Sarajevo Film Festival

Kulturno uzdizanje
Moderator: Heidi
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Sarajevo Film Festival

Post Postao/la storm »

NA VIŠE LOKACIJA

Otvoren 12. Omladinski Film Festival Sarajevo: Veliki interes za sve projekcije

L. K.

Omladinski Film Festival Drive-In Cinema
slika

Dvanaesti Omladinski Film Festival Sarajevo otvoren je večeras prikazivanjem filma "County Lines" u sarajevskom Pozorištu mladih i na open air lokacijama na igralištu osnovne škole "Safvet beg Bašagić“ (Gimnazijska 1) i na Termalnoj rivijeri Ilidža, dok je u sklopu Drive-In Cinema prikazan film "Green Book".
Interes publike, očekivano, i ove godine je veliki na svim lokacijama.

"Ono što nam je maksimalno drago jeste da se svi pridržavaju mjera koje su donesene zbog epidemije koronavirusa. Također, drago mi je i da smo uspjeli dovesti mlade filmske autore iz regije, koji će se, poštujući sve propisane mjere, družiti sa nama narednih šest dana. Siguran sam da će sve proći u najboljem redu, te da će posjetioci uživati u filmovima i drugim sadržajima koje smo za njih pripremili", kazao je Kenan Musić, direktor OFF-a.

I ovaj put, najviše pažnje posjetilaca privuklo je Drive-In kino, koje je najatraktivniji dio programa ovogodišnjeg festivala, ali i za gledanje filmova iz vreća za sjedenje i ležaljki također je pokazan veliki interes.

"Imamo vrhunske filmove u programu koji ove godine stižu sa velikih svjetskih festivala. Tako narednih dana posjetioce očekuju premijere pojedinih filmova za jugoistočnu Evropu, vrhunski filmovi na Drive-In Cinema, predstavljanje autora koji su došli, te dobar networking i druženje koje smo spremili u sklopu festivalskih programa. Smatram da će Festival do srijede, do kada traje, ispuniti sva ovogodišnja očekivanja, iako će biti održan u znatno smanjenom kapacitetu“, poručio je Musić.

Organizatori festivala dodijelili su priznanje Specijalni prsten Vuka za 2020. godinu Vladi Kantona Sarajevo na čelu sa premijerom Marijom Nenadićem. Priznanje je, u ime Vlade KS-a, preuzeo Adi Kalem, ministar saobraćaja KS-a. Isto priznanje uručeno je i šefu Delegacije EU u BiH Johannu Sattleru.

Podsjetimo da će dvanaesto izdanje OFF-a predstaviti nešto više od 35 filmova iz 12 zemalja svijeta, od čega je 10 svjetskih i 15 regionalnih premijera.

U sklopu Drive-In kina bit će prikazano ukupno šest filmskih naslova, iz programa OFF Screen: "Green Book“, "The Inevitable Defeat of Mister & Pete“, "The Town“, "The Shiny Shrimps“, "Argo“ i "Nightcrawler“. Za novo izdanje Drive-In Cinema OFF je spremio veće platno, kako bi i užitak u gledanju filmova bio veći.

Festival se ove godine održava na četiri lokacije: Pozorište mladih Sarajevo, Drive-In Cinema (na uličnom parkingu u ulici Kotromanića, u sarajevskom naselju Marijin Dvor), igralište osnovne škole "Safvet beg Bašagić" (Gimnazijska 1) i Termalna rivijera Ilidža.

Karte se mogu nabaviti u box office centrima ispred BBI Centra i u Importane centru, u hotelima Hollywood i Hills, kao i u sistemu kupikartu.ba i na prodajnim mjestima kupikartu.ba širom BiH.
0
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7688
Postovi: 5636
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Sarajevo Film Festival

Post Postao/la SmokingMan »

Vjeruješ da mi je prošle godine, a to mi je bio i prvi put, SFF tako dobro legao da mi je bilo pravo žao što se završio. Pregledao sam sva tri filma za koje smo inače u firmi dobili ulaznice (open air), jer već duži niz godina surađujemo sa njima. Parasite mi je tako legao, da je on jedan od najutjecajnijih filmova na moje poimanje društvenih tokova, što i sam film na jedan specifičan način opisuje. Da dodam da smo prošle godine bili domaćini Team Buildina, što se poklopilo sa najboljom godinom za SFF. ikada, i gosti, naše kolege, su bil istrašno zadovoljni Sarajevom.

Ove godine ćemo vjerovatno opet dobiti ulaznice, ali je sve izvjesnije da niko od nas neće iči na projekcije, razlog je svima nama dobro poznat.
Nisam upoznat da li su imali na umu neku pay-per-view opciju, što bi svakako bila dobra alternativa za ljubitelje festivalskih filmova.

Mada mi nedostaju te Augustovske noći, lijepo obučene djevojke, pune ulice, divna prilka da uradim jednan sjajni foto prilog (priču)
0
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

S crvenog tepiha i svjetske premijere filma Jasmile Žbanić o Srebrenici u Veneciji

Post Postao/la storm »

Film Quo Vadis, Aida? rediteljice Jasmile Žbanić danas ima svoju svjetsku premijeru na 77. Venecijanskom filmskom festivalu u okviru glavnog takmičarskog programa.
Jasmila_venezia_septembar2020_PS.jpg
Svjetska premijera počela je u 16.30 sati. Nakon premijerne projekcije, film će imati još 12 projekcija u sklopu festivala.

Običaj Venecijanskog festivala jeste da ekipa filma na crvenom tepihu ima i muzičku pratnju. Pjesme Što te nema i Ružo moja u interpretaciji Amire Medunjan pratio je ekipu filma prilikom prolaska crvenim tepihom.

Italija / Svjetska premijera filma o genocidu u Srebrenici, bh. rediteljice Jasmile Žbanić
Film Quo Vadis, Aida? je prvi film u takmičarskom programu koji će biti prikazan na nekom velikom festivalu nakon 6 mjeseci korona krize zbog koje su otkazani svi veći filmski festivali. U takmičarskom programu za glavnu nagradu „Zlatni lav“ učestvuje 18 filmova.

Predsjednica ovogodišnjeg žirija festivala je glumica Cate Blanchett, a članovi i članice su Matt Dillon (glumac), Veronica Franz (rediteljica i scenaristica), Joanna Hogg (rediteljica i scenaristica), Nicola Lagioia (reditelj i pisac), Christian Petlzod (reditelj i scenarista), Ludivine Sagnier (glumica).

Zbog COVID-19 mjera koje su na snazi u Italiji, najveći dio ekipe iz Bosne i Hercegovine nije bio u mogućnosti da uđe u Italiju i prisustvuje premijeri filma.

Bosanskohercegovačka premijera filma će biti organizirana kada sigurnosni uslovi budu dozvoljavali.

U evropskim zemljama film će u kinima početi igrati početkom iduće godine.
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Odgovori

Natrag na “Vijesti iz kulture”