se traži njegova ostavka, konsternirani Mamić pokušao se obratiti kompletnom auditoriju, no tomu nije dopušteno! „Dosta si pričao svih ovih godina i svega smo se naslušali, imao si šansu, čuo si što se od tebe traži, vrata su ti tamo!“, bila je jasna poruka grupe čija se borba do tada svodila isključivo na djelovanje s tribine, a tada je postala javna i službena!

Mamić je uvrijeđen i ponižen zbog začepljene gubice otišao u „svoj“ klub i tamo održao još jednu u nizu svojih luđačkih presica koje su već tada nažalost bile posjećenije i popularnije od Dinamovih utakmica. Naravno da se branio svim i svačim (npr. nebulozom da je on jedan od prvih BBB-a…) ali niti jedan argument iz navijačkog priopćenja nije pristao komentirati iako su novinari to zahtijevali. Papčina bio i ostao, a ostavku naravno nije niti pomislio dati.

Iduća akcija grupe uslijedila je u zimskoj stanci 2008/2009 kada je pokrenuto veliko potpisivanje peticije za promjene u Dinamu. Potpi­sivalo se na nekoliko lokacija u gradu sa središtem u Draškovićevoj, protiv diktature primitivnog preprodavača igrača izjasnilo se čak 18 tisuća navijača Dinama. Peticija je bila zamišljena isključivo kao pokazatelj stava većine Dinamovaca prema onome u što se Dinamo pretvorio – u klub uništenog identiteta, u klub koji laže vlastitim navijačima, vrijeđa ih, ponižava i maltretira, a povrh svega služi za bogaćenje jedne obitelji i njihovih priljepaka, u klub koji je postao slika i prilika jednog iskompleksiranog luđaka.

Simbolično predavanje debelih knjiga s potpisima gradonačelniku Bandiću i njegovo ignoriranje s kiselim osmjehom također je dalo puno toga za naslutiti…

Zimska pauza donijela je još jednu potvrdu Mamićeve odvratnosti, ovaj puta je u potpunosti demaskirao svoje navodno hrvatstvo. Naime, tijekom turskih priprema Mamić se već tradicionalno zabavljao idejom regionalne lige. Letio je od jednog do drugog srpskog novinara da bi vrhunac ponudio u TV nastupu kada je odjeven u Dinamovu majicu poručio sljedeće:

„Mi smo živjeli u najljepšoj zemlji na Svijetu koja se zvala Ju­goslavija i sto puta smo bolje živjeli nego danas u našim, ajmo reć’ vlastitim državama!“
„Kad god poželim ispričati nešto lijepo to je isključivo iz vre­mena bivše Jugoslavije!“
„Strašno volim narodnu glazbu jer to je moj jezik, a znamnapamet i sve pjesme Zvezde i Partizana!“
„Ono što nama Hrvatima treba je pet miliona Srba svake go­dine na Jadranu“!
„Ta Europa je ukinula sebi granice, a stavila ih između nas Jugoslavena!“
Svaki komentar na ove neoprostive izjave je uistinu suvišan.

U proljeće 2009. godine u navijačkoj skupini Bad Blue Boys počele su se događati promjene koje su rezultirale brojnim sukobima unutar grupe. Te promjene bile su pokrenute od nekoliko pojedinaca za koje se kasnije bez sumnje pokazalo da su odani Mamiću. Iako smo svjesni zanimanja mnogih o povijesti ovih sukoba; o svim uzrocima, događajima i posljedicama nećemo pisati jer smatramo da je za ovu priču jedi­no važna činjenica da je Mamic putem dotičnih pojedinaca uveo grupu u najkaotičnije razdoblje njezine povijesti. Takvo kaotično stanje potra­jalo je do studenog 2009. i zapravo je najviše odgovaralo Mamiću jer je borba protiv njega bila potisnuta u stranu. Za to vrijeme on naravno ne miruje nego i nadalje smjenjuje trenere, dovodi kojekakve prevare od igrača, luduje, psuje i vrijeđa sve redom na svojim tada već nažalost legendarnim presicama te doslovce pretvara Dinamo u „One (narko) man show“. Jedina situacija s navijačima u tom razdoblju dogodila se na jesen u rumunjskom Temišvaru kada ga je grupa BBB-ovaca napala „letećim objektima“ dok je šetao trgom. Od većih neugodnosti spasio se bijegom, za što se uskoro poželio osvetiti Bad Blue Boysima, svojem tada već najvećem neprijatelju..

MAMIĆ NE BIRA SREDSTVA, ALI OTPOR JE SVE VEĆI

Na proljeće 2010. dolazi do novih promjena u grupi koje dovode do pokušaja stabilizacije grupe i postupnog građenja “razrušene” tribine. Grupa još nije ni stala na noge već je uslijedilo ponovno zahuktavanje odnosa nakon poznatih događaja u Maksimiru 1. svibnja 2010. godine, kada Mamić očekivano proglašava Bad Blue Boyse odgovornima za nerede, iako se zna da je sve zakuhala redarska služba i policija zbog jedne upaljene baklje na praznom dijelu istočne tribine. Svim očevicima uzroka tih nereda – skroz nespretne i neuobičajene intervencije te ulas ka samo dvojice Sokolova na tribinu, bilo je jasno da tu nešto ne štima. Po mnogima, to se nije dogodilo nimalo slučajno, baš kao i neredi iz 1999., kada je policija na sjeveru reagirala zbog vrijeđanja Tuđmana, a kasnije se pravdala da je intervenirala zbog baklji. Bile su to klasične navlakuše kojima su namjerno započeti neredi. Povijest se ponovila.

U napadu ludila Mamić se na presici pozvao na svoj govor s aerodroma iz 2007. godine kada je on navodno proročanski upozorio na to koje su nacionalnosti navodni inicijatori svih, pa i tih prvosvibanjskih nereda te pozvao neka se pogleda popis uhićenih (kojim je očito raspolagao…) pa će se pokazati da je bio u pravu. Sve to nazvao je “mračnim planom stvaranja Velike Srbije”, koji su isplanirali protivnici Hrvatske. Krajnji cilj bio mu je ne samo diskreditacija protivnika, nego i postavljanje sebe na čelo proganjanog hrvatskog Dinama, makar svi znaju da je za vrijeme Domovinskog rata uglavnom sjedio na šanku diskoteke „Kefa“ na Ekonomskom faksu u gardističkoj odori i dilao kamione cigareta za bojišnicu.

Mamićev govor na presici zapravo je bio kopija govora Zlatka Can­juge iz 1999. kao što su i cijeli neredi neodoljivo podsjećali na te iz Tuđmanovog doba. U medijima se tada pod očitim klupskim utjecajem navode imena ljudi koji su navodni organizatori nereda, iako većinu njih policija nije pozvala niti na informativne razgovore, a kamoli ih sumnjičila za nešto. Krivica većine njih bila je samo to što su bili poseb­no žestoki Mamićevi protivnici unutar BBB, a neki od njih su doista imali “kriva” imena i prezimena.

POČETAK BORBE ZA POVRATAK KLUBA TRADICIJI I NAVIJAČIMA

Najvažnije stvari dogodile su se tog ljeta 2010. godine. Nastojeći podići potpuno urušeno ozračje oko kluba prouzročeno lošim nogometom, novom smjenom trenera i neredima na tribinama, Mamić je po tko zna koji puta odlučio povući populistički potez te je u Dinamo vratio Velimira Zajeca, ovoga puta na mjesto trenera. Zašto je Zajec odlučio progutati ponos i saviti kičmu pred čovjekom koji ga je osam godina ranije potjer­ao iz kluba ostalo je nepoznato ali očito je odlučio pomoći Dinamu. Znalo se da Zajec nije „pravi“ trener jer imao je tek nekoliko kraćih i uglavnom neuspješnih pokušaja, no on je trebao biti taj koji će svojom karizmom legende vratiti pozitivu oko Dinama.

Unatoč početnom zanosu zbog pobjeda protiv Kopra 5:1 u pretkolu LP i protiv Hajduka u Superkupu (1:0), vrlo se brzo ispostavilo da to neće biti lako, posebno nakon još jedne prodaje najboljeg igrača – ovaj puta Mandžukića, čime je zahvaljujući Mamiću momčad postala znatno sla­bija i zrela za debakl…

Modri najprije umalo ispadaju od Slovenaca u uzvratu (0:3), a prava katastrofa uslijedila je u idućoj rundi kada Sheriff iz Moldavije pobjeđuje na penale u Maksimiru. Loše se startalo i u prvenstvu pa Mamić na­kon gubitka dva boda u Varaždinu objavljuje smjenu Velimira Zajeca i time ponovo odbija preuzeti teret odgovornosti na sebe. Uz to, mediji objavljuju vijest da je dan – dva nakon sramotnog ispadanja od Sheriffa Mamić viđen u nekoj jadranskoj uvali kako pjeva Hajdukove pjesme u povećem društvu.

Bad Blue Boysi tada u Draškovićevoj održavaju veliki sastanak svih relevantnih podgrupa, ekipa i podružnica na kojem kao reakcija na sva događanja u „Mamićevom“ klubu pada odluka o BOJKOTU SVIH UTAKMICA DINAMA!
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36480
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Kriminal u sportu, ili, kako je Zdravko Mamić konačno osuđen!

Post Postao/la storm »

....i treći dio.
slika
UZROCI, POVOD I PRVI EFEKTI PROGLAŠENJA BOJKOTA

Odluku o ulasku grupe u bojkot potaknuli su i neki razlozi koji su djelovanje naše navijačke skupine doveli do ponižavajućeg statusa.

Već prilikom prvog gostovanja na početku sezone 2010/ 11 u Novoj Gorici protiv Luke Koper nastavljaju se stari problemi i podmetanja ljudi iz kluba vezano za selekciju nepodobnih navijača prema principu obaveznog izdavanja tzv. vaučera (ili u slobodnom prijevodu – pismeno odobrenje kluba osobi za prisustvovanje gostujućoj utakmici), a najveću zaslugu za to ima Zoran Cvrk koji s popisa prijavljenih za vaučer skida nekoliko “nepodobnih” BBB iako za to nije bilo nikakvog razloga. Kao odgovor na to u znak protesta ostatak grupe koji nije izbrisan s popisa odriče se svojih vaučera i umjesto na gostujuću tribinu većina odlazi na centralnu tribinu te prati tekmu bez navijanja i isticanja transparenata u znak protesta i navijačke solidarnosti.

Također, važno je reći da je od te sezone uveden moderni video-nadzor kompletnog stadiona i okolnih punktova oko Maksimira, svaki kut sjeverne tribine bio je pokriven kamerama, a u klubu su tražili da im svi koji unose transparente uoči utakmice na tribinu ostave svoje podatke s osobnih iskaznica kako bi imali koga okriviti u slučaju paljenja pirotehnike. To nije prihvaćeno i od prve utakmice s Koprom transparente, zastave, štapove i ostali materijal unosimo na glavni ulaz Sjevera (popularni „rotor“) što dodatno otežava organizaciju na tribini.

Također je bez razmišljanja odbijena ponuda kluba da BBB sami obavljaju redarstvo na sjevernoj tribini.

Nakon što se Dinamo provukao 0:3 porazom u Kopru u iduće pretkolo, u Tiraspol odlazimo u odličnoj brojci, a u uzvratnoj utakmici Sjever pruža jedno od svojih najboljih i najglasnijih izdanja kroz svih 120 minuta (igrali su se produžeci). Nakon ispadanja, potpuno očekivano i kako je već ranije navedeno, odgovornost je prebačena isključivo na trenera Zajeca koji je smijenjen nakon „telefonske sjednice IO-a“, treba li uopće naglašavati- jednoglasno! Uostalom, svi su oni- Zdravko Mamić, to valjda nije upitno…

Iz našeg kuta gledišta, bila je to kap koja je prelila čašu!

Borba protiv Uprave na čelu sa Zdravkom Mamićem do tada se svodila tek na nekoliko dobro poznatih skandiranja tijekom utakmice, poruke dotičnom na tribini te peticiju (2008./2009.) koja nije imala gotovo nikakav efekt.

Na velikom sastanku svih najaktivnijih podgrupa, podružnica i ekipa održanom 11. 08. 2010. u Draškovićevoj, velika većina Boysa bila je suglasna da borba protiv Uprave i čovjeka koji je Dinamo podredio sebi, vlastitim interesima i stvaranju kulta ličnosti mora postati prioritet u svim aktivnostima grupe. Po prvi puta u povijesti, Bad Blue Boysi su zaključili kako je potrebno interes Dinama pretpostaviti samom navijačkom načinu života, odnosno da je došao trenutak odricanja nečega što nam je u doslovnom smislu riječi- način života, strast, opsesija i ovisnost! Vodstvo grupe iznosi prijedlog bojkota svih utakmica kluba s kojim se definitivno više nismo mogli poistovjetiti jer je odavno postao slika i prilika omraženog nam Mamića. Bojkot, koji se i ranije nazirao kao rješenje, značajna većina je na sastanku podržala, a manji dio koji se s tim nije slagao dao je riječ da će poštivati odluku većine. Ipak, ubrzo se ispostavilo da to nije tako jer su dotična „gospoda“ nakon nekoliko dana ipak zaključila kako ne mogu bojkotirati klub omiljenog im „Šefa“ (tako mu se i doslovce obraćaju…) te obznanjuju kako izlaze iz grupe Bad Blue Boys. Sve maske su pale kada su na utakmicu drugog kola Europske lige otputovali u Solun zrakoplovom s igračima i upravom kluba i time zapravo samo potvrdili ono u što se sumnjalo dugi niz godina! Kada već spominjemo tu utakmicu (PAOK- Dinamo 1:0), nije suvišno podsjetiti kako su uprave klubova iz sigurnosnih razloga dogovorile izostanak gostujućih navijača na obje utakmice ali unatoč tome Mamić je u svom avionu, a kasnije i loži, ugostio svoje spomenute obožavatelje iako mnogima od njih u dosjeu piše- evidentirani izgrednik recidivist! Toliko o dogovorima, kriterijima, vaučerima itd…

POČETAK ORGANIZIRANE MEDIJSKE I PRAVNE BORBE

Bojkotom smo dakle porušili neke mostove iza sebe što će se u vremenu koje dolazi pokazati kao ispravan potez. Na sastanku održanom nedugo nakon toga, dogovoreno je da ćemo tražiti promjene u klubu tako da se poštuje zakon i omogući članovima kluba biranje budućih klupskih rukovodstava (nešto nalik modelu „Socios“ u Španjolskoj, Portugalu ili nekim njemačkim primjerima…) te da ova Uprava na čelu s Mamićem nema našu podršku i mora podnijeti bezuvjetnu ostavku. Taj sastanak rezultirao je odlukom da se kreće u organiziranu borbu koja neće biti vođena isključivo navijačkim akcijama nego da kreće konkretna medijska ali i pravna aktivnost.

Prva akcija uslijedila je organiziranjem javne tribine pod nazivom „Dinamovo sutra“ na koju su BBB pozvali predstavnike svih političkih stranaka koje djeluju u gradskoj vlasti, dužnosnike gradskih ureda, klupske dužnosnike i novinare. Oni koji su se odazvali (iz kluba naravno nitko…) u najvećoj mjeri su zajedno s navijačima Dinama raspravljali o problemu skrivanja u tajnosti klupskog statuta koji je smatran osnovom za sve buduće akcije i projekte po pitanju težnji da Dinamo poprimi članski model funkcioniranja.

U tu svrhu, uskoro je osnovana građanska inicijativa pod nazivom „Zajedno za Dinamo“ ili popularnije- ZZD. U toj inicijativi tada su se okupili ne samo pojedini BBB već i predstavnici svih modrih tribina koji misle i žele jednako – Dinamo svih Dinamovaca, a ne privatnu prćiju trgovca igračima! Uostalom, ne traži se ništa drugo nego isključivo poštivanje zakona koji kaže da udruge građana (a Dinamo je registriran upravo u toj formi) MORAJU svoja rukovodstva birati putem demokratskog izjašnjavanja svojih članova. No bili smo svjesni i tada (a nažalost i danas) da je Dinamo udruga građana samo „de iure“ (formalno, na papiru), a de facto, u praksi djeluje kao privatni klub Zdravka Mamića, koji se ponaša kao stopostotni vlasnik bez da je uložio ijednu svoju lipu, a na raspolaganju su mu novčana sredstva iz proračuna Grada Zagreba. Dakle, Mamić ne samo da bez ikakve odgovornosti ikome raspolaže novcem koji prikupljaju porezni obveznici i tim sredstvima umnožava vlastiti profit djelatnošću prodaje igrača u milijunskim iznosima, već i ne smije biti u klubu. Tome se, uz sve ono već ranije navedeno, tada odlučilo – objaviti rat!

Mamić naizgled mirno i flegmatično prima sve te vijesti zavaljen na prijestolje svog carstva ali njegova paranoidna narav ipak mu ne da mira te odgovara potezima koji tada jasno upućuju da mu uopće nije svejedno! Više nego očiti primjer bio je zabrana postavljanja poruke na prazan Sjever na utakmici protiv Gyora u pretkolu Europske Lige. Ono što je pisalo svakako ne bi bio ugodan prizor za njegove oči: „UBIO SI DINAMOV PONOS, OKALJAO MU SVETO IME, SAD IMAŠ PUNE DŽEPOVE I PRAZNE TRIBINE!“.

KLUPSKI MARKETING NAPOKON U AKCIJI ALI PADAJU – AUTOGOLOVI

Puni džepovi dovode igrače poput Beqiraja i Tonela, a pravi “kapitalac” dolazi u liku najskupljeg trenera u povijesti HR-nogometa, Vahida Halilhodžića s godišnjom plaćom od 900.000 eura.

Isto tako, Mamić vrši opću mobilizaciju klupskog marketinga i PR- službe te započinju velike kampanje za popunjavanje stadiona na europskim domaćim utakmicama. Organizirano su se dovodila djeca iz manjih klubova s područja Zagreba i okolice, besplatno dijelile ulaznice po školama i kafićima za jug i zapad gore, dijelili su se čak i navijački rekviziti (kape, šalovi, udaraljke), a vrhunac je dosegnut organiziranjem besplatnih autobusa iz različitih krajeva Hrvatske ali i šire…

Uoči utakmice protiv Bruggea u listopadu 2010. klub je izdao tragikomično priopćenje u kojem moli BBB da se vrate na svoj Sjever i tako pripomognu prikupljanju značajnog novčanog iznosa koji bi omogućio zadržavanje Sammira u Dinamu! Očito Mamiću više nije prolazilo žicanje po restoranima kao u vremenima 80-ih (1. feljton)…

Grupa je na to odgovorila otvorenim pismom nelegalnoj ali ipak upravi kluba, u kojem su samo ponovljeni poznati stavovi, a smisao svog postojanja i djelovanja, gromoglasnu podršku svetom grbu i dresu, pokazali smo im dolaskom na trening momčadi dan uoči tekme. Pjesme, skandiranja i baklje nažalost doživio je teren „Hitrec-Kacian“ umjesto našeg Sjevera dan kasnije no i to je bilo dovoljno da Vaha ispred momčadi zahvali na pruženoj potpori unatoč svijesti da nas na tekmi (0:0, uz promašeni penal igrača kojem, eto jebiga, nismo skupili prilog…) ipak neće biti!



Nešto ranije, u rujnu 2010. godine, ZZD tajnim kanalima dolazi se do dugo skrivanog Statuta kluba koji otkriva mnoge nepravilnosti u klubu te o tome obavještava javnost putem javne tribine održane u kinu „Mosor“, mjestu gdje su BBB popratili prvih nekoliko tekmi za vrijeme bojkota. Na toj tribini uz navijače su se pojavili i podršku pružili istaknuti igrači Dinama (Zlatko Škorić, Silvio Marić, Goran Vlaović), nogometni djelatnici, novinari, a posebno je ostalo upamćeno izlaganje člana Dinamove skupštine i povjerenika za Split, Mirka Čorića koji je detaljno opisao kako je Mamić definitivno zavladao Dinamom 2002. godine kada je ubacio svojih trideset novih ljudi u skupštinu, o čemu smo već pisali (2. feljton).

Sredinom prosinca, unatoč velikoj šansi, Dinamo opet ne uspijeva proći skupinu Europske Lige te na taj način napokon „prezimiti“ u Europi jer u Maksimiru punom poklonjenih šalova, kapa i pokojom harmonikom… gubi 0:1 od PAOK-a i time ponovo donosi razočaranje svim svojim navijačima, bili oni na stadionu ili u bojkotu.

MAMIĆEV SKANDAL SVIH VREMENA

Akcija navijača uslijedila je već nekoliko dana nakon te, još jedne u nizu bolnih utakmica. Organiziran je mirni ali nadasve glasni navijački prosvjed ispod zapadnetribine, a u vrijeme održavanja Skupštine kluba. Bilo je to 22. prosinca 2010. Nakon završetka sjednice koja se odvijala uz tutnjavu navijačkog bijesa dodatno pojačanog uslijed zabrane dvojici predstavnika članova kluba da prisustvuju zasjedanju Skupštine, Mamić je, očito još vruć od tijesne pobjede (neki će reći i vjerojatne prevare…) koju je samo nekoliko dana ranije osigurao Vlatku Markoviću (a zapravo sebi…) u borbi protiv Štimca za mjesto Predsjednika HNS- a, podivljao i grubo, uz fizičke prijetnje izvrijeđao novinara koji mu je postavio pitanje o evidentnom sukobu interesa koji egzistira zato što mu je sin licencirani menadžer nekih Dinamovih igrača dok on sam obnaša izvršnu funkciju u klubu što je pak protivno Zakonu o športu. Bio je to do tada nedvojbeno najskandalozniji i svakako neviđeni ispad koji je zapravo do kraja ogolio Mamića. Prethodno samouvjereno, prepotentno i samodopadno izazivanje novinara da ga „rasture pitanjima, face to face, i da će ih sve pobijediti argumentima…“ palo je na ispitu već na prvom pitanju hrabrog novinara koji je samo pitao ono što bi ga pitao svaki od tri tisuće (ali i više…) revoltiranih navijača ispred stadiona. Po tko zna koji put Mamić je dokazao koliki je zapravo- jadnik! Njegovo evidentno ludilo tada je bilo snimljeno i prikazano „gradu i svijetu“ i zapravo te večeri pala je i zadnja nedoumica koja bi dovela u pitanje ispravnost naše borbe za spas Dinama od tog pomahnitalog zla!

slika

Spomenimo i to da je Mamić neposredno prije „žute minute“ skup pod zapadom proglasio pokušajem rušenja kluba, iza čega stoje- Štimac i Brleković, njegovi protivnici u borbi za HNS. Da nije tragično bilo bi smiješno, baš kao i vijest koju su neki mediji prenijeli s iste te skupštine- da je član IO-a kluba Miroslav Rožić (propali političar, inače poznat po mijenjanju političkih stranaka kao i Mamić trenera) s govornice poručio prosvjednicima ispred stadiona kako „ovo nije njihov Dinamo, ovo je naš Dinamo, a oni neka si osnuju svoj !“.

Ipak, Mamić je kao i toliko puta, preživio i taj skandal kao i medijsku hajku tih dana. Na postavljeno pitanje naravno i dalje nije odgovorio… Ali i nije morao! Pa sve se vidjelo jednim klikom na internetu!

KRAĐA TRANSPARENATA I PRIJETNJE KRVOPROLIĆEM

Samo mjesec dana kasnije, krajem siječnja 2011. godine iz tzv. “bukse” pod južnom tribinom, u dogovoru s klubom Mamićevi plaćeni navijači kradu udarne transparente grupe i skrivaju se u prostorijama sesvetske HVIDRA-e koje je sam Zdravko Mamić zajedno sa svojim najbližim suradnicima iz Uprave otvorio samo nekoliko dana ranije za što postoje snimke i fotografije.



Budući da Mamić jako dobro poznaje neke nepisane navijačke “zakone” i to uz pomoć ljudi koji su, ne tako davno, bili jedni od najaktivnijih članova grupe, znao je- gdje i kako najbolnije udariti te dodatno isprovocirati bijes grupe koja se s pravom bori protiv njega.

Istu večer jedan od vodećih BBB-a zove jednog od osnivača sesvetske HVIDRA-e, lokalnog kriminalca, dilera i dobrog Mamićevog prijatelja koji ga zove u prostorije HVIDRA-e.

BBB se skupljaju i jedan od njih sam ulazi u prostorije te udruge, a isti čovjek koji je ukrao transparente na njega vadi vatreno oružje u alkoholiziranom stanju. Na pitanje zašto su ukrali transparente i za što im trebaju kada ne idu uopće na utakmice jedini odgovor je bio: “Zato što ste se okrenuli protiv Zdravka!”. Ipak, sve se rješava dogovorom da će transparenti biti vraćeni sutradan.

Uskoro postaje jasno da transparenti neće biti vraćeni i da je cilj isprovocirati napad BBB- a, koji su u to vrijeme bili pod žestokim pritiskom medija i policije, na braniteljsku udrugu.

Bez obzira na posljedice, dio BBB odlazi u Sesvete kako bi vratili transparente u dogovoru sa predstavnicima “HVIDRA-e” ali oni namještaju BBB- ovcima odred specijalne policije sa “heklerima” i fantomkama, koji privodi 80-ak BBB-a. To je bio jasan pokazatelj da s tim ljudima više nema dogovora, nema nikakvog kodeksa, nikakve časti jer naprosto- imaju “zaleđe” i ne boje ga se koristiti.

Mjesecima prije i nakon toga pojedincima iz redova BBB te iz redova inicijative ZZD prijetilo se spominjanjem njihovih obitelji klasičnim mafijaškim rječnikom.

U travnju iste godine najavljena je nova Skupština kluba, a samo dan prije nje održavao se malonogometni turnir u Sesvetama, u organizaciji lokalnih BBB-a. Ipak, na turnir dolaze dvojica plaćenika rano ujutro, a na putu do igrališta jedan presreće par Boysa na koje najprije vadi pištolj, a jednome od njih drškom pištolja razbija glavu. Ubrzo je krenula potjera prema toj dvojici pri čemu je jedan od njih teško pretučen.

MAMIĆEVA FARSA U HNK

Kao i za vrijeme prosinačke Skupštine, tako i na ovoj travanjskoj BBB organiziraju prosvjed ispod zapada. Taj prosvjed započeo je nekoliko dana ranije kada su brojni BBB- ovci danonoćno „kampirali“ podno zapadne tribine u iščekivanju glavnog događaja. “Kampiranje” naravno nije pročlo bez vec uobičajenih provokacija policije. Unatoč dobroj organizaciji te iznenađujuće velikoj medijskoj pažnji, tijekom održavanja Skupštine okupio se (pre) mali broj prosvjednika u odnosu na očekivanja. Mamić se toga dana proglašava i Izvršnim Predsjednikom kluba koji se od tog dana prozvao- Građanski nogometni klub Dinamo!



Egoistični kompleksaš Mamić i njegovi uvlakači odlučili su bez imalo srama ali i neophodne javne rasprave, samovoljnim dekretom „prekrojiti“ klupsku ali i zagrebačku nogometnu povijest kako bi na obljetnicu osnutka Građanskog proslavili 100 godina (ne) postojanja Dinama. Da bi tu proslavu mogli opravdati dodali su imenu Dinamu prefiks GNK iako upotreba pridjeva Građanski može izazvati isključivo salve smijeha svakom tko je makar i jednom u životu vidio ili čuo Zdravka Mamića.

Svečana proslava tzv. „rođendana“ održana je u Hrvatskom Narodnom Kazalištu, a Mamić je na svojoj privatnoj zabavici ugostio oko 700 uzvanika što je otprilike bio ekvivalent posjećenosti Maksimira tog proljeća na svim utakmicama HNL-a zajedno. Niti jedan navijač nije izašao toga dana na zagrebačke ulice, ni jedna modra zastava nije zavijorila ni baklja planula, sve se svelo na pjevušenje Klinaca s Ribnjaka i usiljene skečeve popularnog glumačkog dvojca. Brojnim Dinamovim legendama koje su iz pristojnosti došle na tu farsu bilo je preočito neugodno, a svakom pravom Dinamovcu moglo se samo povraćati od sramote pri pogledu na društvo koje se tamo okupilo „slaveći“ silovanje zagrebačke nogometne povijesti. Kao i na Mamića u centralnoj loži HNK- a…

SKANDALOZNO TJERANJE VAHE

Bojkot se naravno nastavio i tijekom cijelog proljeća, a Dinamo nastavio rušiti negativne rekorde posjećenosti s tek stotinjak gledatelja na domaćim utakmicama uz uglavnom besplatan ulaz.

Kako bi stvorio podjele unutar grupe Mamić preko svojih poznanstava s nekim starijim BBB- ovcima financira otvaranje nove udruge pod nazivom “Udruga veterana BBB “, na čije čelo staju neki od poznatijih pripadnika grupe iz davne prošlosti, očito vješto izmanipulirani, koji su prodali grupu za sitniš da bi služili Mamićevim interesima, a za uzvrat dobili prostor i sredstva za cuganje kao i motiv za bijeg od žena.

Umjesto velikog veselja zbog osvajanja šestog uzastopnog naslova prvaka, Mamić ponovo nudi samo i isključivo nove skandale! Potpuno neočekivano i skandalozno, najprimitivnijim mogućim metodama potjerao je trenera Halilhodžića koji je unatoč nekim dvojbenim detaljima iz ratne prošlosti pridobio simpatije i poštovanje većine Dinamovih navijača pa čak i BBB- a u bojkotu. U poluvremenu potpuno nevažne utakmice protiv Inter Zaprešića kada je Dinamo već i teoretski bio nedostižan, Mamić navodno revoltiran slabijom igrom i čestim minimalnim pobjedama od 1:0, a zapravo lud zbog visine Vahinog ugovora i svjestan da mu se otvara mogućnost relativno laganog proboja u Ligu prvaka (zbog olakšanog sustava natjecanja…) i s puno jeftinijim trenerom, radi sramotni skandal te agresivno napada Vahu pred igračima u svlačionici i poručuje mu da više nije trener. Nakon tog ispada Vaha traži raskid ugovora na štetu kluba, a na oproštajnoj press konferenciji, vjerojatno u dogovoru s Mamićem zbog lakšeg kompromisa o isplati otpremnine, prešućuje detalj koji je nesvjesno u jednom društvu ispričao jedan od Dinamovih igrača (stranac), a to je da ga Mamić nije napao samo verbalno nego i fizički! Bilo kako bilo, Dinamo je ponovno ispao teatar za Mamićeve predstave, oaza primitivizma i igračka s kojom se igra jedna iracionalna spodoba. Kao potvrda toj tezi tek podsjećanje da je Vahu na klupi naslijedio Kruno Jurčić, isti onaj kojeg je Mamić godinu dana ranije smijenio- nezadovoljan prezentiranom igrom pod njegovim trenerskim vodstvom!

UREĐENJE STADIONA, KARTE ZA KUNU I LIGA PRVAKA

Usred ljeta Uprava kluba na Mamićevu zapovijed odlučuje se na obnovu ruševnog maksimirskog stadiona i pritom obećava da će kompletan troškovnik objaviti nakon završetka radova. Ispostavilo se da se ta obnova zapravo svela tek na farbanje trulih zidova u plavo te prekrivanje ceradama devastiranih dijelova stadiona. Travnjak se ionako morao mijenjati uništen koncertom Bon Jovia, tek je postavljanje novih stolaca bila opravdana nužnost. No upravo će se na famoznim stolcima kompletna „akcija stadion“ naći u problemu i to- ukazom Bad Blue Boysa…

U svakom slučaju, Mamić je te minimalne zahvate na derutnom Maksimiru iskoristio kao marketinški trik u obliku pozivnice gledateljima da vide to novo „čudo od stadiona“ i to za cijenu ulaznice od 1 kune na europskim utakmicama pretkola Lige prvaka! Bila je to još jedna blamaža i besramno ubijanje Dinamovog ugleda no činjenice govore da je stadion na sve tri utakmice (Neftchi, Helsinki, Malmo) bio pun ali daleko od atmosfere dostojne Dinamovog renomea. Najveći urnebes stadiona dogodio se na prvoj tekmi, a izazvalo ga je slijetanje odbjegle patke iz obližnjeg ZOO-a na plavu podlogu koja prekriva trulu tartan stazu, vjerojatno misleći da je riječ o vodi.

Dinamo u Švedskoj potvrđuje plasman u Ligu prvaka nakon 12 godina i to u rijetko viđenoj drami kada umalo propušta obraniti kapitalnu prednost iz Zagreba od 4:1. Na toj utakmici dogodio se incident koji su isprovocirali Mamićevi agenti-navijači, fizički napavši skupinu Dinamovaca iz dijaspore, evidentno nesklonu njihovom „Gazdi“. Svjedoci kažu da su nakon tučnjave u kojoj su izvojevali pobjedu zapjevali duhovnom im vođi: „glory, glory Zdravko Mamić!“. Šteta jedino što ih je bilo premalo da bi njihov idol to mogao poistovjetiti s Ćirinom 1982.

NEUSPJELI PREGOVORI S MAMIĆEM O IZBORIMA

Vratimo se ipak malo u vrijeme uoči tih kvalifikacijskih utakmica kada Mamić, očito u stanju paranoje od slabe posjete moli predstavnike grupe BBB za sastanak koji se i održava u lipnju 2011. unatoč podijeljenim stavovima unutar grupe u vezi pregovora s njim. Na tom sastanku (očekivano i unaprijed konstatirano u iščekivanju njegovog dolaska) najprije nudi grupi po tko zna koji put novac, mjesta u Skupštini kluba, postotak od marketinga te raznorazne privilegije, ali predstavnici grupe ga odbijaju i traže da se raspišu izbori za novo vodstvo kluba. Iako je prvotno to i obećao (čak i najavio formiranje radne skupine na čelu s Vrbanovićem…), uskoro se ispostavilo da je to bilo s figom u džepu i onog trenutka kada je postalo jasno da će Dinamo igrati Ligu prvaka i kada se ispostavilo da je projekt s „jednokunašima“ upalio, po tko zna koji put prekršio je obećanje i uz to postao bahatiji nego ikad.

PREKID BOJKOTA UTAKMICA DOMAĆEG PRVENSTVA

Krajem kolovoza 2011. grupa nakon dva velika i dugačka sastanka donosi odluku da se vrati iz bojkota i nastavi borbu na stadionu. Bila je to odluka koja je izazvala puno polemika i neslaganja unutar grupe budući da i nije donesena jednoglasno, ali zaključak je bio da je bojkot ispunio svoju svrhu i da je postao samo uteg oko vrata grupe. Godinu dana bojkota dovelo je do nestanka navijačke aktivnosti u gradu. Stoga je prvenstveno zbog nadolazećih mladih generacija BBB- a ali i pojačanja pritiska na Mamića ova odluka bila naprosto nužna unatoč činjenici da smo se iz bojkota vratili dok je „on“ još na vlasti, a ne kako smo rekli- kada ode! Mnogi Naši se i dalje drže tog zavjeta što im služi na čast ali časno je i boriti se s tribine!

Ipak, prekid bojkota odnosio se te sezone isključivo na utakmice HNL- a. Potez definitivno nije bio u potpunosti „navijački“ jer se ipak radilo o „biranju tekmi“, ali zato je definitivno bio – mazohistički! Nismo naime htjeli ispasti „kupljeni“ atraktivnom skupinom Lige prvaka ali niti biti dio „projekta“ koji u pretkolima nudi kartu za jednu kunu i tako prostituira klupsku čast. Odabrali smo upravo male i neatraktivne utakmice naše lige za nastavak borbe. Odabrali smo borbu i žrtvu za naš oteti klub, a ne spektakl i glamur!



Vratili smo se na jugozapadu Poljuda! Prvih trinaest minuta derbija smo odšutjeli u čast trinaest ponosnih mjeseci borbe u bojkotu, a tada smo digli poruku i eksplodirali!

Na naš Sjever smo se vratili u idućem kolu protiv Varteksa, korteom od Kvatrića do stadiona i navijanjem kojim smo pokazali snagu Sjevera ali i poručili Mamiću da – KOMPROMISA NEMA!

Definitivno, otvoreno je sasvim novo poglavlje u ionako recentnoj povijesti naše grupe!

BRUTALNA REPRESIJA JE TU, A GDJE SU RAČUNI?

Na planu pravne borbe Inicijativa ZZD je masakrirala nogometnu mafiju sa sjedištem u Maksimirskoj, bližili su se izbori s jasnim ishodom promjene vlasti i nekako se očekivalo da će “institucije” morati reagirati u ovom slučaju jer je situacija s pravne strane bila čista – Mamić ne smije zbog sukoba interesa biti u Dinamu, a izbori se u klubu moraju provesti.

Ipak, “institucije” su čak i nakon smjene vlasti nastavile okretati glavu, ali su se zato vješto pozabavile “problemom huliganizma” koji je zapravo bio usmjeren isključivo na našu grupu. Od prve utakmice nakon bojkota dočekala nas je neviđena represija i medijska kampanja protiv grupe u kojoj se pisalo o svemu, samo da je protiv nas i da se sakriju poruke o kriminalu u Dinamu koje smo uporno željeli poslati.

Nazivani smo teroristima, a naša borba rušilačkim pohodima iako nikada nije manje incidenata bilo na stadionima nego tada. Svaku utakmicu pisalo se o broju uništenih novih sjedalica koji je zapravo bio zanemariv (ovdje govorimo o navijačkoj tribini, a ne o banket- salonu hotela sa 6 zvjezdica…), a nakon nekog vremena, čisto iz zajebancije, odlučili smo platiti te dvije ili tri uništene sjedalice.

I tada smo otkrili da isti dobavljač od kojega je Uprava nabavljala sjedalice, te iste sjedalice zapravo prodaje po puno nižoj cijeni nego što su u klubu rekli da su ih platili. Istovremeno, dobili smo informaciju da su tvrtke posrednici u obnovi stadiona bile DUO Gastronomija, u vlasništvu Dražena Miličevića, ujedno i zaposlenika kluba, te MAXMAR SPORT, u vlasništvu oca Miljenka Sakomana direktora stadiona zbog čega Klub Navijača Dinama podnosi „kaznenu prijavu DORH-u“.

U klubu su po običaju ignorirali optužbe i nastavili po svome, a Mamić je nastavio s izluđujućim višesatnim press-konferencijama gotovo svakodnevno koje su zapravo bile monolozi u kojima novinari nisu imali pravo postavljati pitanja. Tada, potpuno spontano odlučujemo prekinuti jednu od press konferencija i postaviti pitanja na koja do tada nije bilo odgovora – bila je to ujedno i njegova zadnja takva presica i od tada se zapravo nije oglasio, očito instruiran od svojih savjetnika za odnose s javnošću. Očito su pronašli neki djelotvorni lijek…

Baš kao i godinu dana ranije, tom prilikom nije želio odgovoriti na isto pitanje o sinu- menadžeru Dinamovih igrača kao i na ono vezano za „slučaj sjedalica“ . Bahato i prepotentno je ignorirao pitanja navijača provocirajući da tobože „zna tko stoji iza nas!“, ali tko? To nije rekao! Blefer, kukavica, manipulator! Uz već poslovičnu prijetnju o „prebijanju mačke“… Valja napomenuti da je Mamić za prijetnje kazneno prijavio dio navijaća iako je evidentno da jedini koji prijeti je upravo on.

Ali zato je nekoliko dana kasnije bio vrlo „hrabar“ u tv- studiju kada je čitao policijske dosjee dvojice poznatijih Boysa i time po zna koji put bez posljedica po njega prekršio zakon. Naravno da nije ni pomislio odgovoriti na logično pitanje novinara: „Od kuda mu to?“. Nema veze, mi znamo! Podsjetimo, da Mamić ima itekako dobre veze u policiji (npr. bivši načelnik zagrebačke policijske uprave Marijan Tomurad je na posljednjoj skupštini kluba postao skupštinar) i pravosuđu evidentno se moglo zaključiti nakon što je verbalno, a umalo i fizički napao policajce po svršetku zagrebačke utakmice protiv Malmoa (kolovoz 2011., 4:1) te noć proveo u stanici ali za razliku od ostalih običnih smrtnika“ (navijača) za to kazneno djelo nije „popio“ ni zabranu pristupa utakmicama, a kamo li zakonski primjerenu- kaznenu prijavu!

KRAH U LIGI PRVAKA I RAZOTKRIVANJE SUDAČKE MAFIJE

Nakon sramotnih rezultata i nastupa u Ligi prvaka, a te brojke koje su nažalost ionako poznate naprosto nemamo snage napisati, Mamić je pogodite- jednostavno smijenio Krunu Jurčića. Bilo je to nakon poraza od Lyona u Maksimiru 1:7, a da li je normalno da momčad u drugom poluvremenu primi šest komada od kluba kojem za prolaz grupe u LP treba pobjeda od barem pet pogodaka razlike- prosudite sami…

Ubrzo nakon nezapamćene blamaže u Ligi prvaka i optužbi iz Ajaxa da je Dinamo pustio Lyonu, domaći nogomet je potresao novi skandal – dva čelna čovjeka sudačke organizacije HNS-a uhićena su nakon što su od tadašnjeg predsjednika Hajduka Hrvoja Maleša uzeli 30 000 eura u označenim novčanicama “za pošteno suđenje”. Maleš je “akciju” odradio u suradnji s USKOK-om i osječkom dvojcu određen je pritvor.

Ne treba posebno naglašavati koga je taj skandal najviše pogodio i tko je bio šef spomenutom dvojcu te ubrzo kreće prozivanje Maleša “drukerom” i “špijunom”, a Mamić mu posvećuje jednu od svojih presica na kojoj „u svom stilu“ poručuje kako on nikada ne bi napravio to što je napravio Maleš te da je s tim potezom samo naštetio svojima. Nije rekao razlog zašto je istjerivanje kriminalaca i mafijaša koji namještaju utakmice štetno za bilo koji od klubova, ali kasnije će se ispostaviti da je to u velikoj mjeri istina jer je klub USKOK- ovog „agenta“ bio brutalno pokraden u nekoliko susreta kako tijekom proljeća 2012., a još izraženije na početku sezone 2012./ 13.

SUMRAK HRVATSKOG NOGOMETA

Nastavak sezone u proljeće 2012. nije donio nikakve specijalne promjene osim jačanja represije prema BBB i još više maltretiranja pojedinaca iz redova grupe na osobnoj razini. Borba s tribina nastavljena je uz evidentan pad brojnosti kako zbog represije tako i zbog sve goreg osjećaja dolaska na utakmice u kojima je unaprijed poznat ishod, gdje igrači po naredbi ne smiju „doživjeti“ navijače, a atmosfera se svodi gotovo pa isključivo na vrijeđanje Mamića. Doslovce se tijekom devedeset minuta igraju dvije tekme istovremeno, jedna na terenu, a druga na relaciji Sjever- Zapad s kojeg na svakoj utakmici dopiru zvuci pojedinačnih zvižduka ili truba kojima se koriste članovi Mamićeve radne zajednice kako bi neutralizirali uvrede koje s ustrajnog Sjevera dopiru do „gazdinih“ uši.

A isti taj „gazda“ u to vrijeme ponovo počinje „srbovati“ s jasnim interesom proguravanja ideje o regionalnoj „jugo- ligi“ te po tko zna koji put dokazuje da mu na putu do ostvarenja njegovih novčanih interesa apsolutno ništa nije sveto, njegovoj prozirnoj retorici unatoč. U kontekstu toga, skidanje pred Lepom Brenom, „pevaljkom“ koja je za vrijeme rata zabavljala četničke spodobe na okupiranim područjima Hrvatske, govori više od bilo kakvih riječi…



Atmosfera uopće oko hrvatskog nogometa doseže najnižu moguću razinu uslijed svijesti da njime apsolutno upravlja Zdravko Mamić što je vidljivo ne samo po pitanju sudačke afere nego i po otvorenom kadroviranju unutar HNS-a koje on provodi prema vlastitim interesima. Bez imalo prikrivanja Mamić najavljuje budućeg izbornika reprezentacije kao i „prvog“ čovjeka HNS-a što dovodi do zaključka da je nakon Maksimirske lakoćom pokorio i Rusanovu! Naravno, jedini koji se tome hrabro i otvoreno suprotstavljaju su Bad Blue Boysi koji za vrijeme odigravanja utakmice protiv Zadra u Maksimir na kojoj nije bilo gledatelja, dolaze pred stadion te uz istaknute poruke i paljenje lampaša jasno daju do znanja javnosti o istini o stanju u najvećem hrvatskom klubu ali i u hrvatskom nogometu uopće. U tu svrhu skupina Boysa uputila se potom i do sjedišta HNS-a u Rusanovoj ulici te tamo ponovila ritual paljenjem svijeća i postavljanjem poruke na zgradu. Mamićeva medijska mašinerija iste večeri po svršetku utakmice u javnost podvaljuje laž da su BBB ispred stadiona napali redare uz prijetnje noževima.

Samo dan kasnije stotinjak Boysa je prema ranije zamišljenom scenariju došlo navijanjem popratiti utakmicu Dinamovih „Zagića“ (najmlađa uzrasna kategorija), a direktor stadiona tada objašnjava navijačima da je za tu laž u vezi „noža“ kriva djelatnica Mamićeve PR-službe koja je natjerala redara da spomene prijetnju nožem u izvještaju te pokazala taj izvještaj novinaru koji je to odmah i objavio.

Nedugo potom, Bad Blue Boysi su sličan ritual “odigrali” i pred zgradom Udruženja hrvatskih prvoligaša gdje je crnom zastavom prekrivena ploča s nazivom te udruge ali i postavljena “osmrtnica” koja obavještava o smrti hrvatskog nogometa za koju su krive “Ubojice hrvatskog nogometa” kako je pisalo na poruci.

Svakako treba naglasiti da su i ostale hrvatske navijačke skupine toga dana istaknule poruke s tom tematikom na svojim utakmicama, a budući da je u to vrijeme bilo aktualno pitanje moguće zabrane organiziranih gostovanja navijačkih skupina, koordinacija istih postigla je konsenzus da u tom slučaju domaća skupina prihvati gostujuću na svom stadionu. Ipak, do toga nije došlo pa se ni taj presedan u svjetskim razmjerima nije dogodio.

slika

Naravno, kompletan taj kaos koji je izazvan u vezi navijača (prekidanja utakmica zbog baklji, prijetnje zabranom gostovanja itd.) imao je za cilj skrenuti pozornost od zakulisnih igara nogometne mafije koja je činila sve, a to radi i danas, ne bi li se održala na vlasti.

A nama navijačima ne preostaje ništa drugo nego (ne) strpljivo iščekivati najavljeno “isušivanje močvare” ili “tamo neke male mafije”! Gospodo, dobili ste mandat- izvolite prijeći s riječi na djela!

PRAZAN MAKSIMIR „SLAVI“, MAMIĆ JE PRVI SAD

Budući da se u travnju navršavala 30. obljetnica Dinamovog osvajanja naslova prvaka bivše Jugoslavije, legendarne 1982. godine, grupa to odlučuje dostojno obilježiti ali nakon što su legendarni šampionski igrači najprije s oduševljenjem prihvatili poziv, jedan za drugim se ipak predomišljaju. Mnogi su se pravdali time da si ne mogu riskirati poslove koji su usko vezani uz domaći nogomet jer- “Zdravka se pita za sve!”, dok je nekolicina njih otvoreno odgovorila da se ne smiju zamjeriti Mamiću jer im je “kruh u pitanju“.

Tu veliku obljetnicu u povijesti Dinama stoga smo obilježili skromno i sami, a na memorijalni turnir “Za sve one kojih nema” odlučili smo pozvati neke od bivših modrih igrača. Ni to nije prošlo bez sabotaže jer su u klubu baš tada odlučili da se odigra revijalna utakmica na Maksimiru između generacije ‘82 i ostalih bivših igrača pa na kraju dolaze samo Šimić, Bišćan, Šokota i Marić koji odbijaju poziv kluba i dolaze na Ravnice gdje se naš turnir održavao.

slika

Istog dana trebala se održati i proslava naslova prvaka jer se igralo zadnje prvenstveno kolo protiv Splita. Kažemo “trebala” jer je na “proslavi” na kraju utakmice ostalo tek oko stotinjak ljudi, a BBB s tribine izlaze u simboličnoj 82. minuti. Nismo željeli niti smo imali što slaviti s klubom s kojim se odavno ne možemo poistovjetiti, a trofeji osvojeni u ovakvoj ligi uz kriminalce koji vode klub i hrvatski nogomet za nas nemaju nikakvu vrijednost. Isto smo napravili i nekoliko dana ranije neposredno prije dodjele pehara za osvojeni Kup!

VRHUNAC REPRESIJE I NEVIĐENA DRAMA U MAKSIMIRU

S početkom nove sezone iz kluba se kontinuirano puštaju tobože “provjerene” informacije o huliganima i teroristima koji žele izbaciti klub iz europskih natjecanja. Tome su doprinijeli i incidenti na pripremnim utakmicama u Sloveniji i Austriji od kojih su mediji ponovno napravili spektakl i posvetili im puno više prostora nego što bi trebali.

Za prvo euro-gostovanje u bugarskom Razgradu ne samo da su iz kluba poručili da ne žele ulaznice za gostujući sektor već su danima huškali lokalnu policiju i bugarske medije da BBB dolaze u rušilački pohod u taj mali gradić.

Od svega toga naravno nije bilo ništa, a unatoč svemu na put kreće oko 200 Boysa ali do stadiona ih se probija samo 50- ak. Utakmica završava bez incidenata, rezultatom 1:1, golom GNK- a u posljednjim sekundama.



Kako bi priča o izbacivanju uoči maksimirskog uzvrata bila što uvjerljivija, preko sjeverne tribine prebačena je zaštitna mreža i dodano još nadzornih kamera čime je tribina dobila naličje logora. Interventna policija tjednima je uvježbavala pražnjenje tribine, a za tu uzvratnu utakmicu sa Ludogoretsom u prodaju je puštena tek trećina ukupnog kapaciteta sjeverne tribine čime se između ostalog trebao steći dojam da se radi tek o šačici izoliranih huligana iza mreže, opkoljenih stotinama “kornjača” koji ih čuvaju.

Na dan utakmice u ranim jutarnjim satima zagrebačka policija odvodi na desetke najaktivnijih članova grupe na informativne razgovore koji su potrajali čitav dan, sve do završetka utakmice. Bitno je istaći da se BBB na informativne razgovore više ne poziva u gradske policijske postaje nego u Odjel za organizirani kriminal u Heinzelovoj ulici. Neki od inspektora tamo iskreno priznaju da ne znaju zašto se oni bave nama i da Mamić ima veliki utjecaj u PU zagrebačkoj koja je, zapravo vrlo značajno, bila isključena iz operacije uhićenja Širića i Djedovića.

Sama utakmica ponudila je dramu o kojoj će se pričati još godinama. Kriminalno lošoj igri Mamićeve momčadi leđa su okrenuli gotovi svi „jednokunaši“ koje je ponovo na lanjsku foru privukao na stadion. Standardni repertoar povika prema Mamiću s prorijeđenog Sjevera skladno je pratilo barem 80 posto ostatka stadiona. Svjedoci sa svih tribina i danas mogu potvrditi atmosferu koja je vladala u tim trenucima kada su obični gledatelji, revoltirani jadnim izdanjem preplaćenih pijanaca pod Mamićevom zaštitom, doslovno na glas priželjkivali ispadanje i Mamićev povijesni debakl.

Ipak, nevjerojatne gluposti primitivnih Bugara i sudac koji je „zaboravio“ pogledati na sat omogućavaju Vidi da spasi „gazdu“ od velike hajke koja mu se spremala ali koja u konačnici ipak ne bi rezultirala njegovim već zasigurno trenerovim odlaskom iz kluba. Jednostavno, nema ga tko smijeniti, a samog sebe zasigurno neće.

Ali zato je u nadolazećim mjesecima represija prema njegovim nezaustavljivim protivnicima poprimila razmjere kakvi vjerojatno ne postoje nigdje u Svijetu.

Uvertira uzvratne utakmice sa Sheriffom u 3. pretkolu LP donijela je i oko tisuću policajaca na ulicama koji su po cijelom gradu privodili i maltretirali sve što imalo nalikuje na navijača, a od te utakmice Mamić koristi i tzv. “crne liste”, tj. popis od najprije 50-ak “nepodobnih” navijača koji ne smiju ući na Maksimir, niti na jednu od tribina bez obzira što nemaju nikakvu sudsku zabranu ili mjeru opreza.

Na naše traženje da nam barem dostave popis da možemo obavijestiti one koji su na popisu da ne kupuju karte i da ne putuju u Zagreb (budući da su neki i iz drugih gradova pa i inozemstva) klub opet ignorira. Vjerojatno jer su popis dobili protuzakonito uz pomoć svojih kanala u PU zagrebačkoj.

Kao odgovor na cijelu tu brutalnu represiju te pokušaje da se BBB obeshrabre, a na koncu i unište stiže nekoliko baklji koje padaju na travnjak tijekom drugog poluvremena utakmice. Baklje su doletile s istočne tribine te su bile odgovor na sve pokušaje Mamića i kompanije da nas se zaustavi i uništi ali i jasna poruka da uzmaka- NEMA!



Nije to bio pokušaj izbacivanja jer na koncu do toga nije ni došlo, uostalom BBB nikada u povijesti nisu izbacili klub iz europskih natjecanja, a već smo i u 1. feljtonu ali i puno ranije podsjetili javnost na to- tko jest!

Na uzvratnu utakmicu protiv Maribora nisu mogli doći Dinamovi navijači (izuzev radne zajednice i nekolicine podobnih) jer je “gazda” tako odlučio, naravno u paranoidnom strahu da bi ga jedino “huligani” (jer Slovenci su evidentno bili preslabi…) mogli spriječiti u novom plasmanu u Ligu prvaka koji donosi milijune eura ali i nastavak lanjskog blamiranja kluba…

Na izričiti zahtjev kluba navijačima Dinama nije dopuštan čak niti ulazak u Sloveniju ali ni to nije spriječilo nekolicinu najhrabrijih i najlukavijih da se probiju do stadiona u Mariboru te ulaskom na tribinu kroz klupske prostorije glasno upute Mamiću poznati slogan!

SELIDBA BBB NA ISTOK I MAMIĆEV DEBAKL NA OTVARANJU LIGE PRVAKA

Ubrzo potom, potaknuti uistinu ponižavajućom represijom, maltretiranjem u hodnicima sjevera „gdje kamere ne snimaju“ i gaženjem navijačkog dostojanstva naše grupe i tribine BBB se odlučuju na još jednu tešku i bolnu odluku ali ponovo nužnu- uslijedilo je privremeno napuštanje našeg Sjevera i selidba na tribinu istok. Po prvi puta to se dogodilo na utakmici gradskog derbija GNK- Zagreb.

Također zbog sve jače represije za koju očito ne postoji granica, te zbog sve većeg broja neutemeljenih prijava podignutih protiv članova grupe, BBB po prvi puta u povijesti angažiraju službenog odvjetnika grupe.

No svako zlo kad tad dođe na naplatu, a Zdravko Mamić je to doživio na najbolniji mogući način.

Naime, nakon što je tijekom pretkola prodavao karte za kunu, a potom podigao cijenu za na 200, 300 i 400 kuna, nakon što je BBB uz takve nemoguće cijene pritisnuo i brutalnom represijom, nakon što je ogadio kompletan hrvatski nogomet s našim klubom na čelu, izvukao skupinu ni približno atraktivnu kao lani, uz svijest svih koji imalo razumiju nogomet da se sprema nova rezultatska blamaža- konačni krah Mamićevog vladanja Dinamom i nažalost finalna manifestacija cijelog tog ludila o kojem evo već čitate tko zna koji redak, očitovala se u poražavajućoj brojci gledatelja na utakmici Lige prvaka protiv Porta- 4.683!

I kada smo pomislili da se ipak neće dogoditi ono što su mnogi toliko puta najavili, a to je da će Mamić na koncu svog ludila početi i plaćati ljudima da dolaze na stadion- dogodilo se!

Svi znate o čemu se radi i nema potrebe dodatno reklamirati tu bijedu i sramotu koju mi navijači moramo trpiti isključivo zbog neizlječivosti- JEDNOG LUDILA!

NAKON SVEGA NAPISANOG U OVA TRI DIJELA MOŽEMO SAMO ZAPITATI- JE LI SADA VALJDA SVIMA JASNO:

ZAŠTO SMO PROTIV NJEGA?

ZA ŠTO SE BORIMO?


slika
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36480
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Kriminal u sportu, ili, kako je Zdravko Mamić konačno osuđen!

Post Postao/la storm »

A sad glazbeni program....izdahni naglo!

0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36480
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Kriminal u sportu, ili, kako je Zdravko Mamić konačno osuđen!

Post Postao/la storm »

0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36480
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Kriminal u sportu, ili, kako je Zdravko Mamić konačno osuđen!

Post Postao/la storm »

0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36480
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Kriminal u sportu, ili, kako je Zdravko Mamić konačno osuđen!

Post Postao/la storm »

0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36480
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Kriminal u sportu, ili, kako je Zdravko Mamić konačno osuđen!

Post Postao/la storm »

Laku noć

slika
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Kriminal u sportu, ili, kako je Zdravko Mamić konačno osuđen!

Post Postao/la Socrates »

Ja sam sinoc sve ovo iscitao u jednom dahu.

Ne znam ko je pisao, ali vrlo ubjedljivo pise.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36480
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Kriminal u sportu, ili, kako je Zdravko Mamić konačno osuđen!

Post Postao/la storm »

Socrates je napisao/la: 18 mar 2021, 17:40 Ja sam sinoc sve ovo iscitao u jednom dahu.

Ne znam ko je pisao, ali vrlo ubjedljivo pise.
Pisali su to kao ekipa, više njih, jedan sročio....Vidiš ovo je pisano 2012, kad je još debelo bio narod uvjeren u Mamića kao velikog maga, bbb pak već 2006 vide kamo to vodi...znači prije 15 godina tj 15 godina trebalo je hr pravosudju, da to odrade.
Ja sam se svađao sa tatom, bratom, čim bi tema nanijela na to :valja
Priča je to i o vjerojatno neponovljivoj generaciji, koja se tada okupila u maksimiru, koja je kulminirala svjetskim srebrom, a dinamo svo to vrijeme bio kanta za nabijanje, i Mamićev izlog za prodaju...kako je moguće da zadnjih godina, sa dosta lošijim rosterom bilježe rezultate, koje su tad mogli samo sanjati.
Logično, dinamo će uvijek biti klub, koji mora prodavati, svakako bi i Modrić morao otići jednom, i svi oni...ali to je tek sportski segment, o kojem se može raspravljati, da-ne- kada- i sa kojim ciljem prodavati...
A kriminalni dio nema mjesta raspravi...izvlačenje novca iz kluba, rikverc love, kupovanje sudaca, namještanja...uništen je i kult reprezentacije, nije tu ni srebro iz Rusije puno pomoglo...tek na par mjeseci euforije.
Izgubljene su generacije navijača...
0
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Kriminal u sportu, ili, kako je Zdravko Mamić konačno osuđen!

Post Postao/la Desperado »

Tačno ogledalo društva. Dobro štivo za čitanje :cool

I onda nakon svega pročitaš na našim portalima kako naši ljudi govore joj da je i nama jednog Mamića da preuzme neku našu ekipu i da je odvede u Evropu i slično. Katastrofa. Da hoće naš fudbalski savez ovako "očistiti", kao i osobe u pojedinačnim klubovima. Tek onda liga može postati bar nešto konkurentnija.
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Nogomet/ fudbal”