Porodicno stablo

Te sve što ide uz to...
Moderator: CocoMa, Moonlight
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Porodicno stablo

Post Postao/la Heidi »

slika

Jeste li nekad pokusali napraviti listu predaka? Koliko vam je to uopste vazno?

Postoje li vec programi za to?

Ja nemam dovoljno informacija, a li jesam vec pokusavala da sastavim i bilo je malo drvce.
5
3 slika 2 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
smajlic
emoji hanuma
emoji hanuma
Reactions: 31382
Postovi: 19231
Pridružen/a: 27 jul 2020, 08:29

Re: Porodicno stablo

Post Postao/la smajlic »

jesam jednom i to online tako preko neke stranice
napravi lijepo drvce :srce


lijepo je to imati pogotovo meni sa pamcenjem ribice i bez starijih ljudi koji znaju bas sve detalje
otac mi zna dosta i zelja mi je da napravim jedno veliko drvo s njim :srce
2
2 slika
Zivot se desava sada, a ravan stomak nam ne treba da ga zivimo. :sret
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Porodicno stablo

Post Postao/la Heidi »

@smajlic obavezno to uradi. :srce
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
uvijek_kontra
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6731
Postovi: 2483
Pridružen/a: 29 jul 2020, 15:38
Lokacija: Tu i tamo.

Re: Porodicno stablo

Post Postao/la uvijek_kontra »

Imam. Steta samo sto ne znam gdje je tocno, da pokazem. :)
Bas su se potrudili i interesantno je skroz. Po tatinoj strani, naravno. Kod mame bi to vec teze sve nasli.
4
2 slika 2 slika
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Porodicno stablo

Post Postao/la Max »

imamo i knjigu...
Rođak rahmetli je uspio povezati stablo do 1790 godine...
7
5 slika 1 slika 1 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Porodicno stablo

Post Postao/la Max »

pradedo
7
6 slika 1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
I say what I think, I think what I say
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Porodicno stablo

Post Postao/la Moonlight »

Ja sam pokušavala ali bezuspješno. Tatin otac je bio jedinac i ostao siroče sa 6 godina. Najbolje poznajem familiju tatine majke.
Mamin otac zna do svog dede koji je bio hodza i kao mladić otišao da radi u drugo selo. U njegovom selu je bila kuga, svi su umrli, jedino on preživio, i prezime uzeo drugo.
Njena majka je najmladja, i slabo poznaje oredke, ali je imala puno brace i sestara i njih uglavnom poznajem.

Jel se ono pravi samo po očevoj strani?
1
1 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Porodicno stablo

Post Postao/la Max »

Moonlight je napisao/la: 25 mar 2021, 14:36 Ja sam pokušavala ali bezuspješno. Tatin otac je bio jedinac i ostao siroče sa 6 godina. Najbolje poznajem familiju tatine majke.
Mamin otac zna do svog dede koji je bio hodza i kao mladić otišao da radi u drugo selo. U njegovom selu je bila kuga, svi su umrli, jedino on preživio, i prezime uzeo drugo.
Njena majka je najmladja, i slabo poznaje oredke, ali je imala puno brace i sestara i njih uglavnom poznajem.

Jel se ono pravi samo po očevoj strani?
imam ja i po maminoj.... ali ne u tako daleku prošlost kao po očevoj strani

al nemam online kao ovu....

Ali interesantno

Mamin otac rahm je imao 7 braće i 2 sestre, njih 10-ero i napravimo mi okupljanje samo te loze 2008, bilo nas 120 još nismo svi došli (pretežno su svi od njih imali po 3 djece)
primjera radi Naida Čatić je unuka od jedne od sestara

Sa slike ispod samo je među živim ovaj najmlađi, moj dedo rahm. je prvi sa desne strane stoji...
7
5 slika 2 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
I say what I think, I think what I say
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Porodicno stablo

Post Postao/la Max »

da i nismo se više nikada okupili jer je do narednog zakazanog okupljanja 6 preselilo....
3
3 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Porodicno stablo

Post Postao/la Max »

Da i jedna anegdota, uvijek mi naumpadne...
Nadimci u Visokom su zaista nešto posebno i posebno se zadrže kod ljudi da ih i ne znaju po pravim imenima, jedan od ovih rođaka koji je preselio te godine (3 brata u 4 mjeseca sve srce) sa kim smo se baš družili, ljetovanja, sijela, zimovanja.... Znači rođaka znam od malih nogu, bio motorista pa me kao dijete vozikao na svom čoperu...
I znam ga pod nadimkom Hape, a sve vrijeme i Avdo (pradedo je bio Avdo pa mi je i imalo logike).

Došao da kupi kod mene auto i treba mi matični broj i reko daj mi ba Avdo ličnu pogriješit ću. Daje on meni i ja gledam ime Abdulah, reko Hape čija li ti je ovo lična karta i gdje li je tvoja... Gleda on u mene blijedo, pa to je moja kaže, đe ba tvoja Abdulah... veli on pa ja.
Reko ti Abdulah???????

...

Nadam se Hape da kruzaš na Hondi po nebeskim prostranstvima.....
2
1 slika 1 slika
I say what I think, I think what I say
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Porodicno stablo

Post Postao/la Atomic »

Dosta starijih ljudi imaju dva imena.Ko fol kad su bolesni,prvi tip koji bi naisao putem kaze ime i to bi se koristilo poslije.Gomila toga ima 😀
1
1 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Porodicno stablo

Post Postao/la Heidi »

Moonlight je napisao/la: 25 mar 2021, 14:36 Ja sam pokušavala ali bezuspješno. Tatin otac je bio jedinac i ostao siroče sa 6 godina. Najbolje poznajem familiju tatine majke.
Mamin otac zna do svog dede koji je bio hodza i kao mladić otišao da radi u drugo selo. U njegovom selu je bila kuga, svi su umrli, jedino on preživio, i prezime uzeo drugo.
Njena majka je najmladja, i slabo poznaje oredke, ali je imala puno brace i sestara i njih uglavnom poznajem.

Jel se ono pravi samo po očevoj strani?
Tako i ja ne znam nista sa tatine strane.
Djeda i nanu rahmetli su ubile ustase, ostalo 4 djece koju su rastrgali na tri strane. Tatu rahmetli odveli u dom, amidza rahmetli dobio okrilje kod nekog popa i ovaj ga prekrstio, a dvoje najstarijih tetka rahmetli i amidza su se vucarali po Bosni i prezivljavali. Nakon odredjenog vremena su krenuli u potragu za bracom, i tako nadju najmladje, tatu i amidzu kako vec napisah. Tata ih je odmah prepoznao, a amidza najmladji od svih, pojma nema, kad su dosli da ga vide on se predstavio kao Milutin.

Ne znam koliko dugo su bili razdvojeni, pricale se dvije verzije.

Ni oni nisu nista znali o svojim djedovima, tako da...

Ali ima nas jos negdje u Hercegovini, sigurno.


Mama je poznvala svoje nesto vise, imali smo i neke spise o prapradjedu.
4
2 slika 2 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Porodicno stablo

Post Postao/la Max »

Heidi je napisao/la: 25 mar 2021, 15:51
Moonlight je napisao/la: 25 mar 2021, 14:36 Ja sam pokušavala ali bezuspješno. Tatin otac je bio jedinac i ostao siroče sa 6 godina. Najbolje poznajem familiju tatine majke.
Mamin otac zna do svog dede koji je bio hodza i kao mladić otišao da radi u drugo selo. U njegovom selu je bila kuga, svi su umrli, jedino on preživio, i prezime uzeo drugo.
Njena majka je najmladja, i slabo poznaje oredke, ali je imala puno brace i sestara i njih uglavnom poznajem.

Jel se ono pravi samo po očevoj strani?
Tako i ja ne znam nista sa tatine strane.
Djeda i nanu rahmetli su ubile ustase, ostalo 4 djece koju su rastrgali na tri strane. Tatu rahmetli odveli u dom, amidza rahmetli dobio okrilje kod nekog popa i ovaj ga prekrstio, a dvoje najstarijih tetka rahmetli i amidza su se vucarali po Bosni i prezivljavali. Nakon odredjenog vremena su krenuli u potragu za bracom, i tako nadju najmladje, tatu i amidzu kako vec napisah. Tata ih je odmah prepoznao, a amidza najmladji od svih, pojma nema, kad su dosli da ga vide on se predstavio kao Milutin.

Ne znam koliko dugo su bili razdvojeni, pricale se dvije verzije.

Ni oni nisu nista znali o svojim djedovima, tako da...

Ali ima nas jos negdje u Hercegovini, sigurno.


Mama je poznvala svoje nesto vise, imali smo i neke spise o prapradjedu.
Žalosno je ovo kako smo pustili da nam se zatre svaki trag, a stručnu literaturu su nam pisali...

Evo iz uvoda o istraživanju naše porodice koje je napravio rahm, Sejo:

"Moram se kritički osvrnuti na njegovu autentičnost kada su u pitanju
mnoge muslimanske familije jer je on beogradski učenik-student. Inače, Milenko se
rodio u Podlugovima gdje mu je otac radio na željeznici i kao takav je dobio zadatak
da ide u Bosnu i da uradi ''VISOČKU NAHIJU''. Kroz pisanje ''Visočke nahije'' od 1922.
do 1927. godine može se osjetiti da je on namjerno, a ponegdje i tendeciozno
potencirao i preferirao da sve što je bošnjačko-muslimansko u većini slučajeva ima
samo vezu sa srpstvom ili katoličanstvom te se prema tome, sva njegova kazivanja
o familijama, pa tako i o familij Zečević, mogu staviti pod lupu, tj. treba ih kao takve
kritički posmatrati. Mislim da je on provodio Garašaninovu politiku, tj. njegovo djelo
«Načertanije». U «Visočkoj nahiji» kada opisuje doseljavanje srpskog življa na ova
područja nigdje ne spominje da su naseljeni na bošnjačku zemlju, tj. na begovska
imanja oteta agrarnom reformom. On piše kako su pojedine srpske familije doselile u
ove krajeve, ali nigdje ne kaže da su naseljeni na zemlji begovskih posjeda. Pa nisu
valjda ljudi ptice da svoje stanište imaju na grani. Za njega je moralno bilo da sakrije
tragove čija je to zemlja i čije je imanje oteto kako bi se izbrisao trag bošnjačkih
posjeda. Evo što on u ''Visočkoj nahiji'' kaže:
«Razna su predanja o poreklu ovoga roda (Zečevića) , ali se svi slažu u tom da je to
ne baš davno pomuslimanjen rod. Po predanju u okolini Sutjeska, Zečevići su
starinom Nikolići i istog porekla s Komšama (katolicima) , pričaju da su se ti rodovi
ranije ''rođakali'' među sobom. Drugi, opet, vele da su preci Zečevića bili
pravoslavni''.
U potrazi za dokumentacijom familije Zečević nisam nigdje našao da su Zečevići prije
dolaska Turske imperije na ovim područjima bili pravoslavne ili katoličke vjere pa su
navodno njihovim dolaskom uzeli islamsku vjeru. Činjenica je da ima Zečevića i


pravoslavne i katoličke vjeroispovijesti, što ne znači da je prezime Zečević možda
preuzeto od patarana, tj. Bogumila, ili čak od naših dalekih starosjedilaca Slavena.
Ja ne bih na ovom mjestu postavio tezu da su svi Zečevići muslimanske, katoličke i
pravoslavne vjeroispovijesti porijeklom od patarana i da su dolaskom na ova
područja drugih vjera poprimali njihovu vjeru.
3
2 slika 1 slika
I say what I think, I think what I say
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Porodicno stablo

Post Postao/la Iskra »

Max je napisao/la: 25 mar 2021, 14:45 da i nismo se više nikada okupili jer je do narednog zakazanog okupljanja 6 preselilo....


Mi se okuoljamo svake godine, s izuzetkom prosle, zadnji put nas bilo 92, i kazu najmanje..mnogo sam.rodbine upoznala na takvim okupljanjima.
4
1 slika 3 slika
ROOT
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2407
Postovi: 1438
Pridružen/a: 24 mar 2021, 16:37

Re: Porodicno stablo

Post Postao/la ROOT »

Jes moja rodica našla nekako nas u Duborvniku nekim spisima da porijeklo vodimo iz turske od neka 2 brata osvajača što su došli preko Gacka.
2
1 slika 1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Porodicno stablo

Post Postao/la storm »

Mi smo navodno od Sinja.
Čitav jedan zaseok u posavinu selio. Ima tamo i selo po prezimenu mi....ali mrsko mi to kopati i tražiti.
A stablo uhhh ....po maminoj strani desetoro braće i sestara...po tatinoj osmero...ma ima nas par stotina danas :D
U Posavini 1(jedan brojem i slovom)
3
1 slika 2 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Porodicno stablo

Post Postao/la Mehaning »

Moja familija je ogromna... :ovaj

Par tisuća ljudi... :ovaj

Ali većinom svi ludi... :meha2
4
3 slika 1 slika
Odgovori

Natrag na “Porodica/ obitelj”