Krize u braku

Ona-on, ona- ona, on- on, i tome slično...
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Razlozi preljube

Post Postao/la Iskra »

Crvena Nit je napisao/la: 08 jan 2022, 12:09
Iskra je napisao/la: 08 jan 2022, 12:05



Ja jesam tiha, drecim samo na forumu. :D
Znas ti kad sam ja nedavno na meetu govorila pred kolegama , a ljudi s iskustvom, ko sam ja bolan bolan da ista kazem, ali eto tema je bila kovid a ja mimo svijet s 300 komplikacija pa eto, prozvali me da čuju moj stav. I ja u panici kukam @CocoMa jao sta cu kako cu...kaze ona
Zamisli da si na forumu i drobi sve sto znas a znas puno!
:valja
Zbunjuješ me, gore si napisala da si suprotnost od mame. :heidi2

Znači u RL nisi ovakva kao na forumu.

Ja jesam.


Ma forumu galamom.na prvu, u reali rijetko, ali galamim. Mama.nikad.

Na zo sam mislila.

U reali sam kazu, inteligentnija :D
0
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Razlozi preljube

Post Postao/la Crvena Nit »

Iskra je napisao/la: 08 jan 2022, 12:13
Crvena Nit je napisao/la: 08 jan 2022, 12:09

Zbunjuješ me, gore si napisala da si suprotnost od mame. :heidi2

Znači u RL nisi ovakva kao na forumu.

Ja jesam.


Ma forumu galamom.na prvu, u reali rijetko, ali galamim. Mama.nikad.

Na zo sam mislila.

U reali sam kazu, inteligentnija :D
:D

Balansiraš, pa ti si negdje sredina u RL, što je prihvatljivo. :ok

Ja u RL sam jako direktna, ali znam se postaviti, bez drame.

Upravo radi direktnosti nisam sklona krizama u prijateljstvima i vezama, a ako ne ide dalje, ni ne mora.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Krize u braku

Post Postao/la lejlamo »

Skin je napisao/la: 08 jan 2022, 11:56 jedno je objasniti tako veliku promjenu zivotnog aranzamana..djeci.. kao sto je razvod, a sasvim drugo pricati o krizama. po meni je to nepotrebno opeterecavanje djeteta, a veliko je opterecenje to za dijete. jer te stvari ce se mozda rijesiti, rodirelji ce to mozda rijesiti. mozda i nece pa ce ishod biti nesto drugo. ali sekirati ih takvim stvarima, pa to je mucenje
ja imam suprotno mišljenje.
smatram da zdrav odgoj podrazumijeva i upoznavanje sa svim realnostima koje život nosi, a ne šokirati kasnije..
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Krize u braku

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 08 jan 2022, 12:27
Skin je napisao/la: 08 jan 2022, 11:56 jedno je objasniti tako veliku promjenu zivotnog aranzamana..djeci.. kao sto je razvod, a sasvim drugo pricati o krizama. po meni je to nepotrebno opeterecavanje djeteta, a veliko je opterecenje to za dijete. jer te stvari ce se mozda rijesiti, rodirelji ce to mozda rijesiti. mozda i nece pa ce ishod biti nesto drugo. ali sekirati ih takvim stvarima, pa to je mucenje
ja imam suprotno mišljenje.
smatram da zdrav odgoj podrazumijeva i upoznavanje sa svim realnostima koje život nosi, a ne šokirati kasnije..


U kojoj životnoj dobi?
Može se razgovarati s starijim adolescentima npr...s djecom u adolescenciji i pred...može biti jako jako kontraproduktivna, jer to je dob kad i sami imamo svoje krize.
Ti najbolje znaš vjerujem, koliko je za odgoj djeteta važna stabilnost i sigurno okruženje. Adaptacija na razvod roditelja moze da bide jako bolna i izazove burne reakcije.
0
Avatar
Zara
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 6946
Postovi: 3585
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:08

Re: Krize u braku

Post Postao/la Zara »

Nemam tih problema :kava
1
1 slika
Shoot for the moon! Even if you miss, you'll land among the stars.
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Razlozi preljube

Post Postao/la Max »

Crvena Nit je napisao/la: 08 jan 2022, 12:02
Max je napisao/la: 08 jan 2022, 11:15

čovjek se često nađe u nekim situacijama u životu koje te potrefe, bračna zajednica je (za moj pojam osnovna jedinica društva) zajednica muškarca i žene, dakle dvoje. Dva uha na čovjeku pa nisu ista. Čovjek zaboravi na te krize, i prolazi ih skupa sa svojim bračnim partnerom a ostanu u sjećanju lijepi momenti, zajednički uspjesi i ono što ste napravili, sa čime se ponosite.
U braku, dvoje, sa svim svojim manama i vrlinama trebaju nastojati da nadopunjuju jedno drugo, vrline podupirati i gurati ka još boljem, a mane sputavati. Ne slušati okolinu (bližnje) i njihove "savjete" već samo jedno drugo, a ne treba se ni žaliti roditeljima, bratu/sestri, prijateljima/cama, jer u ona 4 zida opet ostaje dvoje, nema tada nikog drugog, da se svađa, da komplikuje, da savjetuje, da se raduje.

Kada je jedno vatra, drugo treba da bude voda.
Eh, a kako se ponašati u situacijama dvije vatre, ili dvije vode?
E tad rade oklagije i pretisi
:valja
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Krize u braku

Post Postao/la lejlamo »

Iskra je napisao/la: 08 jan 2022, 12:48
lejlamo je napisao/la: 08 jan 2022, 12:27

ja imam suprotno mišljenje.
smatram da zdrav odgoj podrazumijeva i upoznavanje sa svim realnostima koje život nosi, a ne šokirati kasnije..


U kojoj životnoj dobi?
Može se razgovarati s starijim adolescentima npr...s djecom u adolescenciji i pred...može biti jako jako kontraproduktivna, jer to je dob kad i sami imamo svoje krize.
Ti najbolje znaš vjerujem, koliko je za odgoj djeteta važna stabilnost i sigurno okruženje. Adaptacija na razvod roditelja moze da bide jako bolna i izazove burne reakcije.
djeca mogu sve razumijeti ako im se objašnjenje prilagodi..
imam iskustva u razgovoru s djecom različitih uzrasta, socijalnih, kulturnih i dr. sredina i statusa o izuzetno teškim, ličnim, temama...

moj zaključak je da se djeci treba prilagođenim pristupom pokazati i objasniti da i njihovi roditelji kao i svi ljudi ovoga svijeta mogu imati problem, neslaganje, ljutnju, ali pokazati i rješenje....
pošteda ne postoji jer će vidjeti primjere oko sebe, a i osjetit će da nešto ne štima, posebno empatičnija djeca.
skrivanje i laganje su meni neshvatljivi.

naravno ne bih banalizovala i svako neslaganje objašnjavala djeci, nadam se da niko nije tako ni interpretirao.
2
2 slika
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Krize u braku

Post Postao/la Max »

Skin je napisao/la: 08 jan 2022, 11:56 jedno je objasniti tako veliku promjenu zivotnog aranzamana..djeci.. kao sto je razvod, a sasvim drugo pricati o krizama. po meni je to nepotrebno opeterecavanje djeteta, a veliko je opterecenje to za dijete. jer te stvari ce se mozda rijesiti, rodirelji ce to mozda rijesiti. mozda i nece pa ce ishod biti nesto drugo. ali sekirati ih takvim stvarima, pa to je mucenje
Ja sam to malo drugačije shvatio, kriza

Ima u brakovima raznoraznih kriza, koje nisu uzrokovali bračni drugovi lično, već dešavanja koja uzrokuju pormećaj ponašanja unutar obitelji.
1. Tipa, šta ja znam, bolest. Uzročno posljedično uzrokuje krizu unutar porodice a i samog braka.


2. Alkoholisanje jednog bračnog druga također uzrokuje krizu, a takvo nešto iziskuje razgovor sa djecom, zar ne?
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
Skin
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 546
Postovi: 380
Pridružen/a: 21 sep 2021, 19:03

Re: Krize u braku

Post Postao/la Skin »

lejlamo je napisao/la: 08 jan 2022, 12:27
Skin je napisao/la: 08 jan 2022, 11:56 jedno je objasniti tako veliku promjenu zivotnog aranzamana..djeci.. kao sto je razvod, a sasvim drugo pricati o krizama. po meni je to nepotrebno opeterecavanje djeteta, a veliko je opterecenje to za dijete. jer te stvari ce se mozda rijesiti, rodirelji ce to mozda rijesiti. mozda i nece pa ce ishod biti nesto drugo. ali sekirati ih takvim stvarima, pa to je mucenje
ja imam suprotno mišljenje.
smatram da zdrav odgoj podrazumijeva i upoznavanje sa svim realnostima koje život nosi, a ne šokirati kasnije..
"upoznavanje sa zivotnim realnostima"

sa kakvim zivotnim realnostima mozes upoznati dijete tako sto ces mu pricati kako su se tata i mama posvadjali, desilo se ovo ili ono, imate krizu...
to su vase zivotne realnosti, tvoje. to dijete ne moze shvatiti, kako ti zamisljas. jer tek treba da iskusi zivotne realnosti i formira svoje.

pa ni mnogi odrasli ljudi nisu sposobni da promisljaju dublje od crno bijele slike zivota, a kamoli dijete koje je sklono polarizaciji. nesvjesno ga se stavlja u situaciju da bira, ko je u pravu mama ili tata, koga vise voli mamu ili tatu, jesam.li ja kriva sto se oni svadjaju, sta ce biti sa nama itd. to su velika stresna pitanja za dijete.
i da nije dijete, da je u odrasloj dobi, tesko ce prihvatiti realnost da mu se roditelji ne slazu.

nema adekvatne pripreme djeteta za razvod, to je uvijek shock, i kad je ocekivano. o razvodu se mora razgovarati i objasniti, ali ne pricanjem o svojim zivotnim realnostima i percepcijama i time uvlacenjem djeteta u vase krize. to je nesto sto se desava izmedju dvoje ljudi sa svim njihovim navikama, osobenostima, specificnostima.
niko nema potpuno iste probleme, vec je mnogo nijansi u pitanju. kompleksnost medjuljudskih odnosa se nikad ne moze objasniti djetetu, te se spoznaje sticu tokom zivota.

i ne trebaju nase realnosti biti i njihove.
sami ce svoje izgraditi. nije potrebno da dublje analiziraju odnos mame i tate i njihove krize i uvlace se u takve razgovore i opeterecuju necim sto ne mogu shvatiti koliko god da crtas i ilustrujes...jer im se time stvara slika odnosa koju ce mozda usvojiti za svoj zivot.
po meni je to, upravo, zdravije.
daj ljubav, a shuti o licnim problemima, rjesavaj sa sobom i partnerom, i ne projiciraj na dijete.
nije to nikakva laz ni zivot u lazi, nego roditeljska zastita.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Krize u braku

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 08 jan 2022, 13:07
Iskra je napisao/la: 08 jan 2022, 12:48



U kojoj životnoj dobi?
Može se razgovarati s starijim adolescentima npr...s djecom u adolescenciji i pred...može biti jako jako kontraproduktivna, jer to je dob kad i sami imamo svoje krize.
Ti najbolje znaš vjerujem, koliko je za odgoj djeteta važna stabilnost i sigurno okruženje. Adaptacija na razvod roditelja moze da bide jako bolna i izazove burne reakcije.
djeca mogu sve razumijeti ako im se objašnjenje prilagodi..
imam iskustva u razgovoru s djecom različitih uzrasta, socijalnih, kulturnih i dr. sredina i statusa o izuzetno teškim, ličnim, temama...

moj zaključak je da se djeci treba prilagođenim pristupom pokazati i objasniti da i njihovi roditelji kao i svi ljudi ovoga svijeta mogu imati problem, neslaganje, ljutnju, ali pokazati i rješenje....
pošteda ne postoji jer će vidjeti primjere oko sebe, a i osjetit će da nešto ne štima, posebno empatičnija djeca.
skrivanje i laganje su meni neshvatljivi.

naravno ne bih banalizovala i svako neslaganje objašnjavala djeci, nadam se da niko nije tako ni interpretirao.

Mislim da niko nije ni spomenuo laganje i skrivanje. Ja sam navela primjer da nisam znala da su imali krize, i zaista nisam. Ali isto tako nikad nisam ni odrastala u sterilnom okruženju po pitanju bilo čega, realnost i spoznaja iste bili su nam.cesto servirani.Uceni smo na rad red i trud i da život nije lagan, suživot pogotovo, da nista nece samo niti pada s neba, to je pitanje odgoja na koncu.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Krize u braku

Post Postao/la lejlamo »

mislim na realnosti koje utiču na zajednicu u kojoj dijete živi. napisala sam da ne idem u banalizaciju.

ali dobro, nemamo isto mišljenje.
0
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Razlozi preljube

Post Postao/la Crvena Nit »

Max je napisao/la: 08 jan 2022, 13:07
Crvena Nit je napisao/la: 08 jan 2022, 12:02

Eh, a kako se ponašati u situacijama dvije vatre, ili dvije vode?
E tad rade oklagije i pretisi
:valja
:D

Bolje je izbaciti iz sistema, nekad mislim da su krize koje se potiskuju opasnije.
1
1 slika
Avatar
Skin
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 546
Postovi: 380
Pridružen/a: 21 sep 2021, 19:03

Re: Krize u braku

Post Postao/la Skin »

Max je napisao/la: 08 jan 2022, 13:12
Skin je napisao/la: 08 jan 2022, 11:56 jedno je objasniti tako veliku promjenu zivotnog aranzamana..djeci.. kao sto je razvod, a sasvim drugo pricati o krizama. po meni je to nepotrebno opeterecavanje djeteta, a veliko je opterecenje to za dijete. jer te stvari ce se mozda rijesiti, rodirelji ce to mozda rijesiti. mozda i nece pa ce ishod biti nesto drugo. ali sekirati ih takvim stvarima, pa to je mucenje
Ja sam to malo drugačije shvatio, kriza

Ima u brakovima raznoraznih kriza, koje nisu uzrokovali bračni drugovi lično, već dešavanja koja uzrokuju pormećaj ponašanja unutar obitelji.
1. Tipa, šta ja znam, bolest. Uzročno posljedično uzrokuje krizu unutar porodice a i samog braka.


2. Alkoholisanje jednog bračnog druga također uzrokuje krizu, a takvo nešto iziskuje razgovor sa djecom, zar ne?
to su vec krize koje idu mnogo dalje od odnosa roditelja, o cemu je ovdje bilo rijec. vrlo jasno je receno na sta se misli.

sto se tice tih velikih stvari koje indirektno unose razdor u odnose, ako sam te dobro shvatila sta hoces reci - tu su roditelji na istoj strani pred djecom i pokusaju im objasniti sta je alkoholizam, sta znaci biti smrtno bolestan, itd. to je eksterni faktor, i treba se postaviti zajednicki pred djecom sa takvim zivotnim izazovima. to nije ovo o cemu se pricalo, a slazem se s tobom naravno
1
1 slika
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Razlozi preljube

Post Postao/la Max »

Crvena Nit je napisao/la: 08 jan 2022, 13:15
Max je napisao/la: 08 jan 2022, 13:07
E tad rade oklagije i pretisi
:valja
:D

Bolje je izbaciti iz sistema, nekad mislim da su krize koje se potiskuju opasnije.
Ovo si itekako upravu
Rješavati bilo koju krizu i nedoumicu odmah, kada se sabere skup problema jako je teško otpetljati a i čovjek u tom slučaju reaguje emotivnije i bez razmišljanja, nazovimo "Kap koje je prelile čašu" zato treba čašu držati pa barem napola punom, jer ta kap (koja može biti banalnost baš) može prouzrokovati prekid filma.
2
1 slika 1 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Krize u braku

Post Postao/la Max »

e jesam sročio rečenicu
:heidi2
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Krize u braku

Post Postao/la Max »

Skin je napisao/la: 08 jan 2022, 13:17
Max je napisao/la: 08 jan 2022, 13:12

Ja sam to malo drugačije shvatio, kriza

Ima u brakovima raznoraznih kriza, koje nisu uzrokovali bračni drugovi lično, već dešavanja koja uzrokuju pormećaj ponašanja unutar obitelji.
1. Tipa, šta ja znam, bolest. Uzročno posljedično uzrokuje krizu unutar porodice a i samog braka.


2. Alkoholisanje jednog bračnog druga također uzrokuje krizu, a takvo nešto iziskuje razgovor sa djecom, zar ne?
to su vec krize koje idu mnogo dalje od odnosa roditelja, o cemu je ovdje bilo rijec. vrlo jasno je receno na sta se misli.

sto se tice tih velikih stvari koje indirektno unose razdor u odnose, ako sam te dobro shvatila sta hoces reci - tu su roditelji na istoj strani pred djecom i pokusaju im objasniti sta je alkoholizam, sta znaci biti smrtno bolestan, itd. to je eksterni faktor, i treba se postaviti zajednicki pred djecom sa takvim zivotnim izazovima. to nije ovo o cemu se pricalo, a slazem se s tobom naravno
Ma stava sam da i o unutarnjim nesrazmiricama treba porazgovarati za djecom.
Ne govorim ovde o djeci ispod 13-14 godina, već ovim iznad.
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
Skin
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 546
Postovi: 380
Pridružen/a: 21 sep 2021, 19:03

Re: Krize u braku

Post Postao/la Skin »

Max je napisao/la: 08 jan 2022, 13:53
Skin je napisao/la: 08 jan 2022, 13:17
to su vec krize koje idu mnogo dalje od odnosa roditelja, o cemu je ovdje bilo rijec. vrlo jasno je receno na sta se misli.

sto se tice tih velikih stvari koje indirektno unose razdor u odnose, ako sam te dobro shvatila sta hoces reci - tu su roditelji na istoj strani pred djecom i pokusaju im objasniti sta je alkoholizam, sta znaci biti smrtno bolestan, itd. to je eksterni faktor, i treba se postaviti zajednicki pred djecom sa takvim zivotnim izazovima. to nije ovo o cemu se pricalo, a slazem se s tobom naravno
Ma stava sam da i o unutarnjim nesrazmiricama treba porazgovarati za djecom.
Ne govorim ovde o djeci ispod 13-14 godina, već ovim iznad.
ma dobro...
ja nisam :D

u tinejdzerskim godinama, reklo nam tako neke stvari, jer je eto neko mislio da je dobra ideja uvlaciti djecu u svoje probleme. tesko se od toga oporaviti.


ovo sto ljubinka kaze, kriza koja se potiskuje je opasnija... to je neki oksimoron. kad se prepozna da je nesto kriza, vec je pola posla uradjeno ka rjesenju. a potiskivanje moze prouzrokovati krizu. ali da se ne lazemo, svi znamo koliko se cesto lazemo :D
0
Odgovori

Natrag na “Ljubav i veze”