Sevdalinka

Muzika, radio, diskografija, čestitke, želje, i pozdravi...
Moderator: Heidi, Socrates
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Sevdalinka

Post Postao/la storm »

Sevdah predstavlja jedinstven narodni muzički izraz u Bosni i Hercegovini, koji se može pohvaliti
iznimno dugom i bogatom tradicijom. U brojnim se slučajevima "sevdalinka" jednostavno zove i
"sevdah". U vrijeme svog nastanka prenosila se isključivo usmenim putem. Sama bosanska riječ
sevdah potiče od arapske riječi "savda", što na bosanskom znači "ljubav".
Omer Pobrić, poznati bosanski autor sevdaha i njen veliki poznavatelj, daje sljedeću definiciju
ovog muzičkog žanra: "Sevdah je bosanska, gradska ljubavna pjesma, pri čemu riječ "bosanska"
geografski određuje autohtnost sevdaha, riječ "gradska" urbanost, a riječ "ljubavna" sadržajnu
tematiku."


2
1 slika 1 slika
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Sevdalinka

Post Postao/la Max »

Sama riječ sawda ima više značenja
pored ljubavi tu je prijevod "crna" "garava", možda je najbolji opis sevdalinke i njenog značenja ljubavna čežnja....
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Sevdalinka

Post Postao/la storm »

mad_max_ba je napisao/la: 25 jul 2020, 11:22 Sama riječ sawda ima više značenja
pored ljubavi tu je prijevod "crna" "garava", možda je najbolji opis sevdalinke i njenog značenja ljubavna čežnja....
Tako sam je i ja shvatio...puno čežnje, pa i poznate balkanske melanholije...
meni draga...

1
1 slika
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Sevdalinka

Post Postao/la Max »

Ja opet ne mogu a da ne uvedem u priču svoju čaršiju:

Institut sevdaha, skraćeni naziv za Fondacija Omera Pobrića "Institut sevdaha", je ustanova koju je osnovao Omer Pobrić 14. februara 2003. godine s ciljem očuvanja sevdalinke kao nacionalnog kulturnog dobra Bosne i Hercegovine. Sjedište Instituta je u Mulićima u Visokom.

Fondacija čuva i sakuplja notne zapise svih dosad poznatih sevdalinki, nosače zvukova na kojima su objavljivani te sve vidove filmskog materijala i video-zapisa sevdalinki. Fondacija također sakuplja i klasificira sva književna, sociološka, kulturološka, etnološka i druga izdanja u kojima se na bilo koji način tretiraju sevdah i sevdalinka. Bavi se i čuvanjem i prikupljanjem muzičkih instrumenata na kojima se izvode sevdalinke.

Institut nudi kolekcije sevdalinki na raznim nosačima zvuka, kao i knjige vezane za muzičku tradiciju Bošnjaka. U sklopu "Festivala Baščaršijske noći", 31. jula 2004. Institut je organizovao "Prvi festival sevdalinke", kao pokušaj pomoći opstanku sevdalinke u BiH.
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Sevdalinka

Post Postao/la storm »

mad_max_ba je napisao/la: 25 jul 2020, 11:34 Ja opet ne mogu a da ne uvedem u priču svoju čaršiju:

Institut sevdaha, skraćeni naziv za Fondacija Omera Pobrića "Institut sevdaha", je ustanova koju je osnovao Omer Pobrić 14. februara 2003. godine s ciljem očuvanja sevdalinke kao nacionalnog kulturnog dobra Bosne i Hercegovine. Sjedište Instituta je u Mulićima u Visokom.

Fondacija čuva i sakuplja notne zapise svih dosad poznatih sevdalinki, nosače zvukova na kojima su objavljivani te sve vidove filmskog materijala i video-zapisa sevdalinki. Fondacija također sakuplja i klasificira sva književna, sociološka, kulturološka, etnološka i druga izdanja u kojima se na bilo koji način tretiraju sevdah i sevdalinka. Bavi se i čuvanjem i prikupljanjem muzičkih instrumenata na kojima se izvode sevdalinke.

Institut nudi kolekcije sevdalinki na raznim nosačima zvuka, kao i knjige vezane za muzičku tradiciju Bošnjaka. U sklopu "Festivala Baščaršijske noći", 31. jula 2004. Institut je organizovao "Prvi festival sevdalinke", kao pokušaj pomoći opstanku sevdalinke u BiH.
Što bi se reklo, Visoko rulz :ok :lol:
Odlično je, da postoji institucija, koja se brine, da to sve ostane autentično, izvorno...
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Sevdalinka

Post Postao/la Max »

storm je napisao/la: 25 jul 2020, 11:41
mad_max_ba je napisao/la: 25 jul 2020, 11:34 Ja opet ne mogu a da ne uvedem u priču svoju čaršiju:

Institut sevdaha, skraćeni naziv za Fondacija Omera Pobrića "Institut sevdaha", je ustanova koju je osnovao Omer Pobrić 14. februara 2003. godine s ciljem očuvanja sevdalinke kao nacionalnog kulturnog dobra Bosne i Hercegovine. Sjedište Instituta je u Mulićima u Visokom.

Fondacija čuva i sakuplja notne zapise svih dosad poznatih sevdalinki, nosače zvukova na kojima su objavljivani te sve vidove filmskog materijala i video-zapisa sevdalinki. Fondacija također sakuplja i klasificira sva književna, sociološka, kulturološka, etnološka i druga izdanja u kojima se na bilo koji način tretiraju sevdah i sevdalinka. Bavi se i čuvanjem i prikupljanjem muzičkih instrumenata na kojima se izvode sevdalinke.

Institut nudi kolekcije sevdalinki na raznim nosačima zvuka, kao i knjige vezane za muzičku tradiciju Bošnjaka. U sklopu "Festivala Baščaršijske noći", 31. jula 2004. Institut je organizovao "Prvi festival sevdalinke", kao pokušaj pomoći opstanku sevdalinke u BiH.
Što bi se reklo, Visoko rulz :ok :lol:
Odlično je, da postoji institucija, koja se brine, da to sve ostane autentično, izvorno...
kao i sve ostalo kod nas..
Institut sevdaha, u kojem baštini životno djelo Omera Pobrića, doajena sevdaha, na prodaji je duže od pola godine, a agent za nekretnine Ekrem Kurtović kazao je za “Avaz” da je vrijednost kuće s imovinom procijenjena na 320.000 KM!



Riječ je o dva objekta u Mulićima kod Visokog kvalitetne gradnje, s predmetima neprocjenjive vrijednosti koji nisu uzeti u obzir pri procjeni, bosanska soba u kojoj su snimani spotovi, sećija stara više od 100 godina, instrumenti, knjige, kompletan studio i režija, gluha soba…

Sve to moglo bi završiti na deponiji smeća, zavisno od osjećaja potencijalnog kupca, ukoliko se, naravno, neko javi.......
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Sevdalinka

Post Postao/la storm »

Valjda izadje na dobro :roll:
To su stvari, koje se ne mogu procijeniti, a još manje monetizirati...
Srećom, doba je informacija, pa ne može više ništa pasti u zaborav...

1
1 slika
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Sevdalinka

Post Postao/la laga-nini »

..joj obožavam Mostar sevdah band i zamisli zaglavi mi se cd u autu..al imam i drugi ..
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Sevdalinka

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 25 jul 2020, 11:59 ..joj obožavam Mostar sevdah band i zamisli zaglavi mi se cd u autu..al imam i drugi ..
Ja sam ih onako, ne mogu reći ni poznavao, tek znao za njih...
kad jednog ljeta, na Korčuli, svirka ispred jednog lokala...
Nitko nije do kraja koncerta ostao sjediti...delirij potpuni :mrgreen:
predobri su...virtuozi
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Sevdalinka

Post Postao/la laga-nini »

..čekam koncert live..jedva
1
1 slika
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Sevdalinka

Post Postao/la Malena »

Zapala sam u sevdah na pogrešnoj temi


1
1 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Sevdalinka

Post Postao/la Malena »

2
2 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Sevdalinka

Post Postao/la Malena »

Joj kako volim ovu

2
2 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Sevdalinka

Post Postao/la East_side »

2
1 slika 1 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19239
Postovi: 13107
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Sevdalinka

Post Postao/la Lana »

Svaki put kad je cujem😞

2
2 slika
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Sevdalinka

Post Postao/la Malena »

Pa kaže





Lanice, nećemo tužne :ljub
1
1 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19239
Postovi: 13107
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Sevdalinka

Post Postao/la Lana »

0
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Odgovori

Natrag na “Muzika”