Opasne greške u odgoju djece: Pravljenje razlika među djecom

Te sve što ide uz to...
Moderator: CocoMa, Moonlight
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Opasne greške u odgoju djece: Pravljenje razlika među djecom

Post Postao/la CocoMa »

Ovo je, također, jedan on najčešćih najočiglednijih poremećaja u odgoju djece. Nesvjesni posljedica ove greške, na žalost, izuzetno veliki broj roditelja pravi razliku među djecom i
time djelimično ili u potpunosti zapostavlja obavezu pravednosti i jednakosti prema djeci. U ovakvim slučajevima uopće nije bitno da li je to razlikovanje djece ekonomske, materijalne ili čisto emotivne prirode.

Tako imamo roditelje koji razlikuju djecu u novcu koji im daju, u darovima i poklonima, u igri, šali, zabavi, poklanjanju pažnje, ljubavi itd. Sve to prozivodi najteže oblike zavisti i ljubomore među djecom i neizostavno utiče na grupisanje i podjelu djece na “ljubimce” “maze”, te zapostavljene i prepuštene samim sebi. Takvo stanje nerijetko prerasta u otvorenu i trajnu mržnju među djecom i mržnju spram roditeljima.

Primjera ove greške imamo napretek. Najčešće se dešava da roditelji jednom djetetu, obično starijem, daju daleko veći iznos novca nego mlađim, ili da mu kupe automobil, ožene ga, kupe mu plac za kuću, a nerijetko mu je i sagrade.

Kada takve roditelje upitate:
“Šta je sa mlađom djecom?”, uglavnom dobijate odgovor: “Njima ću sagraditi (kupiti i sl.) kada porastu.”

Ako, pak, upitate za kćerke takvi roditelji će vam reći:
“One će se poudati i kod svojih muževa zateći sve što im treba!?”

Nema nikakve sumnje da je ovaj način razmišljanja i ovakav stav u potpunosti pogešan suprotan pravednosti. Ko od nas ima garanciju da će doživjeti odrastanje mlađe djece? l, ko od nas ima garanciju da će nakon tog perioda posjedovati potrebni novac i snagu? Nakon toga, kćerke, također, imaju svoja prava kod roditelja, bez obzira što će se udati i odseliti kod svojih muževa.

Možemo zaključiti da je obaveza roditelja da svaki put kada jednom djetetu poklone nešto, da to isto poklone i ostaloj djeci, pa makar to i pohranili i sačuvali za kasnije. U najmanju ruku, mora zapisati šta je i koliko dao i naglasiti da je to uzeto iz toga i toga imetka.

Nakon toga, ili će se neizmirene stvari prema mlađoj djeci računati kao očev dug koji se mora izmiriti, ili će taj dio biti izuzet i podijeljen mlađoj djeci u momentu podjele naslijeđa.



Odlomak iz knjige: “OPASNE GREŠKE U ODGOJU DJECE”
Autor: Muhammed b. Ibrahim el-Hamd
0
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Opasne greške u odgoju djece: Pravljenje razlika među djecom

Post Postao/la Nice try »

A ko je od nas savršen roditelj?
Imam dijete od 20 godina, od 18 i od 10, ne možete zamisliti kako je balansirati i pokušati biti pravedan :D
To je nemoguće. A i potrebe djece u raznim dobima su drugačije.
Ma, nije lako biti ni roditelj sa greškama, a bezgrešni roditelj ne postoji.
To je sve čar roditeljstva.
2
2 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Opasne greške u odgoju djece: Pravljenje razlika među djecom

Post Postao/la Socrates »

Ja sam vala svjestan da je sestra imala bolji tretman i zaslužila je. Uostalom, i sam sam sudjelovao u tome da ima bolji tretman.

Što se tiče svega ovog oko nasljeđa i ostalog, ja sam se već, što se tiče mamine i tatine ostavštine, odrekao svega u korist sestre.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Odgovori

Natrag na “Porodica/ obitelj”