Vanškolske aktivnosti djece - kvalitet ili kvantitet?

Te sve što ide uz to...
Moderator: CocoMa, Moonlight
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Vanškolske aktivnosti djece

Post Postao/la Dina »

Malena je napisao/la: 02 nov 2020, 15:46 @Dina kad je u granicama normale slažem se. Ali šta bi rekla na ovo:
Djete je 6 razred osnovne škole, ide na kurs engleskog jezika, ide na kurs njemačkog jezika, ide u muzičku školu, ide u školu sporta (tako to sad zovu umjesto gimnastike), ide na vjeronauku u džamiju.
Gdje tu dječija igra i dječija socijalizacija :ovaj
Ti navodiš primjer pojedinca..
Kada imaš troje djece, oni se mogu socijalizovati u porodici... Kada imaš jedno, ono traži društvo druge djece, što je normalno :zbunj

Evo ti primjer koji ja znam, kao rezultat uloženog truda... 15 godina, socijalizovano, primjerno, govori strani jezik, ide na takmičenja iz matematike, fizike, programiranja... Hobi su mu roboti i kuhanje :oo

Ne slažem se s vašim generalizovanjem...
0
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Vanškolske aktivnosti djece

Post Postao/la Dina »

lejlamo je napisao/la: 02 nov 2020, 15:58 @Dina , ako pažljivije pročitaš uvodni post, vidjet ćeš da sam temu usmjerila na trend razvoženja na što više aktivnosti i postavila nekoliko pitanja u skladu s tim.

malena je, takođe navela primjer prekomjernih aktivnosti.

aktivnost za koju dijete ima sklonost i podrška roditelja je svakako pohvalna, ali nisam govorila o tome.
Da, vidjela sam, ali u većini postova je bilo uopšteno osuđivanje...
I ja sam naglasila u svojim postovima da ima i loših primjera, i da treba naći mjeru :oo
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Vanškolske aktivnosti djece

Post Postao/la lejlamo »

izgleda mi da se ne razumijemo.

nikakve generalizacije nema.

evo, napisat ću još jedan post na temu.

vanškolske aktivnosti su aktivnosti na koje bi se djeca svakako trebala uključiti kada roditelji, nastavnici ili sama djeca uoče sklonosti, volju i želju.

prilikom odabira treba voditi računa da je u skladu s djetotovim psihofizičkim uzrastom i mogućnostima, a uzeti u obzir vrijeme potrebno za školske i porodične aktivnosti.

situacija kada vanškolske aktivnosti ometaju funkcionisanje u školskim, porodičnim i neformalnim druženjima je situacija iz uvodnog posta.

izloženost velikom broju različitih aktivnosti, bez obzira na sklonosti i mogućnosti može kod djeteta, a najvjerovatnije hoće, imati kontra efekat. od želje da nam dijete bude svestrano stvorićemo svestrano frustriranu osobu.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Vanškolske aktivnosti djece - kvalitet ili kvantitet?

Post Postao/la lejlamo »

dodala sam u naslov dio o kvalitetu i kvantitetu. možda je sada preciznije i više odgovara uvodnom postu.
0
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Vanškolske aktivnosti djece - kvalitet ili kvantitet?

Post Postao/la Dina »

@lejlamo
Sve to stoji, što si navela...

Sada uzmi u obzir da roditelji puno rade i da često nastoje popuniti djeci to vrijeme dok su oni na poslu, dakle, da ne sjede za računarom i sl.
Onda, postoji i strah da dijete neće steći dovoljno potrebnih vještina u samoj školi, da mu neće biti dovoljno za uspjeh... Zaista su kriteriji pali, žao mi je što to moram reći...
A nekada je razlog i da se suzbije dosada...

Ima i kompetitivnih, iskompleksiranih roditelja... Slažem se, ja sam samo navela i druge primjere.. .

Edit: ima extra knjiga o kineskom načinu odgoja, ima i dokumentaraca... To je extremno, ali ono baš... Proguglajte.
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Čuvarkuća
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3038
Postovi: 2252
Pridružen/a: 07 aug 2020, 19:58

Re: Vanškolske aktivnosti djece - kvalitet ili kvantitet?

Post Postao/la Čuvarkuća »

Vanškolske aktivnosti su super ali samo ako djeca imaju interes i ako ih to raduje. Gurati djecu u nešto što im se ne dopada je pogrešno i često teret samoj djeci.
2
2 slika
"Treba otimati radost danima što bježe".
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Vanškolske aktivnosti djece - kvalitet ili kvantitet?

Post Postao/la lejlamo »

sve to postoji.

i prezaposleni roditelji i slabo školstvo i dosada.

ali, najbitnije od svega jednom roditelju je bavljenje svojim djetetom. i na način da mu pruži institucionalno obrazovanje, odgoj i razvoj u svim segmentima, ali i vlastito.
bavljenje djetetom podrazumijeva da si svjestan svih njegovih afiniteta i mogućnosti i u skladu s njima biraš aktivnost. da.

a kako ćeš znati ako ne provodiš vrijeme s njim i osluškuješ?

gurnuti ga u popularnu aktivnost, upisati samo zato što mu je "bolje" da skače npr. pod košem iako ne posjeduje ni trag volje, sposbnosti i sklonosti ka košarci, pa ga izložiti podsmijehu, ruganju ....ili kada izostane i podsmijeh, dijete bude frustrirano nepriloagođenim odabirom.


nije bolje šta bilo, samo da nije kući. i kući može biti mnogo produktivnije ako organizujemo da bude.

roditeljstvo je umijeće.
2
2 slika
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Vanškolske aktivnosti djece - kvalitet ili kvantitet?

Post Postao/la Dina »

Slažem se...
Da li ste za to da roditelj bude brutalno iskren pa npr. kada dijete želi košarku, a ima građu gimnastičara, lijepo mu objasni da to nije za njega ili da ga pusti da se samo uvjeri i razočara :ovaj
0
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Vanškolske aktivnosti djece - kvalitet ili kvantitet?

Post Postao/la Malena »

@Dina razumijem ja tebe šta hoćeš reći i ponavljam slažem se s tobom sve dok je ta aktivnost u granicama normale.
Eh pitala sam da li je po tvom mišljenju normalna aktivnost za jedno dijete sve što sam navela da ne ponavljam, 2 škole, 2 kursa...
Naravno da je to samo 1 primjer, izgubila bi se kad bih ti navela koliko tih primjera ima. A upravo iza svakog tog primjera, krije se taj problem koji roditelji imaju, kompleks manje vrijednosti.
Vode djecu na treninge samo da bi bili viđeni na tribinama i među svijetom, jer se drugačije ne mogu organizovati i nemoju neko društvo s kojima bi uživali.
Vode djecu u 2 škole samo da bi rekao da njegovo dijete je pametnije i vrijednije od mog, primjera radi.
Kod kuće djecu ostavljaju za kompjuterima (mali je grad i skoro se svi poznajemo, pa imamo mogućnosti upratiti aktivnosti djece, pogotovo sad kad ima i online nastava), do sabaha tipkaju igraju igrice željne druženja.
Ja govorim o tome, a ne da li je nešto zdravo ili ne.
Djevojka trenira odbojku, skoro utakmica, ne možemo naravno na ttibine, ali pratili smo od kuće prenos na tv-u. Naravno da je zadovoljstvo gledati dijete kako igra, kako pada, kako se diže... Ali zbog djeteta, ne zbog nas roditelja.
Moje mišljenje je da sam ja svoje "iskakala". Sad je vrijeme moje djece da "skaču" i sve podređujem njima.
:ljub
0
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Vanškolske aktivnosti djece - kvalitet ili kvantitet?

Post Postao/la lejlamo »

ja bih objasnila i ilustrovala primjerima....ako je potrebno odvesti dijete da porazgovara sa trenerom, ako i dalje želi, neka ga na probnom treningu....odmah se vidi "damar" imaš ili nemaš...osjeti to i dijete...
koliko puta na tjelesnom oni sami znaju na kojem su stepenu u određenoj oblasti, imaju li smisla za to i koje aktivnosti moraju kod kuće mnogo vježbati da bi zadovoljili osnove koje se traže...

djeca mogu shvatiti s kojim potencijalom raspolažu ako im se kontinuirano objašnjava zašto, kako, gdje, kada .....
2
2 slika
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Vanškolske aktivnosti djece - kvalitet ili kvantitet?

Post Postao/la Malena »

Dina je napisao/la: 02 nov 2020, 16:39 Slažem se...
Da li ste za to da roditelj bude brutalno iskren pa npr. kada dijete želi košarku, a ima građu gimnastičara, lijepo mu objasni da to nije za njega ili da ga pusti da se samo uvjeri i razočara :ovaj
Objasniš. Ako je tvrdoglavo kao moja djevojka, pustiš da se samo uvjeri i kaže znaš bila si u pravu. A onda pustiš da nađe ono što odgovara. Pa makar palo 100x
Roditelj je tu da pruži ruku da ustane i gurne dijete opet dalje.
Ali dalje prema djetetovim željama, ne našim.
2
2 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Vanškolske aktivnosti djece - kvalitet ili kvantitet?

Post Postao/la Dina »

Malena je napisao/la: 02 nov 2020, 16:46 @Dina razumijem ja tebe šta hoćeš reći i ponavljam slažem se s tobom sve dok je ta aktivnost u granicama normale.
Eh pitala sam da li je po tvom mišljenju normalna aktivnost za jedno dijete sve što sam navela da ne ponavljam, 2 škole, 2 kursa...
Naravno da je to samo 1 primjer, izgubila bi se kad bih ti navela koliko tih primjera ima. A upravo iza svakog tog primjera, krije se taj problem koji roditelji imaju, kompleks manje vrijednosti.
Vode djecu na treninge samo da bi bili viđeni na tribinama i među svijetom, jer se drugačije ne mogu organizovati i nemoju neko društvo s kojima bi uživali.
Vode djecu u 2 škole samo da bi rekao da njegovo dijete je pametnije i vrijednije od mog, primjera radi.
Kod kuće djecu ostavljaju za kompjuterima (mali je grad i skoro se svi poznajemo, pa imamo mogućnosti upratiti aktivnosti djece, pogotovo sad kad ima i online nastava), do sabaha tipkaju igraju igrice željne druženja.
Ja govorim o tome, a ne da li je nešto zdravo ili ne.
Djevojka trenira odbojku, skoro utakmica, ne možemo naravno na ttibine, ali pratili smo od kuće prenos na tv-u. Naravno da je zadovoljstvo gledati dijete kako igra, kako pada, kako se diže... Ali zbog djeteta, ne zbog nas roditelja.
Moje mišljenje je da sam ja svoje "iskakala". Sad je vrijeme moje djece da "skaču" i sve podređujem njima.
:ljub
Izvini, nisam stigla odgovoriti...
Ma razumijem ja tebe, i slažem se, ima i takvih roditelja... Samo mi je teško povjerovati da neko gleda da se "kutariše" djeteta, pokušavam shvatiti, opravdati...
Nije mi normalno za roditelja da tako osjeća :tugi

Ja, lično, sam išla na sve i jednu dostupnu vannastavnu aktivnost... Od hora, rukometa, do takmičenja iz matematike, likovnog... Za vikend, u posebnu školu od par predmeta. I bilo mi je super :jupi
Niko me nije tjerao, nisu mi doduše ni branili, zato mogu shvatiti da ima takve djece...
Ako je to želja roditelja, naravno da je previše.
0
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Vanškolske aktivnosti djece - kvalitet ili kvantitet?

Post Postao/la Malena »

Hej ja sam se mjesec dana ibretila i u glavi mi je zvonilo kad mi žena reče: "Mah, odvela ih na trening da ih se malo kutarišem, da odmorim od njih." Inače ima dva krasna sina.
Kad je nisam razgulila tad neću nikad. Ne znam ni kako sam završila razgovor s njom.
2
1 slika 1 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Vanškolske aktivnosti djece - kvalitet ili kvantitet?

Post Postao/la lejlamo »

nažalost to se može čuti češće nego što mislimo.
1
1 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Vanškolske aktivnosti djece - kvalitet ili kvantitet?

Post Postao/la Socrates »

Ja cu pisati iz perspektive djeteta, posto sam bio dijete, a roditelj nisam.

Plivanjem sam se oduvijek bavio. Nije bio uticaj roditelja nego sire mamine familije. A ni ja se nisam protivio. Od malih nogu, u vodi se bolje osjecam nego na kopnu. Kad smo dosli u Kanadu, nije me niko tjerao da se takmicim, mada su postojali uslovi. I meni je brzo postalo jasno da nikad necu biti olimpijski prvak, jer tu mnogo stvari treba da se potrefi, pa sam takmicarsku stranu svega jednostavno precrtao.

Fudbalom sam se bavio vise u sklopu skole i fakulteta u Kanadi, i mozda sam I imao neke vece takmicarske ambicije, ali sam sam odlucio da to nije to. Iz vise razloga. Tata me je zdusno podrzavao, I vjerovao je da imam potreban kvalitet, ali nije imao nista protiv kad sam ja odlucio da to nije to.

Tata me naucio boksu jos od malih nogu. To je jednostavno "nasa stvar". Naucio sam klizati, I odigrao jednu hokejasku utakmicu kao golman u srednjoj skoli. :valja Ovo nije bio niciji uticaj, osim mozda marihuane. :valja

Nisu me ni na sta drugo tjerali. Sam od sebe, kad se vec moglo reci da donosim svoje odluke (mada I pod uticajem drustva) naucio sam jahati.

Sestra je plivala, plesala (ne balet, ples) i bavi se taekwondom. To je odmara. Moze me isprebijati, kad bi htjela. Ne sjecam se ni da su nju tjerali na bilo sta. Ona je jos od malih nogu takav karakter da je tesko uticati na nju u nekoj znacajnoj mjeri. Vise ona utice na sve oko sebe.

Inace, kad (I ako) nema roditelja u kuci, ne vidim nista lose u vannastavnim aktivnostima, ali da se ispravno dozira. Ne vidim nista toliko lose ni u razvijanju takmicarskog duha, ali treba znati uspostaviti ispravan balans.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Vanškolske aktivnosti djece - kvalitet ili kvantitet?

Post Postao/la lejlamo »

tema nije o štetnosti vanškolskih aktivnosti, nekako mi se čini da neki od vas tako percipiraju.

ne vjerujem da iko ima išta protiv da se proba sve što se želi, ukoliko se može.

pitanje je ko to zapravo želi, čija je inicijativa i zašto...
aktivnost mora imati neku svrhu,bila to relaksacija, interesantnost, s ciljem da se zabavi, nauči....

bilo šta što je produktivno.

a, neproduktivno je u isto vrijeme pohađati više aktivnosti, a nekima od njih nisi dorastao ili nisu bile tvoj izbor....samo zato što je roditeljima tako lakše ili imaju pogrešno mišljenje da je djetetu bolje bilo gdje nego kući i da je svaka aktivnost dobra.
sigurno jeste za neko dijete, ali ne za svu djecu.
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Vanškolske aktivnosti djece - kvalitet ili kvantitet?

Post Postao/la Socrates »

Nije bas lako kod djeteta odrediti sta zeli a sta ne zeli, a sasvim druga stvar je odrediti sta je korisno za dijete, a da ne govorim o dostizanju nekog maksimuma u bilo cemu.

Recimo, dijete vrlo lako moze odustati od fudbala jer je tim izgubio pet utakmica zaredom, a mozda u njemu cuci talent jednog Inieste. Ovo je samo primjer. Ne shvatati preozbiljno.

Kako se tu postaviti? Svakako da niko ne voli poraze, ali oni su sastavni dio zivota. Da li samo mirno prihvatiti da dijete odustaje zbog poraza?
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Odgovori

Natrag na “Porodica/ obitelj”