Toxic's Gallery

Vrijedni i(li) nadareni forumasi, u svom izričaju... Foto teme, natjecanja, autorski radovi...
Moderator: CocoMa
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Toxic's Gallery

Post Postao/la toxic »

SmokingMan je napisao/la: 12 nov 2022, 17:30 Stvarno si se potrudila, nema šta i lijepo je ispalo, i neka si ovako ubacila više faza, da ne bude samo jedna fotografija. :oho :respekt

Meni je pravo krivo, taj dan se oblaka navukla kao da baš nije hjela da mi to vidimo. :meha1

Ako ti ne bude mrsko, posalji mi jednu .raw, da nešto probam da obradim. Pls. :ddk : :ooo
A nije bas tako lepo ispalo, nego sam ja bila uzbudjena onog momenta kad sam ih napravila.
Bile su mi WOW! :D

Nije mi mrsko, nego sam totalno smetnula.
Imam .jpg format samo, nemam raw.
I tacno me treba nalupati radi toga :malagani
0
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Toxic's Gallery

Post Postao/la toxic »

Gudi je napisao/la: 04 dec 2022, 18:56 :cao :sret
slika
2
2 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Toxic's Gallery

Post Postao/la SmokingMan »

toxic je napisao/la: 14 dec 2022, 10:22
SmokingMan je napisao/la: 12 nov 2022, 17:30 Stvarno si se potrudila, nema šta i lijepo je ispalo, i neka si ovako ubacila više faza, da ne bude samo jedna fotografija. :oho :respekt

Meni je pravo krivo, taj dan se oblaka navukla kao da baš nije hjela da mi to vidimo. :meha1

Ako ti ne bude mrsko, posalji mi jednu .raw, da nešto probam da obradim. Pls. :ddk : :ooo
A nije bas tako lepo ispalo, nego sam ja bila uzbudjena onog momenta kad sam ih napravila.
Bile su mi WOW! :D

Nije mi mrsko, nego sam totalno smetnula.
Imam .jpg format samo, nemam raw.
I tacno me treba nalupati radi toga :malagani
Šta štediš, pa more ti kartica od 64 GB na taj tvoj model fotoaparata, evo ja stalno držim na jpeg plus RAW i nikada mi SD kartica duplo manjeg kapaciteta nije puna.

Mejsec ko mjesec, opet će ga biti u Januaru, ne znam hoće li ovdje, jer je u zadnje vrijeme dosta loša vremenska. :ooo

Od Astro fotografija neće biti ništa u dogledno vrijeme. Svi moji tvrdoglavi pokušaji u fgradu su uzaludni, ili jednostavno bi trebao probati na obližnjem Trebeviću kod onog slovenca koji drži PD Jure Franko. Uostalom, prema mom dijelu grada sa tog proplanka ima divan pogled. Mogla bi mi uspjeti noćna fotografija definitivno.
0
slika
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Toxic's Gallery

Post Postao/la toxic »

SmokingMan je napisao/la: 14 dec 2022, 15:10 Šta štediš, pa more ti kartica od 64 GB na taj tvoj model fotoaparata, evo ja stalno držim na jpeg plus RAW i nikada mi SD kartica duplo manjeg kapaciteta nije puna.

Mejsec ko mjesec, opet će ga biti u Januaru, ne znam hoće li ovdje, jer je u zadnje vrijeme dosta loša vremenska. :ooo

Od Astro fotografija neće biti ništa u dogledno vrijeme. Svi moji tvrdoglavi pokušaji u fgradu su uzaludni, ili jednostavno bi trebao probati na obližnjem Trebeviću kod onog slovenca koji drži PD Jure Franko. Uostalom, prema mom dijelu grada sa tog proplanka ima divan pogled. Mogla bi mi uspjeti noćna fotografija definitivno.
Ma, ne stedim nego zaboravim prebaciti. Sad cu odmah to uraditi, inace cu opet zaboraviti :face
pa mozes li probati samo zvezde, ne mora biti nikakvo spektakularno desavanje?

Ja sam nedavno pokusala neke star trails da pravim, al' bezuspesno. Ne znam sta mi je s nocnim fotkanjem, tacno cu casove uzeti :oo
0
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Toxic's Gallery

Post Postao/la toxic »

Malo da osvezim galeriju :toxi

slika

slika

slika
5
3 slika 2 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Toxic's Gallery

Post Postao/la SmokingMan »

toxic je napisao/la: 14 dec 2022, 16:10
SmokingMan je napisao/la: 14 dec 2022, 15:10 Šta štediš, pa more ti kartica od 64 GB na taj tvoj model fotoaparata, evo ja stalno držim na jpeg plus RAW i nikada mi SD kartica duplo manjeg kapaciteta nije puna.

Mejsec ko mjesec, opet će ga biti u Januaru, ne znam hoće li ovdje, jer je u zadnje vrijeme dosta loša vremenska. :ooo

Od Astro fotografija neće biti ništa u dogledno vrijeme. Svi moji tvrdoglavi pokušaji u fgradu su uzaludni, ili jednostavno bi trebao probati na obližnjem Trebeviću kod onog slovenca koji drži PD Jure Franko. Uostalom, prema mom dijelu grada sa tog proplanka ima divan pogled. Mogla bi mi uspjeti noćna fotografija definitivno.
Ma, ne stedim nego zaboravim prebaciti. Sad cu odmah to uraditi, inace cu opet zaboraviti :face
pa mozes li probati samo zvezde, ne mora biti nikakvo spektakularno desavanje?

Ja sam nedavno pokusala neke star trails da pravim, al' bezuspesno. Ne znam sta mi je s nocnim fotkanjem, tacno cu casove uzeti :oo
Mogu, sa širokougaonim, vjerovatno ću posuditi od ovaj sa slike od poznanika Srđana. Rekao mi je da mogu posuditi neke koje ima. još kada se stavi na tacker pa uraditi 5 exopozicija sa po 3 minute, lahko ću na Sequatoru stackovati. Mogu i sa 35.mm kojeg imam, ali hoću malo širi ugao kadra.

slika

Ma tox, nije ti to neki problem, samo moraš imat fokus tačno na onoj zvijezdi sjevernjači (Polaris), ako hoćeš da imaf onaj efekat vira. Malo eksperimentiši sa ISO, jer ćeš znati šta ti se sviđa. Expozicija neka ti bude po 30 sekundi za svaku fotografiju, jer ćeš ih svakako kasnije spojiti u jednu. Malo i sa blendom ekspetimentiši od f/2.8 do 5.6. Trebat će tu još jedna puna baterija, optilike probam da sveukupno bude 1 sat expozicije.
1
1 slika
slika
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Toxic's Gallery

Post Postao/la toxic »

SmokingMan je napisao/la: 15 dec 2022, 18:35 Mogu, sa širokougaonim, vjerovatno ću posuditi od ovaj sa slike od poznanika Srđana. Rekao mi je da mogu posuditi neke koje ima. još kada se stavi na tacker pa uraditi 5 exopozicija sa po 3 minute, lahko ću na Sequatoru stackovati. Mogu i sa 35.mm kojeg imam, ali hoću malo širi ugao kadra.



Ma tox, nije ti to neki problem, samo moraš imat fokus tačno na onoj zvijezdi sjevernjači (Polaris), ako hoćeš da imaf onaj efekat vira. Malo eksperimentiši sa ISO, jer ćeš znati šta ti se sviđa. Expozicija neka ti bude po 30 sekundi za svaku fotografiju, jer ćeš ih svakako kasnije spojiti u jednu. Malo i sa blendom ekspetimentiši od f/2.8 do 5.6. Trebat će tu još jedna puna baterija, optilike probam da sveukupno bude 1 sat expozicije.
Ovaj put cu sebi staviti u note ovo sto si napisao :oo
Ja svaki put zavrsim pretrazivajuci podesavanja kako i sta, mada uvek i zurim, nemam pojma kuda.

Trenutno imam problem sa senzorom na kameri. Letos mi je pesak zalutao i od tad koliko god puta sam pokusala ocistiti uvek ostane poneka tackica ili se pomeri na drugu stranu. Ne vidi se na fotkama, al' me mnogo nervira kad fotkam. Da li znas da li moze da se ocisti bez da moram sve da rastavim?
0
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Toxic's Gallery

Post Postao/la toxic »

Jutros smo imali ledenu kisu.
Drvece kao da je umotano u staklo... meni fascinacija kako izgleda.
Nazalost, uspela sam ufotkati samo par grancica.

slika

slika

slika
3
3 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Toxic's Gallery

Post Postao/la SmokingMan »

toxic je napisao/la: 16 dec 2022, 05:50
SmokingMan je napisao/la: 15 dec 2022, 18:35 Mogu, sa širokougaonim, vjerovatno ću posuditi od ovaj sa slike od poznanika Srđana. Rekao mi je da mogu posuditi neke koje ima. još kada se stavi na tacker pa uraditi 5 exopozicija sa po 3 minute, lahko ću na Sequatoru stackovati. Mogu i sa 35.mm kojeg imam, ali hoću malo širi ugao kadra.



Ma tox, nije ti to neki problem, samo moraš imat fokus tačno na onoj zvijezdi sjevernjači (Polaris), ako hoćeš da imaf onaj efekat vira. Malo eksperimentiši sa ISO, jer ćeš znati šta ti se sviđa. Expozicija neka ti bude po 30 sekundi za svaku fotografiju, jer ćeš ih svakako kasnije spojiti u jednu. Malo i sa blendom ekspetimentiši od f/2.8 do 5.6. Trebat će tu još jedna puna baterija, optilike probam da sveukupno bude 1 sat expozicije.
Ovaj put cu sebi staviti u note ovo sto si napisao :oo
Ja svaki put zavrsim pretrazivajuci podesavanja kako i sta, mada uvek i zurim, nemam pojma kuda.

Trenutno imam problem sa senzorom na kameri. Letos mi je pesak zalutao i od tad koliko god puta sam pokusala ocistiti uvek ostane poneka tackica ili se pomeri na drugu stranu. Ne vidi se na fotkama, al' me mnogo nervira kad fotkam. Da li znas da li moze da se ocisti bez da moram sve da rastavim?
Samo dobro nanišani sjevernjaču, i naravno stativ bi trebao fino stabilan, pa poželjno je da imaš onaj remote za okidanje, da često ne diraš aparat.

Nema šta žurbe, uživaš, skuhaj kafe, čaja, ili malo domaće brlje potegni. 😅 Da se ugriješ. Pošto je zima, izbjegaji da fotkaš po nižim temperaturama, da ti se ne bi stvorio kondenz na staklu objektiva, osim ako nemaš onaj grijač za objektiv, samo da ga pokriješ tek toliko da se ne bi stvorila značajna razlika između temperature koju senzor generiše tokom duže expozicije u odnosu na temperaturu objektiva, koja zna biti manja i do 20 stepen manje. Izbjegaji da bude ispod - 10. Obično je dobro iznijeti neupaljen aparat sa montiranim objektivom vani, da se malo elektronika adaptira na okoliš. Tako ja radim kada testiram koliko je svjetlosna zagađenost grada grozna i neuslovna za astrografije.

Nemoj samo za star trail koristiti objektiv "veći" od 50mm ¡¡¡¡¡

Da vidiš kod mene prašine na senzoru mora ću uploadovati jednu testnu fotografiju na max blendi. 🤣

Možeš i sama očistiti senzor sa opremom prilagođenom za čišćenje, ali budući da ti to nisi radila nikada, kao i ja, preporučio bi ti da odneseš profesionalnom majstoru. Ne bi ti to trebalo biti toliko skupo. Mene je koštalo 30 KM, ali sam bio toliko lijen da nisam ni nosio čika Nenadu na ponovno čišćenje. 😁

Ja svoje fotografije od prašine sredim onim magic brush toolom u photoshopu, i kao da tamo nikada i nije bila.

Ali ako ti ta poneka praškica ne predstavlja problem, onda ti i nije baš nužno čistiti.

Djaba,znaš da ona manje više mora kad tad pasti na senzor ili ogledalo. Kada se stalno mijenjaju objektivi.
1
1 slika
slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Toxic's Gallery

Post Postao/la SmokingMan »

toxic je napisao/la: 16 dec 2022, 05:58 Jutros smo imali ledenu kisu.
Drvece kao da je umotano u staklo... meni fascinacija kako izgleda.
Nazalost, uspela sam ufotkati samo par grancica.

slika

slika

slika
Lijepo su ispale, posebno ova prva i zadnja. Ma slobodno još malkice podigni ISO sa dobiješ detalja kadra sa manje svjetlosti. Posebno grančica koje su u fokusu.
0
slika
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Toxic's Gallery

Post Postao/la toxic »

SmokingMan je napisao/la: 16 dec 2022, 12:33 Samo dobro nanišani sjevernjaču, i naravno stativ bi trebao fino stabilan, pa poželjno je da imaš onaj remote za okidanje, da često ne diraš aparat.

Nema šta žurbe, uživaš, skuhaj kafe, čaja, ili malo domaće brlje potegni. 😅 Da se ugriješ. Pošto je zima, izbjegaji da fotkaš po nižim temperaturama, da ti se ne bi stvorio kondenz na staklu objektiva, osim ako nemaš onaj grijač za objektiv, samo da ga pokriješ tek toliko da se ne bi stvorila značajna razlika između temperature koju senzor generiše tokom duže expozicije u odnosu na temperaturu objektiva, koja zna biti manja i do 20 stepen manje. Izbjegaji da bude ispod - 10. Obično je dobro iznijeti neupaljen aparat sa montiranim objektivom vani, da se malo elektronika adaptira na okoliš. Tako ja radim kada testiram koliko je svjetlosna zagađenost grada grozna i neuslovna za astrografije.

Nemoj samo za star trail koristiti objektiv "veći" od 50mm ¡¡¡¡¡

Da vidiš kod mene prašine na senzoru mora ću uploadovati jednu testnu fotografiju na max blendi. 🤣

Možeš i sama očistiti senzor sa opremom prilagođenom za čišćenje, ali budući da ti to nisi radila nikada, kao i ja, preporučio bi ti da odneseš profesionalnom majstoru. Ne bi ti to trebalo biti toliko skupo. Mene je koštalo 30 KM, ali sam bio toliko lijen da nisam ni nosio čika Nenadu na ponovno čišćenje. 😁

Ja svoje fotografije od prašine sredim onim magic brush toolom u photoshopu, i kao da tamo nikada i nije bila.

Ali ako ti ta poneka praškica ne predstavlja problem, onda ti i nije baš nužno čistiti.

Djaba,znaš da ona manje više mora kad tad pasti na senzor ili ogledalo. Kada se stalno mijenjaju objektivi.
Nemam remote, al' podesim timer na kameri, i to uspe samo ako nema vetra. Cim je malo jaci vetar tripod se drma tako da dirala ili ne, ne bude kako treba. Cini mi se da mi je vreme odavno vec sve da obnovim. Otom potom.

Nije skupo nego je meni mrsko da nosim i placam sto kontam da mogu sama. Nije mnogo, ne vidi se na fotkama, al' na senzoru, iako sam probala cistiti pomerim cestice prasine samo na drugu stranu, nemam adekvatan pribor za ciscenje, moram da narucim. Svasta nesto moram :lupa

-----
SmokingMan je napisao/la: 16 dec 2022, 12:35 Lijepo su ispale, posebno ova prva i zadnja. Ma slobodno još malkice podigni ISO sa dobiješ detalja kadra sa manje svjetlosti. Posebno grančica koje su u fokusu.
Probacu i to, obicno kad podignem ISO ne svidja mi sto budu previse ostre, al' verovatno zavisi od svetla.
Treba se igrati :ok
0
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Toxic's Gallery

Post Postao/la toxic »

slika
1
1 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Toxic's Gallery

Post Postao/la SmokingMan »

@toxic Ma vjerujem da ti na tripodu ima ona hvatalja za uteg, tako da stativ bez problema moreš balansirati. Obično ti 3-5 kg bude sasvim dovoljno. Puno jeftinija varijanta, nego da uzimaš sada neki drugi.


https://cdn3.dpmag.com/2017/12/005a-tripod-weight.jpg

Ma nije skup shutter releaser, imaš ga za par dolara, ja sam sebi od kineza uzeo tri komada. :ddk

Hej, nije ti običan film, svako dobije od 10 okidanja makar jednu da je perfektna. Ja i ne znam koliko je hiljada neuspješnih bilo kod mene. Niti koliko mi je ostal ojoš da ispucam. mislim najmanje 16.000.

Imaš program za editovanje kojim možeš ukolniti pristojnu količinu "riže" a da fotografija ne izgubi na kvaliteti, u barem 90 posto slučajeva.

Topaz De Noise.
1
1 slika
slika
Odgovori

Natrag na “Kreativni forum”