Pjesme iza kojih stoji priča

Muzika, radio, diskografija, čestitke, želje, i pozdravi...
Moderator: Heidi, Socrates
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Pjesme iza kojih stoji priča

Post Postao/la lejlamo »

https://www.youtube.com/watch?v=Qudotq4Zi1I

https://www.youtube.com/watch?v=afRkoKRIcIo

Djevojka iz Hrvaca o kojoj je pjevao Džoni ali i cijela Jugoslavija je Snježana Banović.
U vezu sa Džonijem ušla kada je imala svega 18 godina. Džoni je u tom trenutku imao 28 i sigurno nije bio zet o kakvom su maštali Snježanini roditelji.

Pa ipak, nisu uspjeli da spriječe snažnu vezu između njih dvoje. Njoj su posvećene neke od najljepših Azrinih pjesama, kao što su “Život običnog tempa”, “Jesi li sama večeras”, “Volim te kad pričaš” i “Usne vrele višnje”.


Da je sudbina bila malo drugačija, i danas su njih dvoje mogli da budu par, jer te 1983. godine, kada se Džoni pakovao i planirao put u Holandiju, prvobitni plan je bio da i ona ide sa njim. Tada su bili tri godine u vezi i pred brakom, čak su odredili i datum vjenčanja. Džonijeva majka molila je Snježanu da se ukrca sa njim na taj avion “jer će on propasti sam u Holandiji.”

Međutim, Snježana je u jednom trenutku shvatila da joj je taj scenario neprihvatljiv i odustala je od cijele priče. Nije željela da joj posao bude nošenje tanjira. Danas je ona pozorišna rediteljka i doktor nauka, ali i profesorica produkcije na zagrebačkoj Akademiji dramskih umjetnosti.

Snježana je govoreći o životu sa Štulićem i priznala da još uvijek čuva uokviren rukopis pjesme “Volim te kad pričaš” i da je to sve što je od njih dvoje ostalo:

“Jedna pjesma, koju sam ja kasnije čula, krajem osamdesetih, kada više nismo bili u dobrim odnosima je prepjev “Are you lonesome tonight“, odnosno “Jesi li sama večeras” tačan je opis nekoliko događaja iz našeg zajedničkog života. Ta pjesma mi je možda i najdraža.”

Izvor: nova-yuga.info
3
1 slika 2 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Pjesme iza kojih stoji priča

Post Postao/la Socrates »

Ko bi rekao da Machine Gun Kelly moze izbaciti ovakvo nesto iz sebe.

Pjesma posvecena njegovom ocu, koji je umro prije nekoliko mjeseci, i tetki koja je otisla prerano. Nema duge price. Strasno me pogodi kada ljudi pjevaju o ovakvim stvarima.

1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Pjesme iza kojih stoji priča

Post Postao/la Socrates »

I to me onda podsjeti na ovo.

Pjevac prica o preminuloj majci, koja je bila "dosadna" dok se borila za njega svim mogucim sredstvima.

On se "tukao" sa drogom i alkoholom, a ona ga pokusavala spasiti.


2
1 slika 1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Pjesme iza kojih stoji priča

Post Postao/la lejlamo »

meni je emotivno kako selin kaže, tj. otpjeva riječ mama...to me uvijek dotakne.

1
1 slika
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5695
Postovi: 3524
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Pjesme iza kojih stoji priča

Post Postao/la radostan dan »

"Nije napunila ni 20, a ja sam stigao tek da položim buket belih ruža..."

Pevao je za Danku, Ljiljanu, Sanju, Branku, Nadu, Jelenu, Anđelu, Anu, Aleksandru, Dijanu, Fatimu, Mirjanu, Martu, ali malo je poznato da je jednoj Slavici, u koju je bio smrtno zaljubljen, posvetio najtužniju pesmu…

Najtužnija pesma Tome Zdravkovića napisana je i samo jednom otpevana za jednu Slavicu plave kose i plavih očiju. U pitanju je pesma "Buket belih ruža" koja možda ne spada među njegove najveće hitove, ali definitvino krije najtužniju, štaviše, jezivu istinitu priču o njegovoj prvoj ljubavi koja je umrla ne napunivši 20 godina.
Toma Zdravković je u Tuzli, dok je još bio nepoznat, upoznao studentkinju Slavicu. Voleo je toliko da je mašao o odlasku pred oltar sa njom, ali je iz njenog dnevnika otkrio detalje o njenom intimnom životu sa poznatim i nepoznatim muškarcima, što ga je šokiralo. Toma i Slavica su se svađali i raskidali, iako su jedno prema drugom gajili snažna osećanja.
Jedna situacija sa Slavicom bila je veoma neprijatna:
- Mojoj prvoj probi prisustvovali su fudbaleri Dragan Šekularac i Zoran Miladinović. Podsmevali su mi se. Utučen i iskompleksiran, nisam primetio da Slavica sedi sa Zoranom. Shvatio sam da nešto nije u redu tek kad sam im prišao. Pred celim društvom rekla je da mora da obiđe neke prijateljice. Šta sam mogao nego da se složim. Vratio sam se u pustu sobu hotela “Balkan”, a ona se pojavila tek posle ponoći” - kasnije je ispričao Zdravković.

Kada je 1963. godine pevao na crnogorskom primorju dobio je telegram u kojem ga je lekar koji je lečio Slavicu obavestio da je ona teško, neizlečivo bolesna i da želi da ga vidi. Kada je stigao u Sarajevo, nije mogao da je prepozna, jer je izgubila trideset kilograma. Toma zbog nastupa nije mogao da ostane sa Slavicom, a nekoliko dana kasnije, stigao mu je novi telegram kojim je obavešten da je njegova ljubav umrla.

Pogođen njenom smrću, napisao je najdriljiviju pesmu u karijeri.
- Umrla je u Sarajevu, sahranjena je u rodnom Travniku, a ja sam stigao na svežu humku, tek da položim buket belih ruža. Sedam-osam godina kasnije, baš u Travniku, prvi put sam javno pevao pesmu njoj posvećenu koja je bila ogledalo našeg života. Izveo sam je tada i nikad više. Plakao sam ja, plakala je cela sala. To nije bio koncert, već opelo… A bila je plava sa kratkom kosom. Imala je i oči plave i pomalo tužne. Visoka, sa dugim nogama u plavim farmericama, izgledala je kao prava ”baba roga” – pričao je Toma objašnjavajući kako je nastala pesma “Buket belih ruža”.

Buket Belih Ruza
Majko draga uberi mi
buket belih ruza
zavi ruze divno cvece
u maramu crnu

Da odnesem svojoj dragoj
pokraj odra njenog
da poljubim usne njene
mrtve, potamnele

Zbog cega si tako mlada
morala da umres
i mrtvu te volim duso
moj zeleni cvete

Moj ce zivot uvenuti
bez ljubavi tvoje
i u grob cu s tobom leci
najmilije moje

Sad na grobu dvoje mladih
majke oplakuju
otvori se crna zemljo
vrati decu nasu

Jos su mladi da im lice
crna gruda skriva
otvori se zemljo crna
vrati moga sina

@
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Pjesme iza kojih stoji priča

Post Postao/la Socrates »



Da malo odmaknemo od tuge.

Money for Nothing

Ova pjesma je interesantna zbog mnogih stvari. Album na kojem je objavljena je bio jedan od prvih albuma koji je ciljano pravljen za CD. Prvi album koji je prodan u vise od milion CD primjeraka.

Na CD-u, album je bio duzi za nekih osam minuta, nego na vinilu. Najvise skracenja na ploci je pretrpjela ova pjesma. Tek 2006-e, izdan je dvostruki album, i pjesma je objavljena u originalnom izdanju na vinilu.

Kada je pjesma miksovana u studiju, naletio je Sting I Mark Knopfler ga je izazvao da da svoj doprinos. "I want my MTV" je stih koji Sting pjeva i, i posto melodijski lici na jednu pjesmu od Police, Sting je izlistan kao koautor.

Knopfler prica da se je zadesio u nekoj prodavnici tehnike u New Yorku, kada je na jednom od televizora pusten MTV. Tada su naletjela dvojica dostavljaca fizikanera u radnju i pocela komentarisati sta su vidjeli na TV. Knopfler je izvadio papir i olovku, i vecina teksta je ono sto su oni rekli, bez izmjena. Uostalom, to i video sugerise.

Ne znam da li je Knopfler tada bio svjestan tog, ali Money for Nothing je jedan od najsatiricnijih I drustveno vaznih komentara na ulazak MTV-ja u domove Amerikanaca i ljudi sirom svijeta. Muzicari su sada usli direktno u privatnost kuce i nisu vise samo koncertna predstava, i, samim tim, magija je razbijena. Konacno, tu se nazire i klasni nesporazum. To sto muzicari rade "ain't working".

Zbog stiha "I want my MTV", Money for Nothing je bila prva pjesma emitirana na MTV Europe.

Ima jos jedna kontrorverza, ali necu je pisati.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Pjesme iza kojih stoji priča

Post Postao/la Socrates »

Pjesmu Sunny je napravio soul jazz muzičar Bobby Hebb nakon što mu je stariji brat izboden do smrti u noćnom klubu u Nashville, Tennessee 1963. Hebb je nakon ovoga bio potonuo u crnilo.

Ova pjesma ga je izvadila. Poruka je da bez obzira kakve teškoće te stignu i kolika te bol obuzme, treba pokušati naći svjetliju stranu života.

Sunny ima desetke, ako ne i stotine, verzija. Ovo je jedna od njih.



Sunny, yesterday my life was filled with rain
Sunny, you smiled at me and really eased the pain
The dark days are gone, and the bright days are here,
My Sunny one shines so sincere
Sunny one so true, I love you
2
2 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Pjesme iza kojih stoji priča

Post Postao/la Socrates »

Ovaj put nije samo pjesma, nego čitav bend. Jedan od "čudnijih" bendova.

The White Stripes - Jack and Meg White


Bili su dvočlani bend. Tvrdili su da su brat i sestra, i da su imali još osam braće i sestara. Bend je osnovan 1997. Bili su poznati samo u Detroitu i okolini u prvih nekoliko godina postojanja benda. Stručnjaci nisu vjerovali da će od njih išta značajnije biti, jer su bili sirovi i "skoro nemoguće je njihove pjesme puštati na radiju". :lupa

2001 su izdali album White Blood Cells, sa kojim su stekli zavidnu popularnost, barem u Sjevernoj Americi. Međutim, tada je negdje isplivala i priča da nisu brat i sestra, nego bivši muž i žena, vjenčali su se 1996, a razveli 2000. Jack je na vjenčanju uzeo i poslije razvoda zadržao njeno prezime.

2003 izdaju Elephant koji postaje planetarni fenomen. Njihovi živi nastupi su bili nevjerovatno originalni. Meg je bubnjala minimalistički (to se čuje i na pločama) skoro nezainteresirana za bilo šta oko sebe. Na komentare da njeno bubnjanje, tehnički govoreći, i nije bubnjanje, i da koči njegovu virtuoznost na gitari, Jack je dao sljedeći odgovor;
Meg is the best part of this band. It never would have worked with anybody else, because it would have been too complicated... It was my doorway to playing the blues.
Dok je Jack razvaljivao gitaru, nekad je znao čitav koncert, punih dva sata, gledati samo u Meg.

Na koncertima i u javnosti uvijek su jedino nosili odjeću bijele, crne i crvene boje. Bili su opsjednuti brojem tri.

Raspali su se zvanično 2011. Navodno, više nemaju kontakt jedno sa drugim.
It’s strange to know that there’s beautiful moments that no one will ever know about. It’s whether I’m going to tell you, because Meg’s never going to tell you. There’s a sadness to that, a romance.

Jack White
Pjesmu naravno svi znate. Dosad je već postala "himna". Značajan dio rok istorije.




I'm gonna fight 'em all
A seven nation army couldn't hold me back
They're gonna rip it off
Taking their time right behind my back

And I'm talking to myself at night
Because I can't forget
Back and forth through my mind
Behind a cigarette

And the message coming from my eyes
Says, "Leave it alone"

Don't wanna hear about it
Every single one's got a story to tell
Everyone knows about it
From the Queen of England to the Hounds of Hell

And if I catch it coming back my way
I'm gonna serve it to you
And that ain't what you want to hear
But that's what I'll do

And the feeling coming from my bones
Says, "Find a home"

I'm going to Wichita
Far from this opera forevermore
I'm gonna work the straw
Make the sweat drip out of every pore

And I'm bleeding, and I'm bleeding, and I'm bleeding
Right before the Lord
All the words are gonna bleed from me
And I will sing no more

And the stains coming from my blood
Tell me, "Go back home"
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3166
Postovi: 2412
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Pjesme iza kojih stoji priča

Post Postao/la medvjed23 »

Dance me to your beauty with a burning violin
Dance me through the panic till I'm gathered safely in
Lift me like an olive branch and be my homeward dove
Dance me to the end of love...


"Interesantno je kako porijeklo svake pjesme vodi do zrnceta, do sjemena koje vam neko da ili koje vam svijet da i to je ono što proces pisanja pjesme čini mističnim. Međutim, ta pjesma nastala je pošto sam čuo ili pročitao ili saznao da su u logorima smrti gudački kvarteti bili primorani da sviraju pored krematorijuma. Svirali su dok se odigravao horor, a sudbina tih ljudi bio je taj isti horor. Svirali su klasičnu muziku dok su njihovi sapatnici zavorenici ubijani i spaljivani. Taj stih "Igraj sa mnom do tvoje ljepote, uz goruću violinu" govori o ljepoti postojanja i o njegovom kraju", ispričao je pjesnik.

https://www.oslobodjenje.ba/magazin/sho ... jnu-733180
2
1 slika 1 slika
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3166
Postovi: 2412
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Pjesme iza kojih stoji priča

Post Postao/la medvjed23 »



The song's title refers to an incident in New York City in 1986, when two then-unknown assailants attacked journalist Dan Rather, while repeating "Kenneth, what is the frequency?"

https://en.wikipedia.org/wiki/What%27s_ ... Kenneth%3F

On October 4, 1986, while walking along Park Avenue to his apartment in Manhattan, Rather was attacked and punched from behind by a man who demanded to know "Kenneth, what is the frequency?" while a second assailant chased and beat him. As the assailant pummeled and kicked Rather, he kept repeating the question. In describing the incident, Rather said “I got mugged. Who understands these things? I didn't and I don't now. I didn't make a lot of it at the time and I don't now. I wish I knew who did it and why, but I have no idea.”

https://en.wikipedia.org/wiki/Dan_Rather
1
1 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Pjesme iza kojih stoji priča

Post Postao/la Heidi »

medvjed23 je napisao/la: 23 mar 2022, 11:56 Dance me to your beauty with a burning violin
Dance me through the panic till I'm gathered safely in
Lift me like an olive branch and be my homeward dove
Dance me to the end of love...


"Interesantno je kako porijeklo svake pjesme vodi do zrnceta, do sjemena koje vam neko da ili koje vam svijet da i to je ono što proces pisanja pjesme čini mističnim. Međutim, ta pjesma nastala je pošto sam čuo ili pročitao ili saznao da su u logorima smrti gudački kvarteti bili primorani da sviraju pored krematorijuma. Svirali su dok se odigravao horor, a sudbina tih ljudi bio je taj isti horor. Svirali su klasičnu muziku dok su njihovi sapatnici zavorenici ubijani i spaljivani. Taj stih "Igraj sa mnom do tvoje ljepote, uz goruću violinu" govori o ljepoti postojanja i o njegovom kraju", ispričao je pjesnik.

https://www.oslobodjenje.ba/magazin/sho ... jnu-733180
Da zanijemis
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Odgovori

Natrag na “Muzika”