Fotografska oprema

Fotografije sa interneta, majstori fotografije, savjeti, preporuke...
Moderator: CocoMa
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la toxic »

SmokingMan je napisao/la: 14 okt 2021, 17:58 Kako smo je dobili samo kiša pada. :keke

Proučio sam neke osnovne funkcije, taman da i prijatelju mogu za par minuta sve objasniti, mada sam to već i uradio.

Fabrički je do pola napunjena batrija, i puna može trajati i do 24 sata.

Prvo planiramo Mjesec jedan period, baš me interesuje kakve li će boje izvući na 2 x 2 min expozicije.

Pa onda Orionov pojas, kojeg čekam oko Januara.

Ah, već sam vidio da su Pleiades (sedam sestara) dosta visoko noću na nebu, i bit će tako do proljeća, jer su bukvalno uz sazviježđe Orion, a još bliže Aldebaranu, tako da ima jedan divan kadar za širi otvor.
Za tebe zabava tek sledi :sret
super, sad savladas teoretski dok budu pogodniji vremenski uslovi.
Nemoj zaboraviti podeliti to sto zabelezis, a ja ti zelim sto vise vedrog neba :toxi
1
1 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la SmokingMan »

@toxic

Ako imaš manju dužinu i otvor od f/2.8 (što mnogi smatraju idealnim otvorom, zajedno sa rasponom f/2.0-2.8) moreš se držati pravila 500, primjerice 500 /35mm x 1.6 = 8.9 sec (9) ili na 10 po defaultu na aparatu. i drugu opciju samo podjeliš 500 sa 35 (bez crop faktora) = 14.2 (ali zaokružiš na 15 secm ali i (probaj i sa 13 sec obavezno) da vidiš gdje su ti zvijezde najoštrije, i kakav ti je vignetting na rubovima fotografija (onaj crni bounding)


Evo kod mene iz sobe sam napravio testno, da onako odokativno procjenim Bortleovu skalu.

slika

Nikon D80
Nikkor 18-70.mm /18.mm
ISO 100
Shutter speed 15 sec

Evo vidi se i "Demon star" Algol u gotovo na vrhu srednjeg dijela fotografije, te Mirphak, ova malo dalje od sredine, boje u sklopu sazvije.Perseus. I Capella (sazviježđe Auriga/Kočija), odmah iznad ove isprekidane linije. :oho


slika

Ispod je mapa koju sam dobro pozicionirao.

Sa objektivom preko 200.mm se može uz dobru organizaciju fotografisati i ova magliva Californija.

slika
1
1 slika
slika
ROOT
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2407
Postovi: 1438
Pridružen/a: 24 mar 2021, 16:37

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la ROOT »

slika
5
4 slika 1 slika
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la toxic »

SmokingMan je napisao/la: 16 okt 2021, 16:11 @toxic
Tvoja objasnjenja su super i hvala ti :toxi al' nisam ja spremna za astro fotografiju, makar ne te vrste, iako mi se mnogo dopada.
I sve je to super teoretski al' kad uzmem kameru u ruke, nikad ne dobijem to sto zelim, sto sam zamislila.
Negde gresim, a ne znam gde :keke malo sam izgubila volju.
1
1 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la SmokingMan »

toxic je napisao/la: 18 okt 2021, 13:47
SmokingMan je napisao/la: 16 okt 2021, 16:11 @toxic
Tvoja objasnjenja su super i hvala ti :toxi al' nisam ja spremna za astro fotografiju, makar ne te vrste, iako mi se mnogo dopada.
I sve je to super teoretski al' kad uzmem kameru u ruke, nikad ne dobijem to sto zelim, sto sam zamislila.
Negde gresim, a ne znam gde :keke malo sam izgubila volju.
Majke mi moje Tox, nemaš predstave da ovde zna biti škarta na bacanje, i to te tjera da odradiš barem još 10 ovakvih za svaki slučaj, kako bi mogao raditi stacking. Desi se da slučajno staneš pored aparata, i onda vibracije nastale zbog tvoje šetnje u blzini stativa pokvare expoziciju. Zato se koristi ona remot okidač da prvo okineš, pa tionda onaj timer dadne 5-10 sec, ovisno koliko postaviš, da se možeš udaljti na 2 metra od stativa, dok on ne ispuca svoje., ja imam onaj majušni,mada mi je potreban sa kablom tipa ovaj...... Znam, bit će falševa, dok se ne uigramo sa ovom stvarkom. :keke



Provjerio sam sinoć u sobi na suho rotaciju trackera, ludilo, podesio sam ga na 1x brzinu (praćenje rotacije neba - nebo se naravno ne rotira ali se koristi kao sinonim :crni ), i jedva primjetiš da se okreće u stranu, tek nakon što vidiš da kamera nakon 30+ minuta nije u istom položaju. Htio sam se uvjeriti je li sve ok. I da, jeste. Tako da će 55-200 nositi bez problema, jer je lagan objektiv. Poznanik me podsjeito da WB stavim na manual. Postavke su 100 u manual.u, AF off. :ples

Ahhhhhh, možda najgore, ali najgore od svega je post processing. E za to će mi trebati znatno duže vremena da uštiklam. :keke
1
1 slika
slika
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la toxic »

@SmokingMan to sto se tice bacanja razumem potpuno :D
Nekad od stotinu klikova jedva da izaberem 5-10 da su ok, onda od tih odabranih opet nekoliko bude smece, a cesto se desi i da sve zavrse u smecu.
A u nekim situacijama dovoljno je dva klika da dobijem ono sto mi se svidja, ili se desi sasvim spontano, i te fotke mi i jesu najdraze, a takvih najvise imam:) Definitvno vise faktora utice na to.

Sto se tice remote okidaca ja povezem kameru s telefonom, i onda preko aplikacije kliknem.
Meni licno je najcesce problem vetar, pa koliko god stabilno da sve pripremim opet bude shaky. I sad dok ovo pisem mislim kako mi treba i cvrsci tripod za novu opremu. Tacno ce me ova tema u bankrot odvesti :valja
1
1 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la SmokingMan »

toxic je napisao/la: 18 okt 2021, 19:41 @SmokingMan to sto se tice bacanja razumem potpuno :D
Nekad od stotinu klikova jedva da izaberem 5-10 da su ok, onda od tih odabranih opet nekoliko bude smece, a cesto se desi i da sve zavrse u smecu.
A u nekim situacijama dovoljno je dva klika da dobijem ono sto mi se svidja, ili se desi sasvim spontano, i te fotke mi i jesu najdraze, a takvih najvise imam:) Definitvno vise faktora utice na to.

Sto se tice remote okidaca ja povezem kameru s telefonom, i onda preko aplikacije kliknem.
Meni licno je najcesce problem vetar, pa koliko god stabilno da sve pripremim opet bude shaky. I sad dok ovo pisem mislim kako mi treba i cvrsci tripod za novu opremu. Tacno ce me ova tema u bankrot odvesti :valja
Ja sam posudio ovaj Gizto G1228. Karbonska vlakna, poprlično težak.

Idem ga rastaviti, da vidim gdje mu je ovaj 3/4" navoj, treba mi :D

slika
1
1 slika
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la storm »

SmokingMan je napisao/la: 18 okt 2021, 22:36
toxic je napisao/la: 18 okt 2021, 19:41 @SmokingMan to sto se tice bacanja razumem potpuno :D
Nekad od stotinu klikova jedva da izaberem 5-10 da su ok, onda od tih odabranih opet nekoliko bude smece, a cesto se desi i da sve zavrse u smecu.
A u nekim situacijama dovoljno je dva klika da dobijem ono sto mi se svidja, ili se desi sasvim spontano, i te fotke mi i jesu najdraze, a takvih najvise imam:) Definitvno vise faktora utice na to.

Sto se tice remote okidaca ja povezem kameru s telefonom, i onda preko aplikacije kliknem.
Meni licno je najcesce problem vetar, pa koliko god stabilno da sve pripremim opet bude shaky. I sad dok ovo pisem mislim kako mi treba i cvrsci tripod za novu opremu. Tacno ce me ova tema u bankrot odvesti :valja
Ja sam posudio ovaj Gizto G1228. Karbonska vlakna, poprlično težak.

Idem ga rastaviti, da vidim gdje mu je ovaj 3/4" navoj, treba mi :D

slika
Zašto je težak, ako je karbonski?
Ona moja gvožđarija od Manfrotta je teška, ali neka je :ooo
0
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la SmokingMan »

storm je napisao/la: 18 okt 2021, 22:55
SmokingMan je napisao/la: 18 okt 2021, 22:36

Ja sam posudio ovaj Gizto G1228. Karbonska vlakna, poprlično težak.

Idem ga rastaviti, da vidim gdje mu je ovaj 3/4" navoj, treba mi :D

slika
Zašto je težak, ako je karbonski?
Ona moja gvožđarija od Manfrotta je teška, ali neka je :ooo
Najviše zbog onog horizontalnog i vertikalnog mehanizma (head), on je bukvalno 60% težine. Nemam šetougaoni ključ da je skinem, mislim da ima jedan šraf koji mi treba za mont base trackera.
0
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la storm »

SmokingMan je napisao/la: 18 okt 2021, 23:01
storm je napisao/la: 18 okt 2021, 22:55

Zašto je težak, ako je karbonski?
Ona moja gvožđarija od Manfrotta je teška, ali neka je :ooo
Najviše zbog onog horizontalnog i vertikalnog mehanizma (head), on je bukvalno 60% težine. Nemam šetougaoni ključ da je skinem, mislim da ima jedan šraf koji mi treba za mont base trackera.
Svaka čast za astro segment inače...
bio sam na shootingu sa Aleksej Cegner, kad su bili perzeidi...lik je vrhunski majstor, ali buraz to je nauka, šta je sve tu potrebno, i koliko postprodukcije :lupa
ja sam više gun and run stila, mada ako se u nešto zakopam, ne puštam, ali mora me privući...astro i macro me zasad nisu nikako...

inače neki radovi Aleksej Cegner

slika

evo, ovo smo skupa bili
slika

slika

Puno radi u zadnje vrijeme sa "droneception" tehnikom...urnebes uglavnom

slika
1
1 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la SmokingMan »

Ma Storminho, baš što kažeš, i ovo što sam na brzaka narisao, jer tek kap u moru, i aj svako malo čitam od nekolicine likova koji bukvalno u detalje sve bojašnjavaju.

Nema generalnog pravila da postoje neke lude jedinstvene postavke, stalno se nešto podešava, nevalja ovako, ne valja onako. Daj drugi objektiv, nije dovoljno dobra žižna dužina, ma daj nam ipak onaj plitki da udarimo širinom.

I ono što planiraš nije sigurno da će izaći na dobro. Dešava se da odeš na teren, i u pola frke se pojave oni tanki Cirus oblaci. :ddk

Sreća ima onih tutorijala oko post procesinga, jes da treba vremena sve to pohvatati, ali ništa se nije naučilo preko noći.

Evo opet magla bila sinoć. P ašta je ovo, čitava se nebesa urotila protiv mene. :ddk
1
1 slika
slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la SmokingMan »

Evo ga i ballhad koji nam treba i poprlično nam odgovara, ali mi prijatelj ima sumnju i hoće da provjeri zašto nam ista treba za startracker. A ja sam siguran da će se složiti sa mnom nakon što mu demonstriram nedostatak.

Cijena mu je 110 KM samo, i našli smo ga u BIH. :ddk

https://www.tripodstore.net/triple-tree ... -ballhead/
1
1 slika
slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la SmokingMan »

Evo ga, dobili ga za 40 KM manje.

Složena posljednja slagalica. :sara

slika


slika
2
2 slika
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la storm »

Prodajem canon 6D full frame 20MP
star 3 godine, uglavnom kao back aparat, stanje odlično, nikakvih ogrebotina.
cijena sitnica...500€
1
1 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la SmokingMan »

storm je napisao/la: 09 dec 2021, 18:09 Prodajem canon 6D full frame 20MP
star 3 godine, uglavnom kao back aparat, stanje odlično, nikakvih ogrebotina.
cijena sitnica...500€
Jesi ga prodao, mislim, mogao si staviti u grupu u kojoj je moj prijatelj admin.
0
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la storm »

SmokingMan je napisao/la: 19 feb 2022, 15:40
storm je napisao/la: 09 dec 2021, 18:09 Prodajem canon 6D full frame 20MP
star 3 godine, uglavnom kao back aparat, stanje odlično, nikakvih ogrebotina.
cijena sitnica...500€
Jesi ga prodao, mislim, mogao si staviti u grupu u kojoj je moj prijatelj admin.
Prodao za 400€

Dslr je ovdje otišao u bescijenje, a mrlc ne stižu dućani nabaviti...
2
2 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Fotografska oprema

Post Postao/la SmokingMan »

storm je napisao/la: 20 feb 2022, 10:58
SmokingMan je napisao/la: 19 feb 2022, 15:40

Jesi ga prodao, mislim, mogao si staviti u grupu u kojoj je moj prijatelj admin.
Prodao za 400€

Dslr je ovdje otišao u bescijenje, a mrlc ne stižu dućani nabaviti...
Šta planiraš dalje?

Kod nas cijene se slabo mjenjaju, osim ako kupuješ na veliko.

Iskreno, kada sam vidio jedan extra dobar unikatni Nikkorov stari mirror odustao sam od tijela i vidjet ću da se prijatelj i ja utalimo i kupimo ga.

slika
1
1 slika
slika
Odgovori

Natrag na “Fotografija”