Savremeni muškarac - Bajka ili realnost?

Ona-on, ona- ona, on- on, i tome slično...
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Savremeni muškarac - Bajka ili realnost?

Post Postao/la CocoMa »

Piše : Amir Sokolović

Siguran sam ako bismo napravili anketu i pitali žene sa Balkana da li postoji idealan savremeni muskarac, većina njih bi negativno odgovorila. Zapravo, mislim da ako bismo već postavili takvo pitanje onda bi trebalo da damo i neki mini uvod ili pojašnjenje šta bi on trebalo da ispuni, kako da se ponaša, šta da voli ili kako da izgleda…



Gledano iz ugla žena sa kojima se ja družim, idealan savremeni muškarac trebalo bi da ima sve, jer, Bože moj, zato i nosi tu titulu ideala. Trebalo bi da bude hrabar, mačo, ali da nema problema sa tim da usisava i sprema kuću. Savremeni muskarac plače, koristi hidratantnu kremu i ne ide u striptiz barove. Takođe, on bi trebao da se brine oko djece, on je duhovit, neustrašiv je, opasan, a istovremeno i nježan i romantičan, gospodin. Sve u svemu, moj je zaključak je da bi to bila kombinacija Džejmija Olivera, Dejvida Bekama i našeg Mime Karadžića.

Mi muškarci to gledamo malo drugačije, jer mislimo da smo savremeni ako zdušno navijamo za svoj fudbalski klub, posjedujemo dobar automobil, zarađujemo više od naše partnerke ili imamo par vidljivih tetovaža. Žene, opet, oćekuju da bi on trebalo da zna da kuva, da bude urban, ali i da poštuje svoju tradiciju i običaje, da za njega je ona na prvom mjestu i da umjesto utakmice pođu u kupovinu. Ono u čemu se oba pola slažu jeste porodica i djeca, što je, po mom mišljenju, i jedini pravi put za uspjeh odnosa dvoje ljudi.

Ako posmatramo pošlost, podijelio bih taj period na tri dijela: praistorija, Srednji vijek i savremeno doba.
U paristoriji kod formiranja prvobitne zajednice javlja se matrijarhat kao prvi oblik društvene zajednice. Žene su bile sposobnije od muškarca, bile su dominantne i zasluženo ponijele tu titulu. Dakle, u tom periodu muškarac je bio nesrećan, a žena srećna.
U Srednjem vijeku na red dolazi partijarhat. Muškarac je glava porodice, on radi, privređuje, donosi, a žena se tretira kao sluškinja ili robinja. Dakle, u tom periodu muškarac je bio srećan, a žena nesrećna.
Novo, savremeno doba donosi konfuzije i ravnopravnost polova, kao možda i jedino rješenje nakon prethodnih obostranih vladavina. Našli su rješenje da se dogovore, da budu jedno, donose zajedno odluke, ali...da svako ima svoje mišljenje i stav, a rješenje može biti samo jedno, a ne dva. Na kompromis ne pristaju pa su brakovi ili životi obično u haosu. Dakle, u ovom periodu današnji muškarac je nesrećan, a nesrećna je i žena... Ili pak nečija vodenica više melje pa prevagne na jednu stranu. Bilo kako bilo, novo doba donijelo je pitanje da li idealni muškarci postoje, da li su realni, i da li želimo takve.

Napišite u komentarima kakav muškarac bi za vas bio idealan.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Savremeni muškarac - Bajka ili realnost?

Post Postao/la Iskra »

Oj :haha ne smijem
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Savremeni muškarac - Bajka ili realnost?

Post Postao/la Iskra »

1. Odgovoran
2. Predan
3.Jak (i emotivno a Boga mi i fizicki)


Nastavak slijedi....
0
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Savremeni muškarac - Bajka ili realnost?

Post Postao/la Nice try »

Moj :haya
2
1 slika 1 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Savremeni muškarac - Bajka ili realnost?

Post Postao/la SmokingMan »

Koliko mi je poznato, u prahisotriji nisu bili zabilježeni opšti drutšveni sistemi kao matrijahat i patrijahat , i ne možemo na osnovu mitova i nepotpunih dokaza iz arheologije govoriti o takvim pojavama. Šta god neko tražio kod partnera / partnerke, vremenom će zamjetit više stvari koji ma se prilagođavaju, nego koje im se zapravo dopadaju, osim u jako minornim primjerima, ovisno o karakteru i psihologiji ljudi. Šta žene god zahtjevale, prirodno je da im je teško ići u korak za zathejvima, ili sa druge strane da se jednostavno pomiriš i na takve stvari gledaš kroz prizmu kao određenu vrstu raznih spektara, vrteći se oko famoznog božijeg dara, društvenog ofingera koji trpi, toleranciju, podržanu beskrajnim strpljenjem.
1
1 slika
slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Savremeni muškarac - Bajka ili realnost?

Post Postao/la Iskra »

SmokingMan je napisao/la: 22 dec 2021, 10:05 Koliko mi je poznato, u prahisotriji nisu bili zabilježeni opšti drutšveni sistemi kao matrijahat i patrijahat , i ne možemo na osnovu mitova i nepotpunih dokaza iz arheologije govoriti o takvim pojavama. Šta god neko tražio kod partnera / partnerke, vremenom će zamjetit više stvari koji ma se prilagođavaju, nego koje im se zapravo dopadaju, osim u jako minornim primjerima, ovisno o karakteru i psihologiji ljudi. Šta žene god zahtjevale, prirodno je da im je teško ići u korak za zathejvima, ili sa druge strane da se jednostavno pomiriš i na takve stvari gledaš kroz prizmu kao određenu vrstu spektra, vrteći se oko famoznog božijeg dara, društvenpog ofingera koji trpi, toleranciju, podržanu beskrajnim strpljenjem.

Od svega sam samo skintala : Boze strpljenja! :D
1
1 slika
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Savremeni muškarac - Bajka ili realnost?

Post Postao/la Crvena Nit »

SmokingMan je napisao/la: 22 dec 2021, 10:05 Koliko mi je poznato, u prahisotriji nisu bili zabilježeni opšti drutšveni sistemi kao matrijahat i patrijahat , i ne možemo na osnovu mitova i nepotpunih dokaza iz arheologije govoriti o takvim pojavama. Šta god neko tražio kod partnera / partnerke, vremenom će zamjetit više stvari koji ma se prilagođavaju, nego koje im se zapravo dopadaju, osim u jako minornim primjerima, ovisno o karakteru i psihologiji ljudi. Šta žene god zahtjevale, prirodno je da im je teško ići u korak za zathejvima, ili sa druge strane da se jednostavno pomiriš i na takve stvari gledaš kroz prizmu kao određenu vrstu raznih spektara, vrteći se oko famoznog božijeg dara, društvenog ofingera koji trpi, toleranciju, podržanu beskrajnim strpljenjem.
Danas muškarci imaju problem prihvatiti promjene, a ne žene. :keke
1
1 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Savremeni muškarac - Bajka ili realnost?

Post Postao/la SmokingMan »

Ne shvataj bukvalno ovo kao neki napad na žene, onda bi prije svega morala Bogu na nebesima prigovarati što se ljudi rodno razlikuju, i šta je to što svakog čovjeka ponaosob čini nepodnošljivo naopakim, pa da se i zbog takvih stvari mora nekako pronalaziti razumjevanje kod drugih ljudi. Nekako mi sada naum pada i moderni društveni trend "Samodostatnosti" sa skrivenom dozom prezira prema usamljenosti, pa se obično potražnja za izvorom pažnje od drugih kompenzuje uz pomoć inovativnih mehanizama, a nama kao modernom društvu ne nedostaje alternativnih riješenja koja nam omogućavaju da uz pomoć njih tražimo vrijednovanje od drugih. Svi smo mi povremeno usamljeni i pored toga što imamo partnere, jer nam opet nešto nedostaje pa i dalje tražimo pažnju drugih žena i muškaraca, još usamljeniji bez njih, pa tu niko ne vidi kraj kako prevazići barijeru takvog duševnog vakuma. Hoću reći, da šta to god mi to pronašli kod parnera nikako ne znači da će nas on učiniti potpunim u bilo kojem smislu, štaviše, i sreća, kao prolazni fenomen, koji konstatno zahtjeva nadopunu drugim izvorom sreće, tu i tamo biva katalizatorom koji nam pomaže da shvatimo kako su nam promjene neophodne u svakom smislu. Dostatan broj ljudi danas doslovno shvataju kako je brak nešto što se ne smije prekinuti samo zbog toga što mu je patrijahalna podloga dodjelila svetost uz božiji blagoslov, i da isključiv izvor sreće leži u skladnom braku i ponekada pozamašnom broju potomaka.

Mišljenja sam da što duže veze, i na smrt dosadno dugi i bezidejni brakovi zapravo vode ne samo ka čovjekovoj nesreći i manjkom slobode, koja mu nedostaje za vlastitu afirmaciju, već i potisnute unutarnje praznine i čežnje za potragom za nečim novim. Teško je uopšte i reći da smo "genetski" programirani na različite uslovljenosti, već da je to dio drutšvenog koda, brižljivo prenošenog na svaku narednu generaciju potomaka. Jer su ljudi prije svega mašine koje oponašaju, a tome najtvrđu podlogu pružaju uvdi u razne javne manifestacije društvenih sinhroniciteta kroz ponašanje masa u različitim situacijama, kao i to koliko je svaka jedinka, primjerice u operskoj dvorani, sklona da lančano prati početak pljeska, koji se prenosi sa pojedinca na cijelu dvoranu.

Lijepo bi bilo da se potrudimo, mislim tu prije svega na sebe, da u koliko je to moguće ne trivijalizujemo teme na način da uz par odgovora dođemo do nekog konkretnijeg riješenja, onda takav utabani put postane relativno dosadan i nezanimljiv, i uglavnom nikada ne dođemo ni do približne istine.
1
1 slika
slika
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Savremeni muškarac - Bajka ili realnost?

Post Postao/la Crvena Nit »

SmokingMan je napisao/la: 22 dec 2021, 11:01 Ne shvataj bukvalno ovo kao neki napad na žene, onda bi prije svega morala Bogu na nebesima prigovarati što se ljudi rodno razlikuju, i
... Tu sam stala sa čitanjem :face

Đaba pišeš, filozofiraš :novine
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Savremeni muškarac - Bajka ili realnost?

Post Postao/la Iskra »

Sta je opozit "savremenom" muškarcu?
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Savremeni muškarac - Bajka ili realnost?

Post Postao/la Atomic »

Sto se ne rodih prije 40 godina 😕
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Savremeni muškarac - Bajka ili realnost?

Post Postao/la Max »

Iskra je napisao/la: 22 dec 2021, 11:53 Sta je opozit "savremenom" muškarcu?
"savremena žena"
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Savremeni muškarac - Bajka ili realnost?

Post Postao/la Iskra »

Max je napisao/la: 22 dec 2021, 16:03
Iskra je napisao/la: 22 dec 2021, 11:53 Sta je opozit "savremenom" muškarcu?
"savremena žena"
A ta bi bila tacno...sta? Bas me.zanima
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Savremeni muškarac - Bajka ili realnost?

Post Postao/la Max »

Iskra je napisao/la: 22 dec 2021, 16:04
Max je napisao/la: 22 dec 2021, 16:03

"savremena žena"
A ta bi bila tacno...sta? Bas me.zanima
Pa evo
Bokserica
Fudbalerka
A potkovana diplomama najjačih sveučilišta kao trofej.
A ustvari usamljena, neispunjena, izfrustrirana i bez duševnog smiraja.
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Savremeni muškarac - Bajka ili realnost?

Post Postao/la Mehaning »

Sve mi se vidi, da taj vaš idealni muškarac več ima dečka... :malagani
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Savremeni muškarac - Bajka ili realnost?

Post Postao/la Iskra »

Ima.dana kada mislim.da ne postoji musko da valja. :malagani
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Savremeni muškarac - Bajka ili realnost?

Post Postao/la Max »

Iskra je napisao/la: 22 dec 2021, 16:14 Ima.dana kada mislim.da ne postoji musko da valja. :malagani
Treba naučiti voliti i mane i vrline


Savršen je samo Jedan
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Odgovori

Natrag na “Ljubav i veze”