EURO 2020 - Evropsko prvenstvo u fudbalu

Velika natjecanja, kvalifikacije, reprezentacije

Ko će biti prvak Evrope?

Možeš izabrati: 1 opciju.

 
 
Rezultati

Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: EURO 2020 - Evropsko prvenstvo u fudbalu

Post Postao/la Socrates »

Ono čemu i FIFA i UEFA teže je kreirati takmičenje sa što više reprezentacija (zbog promocije fudbala u što više zemalja i zbog izborne baze moćnika), sa maksimalnim brojem utakmica (zbog para), a da zanimljivost i kvaliteta fudbala budu na nivou.

Sve ovo treba uklopiti u logistički prihvatljiv sistem, a to je da finalisti odigraju najviše sedam utakmica u 31 dan.

E sad, Svjetsko Prvenstvo 2026, po predloženom sistemu bi imalo 80 utakmica u 31 dan, i finalisti bi igrali sedam utakmica. Problem je međutim u atraktivnosti, jer 32 reprezentacije idu u knockout, ali to ostavlja mogućnost utakmica koje ne bi ništa značile u prvoj fazi, ili štimanja utakmica da bi se prošlo ili oboje. A ostavlja se i mogućnost da recimo u Round of 32 gledamo odmah dvoboj najjačih na ispadanje. Ja bih to drugačije.

Da bi se izbjegle nevažne utakmice i da svakom timu u grupnoj fazi uvijek odgovara pobjeda, sistem bi trebao biti drugačiji. Recimo, u Grupi A su Kanada, Švicarska i Angola. I Kanada i Švicarska prođu dalje. :valja

U drugoj fazi bi trebale opet biti formirane grupe. Gorepomenuta Grupa A se recimo križa sa Grupom B. Iz nje su se plasirali Brazil i Južna Koreja. Sa tim da bi se rezultati iz prve grupne faze brojali u drugoj grupnoj fazi. I igraju se samo utakmice protiv timova iz one druge grupe. Tako bi se od 32 tima koja su prošla prvu grupnu fazu stvorile osam grupa po četiri tima. I samo pobjednik grupe prolazi u četvrtfinale. Od četvrtfinala je regularni knock-out.

Tako bi svi išli na pobjedu u svakom meču na svjetskom prvenstvu. Ovo bi kreiralo svjetsko prvenstvo od 88 utakmica, dakle više nego po sadašnjem FIFA planu. Finalisti bi i dalje igrali sedam utakmica i prvenstvo bi trajalo 31 dan. :zbunj
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: EURO 2020 - Evropsko prvenstvo u fudbalu

Post Postao/la storm »

Socrates je napisao/la: 16 jul 2021, 12:56 Ono čemu i FIFA i UEFA teže je kreirati takmičenje sa što više reprezentacija (zbog promocije fudbala u što više zemalja i zbog izborne baze moćnika), sa maksimalnim brojem utakmica (zbog para), a da zanimljivost i kvaliteta fudbala budu na nivou.

Sve ovo treba uklopiti u logistički prihvatljiv sistem, a to je da finalisti odigraju najviše sedam utakmica u 31 dan.

E sad, Svjetsko Prvenstvo 2026, po predloženom sistemu bi imalo 80 utakmica u 31 dan, i finalisti bi igrali sedam utakmica. Problem je međutim u atraktivnosti, jer 32 reprezentacije idu u knockout, ali to ostavlja mogućnost utakmica koje ne bi ništa značile u prvoj fazi, ili štimanja utakmica da bi se prošlo ili oboje. A ostavlja se i mogućnost da recimo u Round of 32 gledamo odmah dvoboj najjačih na ispadanje. Ja bih to drugačije.

Da bi se izbjegle nevažne utakmice i da svakom timu u grupnoj fazi uvijek odgovara pobjeda, sistem bi trebao biti drugačiji. Recimo, u Grupi A su Kanada, Švicarska i Angola. I Kanada i Švicarska prođu dalje. :valja

U drugoj fazi bi trebale opet biti formirane grupe. Gorepomenuta Grupa A se recimo križa sa Grupom B. Iz nje su se plasirali Brazil i Južna Koreja. Sa tim da bi se rezultati iz prve grupne faze brojali u drugoj grupnoj fazi. I igraju se samo utakmice protiv timova iz one druge grupe. Tako bi se od 32 tima koja su prošla prvu grupnu fazu stvorile osam grupa po četiri tima. I samo pobjednik grupe prolazi u četvrtfinale. Od četvrtfinala je regularni knock-out.

Tako bi svi išli na pobjedu u svakom meču na svjetskom prvenstvu. Ovo bi kreiralo svjetsko prvenstvo od 88 utakmica, dakle više nego po sadašnjem FIFA planu. Finalisti bi i dalje igrali sedam utakmica i prvenstvo bi trajalo 31 dan. :zbunj
Rukometna prvenstva imaju otprilike sustav kakav si opisao.
Iz primarnih, da tako nazovem, ide se u križanje sa sekundarnim grupama, računaju se bodovi samo protiv onih koji su prošli sa tobom, i igraš protiv onih iz druge grupe u toj hibrid grupi... Nakon toga 2, ili 4, napreduju u nokaut fazu... Vidio sam oba formata... Da je nakon grupa odmah polufinale (2+2) ili četvrtfinale (4+4)
1
1 slika
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: EURO 2020 - Evropsko prvenstvo u fudbalu

Post Postao/la ina »

MunDzi je napisao/la: 16 jul 2021, 00:28
ina je napisao/la: 16 jul 2021, 00:15 Čitala sam tvoje komentare bolje nego što misliš. Nemoj sad da ih sve tražim (ne da mi se) i zalijepim kao i ostalo..
Jesam ti odgovorila kako priliči. Radi toga si se i uzvrtjela.. A i sledeći put ću kad na sličan način započnes trubiti i uveličavati..


Za budući UEFA Mundzi za sudiju👍😁
Ne, nisi ih citala sa razumjevanjem.
Ne, nisi odgovorila kako prilici i nisam se uzvrtila.
Obicno repliciram onom ko mi se direkno obrati ili obraca ili me prozove.
Pa tako i tebi.
Tu nema nista neobicno.

Ali, ti izgleda sada hoces da se prepucavas dok se boje ne istope ili dok ti ne dobijes neki osjecaj da si mi kao zacepila tastaturu, pa ja kao ne mogu dalje da "trubim i uvelicavam". :face
Jako pažljivo sam ti čitala komentare.. Radi toga i inzistiram odgovarati..

Jesi se uzvrtjela (eto ja tebi neću reći da si zahajala) još od 07 Jula..

Kad god i gdje god si stigla.. Jesi pompozno kritizirala tuđu (i to kojim riječima) prljavost a nisi vidjela vlastitu nečistoću  u ovom čitavom okviru..

Jesi dobila odgovarajuće odgovore :oo sa položenim činjenicama.. jer ne volim uveličavanja, pljucetanja i sindrom rekla kazala predrasuda..
U bilo čemu..

Evo ti još malo..
N'GOLO KANTÉ (Francia): 8 falli commessi

ARTEM DZYUBA (Russia): 8 falli commessi.

ATTILA FIOLA (Ungheria): 9 falli commessi.
Podatci su jasni.. Uvijek imaš vremena da provjeriš..a reputaciju koju si grandiozno insunirala i insinuiras nema velikog validnog temelja osim mahalskih glasina i: bih željela/želio da je doista  tako..

A imaš i loše pamćenje..
Protamburaj komentare..

I naravno da ću i ja reciplirati.. Zašto ne.. 🤷‍♀️
0
Neka ljubav caruje..
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: EURO 2020 - Evropsko prvenstvo u fudbalu

Post Postao/la dmr »

8 falli commessi :missy




Lijepo zvuci sta god znacilo :crni :crni
2
1 slika 1 slika
:rolka
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: EURO 2020 - Evropsko prvenstvo u fudbalu

Post Postao/la Socrates »

Meni nije jasno šta ova trojica imaju sa dosadašnjom raspravom između njih dvije. :max

Inače, igrači koji počine najviše faulova ne moraju neophodno biti i najprljaviji. Prljav fudbal se manifestira na bezbroj načina.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: EURO 2020 - Evropsko prvenstvo u fudbalu

Post Postao/la Socrates »

Al' sad me interesuje kakve bi bile kvalifikacije za EURO sa 32 ekipe. Koliko bi bilo grupa? Sigurno da bi pogodovalo mnogim reprezentacijama, između ostalih i BIH.

Mada, priča se da bi i najslabije reprezentacije mogle dobiti šansu, jer neki zagovaraju sličan sistem kao kod Lige Nacija.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: EURO 2020 - Evropsko prvenstvo u fudbalu

Post Postao/la ina »

dmr je napisao/la: 16 jul 2021, 15:26 8 falli commessi :missy




Lijepo zvuci sta god znacilo :crni :crni
Neobična a istomahno obična u nogometu.. manifestacija nježnosti.. :max

igrači koji počine najviše faulova ne moraju neophodno biti i najprljaviji. Prljav fudbal se manifestira na bezbroj načina.

👍

Koji je inače najagresivniji? po tvom.. A i po "visočijim" gledištima?
0
Neka ljubav caruje..
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: EURO 2020 - Evropsko prvenstvo u fudbalu

Post Postao/la Socrates »

ina je napisao/la: 16 jul 2021, 15:48
dmr je napisao/la: 16 jul 2021, 15:26 8 falli commessi :missy




Lijepo zvuci sta god znacilo :crni :crni
Neobična a istomahno obična u nogometu.. manifestacija nježnosti.. :max

igrači koji počine najviše faulova ne moraju neophodno biti i najprljaviji. Prljav fudbal se manifestira na bezbroj načina.

👍

Koji je inače najagresivniji? po tvom.. A i po "visočijim" gledištima?
Pa nije stvar samo u počinjavanju faulova. Svaki ozbiljan trening fudbalskog kluba sadrži između ostalog i učenje kako da počiniš profesionalni faul, a da pritom ne zaradiš žuti karton. To zavisi od mnogih stvari. Recimo, i karakter sudije je veoma bitan, tako da se i tome posvećuje vrijeme na treninzima. Danas profesionalci uče kako da sa minimum kontakta osvojiš loptu a da sudija ne svira faul, ili barem da ti ne da žuti karton. Neki profesionalci zarađuju hljeb na takvom pristupu igri.

Prljavost je sastavni dio igre, i usudio bih se reći da dodatno pojačava zanimljivost igre. Generalno, ne bih je vezivao isključivo ni za jednu naciju. Recimo, Pepe i Sergio Ramos su prototipovi prljavih igrača. Ni rođene majke im neće zaplakati kad se oni penzionišu.:valja Međutim, sa druge strane imaš Busquetsa, koji je karijeru napravio na tome da padne kad god ga neko poprijeko pogleda. :valja I to je prljavo.

Ni Italijanima nije falilo prljavih igrača. Spomenuo sam Materazzija, čija je prljavost, između ostalih bitnih faktora, donijela Italiji naslov svjetskog prvaka 2006. Jedan od ključnih faktora te reprezentacije. A sa druge strane, imaš primjer Maldinija, koji je isto bio obrambeni igrač, a igrao je najčistiji pozicioni fudbal. Mnogi kažu najbolji i najčistiji obrambeni igrač svih vremena. Ali, on nikad nije bio svjetski prvak. :zbunj
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
MunDzi
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4421
Postovi: 2114
Pridružen/a: 28 jul 2020, 14:05

Re: EURO 2020 - Evropsko prvenstvo u fudbalu

Post Postao/la MunDzi »

ina je napisao/la: 16 jul 2021, 15:18
Jako pažljivo sam ti čitala komentare.. Radi toga i inzistiram odgovarati..

Jesi se uzvrtjela (eto ja tebi neću reći da si zahajala) još od 07 Jula..

Kad god i gdje god si stigla.. Jesi pompozno kritizirala tuđu (i to kojim riječima) prljavost a nisi vidjela vlastitu nečistoću  u ovom čitavom okviru..

Jesi dobila odgovarajuće odgovore :oo sa položenim činjenicama.. jer ne volim uveličavanja, pljucetanja i sindrom rekla kazala predrasuda..
U bilo čemu..

Evo ti još malo..



Podatci su jasni.. Uvijek imaš vremena da provjeriš..a reputaciju koju si grandiozno insunirala i insinuiras nema velikog validnog temelja osim mahalskih glasina i: bih željela/želio da je doista  tako..

A imaš i loše pamćenje..
Protamburaj komentare..

I naravno da ću i ja reciplirati.. Zašto ne.. 🤷‍♀️
Ne, nisi pazljivo citala, niti si odgovarajuce odgovorila.
Ono sto jesi pokusala/pokusavala i sto i sad pokusavas je da isprovociras.
Ali nece moci.

Da, podaci jesu jasni.
Evo ti opet, italijani su dobili 5 zutih kartona tokom utakmice sa englezima.

Reputaciju imaju s razlogom.
0
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: EURO 2020 - Evropsko prvenstvo u fudbalu

Post Postao/la dmr »

ina ne uspijeva isprovocirati mundzi :sok

kud ide ovaj svijet? :ccc :keke
2
2 slika
:rolka
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: EURO 2020 - Evropsko prvenstvo u fudbalu

Post Postao/la Socrates »

Opet kažem, dobijanje žutog kartona nije prljavo by default. :zbunj

Obično kad vidiš da jedan tim ima znatno više žutih kartona od protivnika to nije dobar znak za tim sa manje žutih kartona. Dobro, i do sudije je.

Ako si zaradio više žutih kartona, a nisi crveni, to može da znači i da si počinio korisne faulove koji su sprječavali protivnika da razvije igru a i utakmicu u svoju korist. To se pogotovo odnosi na odbrambene igrače i igrače koji imaju zadatak da onemoguće inicijativu protivnika na sredini terena. Fudbal je kontakt igra, nekad moraš počiniti profesionalne faulove, ili ćeš izgubiti utakmicu.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
MunDzi
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4421
Postovi: 2114
Pridružen/a: 28 jul 2020, 14:05

Re: EURO 2020 - Evropsko prvenstvo u fudbalu

Post Postao/la MunDzi »

Ima logike. Ako vidis da neprijatelj trci brze od tebe, a ti ga povuci za dres i zaustavi ga.
Ili ako vidis da ima sansi dati go, napucaj ga gdje stignes. Koljeno, cjevanicu.....sve su to dobra mjesta za onesposobljavanje neprijatelja.
0
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: EURO 2020 - Evropsko prvenstvo u fudbalu

Post Postao/la dmr »

protivniicki igrac mundzi, kakav neprijatelj. na neprijatelja se posalju dronovi, ne zaustavlja se pametnim faulom na sredini terena, sto bi reko baho :keke
0
:rolka
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: EURO 2020 - Evropsko prvenstvo u fudbalu

Post Postao/la ina »

Socrates je napisao/la: 16 jul 2021, 16:08
ina je napisao/la: 16 jul 2021, 15:48

Neobična a istomahno obična u nogometu.. manifestacija nježnosti.. :max





👍

Koji je inače najagresivniji? po tvom.. A i po "visočijim" gledištima?
Pa nije stvar samo u počinjavanju faulova. Svaki ozbiljan trening fudbalskog kluba sadrži između ostalog i učenje kako da počiniš profesionalni faul, a da pritom ne zaradiš žuti karton. To zavisi od mnogih stvari. Recimo, i karakter sudije je veoma bitan, tako da se i tome posvećuje vrijeme na treninzima. Danas profesionalci uče kako da sa minimum kontakta osvojiš loptu a da sudija ne svira faul, ili barem da ti ne da žuti karton. Neki profesionalci zarađuju hljeb na takvom pristupu igri.

Prljavost je sastavni dio igre, i usudio bih se reći da dodatno pojačava zanimljivost igre. Generalno, ne bih je vezivao isključivo ni za jednu naciju. Recimo, Pepe i Sergio Ramos su prototipovi prljavih igrača. Ni rođene majke im neće zaplakati kad se oni penzionišu.:valja Međutim, sa druge strane imaš Busquetsa, koji je karijeru napravio na tome da padne kad god ga neko poprijeko pogleda. :valja I to je prljavo.

Ni Italijanima nije falilo prljavih igrača. Spomenuo sam Materazzija, čija je prljavost, između ostalih bitnih faktora, donijela Italiji naslov svjetskog prvaka 2006. Jedan od ključnih faktora te reprezentacije. A sa druge strane, imaš primjer Maldinija, koji je isto bio obrambeni igrač, a igrao je najčistiji pozicioni fudbal. Mnogi kažu najbolji i najčistiji obrambeni igrač svih vremena. Ali, on nikad nije bio svjetski prvak. :zbunj
Namjerno ciljana i nekontrolirana nekorektnost, uz vulkanski karakter igrača.. je jedno.. I ima svoju težinu..

Nenamjerna i većinom u duhu utakmice i same igre nogometa.. je drugo

profesionalci uče kako da sa minimum kontakta osvojiš loptu a da sudija ne svira faul, ili barem da ti ne da žuti karton. Neki profesionalci zarađuju hljeb na takvom pristupu igri.
Čula sam razvoje i studije o tome..
S druge strane, i validne sudije ne sjede prekstenih ruku.. Educiraju se i oni.. pa im putevi idu nekako u približnom nizu..

Prljavost,
. Generalno, ne bih je vezivao isključivo ni za jednu naciju.
👍
0
Neka ljubav caruje..
MunDzi
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4421
Postovi: 2114
Pridružen/a: 28 jul 2020, 14:05

Re: EURO 2020 - Evropsko prvenstvo u fudbalu

Post Postao/la MunDzi »

Aaaaa oprosti dmr. Nisam znala da se sada prljav potez zove pametni faul. Ja sam malo staromodna.
2
2 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: EURO 2020 - Evropsko prvenstvo u fudbalu

Post Postao/la Socrates »

Ako hoćete čisti fudbal, onda je to ženski fudbal, mada i kod njih već ima dovoljno "prljavosti".

Muški fudbal je uvijek bio poznat i po manje atraktivnim stvarima. Prije je možda bilo i gore, kada nije bilo zamjena, i kad su sudije čak i više dopuštale, jer su bili pod manje rigoroznom kontrolom.

Čuvena je priča u Engleskoj kako je Leeds United postao strah i trepet engleskog fudbala u jednom periodu. Oni su bili poznati po prljavosti i onesposobljavanju protivničkih igrača. Tada su i bili šampioni.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: EURO 2020 - Evropsko prvenstvo u fudbalu

Post Postao/la storm »

Socrates je napisao/la: 16 jul 2021, 18:24 Ako hoćete čisti fudbal, onda je to ženski fudbal, mada i kod njih već ima dovoljno "prljavosti".

Muški fudbal je uvijek bio poznat i po manje atraktivnim stvarima. Prije je možda bilo i gore, kada nije bilo zamjena, i kad su sudije čak i više dopuštale, jer su bili pod manje rigoroznom kontrolom.

Čuvena je priča u Engleskoj kako je Leeds United postao strah i trepet engleskog fudbala u jednom periodu. Oni su bili poznati po prljavosti i onesposobljavanju protivničkih igrača. Tada su i bili šampioni.
Ma joj, pa vrijeme Vinnie Jonesa, Stuarta Pearcea tek je bio rokenrol :valja
Ovo danas ide prema košarci... Kontakt - faul.
Da li je to baš to... Ne znam.
0
Odgovori

Natrag na “EURO 2020”