Marokanska kuhinja

Kuhamo, pečemo...jedemo...
Moderator: CocoMa
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Marokanska kuhinja

Post Postao/la CocoMa »

Na glasu kao jedna od najboljih na svijetu, Marokanska kuhinja obiluje finim začinima i kombinacijama okusa zbog kojih je doista jedinstvena.
Jeste li već probali egzotičnu marokansku kuhinju?
Marokanska kuhinja je jedna od najrafiniranijih u sjevernoj Africi. Biti gost u marokanskoj kući izuzetan je doživljaj. Kako zbog ambijenta neobičnih unutarnjih dvorišta, u koja se stiže kroz prelijepe bijele hodnike, kojima se širi miris jasmina i žubor vode sa fontana, te atmosfere salona čiji su zidovi u boljim kućama prekriveni mozaicima, sa motivima arabeski, najrazličitijih boja.



Objed najčešće počinje nekom vrstom slane torte filovane piletinom ili guščijim mesom zvane pastilja, za kojom se poput “voza” nižu različita jela začinjena bogatim spektrom začina i nevjerovatnih aroma: jela od ribe začinjena korijanderom, pa tajin-jelo koje je dobilo naziv po poslužavniku u kojem se služi a koje je mješavina raznog povrća, zatim meshui-ovčetina na ražnju, pa kuskus i vazdušaste mekinje od žita kuhane na pari sa prelivom od mesa i povrća… Poslije duže, obavezne pauze dobićete kao desert voće ili slatki kuskus.






Svaki ručak završava se veoma jakim čajem od nane koji pomaže varenju ili preslatkim čajem od badema koji se toliko puta pretače iz fildžana u u fildžan da se na kraju, kada se sipa u staklenu čašu, na površini čaja stvori bogata pjena. Marokanska kuhinja je raznolika u različitim oblastima zemlje.




slika






slika
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Marokanska kuhinja

Post Postao/la Ommadawn »

Uh uh uh!!!

2004 sam boravio u Maroku. Odlicnu kuhinju imaju!!! U zivotu toliko janjetine nisam pojeo i to bas ukusne.

Kolaci su im fantasticni. Raznih formi i boja a uopste nisu preslatki nego ono taman.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Marokanska kuhinja

Post Postao/la CocoMa »

Meni se strasno dopada njihova kuhinja, pa i kobinacija slatkog /slanog sam od njih nauclaaa...

Fantazija, ne znam koje jelo bih reklaa da je naj, kada su sva, bas sva.. fantazija...
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Marokanska kuhinja

Post Postao/la Ommadawn »

CocoMa je napisao/la: 01 okt 2021, 10:43 Meni se strasno dopada njihova kuhinja, pa i kobinacija slatkog /slanog sam od njih nauclaaa...

Fantazija, ne znam koje jelo bih reklaa da je naj, kada su sva, bas sva.. fantazija...
Ja sam bio u Agadiru i obicno sam isao u dio zvani Talborjt, gdje je uglavnom jelo lokalno stanovnistvo. Pored toga sto su cijene bile dosta nize u odnosu na one restorane predvidjene za turiste (mada je i tu za mene bilo jako pristupacno), sluzila se izvorna marokanska kuhinja. Poslije jela obavezno Berber-caj. Tu se nije sluzio alkohol, pa bih onda prosetao do slasticarne gdje bih pio kafu i jeo kolace i onda do dijela za turiste gdje se sluzio alkohol da popijem pivo dva.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Odgovori

Natrag na “Kulinarika”