Europska Superliga?

Prvenstva i kupovi klubova, igrači, vijesti, transferi, kladioničari u plusu (no kako drukčije?!)

Moderator/ica: Socrates

Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Europska Superliga?

Post Postao/la storm »

EUROPSKA PREMIERLIGA
Stvara se najjača nogometna liga na svijetu?

Index Sport

slika
Foto: Guliver Image/Getty Images
EUROPSKI nogometni velikani pregovaraju s FIFA-om o organizaciji Europske Premierlige, natjecanja najjačih klubova iz pet najjačih svjetskih liga.

Sky News javlja da se radi na organizaciji natjecanja u koje bi bilo uloženo oko šest milijardi dolara te da su Liverpool i Manchester United među klubovima koji pregovaraju s čelnicima FIFA-e.

Uz pet engleskih predstavnika (spominju se još Arsenal, Chelsea, Manchester City i Tottenham), u ovom natjecanju sudjelovali bi još najjači klubovi iz Francuske, Njemačke, Italije i Španjolske. Barcelona, Real, Atletico, PSG, Juventus i Bayern se spominju kao sigurni sudionici.


Liga od 34 kola pa play-off
Liga bi imala 18 klubova, počela bi 2022. godine, igrala bi se 34 kola i susreti bi se održavali regularno tijekom sezone. Najbolji klubovi bi se plasirali u play-off i tamo odlučivali o prvaku.


UEFA se žestoko protivi ovakvoj ligi velikana jer smatra da će time biti oslabljena Liga prvaka koja je pod okriljem europske nogometne organizacije. Nacionalna prvenstva ne bi trebala biti pogođena osnivanjem nove lige.

"Ovo je potencijalno najvažniji događaj u svjetskom klupskom nogometu u posljednjih nekoliko desetljeća", rekao je za Sky Sports neimenovani izvor koji radi na osnivanju ove lige.

Europski velikani godinama prijete UEFA-i organizacijom ovakvog natjecanja, a ovi pregovori s FIFA-om i sponzorima su dosad najveći koraci koji su napravljeni ka organizaciji takve lige koja bi okupljala samo elitne klubove.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Europska Premierliga?

Post Postao/la storm »

Nekako više i nisam protiv...možemo mi zatvarati oči, i ono "nogomet za sve" ...ali ovo je biznis.
Volimo gledati NBA, NHL...šta je ovo drugo?
Jaz izmedju bogatih je definitivno prešao granicu, kad se eto ima promil šanse u nečemu.
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Europska Premierliga?

Post Postao/la Hannibal »

ne znam, ne svidja mi se to nesto 🤔
onda treba ukinut ligu prvaka
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
pink floydd
Prvi Valentajn foruma
Prvi Valentajn foruma
Reactions: 17892
Postovi: 8407
Pridružen/a: 03 sep 2020, 05:55

Re: Europska Premierliga?

Post Postao/la pink floydd »

Neće se ovo nikad desiti, Fifa i uefa su prejaki i prepametni da bi to dozvolili
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Europska Premierliga?

Post Postao/la storm »

Hannibal je napisao/la: 20 okt 2020, 19:17 ne znam, ne svidja mi se to nesto 🤔
onda treba ukinut ligu prvaka
U tom se dijelu slažem...
Ali ima par stvari...Uefa brutalno zarađuje, možda je ovo dio igre oko ucjene velikih, da se malo poraspodijeli to sve drukčije...
Jer financijske nagrade za ligu prvaka znače nešto dinamu i mariboru recimo...tih 20tak milijuna pokrije sezonu...
Dok je to velikim klubovima, da plate igrača, možda dva :D
A sa ove strane im se nudi višestruko..čitam šest milijardi budžet za natjecanje 18 klubova :lupa
Neka samo 50% ode na klubove, to je cca 160 milijuna po klubu...oko 3 puta više, nego da osvojiš ligu prvaka...
A vjerojatno će i više otpasti na klubove, ne košta organizacija 3 milijarde...
2
2 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Europska Premierliga?

Post Postao/la Socrates »

Hm.

Kako misle u ionako pregust raspored uklopiti dodatne 34 utakmice?
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Europska Premierliga?

Post Postao/la East_side »

Po meni nema nikakve potrebe za tim jer se svakako UCL u godinama koje dolaze pretvara u "all star" takmičenje.

Kako formatom takmičenja, tako i jakosnim skupinama, nositeljstvom i td.

Jedino možda da se pokrene još neki turnir u azijskim zemljama koje okuplja velike klubove. Ali i to već imamo.
0
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Europska Premierliga?

Post Postao/la Socrates »

Meni to vise lici da ovi veliki klubovi hoce ispipati puls svojih navijaca I sponzora godinu, dvije, pa bi se mozda onda zaista odvojili od svega, pa cak i od UEFE.

Ako se njima isplati, lako ce oni reci UEFI zbogom.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Europska Premierliga?

Post Postao/la Socrates »

Cak mi se cini da su navijaci najveci problem.

Mozemo razmatrati klub po klub.

Barcelonini navijaci ne bi imali nikakav problem sa ovim. Njima La Liga I spanski fudbalski sistem nista ne predstavljaju. :zbunj
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Europska Premierliga?

Post Postao/la Socrates »

FIFA I UEFA mogu eventualno zabraniti igracima koji igraju u timovima iz ovakve lige da igraju na evropskim I svjetskim prvenstvima, ali istorija je pokazala da su takve zabrane najveca glupost I da ne mogu dugo trajati.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Europska Premierliga?

Post Postao/la East_side »

Pa ako bi se samim tim klubovi odrekli domacih prvenstava i UEFA-inih takmicenja, ne znam sta je tu pozitivno.

Jedino da ih FIFA ili bilo koji drugi organizator tog takmicenja placa barem duplo vise za samo ucesce a dodatne bonuse za trojefe da i ne spominjem, pa da se vise zaradjuje kroz TV prava i sl.

U obzir se uzima samo trenutno stanje a zanemaruje tradicija i historija, sto je jako bitan faktor u fudbalu.
Npr. spominju se, evo, francuski klubovi. Francuzi su imali samo jednog sampiona Evrope (Olympique Marseille). A sta je sa Holadnijom? Sam Ajax 4 puta bio prvak Evrope, PSV i Feyenoord po jednom. Pa Portugal: Benfica i Porto po dva puta. Pa cak Celtic iz Skotske bio jednom prvak Evrope. Itd.

Meni se ova ideja nimalo ne svidja. Za sta bi onda sluzile domace lige? Za plasman u tu "visu" ligu? Ili bi tamo bilo zacementirano ucesce, bez da se moze ispasti u nizi rang, tj. da se niko ne moze plasirati u tu ligu. Samim tim se dovodi u pitanje i sam takmicarski duh te lige. Onda bi ti klubovi igrali sami za sebe, bez utakmica protiv manjim klubova. Kako iz svojih domacih, tako i iz liga drugih, manjih zemalja.
0
Zadnja izmjena: East_side, dana/u 20 okt 2020, 21:13, ukupno mijenjano 1 put.
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Europska Premierliga?

Post Postao/la Socrates »

Mislim da je ovo sto se desava u Engleskoj zadnjih 5-6 mjeseci dodatna motivacija vecim engleskim klubovima da traze ovakve izlaze.

Naime, engleske lige koje spadaju u English Football League (tri lige ispod Premer Lige) su pred bankrotom i raspravlja se o financijskoj pomoci koju bi im Premier Liga dala da opstanu. Zadnju ponudjenu sumu su odbili.

Ovo sve, naravno, ide iz profita Premier Lige timova. Sad, nemaju svi Premier League timovi luksuz da razmisljaju o alternativnim rjesenjima, ali najveci imaju.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Europska Premierliga?

Post Postao/la Socrates »

East_side je napisao/la: 20 okt 2020, 21:09 Pa ako bi se samim tim klubovi odrekli domacih prvenstava i UEFA-inih takmicenja, ne znam sta je tu pozitivno.

Jedino da ih FIFA ili bilo koji drugi organizator tog takmicenja placa barem duplo vise za samo ucesce a dodatne bonuse za trojefe da i ne spominjem, pa da se vise zaradjuje kroz TV prava i sl.

U obzir se uzima samo trenutno stanje a zanemaruje tradicija i historija, sto je jako bitan faktor u fudbalu.
Npr. spominju se, evo, francuski klubovi. Francuzi su imali samo jednog sampiona Evrope (Olympique Marseille). A sta je sa Holadnijom? Sam Ajax 4 puta bio prvak Evrope, PSV i Feyenoord po jednom. Pa Portugal: Benfica i Porto po dva puta. Pa cak Celtic iz Skotske bio jednom prvak Evrope. Itd.

Meni se ova ideja nimalo ne svidja. Za sta bi onda sluzile domace lige? Za plasman u tu "visu" ligu? Ili bi tamo bilo zacementirano ucesce, bez da se moze ispasti u nizi rang, tj. da niko se niko ne moze plasirati u tu ligu. Samim tim se dovodi u pitanje i sam takmicarski duh te lige. Onda bi ti klubovi igrali sami za sebe, bez utakmica protiv manjim klubova. Kako iz svojih domacih, tako i iz liga drugih, manjih zemalja.
Pa jasno je valjda da bi ovo bila ekskluzivna liga u kojoj se igra na poziv, I bila bi organizirana kao americke sportske lige. Ne bi bila dio nikakvog veceg sistema. Ko je pozvan, ucestvovace, ko nije, moze da se buni, ali samo to. Jednostavno, nisi pozvan na dernek ekskluzivnih.

I ne bi obracala paznju ni na kakve FIFE I UEFE, nego bi bila biznis sam za sebe. Ako se moze odrzati, nijedna FIFA I UEFA tu ne bi mogle nista, osim da kaznjavaju vjerovatno najbolje igrace svijeta da ne ucestvuju na velikim takmicenjima.

Americke profesionalne lige imaju dosta pozitivnih strana. Recimo, namjestanje utakmica se ne desava, imaju salary cap, koji onemogucava da najbogatiji timovi dominiraju ligom zato sto imaju najvise para, itd.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Europska Premierliga?

Post Postao/la East_side »

Pa u ovodnom postu se spominje FIFA kao organizator tog takmicenja. Fakticki, kao konkurent UEFA-e.

Necu reci da ne vjerujem u istinitost ovog teksta. Nemam nikakve dokaze ni za ni protiv. Ali da mi neki elementi zvuce bizarno i nelogicno, to da.

Ne znam, ja cisto sumnjam da ce do toga doci. Barem ne tako brzo (ako uopste ikad i dodje).
0
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Europska Premierliga?

Post Postao/la Socrates »

S tim da bi se u buducnosti ova liga vjerovatno prosirila, recimo na maksimum 24 tima.

Vecina ostalih klubova Evrope bi jedva cekala u redu. Ja ne vidim da bi liga mogla propasti. :zbunj
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Europska Premierliga?

Post Postao/la Socrates »

East_side je napisao/la: 20 okt 2020, 21:25 Pa u ovodnom postu se spominje FIFA kao organizator tog takmicenja. Fakticki, kao konkurent UEFA-e.

Necu reci da ne vjerujem u istinitost ovog teksta. Nemam nikakve dokaze ni za ni protiv. Ali da mi neki elementi zvuce bizarno i nelogicno, to da.

Ne znam, ja cisto sumnjam da ce do toga doci. Barem ne tako brzo (ako uopste ikad i dodje).
Pa stoji, zato sto klubovi hoce da ostanu pod okriljem FIFA. Samim tim I pod okriljem nacionalnih fudbalskih organizacija, a to za sobom vuce izvjesnu prednost.

To je prva faza pregovora, kad se pregovara sa bitnim faktorima. Tako je I Premier Liga pregovarala sa FA, dok im jedan dan nije pukao film i samo se proglasili nezavisnim biznisom, pa je FA morala poslije da ih stavi na vrh engleske fudbalske piramide.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Europska Premierliga?

Post Postao/la Hannibal »

Socrates je napisao/la: 20 okt 2020, 20:40 Hm.

Kako misle u ionako pregust raspored uklopiti dodatne 34 utakmice?
pa ovo bi igrali umjesto nacijonalnih prvenstava
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Odgovori

Natrag na “Nogomet/ fudbal”