Stranica: 1/3.

Samohrani roditelj

Postano: 27 okt 2020, 19:38
Postao/la Iskra
Samohranim roditeljem u Bosni i Hercegovini zakonski se smatra staratelj djece koji je smrću izgubio partnera, ali ne i roditelj koji je nakon razvoda braka dobio starateljstvo nad djecom zbog čega je ta kategorija roditelja, koji u velikom broju slučajeva nakon razvoda ostaju sami da brinu o djeci, suočena sa nizom poteškoća.

Standard samohranih roditelja u BiH je ponižavajući i poražavajući te vlast na svim nivoima drži do diskriminacije i stigmatizacija ovog miljea društva, poručuju iz nevladinog sektora.
Prema.posljednjim podacima u Kantonu Sarajevo ima 40 000 Samohrani roditelja.

Meni je ovaj zakonski propis o statusu Samohrani roditelj, diskriminirajuci u odnosu na roditelje koji samostalno odgajaju djecu nakon razvoda . Bez obzira što djeca razvedenih roditelja imaju pravo na novčanu naknadu na ime izdržavanja, u smislu odgoja to ne znači apsolutno ništa .

@Buki je rekao da je jedan od takvih roditelja, ima li još neko? Kakva su vaša iskustva, teškoće, kako ih prevladavate i s čim se sve susrecete? Kako uspijevate?
Možete ako želite iznijeti vaša iskustva i glede razvoda, tj kako se to reflektiralo na djecu i kako ste to uspjeli da dovedete u red. Mislim da ce vaši savjeti i iskustva biti jako korisni, pa ako vam nije teško podijeliti ih s nama.

Re: Samohrani roditelj

Postano: 27 okt 2020, 19:47
Postao/la R4IN
A ako druga strana ne okaca alimentaciju jer se majka tad smatra samohranim roditeljem :ovaj

Re: Samohrani roditelj

Postano: 27 okt 2020, 19:51
Postao/la Iskra
R4IN je napisao/la: 27 okt 2020, 19:47 A ako druga strana ne okaca alimentaciju jer se majka tad smatra samohranim roditeljem :ovaj


Ne. Samo u slučaju smrti supružnika dobija se status "samohrani"

Re: Samohrani roditelj

Postano: 27 okt 2020, 20:30
Postao/la Dina
Iskra je napisao/la: 27 okt 2020, 19:51
R4IN je napisao/la: 27 okt 2020, 19:47 A ako druga strana ne okaca alimentaciju jer se majka tad smatra samohranim roditeljem :ovaj


Ne. Samo u slučaju smrti supružnika dobija se status "samohrani"
Da li taj status znači uopšte nešto, u pravnom smislu? Donosi li kakvu olakšicu?
Mislim, kakva korist od toga da si "samohrani" roditelj?

Re: Samohrani roditelj

Postano: 27 okt 2020, 20:33
Postao/la Iskra
Dina je napisao/la: 27 okt 2020, 20:30
Iskra je napisao/la: 27 okt 2020, 19:51



Ne. Samo u slučaju smrti supružnika dobija se status "samohrani"
Da li taj status znači uopšte nešto, u pravnom smislu? Donosi li kakvu olakšicu?
Mislim, kakva korist od toga da si "samohrani" roditelj?

Koliko sam pročitala Da. Potrazim poslije pa zalijepim.

Ma.jedna me pacijentica ponukala na temu. Ne želi biti hospitalizirana jer joj nema.ko djecu paziti. Bivši muž..." ne može jer radi".

Re: Samohrani roditelj

Postano: 27 okt 2020, 21:00
Postao/la Moonlight
Naš zakon je apsurdan.
Ne postoji zajedničko starateljstvo po istom. Znaci jedan roditelj je staratelj. Drugi ima samo pravo vidjanja I obavezu izdržavanja. Ali taj koji je staratelj nema status samohranog roditelja. Nidje veze.
U 80% slučajeva jedan roditelj o svemu brine. Mada ne znam stvarno kakve bi benefit taj status donosio ionako.

Re: Samohrani roditelj

Postano: 27 okt 2020, 21:03
Postao/la hani_jong_un
pa moglo bi npr da samohrani roditelji ne moraju da cekaju u redovima 🤷‍♀️

Re: Samohrani roditelj

Postano: 27 okt 2020, 21:07
Postao/la lejlamo
Iskra je napisao/la: 27 okt 2020, 19:38 Samohranim roditeljem u Bosni i Hercegovini zakonski se smatra staratelj djece koji je smrću izgubio partnera, ali ne i roditelj koji je nakon razvoda braka dobio starateljstvo nad djecom zbog čega je ta kategorija roditelja, koji u velikom broju slučajeva nakon razvoda ostaju sami da brinu o djeci, suočena sa nizom poteškoća.

Standard samohranih roditelja u BiH je ponižavajući i poražavajući te vlast na svim nivoima drži do diskriminacije i stigmatizacija ovog miljea društva, poručuju iz nevladinog sektora.
Prema.posljednjim podacima u Kantonu Sarajevo ima 40 000 Samohrani roditelja.


gdje si našla taj podatak? možeš li citirati zakon, jer sam ja pronašla ovo:
U Porodičnom zakonu FBiH nigdje se ne navodi ova kategorija, dok u Zakonu o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom FBiH stoji da je samohrana majka ona koja nije u braku i ne živi u izvanbračnoj zajednici, a sama izdržava svoju djecu.
dakle, nejasno je definisano.

Re: Samohrani roditelj

Postano: 27 okt 2020, 21:33
Postao/la R4IN
Moonlight je napisao/la: 27 okt 2020, 21:00 Naš zakon je apsurdan.
Ne postoji zajedničko starateljstvo po istom. Znaci jedan roditelj je staratelj. Drugi ima samo pravo vidjanja I obavezu izdržavanja. Ali taj koji je staratelj nema status samohranog roditelja. Nidje veze.
U 80% slučajeva jedan roditelj o svemu brine. Mada ne znam stvarno kakve bi benefit taj status donosio ionako.
Pa za pocetak olaksicu kod kupovanja stana,auta... za djecu skolovanje...

Re: Samohrani roditelj

Postano: 27 okt 2020, 21:33
Postao/la hani_jong_un
obezbijedit mjesto za parking 🤷‍♀️

Re: Samohrani roditelj

Postano: 27 okt 2020, 21:37
Postao/la Moonlight
R4IN je napisao/la: 27 okt 2020, 21:33
Moonlight je napisao/la: 27 okt 2020, 21:00 Naš zakon je apsurdan.
Ne postoji zajedničko starateljstvo po istom. Znaci jedan roditelj je staratelj. Drugi ima samo pravo vidjanja I obavezu izdržavanja. Ali taj koji je staratelj nema status samohranog roditelja. Nidje veze.
U 80% slučajeva jedan roditelj o svemu brine. Mada ne znam stvarno kakve bi benefit taj status donosio ionako.
Pa za pocetak olaksicu kod kupovanja stana,auta... za djecu skolovanje...
Nema to bebo.
U banci te prvo pitaju koliko djece imaš, pa ti umanjuju dio koji ti može ići za kredit tj povećavaju troškove života. Ta stavka je u banci samo minus. Kod školovanja isto teško.
Ja imam drugaricu koja je udovica i ona je član tih nekih humanitarnih islamskih organizacija pa djeca imaju stipendije i to, ali je ona na birou. Inače....ništa s tim ne možeš....bar da ja znam.

Re: Samohrani roditelj

Postano: 27 okt 2020, 21:42
Postao/la R4IN
Moonlight je napisao/la: 27 okt 2020, 21:37
R4IN je napisao/la: 27 okt 2020, 21:33

Pa za pocetak olaksicu kod kupovanja stana,auta... za djecu skolovanje...
Nema to bebo.
U banci te prvo pitaju koliko djece imaš, pa ti umanjuju dio koji ti može ići za kredit tj povećavaju troškove života. Ta stavka je u banci samo minus. Kod školovanja isto teško.
Ja imam drugaricu koja je udovica i ona je član tih nekih humanitarnih islamskih organizacija pa djeca imaju stipendije i to, ali je ona na birou. Inače....ništa s tim ne možeš....bar da ja znam.
Mjesto da je sve to obrnuto, kad je sve kod nas naopako..

Re: Samohrani roditelj

Postano: 28 okt 2020, 06:00
Postao/la Iskra
lejlamo je napisao/la: 27 okt 2020, 21:07
Iskra je napisao/la: 27 okt 2020, 19:38 Samohranim roditeljem u Bosni i Hercegovini zakonski se smatra staratelj djece koji je smrću izgubio partnera, ali ne i roditelj koji je nakon razvoda braka dobio starateljstvo nad djecom zbog čega je ta kategorija roditelja, koji u velikom broju slučajeva nakon razvoda ostaju sami da brinu o djeci, suočena sa nizom poteškoća.

Standard samohranih roditelja u BiH je ponižavajući i poražavajući te vlast na svim nivoima drži do diskriminacije i stigmatizacija ovog miljea društva, poručuju iz nevladinog sektora.
Prema.posljednjim podacima u Kantonu Sarajevo ima 40 000 Samohrani roditelja.


gdje si našla taj podatak? možeš li citirati zakon, jer sam ja pronašla ovo:
U Porodičnom zakonu FBiH nigdje se ne navodi ova kategorija, dok u Zakonu o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom FBiH stoji da je samohrana majka ona koja nije u braku i ne živi u izvanbračnoj zajednici, a sama izdržava svoju djecu.
dakle, nejasno je definisano.


Čini mi se stranica neka Udruga takvih roditelja. Baš sam fulala zakon o zaštiti porodica s djecom ali ipak ćemo se zamoliti za pomoć i tumačenje, da budemo precizni.

@Malena


Možeš li nam razjasniti?

Re: Samohrani roditelj

Postano: 28 okt 2020, 06:46
Postao/la Malena
Mislim da ste obje u pravu, ali moram pogledati zakone.
Koliko se sjećam samohrani roditelj je onaj u slučaju smrti supružnika, odnosno proglašenja umrlim, u slučaju kad je supružniku oduzeto roditeljsko pravo, kad je u zatvoru i kad je nesposoban za roditeljstvo.
Ali ne smatra se samohranim roditeljem nakon razvoda jer ipak postoji drugi roditelj koji ima sposobnost roditeljstva, pa čak i kada je staranje o djetetu dodijeljeno samo jednom roditelju, onaj drugi ima određena prava prema djetetu.

Re: Samohrani roditelj

Postano: 28 okt 2020, 16:04
Postao/la storm
Moonlight je napisao/la: 27 okt 2020, 21:00 Naš zakon je apsurdan.
Ne postoji zajedničko starateljstvo po istom. Znaci jedan roditelj je staratelj. Drugi ima samo pravo vidjanja I obavezu izdržavanja. Ali taj koji je staratelj nema status samohranog roditelja. Nidje veze.
U 80% slučajeva jedan roditelj o svemu brine. Mada ne znam stvarno kakve bi benefit taj status donosio ionako.
Zar nema dijeljeno starateljstvo?
Pa se dogovori, da su djeca/ dijete 7/14 dana, kod jednog, pa naizmjence kod drugog roditelja...
Znam ih nekoliko da su tako dogovorili...
A to oko "samohrani roditelj" ukoliko se normalno podmiruje naknada, i nema logike, da se naziva samohrani...staratelj da, samohrani ne znam...
Mislim, da me se krivo ne shvati, ne navijam tu ni za koga :D
Znam za sve mahinacije, koje izvode bivši muževi, pa si namjerno smanje prihode kako umiju, tek da neku siću izmiruju za dijete, ali to je već anomalija sustava, koja ne može i ne zna to korigirati pravedno...
A većina gleda da minimalcem prođe, da na ženi ostane teret većine, a oni poslije sa glupostima kupuju djetetovu naklonost...i još predbace- eto ja potrošio :lupa
Jesi...kupio si mu glupo igračku za 200€, a za obuću, odjeću, hranu, školu, režije ( jer njihovo dijete ne pali svjetlo, ne gleda tv, i ne kupa se, i ne grije) dao si 100€ ...

Re: Samohrani roditelj

Postano: 28 okt 2020, 16:08
Postao/la Moonlight
U BiH po novom Porodičnom zakonu ne postoji dijeljeno starateljstvo. Dijeca zive na jednom jestu, ne moze tako. A vidjaju drugog roditelja.

Re: Samohrani roditelj

Postano: 28 okt 2020, 16:11
Postao/la R4IN
Moonlight je napisao/la: 28 okt 2020, 16:08 U BiH po novom Porodičnom zakonu ne postoji dijeljeno starateljstvo. Dijeca zive na jednom jestu, ne moze tako. A vidjaju drugog roditelja.
Gdje bosna pocinje,logika prestaje..