Brak vs. vanbracna zajednica – u cemu je razlika?

Te sve što ide uz to...
Moderator: CocoMa, Moonlight
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Brak vs. vanbracna zajednica – u cemu je razlika?

Post Postao/la Heidi »

Briga me što će reći svijet
Ja želim živjet s njim
Briga me što misle svi
Kad ljubim srcem svim


Josipa Lisac

slika

DakleM, vjencati se ili zivjeti zajedno? To je uvijek aktuelna tema. U danasnje vrijeme sve vise ljudi odlucuje zivjeti zajedno bez bracne dozvole.

Veza ne mora nuzno biti bolja kroz brak, cesto se dogadja upravo suprotno, brak pogorsava odnos, jer se osoba osjeca sigurno, ne brine o partneru tako intenzivno kao prije braka - ovaj stereotip zivi u vecini ljudi. Bez mnogo razumijevanja I kompromisa sve puca. Ali, kad nekoga volis, stojis uz njega u dobrim I losim vremenima cak I bez bracne dozvole. No, I ovdje su opet razumijevanje I kompromisi bitni.

Dok je gradjanski brak zakonski zasticen I koristan, nevjencani parovi se u mnogim podrucjima zakonski smatraju strancima. Osoba nece dobiti nikakve informacije od doktora ako je partner u bolnici, ako nema automatski zajednicko skrbnistvo nad rodjenjem djeteta I ne nasljedjuje nistaa ako partner umre. Ali ugovori I punomoci mogu vanbracnim parovima nadoknaditi mnoge od ovih nedostataka.

Znaci, idemo strogo - gradjanski ili divlji brak?
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Brak vs. vanbracna zajednica – u cemu je razlika?

Post Postao/la Iskra »

Gradjanski.
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Brak vs. vanbracna zajednica – u cemu je razlika?

Post Postao/la Heidi »

Zasto? :o
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Brak vs. vanbracna zajednica – u cemu je razlika?

Post Postao/la Hannibal »

ehh ovo je tema za @Sleepy Joe, spominjo si par puta vanbracnu zajednicu
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Brak vs. vanbracna zajednica – u cemu je razlika?

Post Postao/la Sarajka »

Svako neka regulira svoj život kako misli da mu je najpametnije. Ako se ljudi vole, medjusobno poštuju i uvažavaju, bili oni u bračnoj ili vanbračnoj zajednici to je njihov osobni izbor.
3
3 slika
A sad adio :sara
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Brak vs. vanbracna zajednica – u cemu je razlika?

Post Postao/la Dina »

Hmmm, čini mi se da su kod nas u zakonu poprilično regulisana prava nevjenčanih parova... recimo, kada sam kupovala stan od čovjeka koji godinama živi sa nevjenčanom suprugom, notar mi je na to skrenuo pažnju...
Znam, iz porodičnog primjera, da nakon nekoliko godina zajedničkog života polažu pravo i na naslheđivanje donekle...
Ehhh sada, meni lično je zbog mog svjetonazora bitan vjerski brak, ali kod nas se neko to sjetio usloviti ovim građanskim, što mi i nije baš pošteno...
Prvi put nisam imala dilema...
Iskreno, sada, pomisao na proceduru i na nametanje od strane okoline ili porodice čini mi brak pomalo odbojnim...
Ne znam... prije par mjeseci sam mislila drugačije, a onda vidjela koje gluposti to sa dobom povlači... ali, možda je to samo do moje situacije, ne znam...
2
2 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Brak vs. vanbracna zajednica – u cemu je razlika?

Post Postao/la Heidi »

Eh, ja sam dijete iz divljeg braka, pa vi razmislite :o
7
3 slika 2 slika 1 slika 1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Brak vs. vanbracna zajednica – u cemu je razlika?

Post Postao/la Polaris »

Ja bi iskreno voljela da zivim jedno vrijeme s nekim prije nego se odlucim za brak sa tom osobom
3
3 slika
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Brak vs. vanbracna zajednica – u cemu je razlika?

Post Postao/la Atomic »

Ni jedno ni drugo 😅
A s vjerske strane svakako brak.
0
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Brak vs. vanbracna zajednica – u cemu je razlika?

Post Postao/la Dina »

Brak mnogi i potenciraju baš zbog djece, i imovine, izdržavanja i sl... ono, kao, pod moranje...
Zato oni što ne planiraju djecu su pod manjim pritiskom....
0
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5658
Postovi: 3489
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Brak vs. vanbracna zajednica – u cemu je razlika?

Post Postao/la radostan dan »

Ariel je napisao/la: 09 feb 2021, 22:56 Ja bi iskreno voljela da zivim jedno vrijeme s nekim prije nego se odlucim za brak sa tom osobom
ispravno razmišljaš...
1
1 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Brak vs. vanbracna zajednica – u cemu je razlika?

Post Postao/la Hannibal »

Heidi je napisao/la: 09 feb 2021, 22:51 Eh, ja sam dijete iz divljeg braka, pa vi razmislite :o
moji su bili nevjencani dok ja nisam upiso osnovnu ocm, ja i sestra nosili mamino prezime do 6. godine
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Brak vs. vanbracna zajednica – u cemu je razlika?

Post Postao/la Moonlight »

Mislim da po Porodičnom zakonu BiH, nakon 3 godine nevjenčana supruga ima prava kao i vjenčana, čak i na nasljeđivanje.
Po meni je to samo papir i teško da bih ikad više pristala potpisati ga
Nekako vjerujem da se više paze i poštuju bez papira.
Često muškarci ali i žene nakon vjenčanja uzmu sve to zdravo za gotovo, opuste se pa čak idu i do granica bezobazluka misleći da su "bezbjedni"
S obzirom na broj razvoda koji imamo, možda više i nije tako pametno vjenčavati se. Jer su komplikacije oko razvoda i promjene dokumenata kod nas nevjerovatne.
Mi smo malo zatucana sredina, pa se nevjenčani parovi mogu sresti sa određenim neprijatnostima zbog toga, npr kod prijave djeteta i prizanvanja očinstva, do dizanja kredita u nekim bankama poput BBI.
Lično mislim da bi svaki par trebao jedno vrijeme živjeti skupa, kako bi se bolje upoznao i shvatio mogu li živjeti i u bračnoj zajednici.
4
4 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Brak vs. vanbracna zajednica – u cemu je razlika?

Post Postao/la Socrates »

Nemam nekih posebno odredjenih misljenja o ovome.

U Kanadi, zakoni koji odredjuju "tezinu" zivljenja u vanbracnoj zajednici se razlikuju od provincije do provincije, a postoje i federalni zakoni.

Ipak, potrebna je odredjena dodatna doza nesumnjive predanosti osobi da bi se covjek odlucio na gradjanski brak.

Citam neke statistike, 1 u 4 zene je odbila bracnu ponudu. Dakle, treba podnijeti stres toga, kupovanje prstena, smisljanja ponude, postavljanja veoma direktnog pitanja, pa jos biti i spreman da eventualno budes odbijen. Da ne spominjem period zaruka, pripremanja vjencanja, itd. Druga statistika kaze da je 20% zaruka prekinuto, a ima i nemalo slucajeva kad ljudi promjene misljenje par mjeseci, sedmica ili nekoliko dana prije vjencanja.

Ono sto hocu reci, pripreme zvanicnog braka natjeraju covjeka na totalno drugacija razmisljanja, kroz koja mozda i treba proci.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7694
Postovi: 5639
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Brak vs. vanbracna zajednica – u cemu je razlika?

Post Postao/la SmokingMan »

Jedino što želim reći da ne želim nikakvu izdatu garanciju, pa da nešto kasnije moram snositi o svom trošku. Glede stečevine, ne dam je nikome. Iznimno sam imovinskim situirani da sam prezadovoljan i ovom skromnom kvadraturom u kojoj živim. Ona je ispunjena stvarima mimo kojih mi nisu potrebne neke druge. Možda će neko svojim prisustvo vremenom krasiti moj dom, tako da bi za zdravu vanbračnu zajednicu najkorisnije bilo da svako od nas potraži sreću u sebi, kako bi harmonija što duže postajala, do trenutka dok ne dojadimo jedno drugom.
0
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29543
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Brak vs. vanbracna zajednica – u cemu je razlika?

Post Postao/la storm »

Šta znam, ovdje je nakon dvije godine zajedničkog života, tj prijave u isto domaćinstvo, pred zakonom sve isto, kao da si bio u formalnom braku.
Jednako ostaje dokazivanje, ukoliko dodje do potraživanja, što je bilo stečeno zajednički, a što uneseno u vezu...
Ja nisam nikad bio u formalnom braku, ali što se mene tiče, kad prve zajedničke račune platiš, to je to... A i sa prezimenom možeš uraditi za 42€ što hoćeš... Samo porezni broj ne možeš nikad promijeniti :oo
Meni nema razlike u te dvije vrste (uvjetno rečeno) veze... Ako to sve štima, samo je jedno.
Ide ili ne ide. A papir neće nikoga zadržati. Niti bi trebao odbiti, promijeniti percepciju prema osobi s kojom ulazis u zajednicu.
2
1 slika 1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Brak vs. vanbracna zajednica – u cemu je razlika?

Post Postao/la Iskra »

storm je napisao/la: 10 feb 2021, 06:35 Šta znam, ovdje je nakon dvije godine zajedničkog života, tj prijave u isto domaćinstvo, pred zakonom sve isto, kao da si bio u formalnom braku.
Jednako ostaje dokazivanje, ukoliko dodje do potraživanja, što je bilo stečeno zajednički, a što uneseno u vezu...
Ja nisam nikad bio u formalnom braku, ali što se mene tiče, kad prve zajedničke račune platiš, to je to... A i sa prezimenom možeš uraditi za 42€ što hoćeš... Samo porezni broj ne možeš nikad promijeniti :oo
Meni nema razlike u te dvije vrste (uvjetno rečeno) veze... Ako to sve štima, samo je jedno.
Ide ili ne ide. A papir neće nikoga zadržati. Niti bi trebao odbiti, promijeniti percepciju prema osobi s kojom ulazis u zajednicu.

Al ces potpisati. Tacka.

:hehe
2
1 slika 1 slika
Odgovori

Natrag na “Porodica/ obitelj”