Dokumentarci

Od sedme umjetnosti, pa sve do mulja estrade...
Moderator: Heidi, Socrates
Avatar
Digla_da_kreči
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4226
Postovi: 3292
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:28

Dokumentarci

Post Postao/la Digla_da_kreči »

Sigurno nas vecina pogleda neki dokumentarni film, a mogli bi to sada ovdje i podijeliti jedni s drugima. Da li vam je neki od njih promijenio pogled na svijet ili vas je potaknuo na visesatno razmisljanje?

Recimo, ja sam dugo bila pod utiskom dokumentaraca Blackfish (2013) i The Cove (2009) kad sam vidjela sta se radi tim jadnim zivotinjama. Odbijam ici u aqua parkove jer ne podrzavam dresiranje delfina, tortuge i oduzimanje slobode.

Preporucila bih i neke druge:
Kosmos, serijal o svemiru https://www.imdb.com/title/tt2395695/?ref_=ttep_ep_tt
Za ljubitelje fotografije: War Photographer (2001) https://www.imdb.com/title/tt0309061/
Djeca potrosaci - Consuming Kids (2008) https://www.imdb.com/title/tt1337599/


Naredni koji cu gledati cim ugrabim vremena je The Imposted (2012) https://www.imdb.com/title/tt1966604/
3
1 slika 2 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Dokumentarci

Post Postao/la SmokingMan »

Svako društvo prolazi vremenom kroz određene reforme. Nekada se i za demokratska društva na zapadu može reći da jednu humanu ideju ne implementiraju na ispravan način. Tim što se bezuspješno pokušava riješiti problem bez da se krene sa utvrđivanjem uzroka problema koji pritišće američke građane, ali i zakon zbog kojeg su pravdi nekada ruke zavrnute stegom sistema koji zanemaruje mase. Još jedan bitan apsekt kojeg se dotiče dokumentarac je otuđenost od svijeta onih kojima je potrebna pomoć države, u smislu pružanja psihološke podrške, kada se sva težina demokratije i njenih nedoslijednosti u kapitalizmu nasloni na nejaka pleća "izgubljenih duša". Ovo je dokunetarac koji nas sviju mora duboko potaknuti da razmislimo koliko smo sebični i otuđeni od problema onih koji su nedvidljvi u ovome društvu, i kojima je potrebna naša podrška, empatija, sa kojom smo izgubili svaki kontak, kao kada ne tako rijetko gubimo i kontakt sa stvarnošću. Ovo nije dokunetarac samo za spas prelijepog Sijetla, već za spas onoga što se polahko vremenom gasi u nama, osjećaj za pripadnost zajednici, toplina koju prozivodi bliskost sa ljudima, vjera u čovjeka, izgubljena zbog gubitka vjere u sebe.

4
4 slika
slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Dokumentarci

Post Postao/la Heidi »

slika

Dokumentarac o ubijanju iz pohlepe, ilegalnoj trgovini slonovacom I tjeranje na rub izumiranja.
2
2 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Dokumentarci

Post Postao/la SmokingMan »

Da traje 10 sati, ne bi mogao pokriti čitav koncept, ovo je doku koji se treba gledati u krugu porodice!

OBAVEZNO!

4
1 slika 3 slika
slika
Avatar
Digla_da_kreči
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4226
Postovi: 3292
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:28

Re: Dokumentarci

Post Postao/la Digla_da_kreči »

Gledala sam sinoc The Social Dilemma i pored toga sto svi vec donekle znamo kako drustvene mreze uticu na nas, u ovom dokumentarcu su strucnjaci objasnili kako funkcionise cijela ta masinerija da prodru do ljudske psihe i stvore nam ovisnost. U pitanju su timovi dizajnera kojima je doslovno to posao. Poucan prikaz utjecaja i posljedica na nase zivote. Pogledati obavezno, pogotovo roditelji sa djecom.
3
3 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Dokumentarci

Post Postao/la SmokingMan »

Ovo sam davno preopručio na drugom forumu, i opet ću....



Terms and Conditions May Apply is a documentary that addresses how corporations and the government utilize the information that users provide when agreeing to browse a website, install an application, or purchase goods online. Made in 2013 by Cullen Hoback, it discusses the language used in user-service agreements on the World Wide Web, and how online service providers collect and use users' and customers' information.

The film criticizes companies such as Facebook, Google, and LinkedIn for having poorly worded and misguiding privacy policies/terms of service, which use user-unfriendly language in long documents and allows the companies to collect user information and legally provide it to third-parties. The film aims to warn people about the risks of clicking, "I Agree", after scrolling through pages of uninviting text.
0
slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Dokumentarci

Post Postao/la Iskra »

Meni su jako zanimljivi neki od dokumentarnih serijala koje emituje Al Jazeera Balkans a koji se tiču ovog podneblja.
Nekad i Sad I Hoću kući su mi odlični. Takodjer i Vrhovi Balkana.
Pregledala sam baš svaku emisiju Priče s Istoka i Rijekama ka Zapadu i predobre su .
2
2 slika
Avatar
pink floydd
Prvi Valentajn foruma
Prvi Valentajn foruma
Reactions: 17892
Postovi: 8407
Pridružen/a: 03 sep 2020, 05:55

Re: Dokumentarci

Post Postao/la pink floydd »

Drugi svjetski rat je uvijek bila tema koja me posebno interesirala, još u školakim danima. Pregledao sam pregršt dokumentaraca na tu temu.

Preporučio bih

The World at War

https://www.imdb.com/title/tt0071075/

Serijal od 26 epizoda uz naraciju legendarnog Laurenca Oliviera.

Apocalypse: Second World War

https://www.imdb.com/title/tt1508238/

Dokumentarac sastavljen isključivo sa stvarnim snimcima iz 2 svj. rata.

Third Reich: The Rise and Fall


https://www.imdb.com/title/tt1855924/
Third Reich: The Rise & Fall (2010)

Anonymous

THIRD REICH: THE RISE & FALL tells the story of Hitler's Germany through rarely seen films of the people who were there. Immersive and evocative, it takes viewers inside the Germany of the 20s, 30s, and early 40s, through the use of rare and never-before-seen home movies, Nazi propaganda films and other contemporaneous material. The narrative consists of personal recollections culled from German's diaries, journals and letters. The end result is an intimate, richly nuanced and authentic portrait of the Third Reich and its people.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Dokumentarci

Post Postao/la Iskra »

Zaboravila sam dodati, gledam i Regioskop
0
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Dokumentarci

Post Postao/la SmokingMan »

slika
1
1 slika
slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Dokumentarci

Post Postao/la SmokingMan »

0
slika
Avatar
Digla_da_kreči
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4226
Postovi: 3292
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:28

Re: Dokumentarci

Post Postao/la Digla_da_kreči »

Uncle Tom (2020) - dokumentarac o polozaju crnaca u drustvu, kako su to nazvali: americki crni konzervatizam. Nije da se slazem s misljenjima o danasnjici, ali moze se pogledati da se zna kako je to bilo kroz historiju.

https://www.imdb.com/title/tt9708358/

slika
2
2 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Dokumentarci

Post Postao/la lejlamo »

Trafalgar Law je napisao/la: 18 okt 2020, 14:51 Da traje 10 sati, ne bi mogao pokriti čitav koncept, ovo je doku koji se treba gledati u krugu porodice!

OBAVEZNO!

https://www.youtube.com/watch?v=uaaC57tcci0
odgledala sam ga i ja.
takođe preporuka, posebno za roditelje.




odgledala sam i ovaj
slika

koliko šokiraju ubistva, toliko me zanima šta se događa u tim glavama...

zastrašujući zločin koji nije rijedak...sjetih se onog monstruma kod nas koji je nedavno zaklao svoje troje djece pa se objesio...
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36491
Postovi: 29561
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Dokumentarci

Post Postao/la storm »

1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36491
Postovi: 29561
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Dokumentarci

Post Postao/la storm »

Star je, ali gledao sinoć ponovo... Zanimljivo
0
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22438
Postovi: 17166
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Dokumentarci

Post Postao/la Russki »

0
abysmal depths are flooded
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22438
Postovi: 17166
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Dokumentarci

Post Postao/la Russki »

2
2 slika
abysmal depths are flooded
Odgovori

Natrag na “Film, serije, TV”