Genetika vs odgoj

Te sve što ide uz to...
Moderator: CocoMa, Moonlight
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Genetika vs odgoj

Post Postao/la lejlamo »

ova tema me mnogo zanima, ako je neko od vas iz struke i razumije se u problematiku, lijepo bi bilo da podijeli svoja saznanja i razmišljanja ili makar da linka... i da putokaz...

interesuju me i mišljenja svih ostalih, ono što zapažamo oko sebe i u sebi..

evo par pitanja za početak:

u kojem procentu nas određuje biologija, a u kojem okolina?
jesu li poremećaji ličnosti nasljedni, šta se zaista može prenijeti genima?
je li makarenko bio u pravu kada je rekao da nema nepopravljivih u smislu, sve se može modelovati pod uticajem okoline? ali, je li to površinska promjena, a nekakva suština ipak ostaje negdje dole, duboko? zašto ne uspijevaju mnoge resocijalizacije?

da ne pregonim sa uvodom, vaša promišljanja...
3
3 slika
Avatar
carobnjak_N
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 317
Postovi: 366
Pridružen/a: 02 aug 2020, 06:53

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la carobnjak_N »

protiv genetike se može ali protiv (ne)odgoja , teško

onaj Homeini iranski je imao izreku : dajte mi dijete do sedme godine i ja ću vam dati čovjeka za cijeli život
2
2 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Iskra »

Tema extra, pišem kasnije
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la storm »

Mišljenja sam, da odgoj može pobijediti genetiku...
Genetiku u fizičkom smislu, naravno ne, ali to je druga tema, i nije ni pitanje teme... Ali da spomenem...
A odgoj, čak i loš može pobijediti...
Loš mislim npr da je tata recimo kronični pijanac, i kod djeteta stvori takvu averziju prema alkoholu, da ne okusi za života... Možda i dio podsvijesti zna, da je sklon...
Genetika znači može uvjetovati sklonosti, odgoj ih kontrolira, često i nesvjesno..
Suprotno je da i naoko dobar odgoj, producira loš životni obrazac... Možda je tu genetika odradila svoje, kod roditelja je nadjacao odgoj, kod potomka pak genetika, tj odgoj zakazao... :hm
1
1 slika
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Dina »

Genetika me često iznenadi, manifestuje se iznenada, na način na koji nikada ne bih očekivala... Nekada stvarno pomislim da je uzaludno boriti se protiv toga... Vjerujem da je moguće, ali traži veliki trud.
S druge strane, ono što usvojimo odgojem, moguće je svjesno promijeniti... Treba vremena da to novo, naučeno, pređe u podsvjest, ali može se, bitno je samo odlučiti...
To je moje mišljenje...

Mada, teško je uopšte ragraničiti šta je kod nas posljedica genetike, a šta odgoja?!
U svakom slučaju, treba raditi na sebi :ok
3
3 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Iskra »

Psihologija poznaje uticaj genetike na psihološki profil ličnosti koji naziva multifaktorski uticaj. Genima se u psihološkom smislu prenosi temperament, tj emotivni odgovor jedinke u datoj situaciji.
Pa tako često čujemo...tih je kao majka ili ljutit kao otac i tome slično. Ipak taj multifaktorski uticaj gena na profil ličnosti je jako malen.
Odgoj je konstanta u ponašanju roditelja prema.djetetu koja posjeduje svoje zakonitosti kojima se vode roditelji pri profiliranju odnosno izgradnji dječjeg karaktera . Odgoj ima makrouticaj na ličnost djeteta u velikom.procentu. Isključivo od roditelja zavisi kojim će načinom i kolikom količinom emotivne topline ili suptilnog nametanja pravila i zakonitosti prema kojima se dijete mora ravnati, vršiti uticaj tj "oblikovati" dijete .

Omogućavanjem da se dijete osjeća sigurno, zaštićeno i voljeni a da pri tome mora da se pridržava pravila i discipline koja ne smije biti ni uvijek istog intenziteta a ni konstantna ( jer bi u tom slučaju to bio pritisak), daje djetetu sigurno okruženje za emotivni rast, u kojem od roditelja uci kako se nositi sa životnim situacijama i odrastanje u psiholoskom smislu .

Dakle, odgoj definitivno naspram.genetike u ovoj konstelaciji ima primat.
2
2 slika
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Max »

Trojica...

Nijedan nije isti....

Odgoj
Tj steceno znanje uticu na dalji razvoj licnosti i ponasanja
0
I say what I think, I think what I say
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Iskra »

mad_max_ba je napisao/la: 06 aug 2020, 23:40 Trojica...

Nijedan nije isti....

Odgoj
Tj steceno znanje uticu na dalji razvoj licnosti i ponasanja


Steceno znanje tj stečene navike uzrokovano smjernicama roditelja, a sve prema afinitetu pojedinca. I to je to.
1
1 slika
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Max »

Iskra je napisao/la: 06 aug 2020, 23:43
mad_max_ba je napisao/la: 06 aug 2020, 23:40 Trojica...

Nijedan nije isti....

Odgoj
Tj steceno znanje uticu na dalji razvoj licnosti i ponasanja


Steceno znanje tj stečene navike uzrokovano smjernicama roditelja, a sve prema afinitetu pojedinca. I to je to.
Al e

Mali je kliker sam takav


Ing buduci ocm
0
I say what I think, I think what I say
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Iskra »

mad_max_ba je napisao/la: 06 aug 2020, 23:45
Iskra je napisao/la: 06 aug 2020, 23:43



Steceno znanje tj stečene navike uzrokovano smjernicama roditelja, a sve prema afinitetu pojedinca. I to je to.
Al e

Mali je kliker sam takav


Ing buduci ocm


Inshallah
:srce
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Max »

Iskra je napisao/la: 06 aug 2020, 23:46
mad_max_ba je napisao/la: 06 aug 2020, 23:45

Al e

Mali je kliker sam takav


Ing buduci ocm


Inshallah
:srce
Fkt

Dijete se sjeca stvari za koje nisam siguran ni sam da je postojao...

Pa, bolan, baci mene u duman sa pitanje. Ono ne ocekujes da ce te neka odrasla osoba pitati tako nesto on pita...


P.S

Iako ne valja dijeliti. Ipak, nije mi najdrazi pa da ga hvalim
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Mehaning »

Ja imam dvoje djece koji su jednako odgajani, a ispali su skroz različito... :zbunj

Sin je na mamu, osjetljiv i dobrodušan... :srce

Čerka je kopija mene... :srce



Jadan moj budući zet... :palm

Jadnik ni nezna, što ga čeka... :palm
2
1 slika 1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la lejlamo »

šta mislite o mentalnom sklopu ljudi koji žele vlast? jesu li oni tu potrebu dobili rođenjem, tj. imaju je usađenu ili su je stekli?

poznato je, kroz izvršena istraživanja, da su npr. kenedi, buš, klinton i još neki od poznatih svjetskih lidera osobe sa karakteristikama psihopate.


kada malo razmislim i pogledam u bližoj okolini, osobe koje su se borile za neku poziciju kao po pravilu imaju u sebi tu neku energiju koja je negativna, često se, nakon što zauzmu vlast, ponašaju bahato i okrenu se protiv dotadašnjih saradnika....
ono što površinski mogu uočiti, prije bih povjerovala da se osoba rodila s tim nego da je rezultat naučene norme....ili, što je isto izgledno, sa sobom je donijela predispoziciju koja se razvila u sredini koja je bila pogodno tlo...ali opet to nešto je bujalo u njoj...

ja vjerujem da se odgojem može korigovati i prevenirati ispoljavanje negativnih osobina s kojima dođemo na ovaj svijet, a samim tim, vjerujem i da genetskim putem donesemo mnogo više nego što se misli...
0
Zadnja izmjena: lejlamo, dana/u 07 aug 2020, 10:21, ukupno mijenjano 1 put.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Mehaning »

Psihopat teško može odgojiti normalno djete... :hm
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 07 aug 2020, 09:56 Psihopat teško može odgojiti normalno djete... :hm
Kako to mislis? Kod mene oboje djece ne da su normalna, nego mogu biti primjer vecini svojih vrsnjaka. :haha
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Dina »

Neugodno se iznenadim kada kod sebe prepoznam osobine i ponašanja koja su mi uvijek smetala kod mojih roditelja... Baš ona koja sam svjesno nastojala "ne pokupiti"...
0
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Genetika vs odgoj

Post Postao/la Iskra »

Dina je napisao/la: 08 aug 2020, 17:31 Neugodno se iznenadim kada kod sebe prepoznam osobine i ponašanja koja su mi uvijek smetala kod mojih roditelja... Baš ona koja sam svjesno nastojala "ne pokupiti"...


To je taj uticaj okoline, model ponašanja. To udje u podsvijest. Osim toga, sazrijevamo i time mijenjamo stavove, drugačije razmišljamo i s godinama se različito ponašamo.
0
Odgovori

Natrag na “Porodica/ obitelj”