Genetika vs odgoj

Te sve što ide uz to...
Moderator: CocoMa, Moonlight
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Dina »

Iskra je napisao/la: 08 aug 2020, 17:58
Dina je napisao/la: 08 aug 2020, 17:31 Neugodno se iznenadim kada kod sebe prepoznam osobine i ponašanja koja su mi uvijek smetala kod mojih roditelja... Baš ona koja sam svjesno nastojala "ne pokupiti"...


To je taj uticaj okoline, model ponašanja. To udje u podsvijest. Osim toga, sazrijevamo i time mijenjamo stavove, drugačije razmišljamo i s godinama se različito ponašamo.
Znači, ima nade da ću to promjeniti :djed
0
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Iskra »

Dina je napisao/la: 08 aug 2020, 18:10
Iskra je napisao/la: 08 aug 2020, 17:58



To je taj uticaj okoline, model ponašanja. To udje u podsvijest. Osim toga, sazrijevamo i time mijenjamo stavove, drugačije razmišljamo i s godinama se različito ponašamo.
Znači, ima nade da ću to promjeniti :djed

Pa ako si već sada svjesna da radiš neke " nalijedjene"stvari pod utjecajem.okoline, sasvim sigurno da možeš ako želiš.
1
1 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Hannibal »

moja mama kaze zlatan je kakvi su mu babo i amidze
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Iskra »

Hannibal je napisao/la: 08 aug 2020, 19:27 moja mama kaze zlatan je kakvi su mu babo i amidze


Elhamdullilahi! Aferim mami. Znači da je dobro uticala na tebe, tj odgajala te.
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Fatih »

Iskra je napisao/la: 08 aug 2020, 20:01
Hannibal je napisao/la: 08 aug 2020, 19:27 moja mama kaze zlatan je kakvi su mu babo i amidze


Elhamdullilahi! Aferim mami. Znači da je dobro uticala na tebe, tj odgajala te.
Ma bona, on kaze da ni on ne valja, ali da je to neuporedivo bolji od babe i amidze. :haha
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Iskra »

Fatih je napisao/la: 08 aug 2020, 21:40
Iskra je napisao/la: 08 aug 2020, 20:01



Elhamdullilahi! Aferim mami. Znači da je dobro uticala na tebe, tj odgajala te.
Ma bona, on kaze da ni on ne valja, ali da je to neuporedivo bolji od babe i amidze. :haha
Pa to znači da mu se mama dobro.potrudila inače bi bio gori od njih :hehe
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Fatih »

Iskra je napisao/la: 08 aug 2020, 21:51
Fatih je napisao/la: 08 aug 2020, 21:40

Ma bona, on kaze da ni on ne valja, ali da je to neuporedivo bolji od babe i amidze. :haha
Pa to znači da mu se mama dobro.potrudila inače bi bio gori od njih :hehe
E, jes', ima i ta mjesta. :D
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Max »

Imao sam neku pricu sa rodijakom koji nije bio 17 godina sa nama,

Prica o genetici iz njegove perspektive je fascinantna
0
I say what I think, I think what I say
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Iskra »

mad_max_ba je napisao/la: 09 aug 2020, 00:32 Imao sam neku pricu sa rodijakom koji nije bio 17 godina sa nama,

Prica o genetici iz njegove perspektive je fascinantna


Hajde....
Ja sam se juče smijala...curica od 4,5 godine nakon mog odbijanja da joj udovolji, hladni mi kaže: dobVo je mama Vekva, svi ste vi isti!

To je taj multifaktorski uticaj gena u maloj količini...oblikuje nas kao "soj" tj "familiju" daje nam karakteristične značajke po kojima smo prepoznatljivi kroz generacije .
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Fatih »

Iskra je napisao/la: 09 aug 2020, 08:30
mad_max_ba je napisao/la: 09 aug 2020, 00:32 Imao sam neku pricu sa rodijakom koji nije bio 17 godina sa nama,

Prica o genetici iz njegove perspektive je fascinantna


Hajde....
Ja sam se juče smijala...curica od 4,5 godine nakon mog odbijanja da joj udovolji, hladni mi kaže: dobVo je mama Vekva, svi ste vi isti!

To je taj multifaktorski uticaj gena u maloj količini...oblikuje nas kao "soj" tj "familiju" daje nam karakteristične značajke po kojima smo prepoznatljivi kroz generacije .
:haha
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Heidi »

Zasigurno da se rodimo sa genetskom mustrom koja bi nas instinktivno navodila da stvaramo situacije nasih roditelja, zato je odgoj tu sa usmjeri na ispravniji put, kojeg su nasi roditelji kroz iskustvo postali svjesniji.

Sto se tice samog odgoja, koliko sam ja shvatila, (iako nemam dijete ali bila sam dijete) bitno je nePODUCAVATI nego dozvoliti da UCE, tako je odnos radosniji I skladniji.

Kao savjetnik za zivot, prenijeti neke strategije za prezivljavanje, OK, ali ne inficirati odmah nekim odrastanjem. Valjda se treba spustati na njihov level I tako ce lakse pronaci sebe tokom zivota.

Roditelji bi trebali biti prijatelji. Bez obzira sta su I sami dozivjeli, samo da to ne prenose na svoje potomke, budu uz njih, vole ih, razgovaraju I tjese, I pripovojedaju istinu u skladu sa godinama, tako vjerujem da mogu izrasti u dobre ljude.

Moje skromno misljenje.
4
3 slika 1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Dina »

Heidi, lijepo si to objasnila :ok

Inače, mislim da dosta roditelja pravi grešku tako što taj odnos s djetetom ne znaju podići na razinu odnosa između odraslih osoba, kada dijete odraste...
Često se distanciraju, čak i razočaraju, ako se dijete razlikuje u većoj mjeri od ostatka porodice... Ili jednostavno ga cijeli život gledaju kao nekoga ovisnog o njima...
I onda se razvije površan odnos gdje se dijete drži tema i priče koja roditeljima odgovara, ne osjećajući se slobodnim da im se povjeri, razočarano je u njih kao osobe pa ne cijeni njihovo mišljenje i savjete...
S druge strane, iako sve djeluje ok, i roditelji osjećaju da je sva komunikacija kao "po dužnosti", da nedostaje bliskost, ili što je još gore, uopšte to ne primjećuju :tugi

Kao i svi drugi odnosi između ljudi, i ovaj traži određeno zalaganje, interesovanje, vrijeme...
Sve što se uzima zdravo za gotovo, osuđeno je na propast :tuz
I tu genetika ne pomaže, naprotiv...
Često se distanciramo upravo zato da bi popravili sebe, da ne bismo bili isti roditelj kao naši roditelji...
2
2 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Heidi »

Da. Mislim da razocaranje dolazi od toga jer su od djece htjeli napraviti bolju verziju sebe, ali to ne moze, svi smo mi individualna bica, I takav pritisak je sabotaza za djetetov razvoj I sansu da postane sto jeste.

A citav zivot zelimo postati ono sto jesmo, a ne sto zele drugi, da bi dozivjeli srecu.
3
3 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Fatih »

Heidi je napisao/la: 09 aug 2020, 15:48 Da. Mislim da razocaranje dolazi od toga jer su od djece htjeli napraviti bolju verziju sebe, ali to ne moze, svi smo mi individualna bica, I takav pritisak je sabotaza za djetetov razvoj I sansu da postane sto jeste.

A citav zivot zelimo postati ono sto jesmo, a ne sto zele drugi, da bi dozivjeli srecu.
I ja sam zelio da moja djeca budu moja karbon-kopija u karakteru i ponasanju. Kad ono, izdajice izrasle u prave pacifiste. :necu
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la lejlamo »

interesantan dokumentarac.

otvara mnoge teme za razmišljanje.

slika
2
2 slika
Odgovori

Natrag na “Porodica/ obitelj”