Samohrani roditelj

Te sve što ide uz to...
Moderator: CocoMa, Moonlight
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36480
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la storm »

Moonlight je napisao/la: 28 okt 2020, 16:08 U BiH po novom Porodičnom zakonu ne postoji dijeljeno starateljstvo. Dijeca zive na jednom jestu, ne moze tako. A vidjaju drugog roditelja.
Ne znam... Ljudi prenose sasvim dobra iskustva. Naravno uvjet je korektni odnos.
I oboje da su normalni ofkors...
0
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Moonlight »

storm je napisao/la: 28 okt 2020, 16:13
Moonlight je napisao/la: 28 okt 2020, 16:08 U BiH po novom Porodičnom zakonu ne postoji dijeljeno starateljstvo. Dijeca zive na jednom jestu, ne moze tako. A vidjaju drugog roditelja.
Ne znam... Ljudi prenose sasvim dobra iskustva. Naravno uvjet je korektni odnos.
I oboje da su normalni ofkors...
Ja ne mislim da je to za djecu dobro, posebno ako su manja. Pa zamisli da ti moraš živjeti sedmicu u jednoj kuci pa onda u drugoj i stalno tako?! Jos posebno ako roditelji ne stanuju u blizini.
1
1 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Iskra »

Moonlight je napisao/la: 27 okt 2020, 21:00 Naš zakon je apsurdan.
Ne postoji zajedničko starateljstvo po istom. Znaci jedan roditelj je staratelj. Drugi ima samo pravo vidjanja I obavezu izdržavanja. Ali taj koji je staratelj nema status samohranog roditelja. Nidje veze.
U 80% slučajeva jedan roditelj o svemu brine. Mada ne znam stvarno kakve bi benefit taj status donosio ionako.


Pa.upravo to je meni bilo malo neshvatljivo. Kako onaj roditelj kod kojeg su djeca ne može dobiti status Samohrani, kad je definitivno većina posla i odgovornosti za djecu, na njemu
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36480
Postovi: 29537
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la storm »

Moonlight je napisao/la: 28 okt 2020, 16:16
storm je napisao/la: 28 okt 2020, 16:13

Ne znam... Ljudi prenose sasvim dobra iskustva. Naravno uvjet je korektni odnos.
I oboje da su normalni ofkors...
Ja ne mislim da je to za djecu dobro, posebno ako su manja. Pa zamisli da ti moraš živjeti sedmicu u jednoj kuci pa onda u drugoj i stalno tako?! Jos posebno ako roditelji ne stanuju u blizini.
Ja ne mislim ništa...nego slušam kako pričaju direktni sudionici.
I puno tu mora biti uvjeta ispunjeno, od materijalnih nadalje...kako ih vidim- ide.
Dalje ne ispitujem, pričamo do granice, do koje oni žele, oko tih stvari.
A sigurno je i blizina stanovanja jedan uvjet...
A ako me pitaš za osobno mišljenje....pa sigurno bih volio pola djetinjstva i uz oca odrastati, a ne srijedu poslijepodne i svaki drugi vikend...
1
1 slika
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Moonlight »

Ma nije to stvar odrastanja uz ovog ili onog. Nije zdravo da se djeci nista ne zna. Ma koliko se roditelji slagali, ne moze isto biti u obje kuce, ni pravila ni obicaji....
Ako su roditelji ok, otac moze vidjati djecu i mimo rasprorea ako zeli.
Nikada ne bih branila bivšem suprugu da ih vidi ako poželi. Jedin kada bih odbila jeste ako djeca u to vrijeme imaju trening i druge svoje obaveze.
1
1 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Polaris »

Ja poznajem jednog muskarca, iz prethodnog braka ima 2 djece, sad sa novom zenom ima dijete (to je njeno dijete iz prethodnog braka), nemaju zajednicke djece. Uglavnom kako sam ja shvatila, te 2 curice zive sa ocem, njegovom novom suprugom i kcerkom od te supruge 15 dana, drugih 15 dana zive kod mame. I tako stalno, pola pola. I kazu da oni tako godinama rade. Nisu one male, obje su tinejdzerice.

Edit: moji roditelji poznaju pa ja preko njih
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la lejlamo »

kakav god model, samo nek' je za dobrobit djeteta.
a, nisu sva djeca jednakih potreba, godina, shvatanja, tako da ni odluka o dobrobiti ne može biti univerzalna.
4
4 slika
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Ramzess »

Hannibal je napisao/la: 27 okt 2020, 21:03 pa moglo bi npr da samohrani roditelji ne moraju da cekaju u redovima 🤷‍♀️
... ili da ukinu porez na auta i motore preko 150 Hp ... :cool
2
1 slika 1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la lejlamo »

a, što se tiče olakšica koje država može bez po muke pružiti samohranim roditeljima, odnosno onom roditelju koje ima starateljstvo, na pamet mi pada prednost za mjesto u jaslicama/vrtiću, lakše dobivanje odsustva sa posla ukoliko je dijete bolesno, te voditi računa o takvim roditeljima prilikom tehničkih viškova i sistematizacija radnih mjesta...
3
3 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Socrates »

Vec su davno mnoge drzave trebale uvesti "obaveznu platu" za barem jednog roditelja. Kod samohranih roditelja, to bi bilo jos smislenije.

Neke drzave pokusavaju da se priblize tome kroz djecije dodatke, ali opet to nije u potpunosti to.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Ramzess »

Iskra je napisao/la: 27 okt 2020, 19:38 Meni je ovaj zakonski propis o statusu Samohrani roditelj, diskriminirajuci u odnosu na roditelje koji samostalno odgajaju djecu nakon razvoda . Bez obzira što djeca razvedenih roditelja imaju pravo na novčanu naknadu na ime izdržavanja, u smislu odgoja to ne znači apsolutno ništa .

@Buki je rekao da je jedan od takvih roditelja, ima li još neko? Kakva su vaša iskustva, teškoće, kako ih prevladavate i s čim se sve susrecete? Kako uspijevate?
Možete ako želite iznijeti vaša iskustva i glede razvoda, tj kako se to reflektiralo na djecu i kako ste to uspjeli da dovedete u red. Mislim da ce vaši savjeti i iskustva biti jako korisni, pa ako vam nije teško podijeliti ih s nama.
Sve sam, eto kako. Ali ni ne trazim ni od koga nista, srecom znam se snaci.
Jest da mi je kuhanje tesko palo jer cerkica treba i povrca u ishrani pa sam se morao uciti, ali kad je ona zadovoljna ruckom i meni je drago sto sam uspio. :cool Srecom i pubertet je prosao ... :jupi
Sad je velika djevojka, treba da upise fakultet, pametna, studiozna ... mnogo bolja od tate, i ponosim se njome. :sret

Malena je sa mamom jer je imala samo tri godine kad smo se razisli, seke se vidjaju, i ja kad mogu odem da budem sa malenom, cujemo se vidimo se preko vibera najmanje jednom sedmicno. Sa bivsom skoro nikako ne komuniciram, ona ima svoj zivot i neka tako i ostane, sto dalje od mene. Ali odem kad mogu da budem sa malenom, kao gost, i navikla je na to. Sad je i velika seka sa njom, ostat ce par mjeseci, njih dvije se vole i to cuvamo.

Sudskom odlukom kcerkice treba najmanje jedan mjesec u godini da provedu sa drugim roditeljem, sto sad ne koristim dok sam u Maleziji.

Jebiga sta je tu je ... guraj dalje. :dmr
5
4 slika 1 slika
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Ramzess »

Puno je lakse kad imas musko dijete - sutnes ga u guzicu i izbacis napolje sa loptom i kad ogladni jede sta bilo ... curice su toliko zahtjevnije ... ali ne bih se mijenjao nikad. :sret
1
1 slika
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Dina »

Buki je napisao/la: 28 okt 2020, 17:51 Puno je lakse kad imas musko dijete - sutnes ga u guzicu i izbacis napolje sa loptom i kad ogladni jede sta bilo ... curice su toliko zahtjevnije ... ali ne bih se mijenjao nikad. :sret
To ti misliš...
A kada se vrati plačući jer mu je neko prijetio da će ga njegov otac razbiti, ili ga je nečiji otac ponizio, kada ga nema ko odvesti na utakmicu, kada mu je 5 godina i ne znaš da li da ga pustiš samog u muški wc ili u ženski negdje vani... Pokušaš od njega da ne napraviš maminog sina, a opet, da ima obzira, osjećaja... I nemaš pojma kako to dozirati :konta
Kada ga moraš pustiti samoga tamo gdje inače dolaze sa očevima, jer ne želiš da ga sramotiš...
Kada te šikanira trener dok s drugim tata pije i mezi, pa se osjećaš nesposobnom, zakinutom...

@Buki možda bi tebi bilo lakše, jer si muško, možda i ne bi...
Ništa to i nije bitno kada se sve završi dobro :cool
Ni ja ne bih ništa mijenjala, ali baš ništa :sret
10
2 slika 3 slika 2 slika 3 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Socrates »

Dina opisa sve dileme mojih mame i tate dok sam odrastao. :valja
2
2 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Socrates »

Tata me ucio da kad namirisem frku uvijek prvi udaram, a mama da sve uvijek rjesavam razgovorom.

Ne znam ni ja kako sam rastabirio sta raditi kad izmedju ova dva ekstrema. :valja

Rjesavaj ti sve razgovorom u Zenici, a bogami i u Zagrebu. :opa

Kanada je vec bila laksa. Dobro je, nisam postao huligan. Postao sam huligan koji lijepo prica. :valja
3
1 slika 2 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Veca
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1973
Postovi: 1449
Pridružen/a: 31 aug 2020, 15:33
Lokacija: Sikirevci!

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Veca »

Moonlight je napisao/la: 28 okt 2020, 16:08 U BiH po novom Porodičnom zakonu ne postoji dijeljeno starateljstvo. Dijeca zive na jednom jestu, ne moze tako. A vidjaju drugog roditelja.

...kod nas ovdje postoji dijeljeno starateljstvo, ali sam ja opet samohrana majka-i to je u redu po meni! ...caca je placao alimentaciju redovno, po zakonu moze imati dijete svaki drugi vikend i pola godisnjeg-cini mi se, mrsko mi sad traziti zakon, -zasto ne bih bila samohrana ako djeca budu cijelo vrijeme kod mene :zbunj ...cuj dvije sedmice tamo, a dvije vamo-ne bi uopce imali osjecaj za dom, bila bi uznemirena, nesigurna...ovdje su im prijatelji, komsije, skola, grad, na selo su isli stvarno samo da vide oca i baku...................ja sam uglavnom bila bumerang, na meni se sve lomilo-lose ocjene, bolest, kazne, da ne pricam, sve ono kako djecu treba vaspitati, on je bio samo za lijepe stvari-godisnji, kino, izleti itd.






















...a onda jos dobijem-mama je 'vaka, mama je onakva :roll ...kako su odrasli, vise razumiju, a cini mi se i drugacije vrednuju!
2
1 slika 1 slika
Bice kad se sjetim :kez
Avatar
Veca
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1973
Postovi: 1449
Pridružen/a: 31 aug 2020, 15:33
Lokacija: Sikirevci!

Re: Samohrani roditelj

Post Postao/la Veca »

Socrates je napisao/la: 28 okt 2020, 18:11 Tata me ucio da kad namirisem frku uvijek prvi udaram, a mama da sve uvijek rjesavam razgovorom.

Ne znam ni ja kako sam rastabirio sta raditi kad izmedju ova dva ekstrema. :valja

Rjesavaj ti sve razgovorom u Zenici, a bogami i u Zagrebu. :opa

Kanada je vec bila laksa. Dobro je, nisam postao huligan. Postao sam huligan koji lijepo prica. :valja


...vidis, ja sam to sve isto radila, ali kao mama, eno ih obojica k'o dva groma :ha
3
2 slika 1 slika
Bice kad se sjetim :kez
Odgovori

Natrag na “Porodica/ obitelj”