Strogost

Te sve što ide uz to...
Moderator: CocoMa, Moonlight
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Strogost

Post Postao/la Socrates »

Ja se ne sjecam da je ijedno od mojih roditelja bilo strogo. :zbunj

Nisu mi nikad ni prijetili nicim. Nekad mislim da sam bio eksperiment, pa kad su naucili kako sa djetetom, tek onda su se odlucili sestru imati. :valja

Treba tu uzeti u obzir i razne druge okolnosti. Bio je i rat, rano u mom zivotu. Rat sve mijenja.

Ali, znam kad me mama pogleda sa mjesavinom prijekora i tuge, i kaze samo par probranih rijeci, to je to. Pretjerao sam. Samo dva takva slucaja se sjecam, a nakon jednog mi je rekla da sam je razocarao. I to nikad necu zaboraviti.

Sa druge strane, tata ni toliko strogosti nije pokazivao. :zbunj
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Strogost

Post Postao/la Xeno »

lejlamo je napisao/la: 20 jan 2021, 20:56
Xeno je napisao/la: 20 jan 2021, 17:13 Kolektiv je ocito negdje dobro zabrljao i nesto tu ne stima, jer su generacije koje dolaze sve bezobraznije i raskalasenije. :hm
iznijet ću mišljenje o ovoj konstataciji.

prema mom mišljenju, u sistemu koji je prethodio današnjem, djeca su odgajana tako da se stariji obavezno mora slušati i nečije godine automatski nose autoritet koji se ne preispituje.

djecu su nastavnici vaspitavali šipkama, onim dugim linijarima i kukuruzom. možda je bilo još nešto od tih metoda.
kod kuće su isto tako dobivali ogojne lekcije kaišem.

naravno, ne govorim da je svačiji odgoj bio takav, ali većinski jeste.
dakle, slabo je bilo bavljenja djecom, a problem se rješavao silom.

i, sada smo dobili rezultat tog neodgoja, samo bez ili sa smanjenom upotrebom sile.

zaključak se sam nameće.
Ja se ne mogu sloziti da je period koji je prethodio danasnjem izrodio ovo sto danas imamo. Djeca znaju biti odlicni manipulatori kada im se da prostora.
Manipulise se i raznim definicijama o pravima i slobodi djeteta, koje se okrakaterisu nekonvencionalnim suprotno definiciji UN-a.

Po meni strogoca polira disciplinu, koja ce jos nezreloj i nekompletnoj osobi kasnije koristiti. Ne treba dijete ni shvatiti svaki postupak i odluku roditelja u trenutnoj fazi zivota i razvoja.
Problem je sto se sve vuce po marginama krajnosti, pa na kraju se cini da postoje samo roditelji pedagozi i roditelji nasilnici/agresivci. Sredine nigdje.

Ne smatram da bi posao prosvjetnih radnika trebao biti jos i to da preodgajaju neciju djecu, vec da prenose znanje, jer, ionaku je ta struka ovdje dobro potplacena. Ja licno bih im dao dosta vece place, pogotovo uzimajuci u obzir kakve su im generacije dosle i dolaze.

Takodje, onaj roditelj koji treba pomoc strucnjaka aka. psihologa, da bi rijesio neki problem na relaciji on(a)-dijete, nije dorastao ulozi roditelja. Sto se mene tice, nisu mnogi, gledajuci ovako sa strane.

Indikativno je to da svako misli kako odgaja kralja ili kraljicu, ne smatrajuci da je negdje pogrijesio ili grijesi u njihovom vaspitanju, s cim se okolina uglavnom ne slaze.

Prozeto je to sve i sa dosta dvolicnosti. Nisam jednom cuo od jugonostalgicara kako na sva usta hvale disciplinsko-vaspitne metode za vrijeme Tita i Yuge, a haos bi napravili da se nesto takvo primijeni na njihovo dijete, jer ono je savrseno dobro vaspitano modernim pedagoskim metodama. Cak i da se nekome na glavu popne.

Deristizam je uzeo maha vec odavno, to je osjetno u raznim segmentima svakodnevnog zivota - soklstvo, ulica, porodicni krug, ponasanje u gostima, prema odraslim, etc..

Strogost zahtijeva ustrajnost, a toga nema bez jakog karaktera, kojeg mnogi kao roditelji ne posjeduju.
2
2 slika
Everyone's got a theory about the bitter one
Odgovori

Natrag na “Porodica/ obitelj”