Stock fotografija

Fotografije sa interneta, majstori fotografije, savjeti, preporuke...
Moderator: CocoMa
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Stock fotografija

Post Postao/la toxic »

Vecina vas je verovatno upoznata s terminom...
Stock fotografija je fenomen koji postoji nesto krace od pola veka, napreduje sa internet erom, i veoma je aktuelna poslednje decenije.
Pod stock fotografijom se podrazumeva svaka fotografija za koju je ponudjena na prodaju licenca za upotrebu. Licence za upotrebu ovakvih fotografijâ obicno prodaju specijalizovane stock photography agencije.

Ova tema je otvorena za generalnu diskisuju o tome i razmenu iskustava.

Da li neko od vas probao?
Iskustva, saveti, misljenja ... izvol'te :d
2
2 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Stock fotografija

Post Postao/la SmokingMan »

Ja i prijaelj smo imali u planu još od prošle godine, imamo sve što nam je potrebno od opreme, mogli bi smo raditi kratke uvodne špice za različite potrebe, tematske fotografije, teksture HD rezolucije za modeliranje i sl. U zadnje vrijeme nismo ništa pričali o tome, ali ono što sam mogao čuti od njega je da njegov drug živi pristojno od prodaje materijala, tako da smatram da svako ko namjerava da se tome posveti je da mora pričekati na uspjeh, i biti uporan u kreiranju svog sadržaja koji bi mogao privući svoje kupce.
1
1 slika
slika
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Stock fotografija

Post Postao/la toxic »

Da, isto poznajem par ljudi koji imaju fina primanja od toga. Cinjenica je da ako planiras ozbiljnije da se bavis, ozbiljno moras i da se posvetis tome.
Bas sam nekidan na drugoj temi spominjala
Mene je to zanimalo jedno vreme, pa mi se cinilo prekomplikovano i nisam se nikad ozbiljno zabavila stock fotografijom.
Poznajem ljude bas imaju lepe prihode od prodaje fotografija. Neki su me nagovarali da probam, ali ja kad vidim njihove radove izgubim volju da sa svojim pokusam bilo sta. S druge strane mi skroz blesavo koliko fotografija cuvam tek tako, iz hobija, al' mi zao da ih prodam jer niko tu fotku nece doziveti kako sam je ja dozivela :hehe
Ono sto mene zanima je kako poceti...
Kakva oprema je potrebna?
Koje platforme se koriste?
Kakvi su uslovi, i da li to zavisi preko koje agencije radis stock?
I kako se prati sta je u trendu? Ili se raspolaze s onim sto imas pa ako neko kupi, kupio je...

@storm mozda bi i ti mogao dati neki savet, s obzirom da si u tim vodama.
1
1 slika
Zadnja izmjena: toxic, dana/u 23 jan 2021, 16:29, ukupno mijenjano 1 put.
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Stock fotografija

Post Postao/la SmokingMan »

Mogu se dodatno raspitati kod prijatelja, ali ćeš pričekati koji dan, moram više informacija da ti dostsavim. Koliko mi je poznato ovaj lik korsiti Shutterstock.

Najbolje bi bilo da imaš veći izbor objektiva, neki kvalitetnihu kameru koja podržava 4K (UHD), ljudi budu impresionirani nekada više kvalitetnim kadrovima, pa na osnovu toga se odluče da kupe licencu za korištenje tvoga materijala.

Većina djeluje na osnovu kvalitete sadržaja, ko dovoljno poznaje psihologiju marketinga u glgoj je prednosti, više nego dobro da još znaš baratati alatima za manipulaciju slika, ili recimo da si dobra u kreiranju logoa i sl, i to se prodaje.

Ne moj se bojati, misleći da tu ne bi mogla zaradit ineki novac, do sviju nas je da bi tu mogli uspjeti ili ne bi.
1
1 slika
slika
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Stock fotografija

Post Postao/la toxic »

Nema zurbe, ja nisam odlucila da se pustim u tu 'vodu punu krokodila' :hihi
Po svemu sto si napisao mislim da to nije nesto sto bi meni mogla biti primarna zarada, mozda tek usputna zanimacija...

Svejedno, s obzirom da na forumu ima fotografa pomislih da bi i ova tema bila ok, mozda nekog zainteresuje.
1
1 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Stock fotografija

Post Postao/la SmokingMan »

Ja sam hobista, pa tako je meni to neka nova prilika da se oprobam, zašto da ne. Ne bojim se konkurencije, jer vjerovatno neću raučnati na neku veliku zaradu, mada nikad ne možeš znati šta će se svidjeti ljudima.

Ovaj lik, mislim da se zove Edin, korsiti drugi program za kreiranje video sadržaja a ne Adobe premiere pro, sjetio sam se, software se zove Da vinci Resolve, i znatno je lakši za korištena od Premieree pro.a
1
1 slika
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29541
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Stock fotografija

Post Postao/la storm »

Uh primamljivo, ali kako ste rekli, mala bara puno krokodila.
Mislim da bi bilo potrebno pronaći tržišnu "rupu" ....nešto čega ima malo, ili barem nije dovoljno kvalitetno pokriveno.
Top agencije:

123RF 110 million+ 2005 Yes Yes Royalty Free $0,22 to $10
Adobe Stock 160 million+ 2015 Yes Yes Royalty Free $0,26 to $9,99
Bigstock 82 milion+ 2004 Yes Yes Royalty Free $0.16 to $21
Depositphotos 100 million+ 2009 Yes Yes Royalty Free $0,22 to $4,90
Dreamstime 105 million+ 2004 Yes Yes Royalty Free
Getty Images Hundreds of millions 1995 No (tailored enterprise solutions) Yes Rights Managed - additionally Royalty Free (not all images) $115 to thousands of dollars
iStock 100 million+ 2000 Yes Yes Royalty Free $0,21 to $33
Photocase Millions of images 2001 No Yes Royalty Free $8 to $20
Photodune Millions 2011 No Yes Royalty Free $2 to $30
Shutterstock 220 million+ 2003 Yes Yes Royalty Free $0,26 to $9,80

Ja sam nedavno na EyeEm uspio prodati fotku za 5USD :D ...i prema ugovoru sa njima, 50% je njihovo, - VAT ...zarada je 2,11USD :ooo
Ima tu i razlika u licenci...jednokratna upotreba za neku publikaciju, stranicu, itd je jako niska cijena...
Foto u full rezoluciji za višekratnu namjenu može ići i do 500USD...ali ti si još uvijek vlasnik fotografije i dužni su pisati autora...
A za 500+ prodaješ fotku, i ti više nisi vlasnik, nego se agencija potpisuje...
Tako se nekad može vidjeti ispod recimo "gettyimages/autor" ....
Koliko sam primjetio, najbolje prolaze sport, rat, događaji poput nemira, nereda, eventi...ali su to sve stvari, gdje mi "no name" gotovo i nemamo pristupa.
Moraš imati iza sebe jaku medijsku kuću...stvoriti ime, pa tek onda nekad odlučiti na freelancing, kad si poprilično poznat.
Ja sam htio na par sportskih događaja otići, ali sam uvijek naletio na pitanje- tko stoji iza tebe?
Dok sam imao ugovor sa lokalnim listom, nije bilo problema...kad sam prekinuo sa njima, gotovo. Nemaš pristupa.
Ali sam baš ljetos doskočio tome, i kontaktirao glavnu urednicu index.hr (Dea Redžić) i dobio pozitivan odgovor, što se Slovenije tiče, mogu se pozivati na njih, i tražiti akreditaciju uz njihovu potvrdu. Ali to je samo jedan put, i sitna lova ipak.

Produktna bi mogla biti zanimljiva stavka na tržištu...ali moraš specijalizirati nešto.
Frend radi na vodi, kapima...rastura....ali to je i mašinerija koju je sam sklopio...mini bazeni, sa elektronikom rasvete, doziranja kapi, razne tekućine... ludilo od posla :D
Rezultati su ovakvi:
Robert Gajšek
slika

slika

slika

Tako da mislim, sa nekim random fotkama, koje danas svi okidaju, bezveze se i zamarati sa time...u redu je plasirati na foto markete, očekivati nešto, samo je gubitak energije....mislim da je usavršiti fotkanje banane recimo, puno bolje :oo
2
1 slika 1 slika
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Stock fotografija

Post Postao/la toxic »

Sleepy Joe je napisao/la: 23 jan 2021, 18:55 Ja sam hobista, pa tako je meni to neka nova prilika da se oprobam, zašto da ne. Ne bojim se konkurencije, jer vjerovatno neću raučnati na neku veliku zaradu, mada nikad ne možeš znati šta će se svidjeti ljudima.

Ovaj lik, mislim da se zove Edin, korsiti drugi program za kreiranje video sadržaja a ne Adobe premiere pro, sjetio sam se, software se zove Da vinci Resolve, i znatno je lakši za korištena od Premieree pro.a
Probaju ljudi, zasto da ne. Verujem da zavisi od agencija sta se prihvata. Ovi ozbiljniji ne verujem da uzimaju svasta.
A nikad ne znas gde i kako te moze krenuti... Moja poznanica pravi fotke mobitelom, isto hobista.. i dosta ih proda za printanje privatno :zbunj
Nije to neka posebna zarada, al' kako ona kaze, oprema joj se isplacuje sama malo pomalo:)

Sad sam instalirala ovaj DaVinci, i nista ne razumem :oo
Trazi mi da konektujem neki resolve panel. Pozabavicu se ovih dana proucavanjem.
1
1 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Stock fotografija

Post Postao/la SmokingMan »

toxic je napisao/la: 24 jan 2021, 05:22
Sleepy Joe je napisao/la: 23 jan 2021, 18:55 Ja sam hobista, pa tako je meni to neka nova prilika da se oprobam, zašto da ne. Ne bojim se konkurencije, jer vjerovatno neću raučnati na neku veliku zaradu, mada nikad ne možeš znati šta će se svidjeti ljudima.

Ovaj lik, mislim da se zove Edin, korsiti drugi program za kreiranje video sadržaja a ne Adobe premiere pro, sjetio sam se, software se zove Da vinci Resolve, i znatno je lakši za korištena od Premieree pro.a
Probaju ljudi, zasto da ne. Verujem da zavisi od agencija sta se prihvata. Ovi ozbiljniji ne verujem da uzimaju svasta.
A nikad ne znas gde i kako te moze krenuti... Moja poznanica pravi fotke mobitelom, isto hobista.. i dosta ih proda za printanje privatno :zbunj
Nije to neka posebna zarada, al' kako ona kaze, oprema joj se isplacuje sama malo pomalo:)

Sad sam instalirala ovaj DaVinci, i nista ne razumem :oo
Trazi mi da konektujem neki resolve panel. Pozabavicu se ovih dana proucavanjem.
Imaš tutse na YT.u. On je baš, baš lagan z arazliku od Premiere pro, da vidiš tamo tutorijala, izgubiš se kao u masi ljudi, dok ne pohvataš sve opcije. :ooo
1
1 slika
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29541
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Stock fotografija

Post Postao/la storm »

toxic je napisao/la: 24 jan 2021, 05:22
Sleepy Joe je napisao/la: 23 jan 2021, 18:55 Ja sam hobista, pa tako je meni to neka nova prilika da se oprobam, zašto da ne. Ne bojim se konkurencije, jer vjerovatno neću raučnati na neku veliku zaradu, mada nikad ne možeš znati šta će se svidjeti ljudima.

Ovaj lik, mislim da se zove Edin, korsiti drugi program za kreiranje video sadržaja a ne Adobe premiere pro, sjetio sam se, software se zove Da vinci Resolve, i znatno je lakši za korištena od Premieree pro.a
Probaju ljudi, zasto da ne. Verujem da zavisi od agencija sta se prihvata. Ovi ozbiljniji ne verujem da uzimaju svasta.
A nikad ne znas gde i kako te moze krenuti... Moja poznanica pravi fotke mobitelom, isto hobista.. i dosta ih proda za printanje privatno :zbunj
Nije to neka posebna zarada, al' kako ona kaze, oprema joj se isplacuje sama malo pomalo:)

Sad sam instalirala ovaj DaVinci, i nista ne razumem :oo
Trazi mi da konektujem neki resolve panel. Pozabavicu se ovih dana proucavanjem.
Napiši šta si pronašla....baš me to sad počelo zanimati :ovaj

https://www.picfair.com/

Ovo sam naletio na fb....sad koliko je prolaz, ne znam...
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29541
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Stock fotografija

Post Postao/la storm »

A mene krenulo... Još dvije prodane...
Još malo i biti će za burek i jogurt :valja
Screenshot_20210130_214052.jpg
Screenshot_20210130_214120.jpg
4
2 slika 1 slika 1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Stock fotografija

Post Postao/la toxic »

storm je napisao/la: 30 jan 2021, 21:23 Napiši šta si pronašla....baš me to sad počelo zanimati :ovaj

https://www.picfair.com/

Ovo sam naletio na fb....sad koliko je prolaz, ne znam...
Ovih dana sam bila u skripcu s vremenom pa nisam bas imala vremena da cackam.
Instalirala sam ovaj program sto je @Sleepy Joe predlozio da vidim o cemu se radi. Skinula Resolve 16, 17 koliko vidim ima samo beta. Za sad samo citam, na DPreview ima sve lepo objasnjeno.

Bas sam pogledala sad za ovaj Picfair, pise za razliku od ostalih omogucavaju fotografima da sami odredjuju cenu + nekih 20% :hm
https://petapixel.com/2020/01/22/why-do ... ir-images/
0
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Odgovori

Natrag na “Fotografija”