Paša, posoli mi

Muzika, radio, diskografija, čestitke, želje, i pozdravi...
Moderator: Heidi, Socrates
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Paša, posoli mi

Post Postao/la Iskra »

"Ivana"
Ove noci cekam te sama
Kad ces doc

Ja kontala.neka gej pjesma
0
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3156
Postovi: 2407
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Paša, posoli mi

Post Postao/la medvjed23 »

Eh... neku noć na radiju zasvirala ova:

i podsjetila me na period kad je tek snimljena. Bila je popularna, vrtjela se na radio stanicama i ja sam je - nemajući pristup internetu, pa, sljedstveno, ni mogućnost brze i lake provjere teksta - čuo kako sam je čuo: da l' da budem Žarko Mostov ja?

I naravno, nametnulo se pitanje: Ko je Žarko Mostov?

Razmišljao sam i razmišljao, tražeći odgovor, i zaključio da mi to ime zvuči kao bitan dio ruske literature. Žarko Mostov je, mislio sam, glavni lik neke vrlo cijenjene knjige nekog slavnog ruskog autora. Žarko Mostov se bacio pod voz ili je sjekirom ubio neku staricu, te je tako postao dio opšte kulture, dio poznat svima - osim meni. Slušao sam kako Doris energično pjeva o njemu, gledao sam kako mnoštvo ljudi uživa u tome i osjećao sam se otuđeno; samo ja nisam znao u čemu je fol. Osjećao sam stid; samo ja nisam znao ono što svi znaju. Bavio sam se mišlju da prijatelja, koji mnogo čita i zna mnogo o književnosti, upitam: ko je Žarko Mostov? No, plašio sam se da će mi odgovoriti: hahaha, kako ne znaš ko je Žarko Mostov, pa to svako iole pismen zna...

Onda sam se počeo preispitivati. Možda pjesma ipak nije o Žarku Mostovu. Možda tekst glasi: da l' da budem žar kod mostova? OK, zvuči kao da Doris to pjeva i zvuči lijepo, al nema smisla. Koliko god se trudio, nisam uspijevao pronaći smisao u tom stihu.

Najzad sam čitavu stvar gurno u neki zapećak uma. Zaboravio sam je i nisam je spominjo. Sve do danas.
0
Odgovori

Natrag na “Muzika”