Odgoj djece

Te sve što ide uz to...
Moderator: CocoMa, Moonlight
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Odgoj djece

Post Postao/la ina »

Da.. 👍, neće mu izlagati metode odgoja komšije Zaboravko.. Nego one koje je i sam najviše apsorbir'o (i smatra pravilnim) od vlastitih roditelja...

A stoji i razabrati i iste .. Jer niko nije savršen..

A primijetila sam da razabirnost slabo kad dođe do isticaja, jer je bila utkana između utemeljeno "nedodirljivih"
0
Neka ljubav caruje..
Avatar
Čarobni
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 1501
Postovi: 469
Pridružen/a: 07 jan 2021, 00:31

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Čarobni »

Kao petogodišnjak, dobio sam jednom neku barbiku u paketiću, odmah sam joj svuk'o odjeću da vidim šta ima. :oho
9
9 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Fatih »

Čarobni je napisao/la: 23 feb 2021, 23:31 Kao petogodišnjak, dobio sam jednom neku barbiku u paketiću, odmah sam joj svuk'o odjeću da vidim šta ima. :oho
Kasnije skontao, koliki lazovi su prozvodjaci lutaka. :D
3
3 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Iskra »

Odgojni stil roditelja i ponašanje roditelja prema djeci važniji su za razvoj i karakteristike djece, osobito u adolescentnoj dobi, nego struktura obitelji. Istraživanja pokazuju da se roditelji prema djeci ponašaju uglavnom na četiri načina. To su različiti stilovi odgoja koji na djecu različito utječu. Autoritarni roditelji vrlo su strogi i zahtjevni, disciplinu ostvaruju prijetnjama i kaznama, pokazuju vrlo malo topline prema djetetu, cijene poslušnost, poštovanje autoriteta i tradiciju, a komunikacija im je jednosmjerna, ne objašnjavaju svoje odluke. Tako odgajano dijete je nezadovoljno, povučeno, nesigurno, brine kako će udovoljiti roditelju, a ne kako će riješiti problem; djevojčicama nedostaje motivacija za postignućem, a dječaci su agresivni.

Popustljivi roditelji jako su usmjereni na dijete, u svemu mu udovoljavaju; prezaštićuju ga, sve mu dopuštaju i nemaju prema njemu nikakvih zahtjeva. Dijete je obično dobro raspoloženo, ali je nezrelo i bez osjećaja odgovornosti; razmaženo je, agresivno kad odmah ne dobije ono što hoće. Nedavno istraživanje je pokazalo kako takva djeca razvijaju materijalističke životne vrijednosti i nemaju sposobnost odgode zadovoljstva: ono što požele moraju odmah i imati. A onda kada to dobiju, ne samo da nisu zbog toga sretni(ji), nego su i nezahvalni (!).

Nezainteresirani roditelji zaokupljeni su sami sobom, „ne da im se“ baviti djetetom. Njihovo dijete obično nema kontrolu nad svojim ponašanjem, ne zanima ga škola, a sklonije je uzimanju droge, alkohola ili delinkvenciji.

I naposljetku, autoritativni roditelji (ponekad nazivani i demokratskima, no taj je termin opterećen „svatko može raditi što hoće“ konotacijama, pa se u ovom kontekstu izbjegava) pokazuju toplinu i brigu za dijete; zahtjevi prema djetetu primjereni su dobi i sposobnostima ili nešto iznad toga; komunikacija s djetetom im je dvosmjerna: objašnjavaju svoje odluke, pitaju dijete za mišljenje i vode računa o njegovim osjećajima. Takav stil ima najviše šanse „proizvesti“ samopouzdano i sigurno dijete, dobre samokontrole i s visokom potrebom za postignućem.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Iskra »

Kad je dijete dovoljno zrelo za vlastiti mobitel?

Komunikacija i socijalni kontakti su presudni u emotivnom razvoju djeteta još od vrtićke dobi. No svima je jasno da djeca vrtićke dobi radije biraju "live" druženja i igre s vršnjacima nego vrijeme provedeno na mobitelu. Ako uzmu mobitel, uglavnom se zadržavaju na raznim videosadržajima, crtićima, pjesmicama ili jednostavnim igricama. Sami procijenite koliko im je to doista potrebno. Možete li im gledanje crtića zamijeniti čitanjem slikovnice, crtanjem, možete li im online igrice zamijeniti igrama uživo.Osnovnoškolska djeca dolaze u fazu komuniciranja sa svojim vršnjacima putem različitih aplikacija, kao što su WhatsApp, Snapchat ili TikTok. Ako im to onemogućite u potpunosti, bit će isključena od svojih vršnjaka. Dakle, njihova je potreba za mobitelom ipak malo veća od one djece vrtićke dobi pa je vrijeme da uzmete u obzir onu primarnu potrebu, o kojoj smo govorili, i sekundarnu, komunikacijsku. Ipak, vi ste roditelji i još uvijek je odluka na vama, a i imate potpuno pravo djetetu ograničiti vrijeme provedeno na mobitelu, ovisi o vašoj osobnoj procjeni.

Možete dopustiti mobitel samo u slučaju da dijete odlazi iz kuće i da mu telefon treba da ostanete u kontaktu, možete mu za komunikaciju s vršnjacima ograničiti korištenje mobitela na 2 sata dnevno, možete što god želite. Vi najbolje poznajete svoje dijete.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Iskra »

Kada ste vi svom djetetu kupili prvi mobitel i da li i kako kontrolirate sadrzaje koje djeca gledaju i pretrazuju?
0
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Dina »

Sada sam povukla sve restrikcije u vezi mobitela i računara... Nema škole, treninga, kina, večeras sam mu ukinula kafe s društvom, minimizirali smo posjete rodbini...

Šta im drugo preostaje :zbunj
Bude mi tužno kada čujem da pričaju preko servera i kolektivno igraju igrica... to je najbliže normalnom druženju što im je dostupno :tugi
0
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Iskra »

Dina je napisao/la: 17 mar 2021, 23:43 Sada sam povukla sve restrikcije u vezi mobitela i računara... Nema škole, treninga, kina, večeras sam mu ukinula kafe s društvom, minimizirali smo posjete rodbini...

Šta im drugo preostaje :zbunj
Bude mi tužno kada čujem da pričaju preko servera i kolektivno igraju igrica... to je najbliže normalnom druženju što im je dostupno :tugi
Da, trenutna situacija je takva, pa je razumljiva tvoja odluka a i on je vec veliki.
Ali, sve cesce na mozemo vidjeti jako malu djecu koja koriste mobitel, igraju igrice...
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Iskra »

Kako odrediti dobnu granicu kada djetetu kupiti mobitel i koliko vremena odrediti za upotrebu istog?
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36494
Postovi: 29564
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Odgoj djece

Post Postao/la storm »

Iskra je napisao/la: 18 mar 2021, 05:41 Kako odrediti dobnu granicu kada djetetu kupiti mobitel i koliko vremena odrediti za upotrebu istog?
Ja mislim da dobna granica nije toliko problem, njima je to igračka, jedna od...
Problem je način upotrebe, kad, koliko... Pristup internetu itd.
Srećom ima danas načina, kako to kontrolirati putem raznih aplikacija.
Do neke 14 te godine svakako zadržati full kontrolu. Godine plus minus, procijenis, koliko je dijete svjesno nekih stvari.
1
1 slika
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Nice try »

Ma kakva dob, još na ovakvu situaciju kakva jeste. Dijete nije imalo svoj mobitel do devete godine, ali smo joj morali kupiti da ima za online školu, a nedavno su i od jedne norveške organizacije dobili po tablet.
Dakle, na dob se ne može uticati toliko kao prije. Mobitel je jednostavno potreba.
A i kad nije potreba dijete vidi u majčinim rukama, očevim,...smatra da i ono treba da vidi, ima, igra se. Zatim, dosta mladih majki na taj način zabavi dijete ako mu je dosadno, djeca gledaju crtani, igraju neke igrice i onda je i mama slobodnija za svoje net aktivnosti :oo
Možda bar pokušati ograničiti vrijeme provedeno za mobitelom ili uticati na ono što će dijete pregledati, pokušati na drugi način pristupa netu, ne samo kroz mreže i igrice.
Zatim ne dati da mobitel nose sa sobom u krevet i u školu, osim ako im nije baš potreban.
A kontrolisati svakako njihove aktivnosti. Ja se ne ustručavam uzeti mobitele od curica i pregledati šta one rade, pišu, objavljuju. Naravno, ne pred njima.
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36494
Postovi: 29564
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Odgoj djece

Post Postao/la storm »

Nice try je napisao/la: 18 mar 2021, 08:15 Ma kakva dob, još na ovakvu situaciju kakva jeste. Dijete nije imalo svoj mobitel do devete godine, ali smo joj morali kupiti da ima za online školu, a nedavno su i od jedne norveške organizacije dobili po tablet.
Dakle, na dob se ne može uticati toliko kao prije. Mobitel je jednostavno potreba.
A i kad nije potreba dijete vidi u majčinim rukama, očevim,...smatra da i ono treba da vidi, ima, igra se. Zatim, dosta mladih majki na taj način zabavi dijete ako mu je dosadno, djeca gledaju crtani, igraju neke igrice i onda je i mama slobodnija za svoje net aktivnosti :oo
Možda bar pokušati ograničiti vrijeme provedeno za mobitelom ili uticati na ono što će dijete pregledati, pokušati na drugi način pristupa netu, ne samo kroz mreže i igrice.
Zatim ne dati da mobitel nose sa sobom u krevet i u školu, osim ako im nije baš potreban.
A kontrolisati svakako njihove aktivnosti. Ja se ne ustručavam uzeti mobitele od curica i pregledati šta one rade, pišu, objavljuju. Naravno, ne pred njima.
Gledao sam jednu emisiju, pričalo se baš o tom nošenju u krevet.
Da je to "plavo svjetlo" ekrana, najpogubnije za san i oči...


I nama... I nama... :roll
0
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Nice try »

Sve je to samo navika.
Prije spremanja na spavanje odloži mobitel, ne vraćaj se više, zaboravi, odmori oči. Sutra će te opet sve čekati.
3
3 slika
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Miss Y. »

Telefon od 11te najvise radi škole i kašnjenja da bi se mogla javiti. Drustvene mreže idalje nema, ne želi, a i meni tako godi.
Telefon provjeravam, šifre znam.
Sa 14g spavanje u 22h, vikendom 23h i raspustom.
2
2 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Odgoj djece

Post Postao/la dmr »

Za kontrolu vremena i svega ostalog koristim Google Family Link App, roditelj instalira parent app, djetetu child app i ima se sve pod kontrolom, sta, koliko, kako,... kad smo kod toga, ocjene child app na play store su urnebesne, moram ih potraziti :D :D
0
Zadnja izmjena: dmr, dana/u 18 mar 2021, 09:32, ukupno mijenjano 1 put.
:rolka
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Odgoj djece

Post Postao/la dmr »

3
3 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
:rolka
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Odgoj djece

Post Postao/la Miss Y. »

ah da ima K9 program na laptopu odavno :)
0
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Odgovori

Natrag na “Porodica/ obitelj”