In vino veritas..

Kuhamo, pečemo...jedemo...
Moderator: CocoMa
Spinerka
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 590
Postovi: 894
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:13

Re: In vino veritas..

Post Postao/la Spinerka »

jel' jos uvijek postoji- Grgic vinarija ..
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: In vino veritas..

Post Postao/la laga-nini »

..kako da ne mislim da je stari jos živ nakon sto je pohara Ameriku i svijet otvorio vinariju na Pelješcu i završio fakultet u osamdesetih godini mislim..on je blizu mene iz sela desne i netjak mu je preuzeo posa u Americi inace moj školski iz gimnazije..
1
1 slika
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: In vino veritas..

Post Postao/la laga-nini »

GRGIĆ


U Trsteniku na poluotoku Pelješcu nalazi se mala obiteljska vinarija koju je osnovao Miljenko Grgić, jedan od najpoznatijih svjetskih vinara. Njegova bogata prošlost vezana uz proizvodnju vina, iskustvo stečeno dugogodišnjim radom, te nagrade i priznanja koja je do sada dobio jamče da se i u ovoj vinariji proizvode najkvalitetnija vina svjetskog glasa. Miljenko Grgić rođen je u selu Desne kraj Metkovića. Nakon studiranja vinarstva i vinogradarstva u Zagrebu napušta Hrvatsku i 1958. dolazi u Napa Valley u Kaliforniji. U takvom okruženju uči i radi preko 50 godina. Može se slobodno reći da su njegova postignuća promijenila vinsku povijest. Devet najboljih francuskih vinara 1976. godine na slijepom kušanju ocijenili njegov chardonnay berbe 1973. kao najbolje vino koje je pobijedilo dotad nedostižna francuska vina. Od tog trenutka su i kalifornijska vina postala svjetskim hitom. Nakon osamostaljenja Hrvatske, Miljenko Grgić vraća se u svoju domovinu, kupuje vojno odmaralište Karaula u Trsteniku i od vojnog objekta stvara malu, suvremenu obiteljsku vinariju. Donosi znanje, tehnologiju, iskustvo i srce da bi se od lokalnih sorti pošip i plavac mali pravila vina svjetskog glasa. To mu je uspjelo već s berbom iz 1997. godine kada su ta vina izabrana da predstavljaju hrvatsko vinarstvo u New Yorku.
2
1 slika 1 slika
Spinerka
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 590
Postovi: 894
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:13

Re: In vino veritas..

Post Postao/la Spinerka »

Bila sam u toj njegovoj vinariji... oh ima godina.. kasnije je bio i neki pozar- mislim da sam citala da je dosta izgorjelo sume oko vinarije. jel istina ??
0
MunDzi
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4422
Postovi: 2115
Pridružen/a: 28 jul 2020, 14:05

Re: In vino veritas..

Post Postao/la MunDzi »

Gotivim crno vino.

Ljeti mi ne sjeda iako preferiram crno nad bijelim.

Zimi cesto uz veceru natocimo po casicu crnog.
1
1 slika
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: In vino veritas..

Post Postao/la laga-nini »

slika
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: In vino veritas..

Post Postao/la laga-nini »

..Vino nije običan proizvod, u njega su pretočeni najkvalitetniji biljni sokovi, a za njegovo su spravljanje potrebni posebni klimatski uvjeti, znanje i tradicija proizvođača. Svima je dobro poznato da za dobro i kvalitetno vino treba objediniti znalački izbor vrste vinove loze za određeno područje, a prema broju sunčanih dana u godini, prosječnoj godišnjoj temperaturi i sustavu tla, s nizom sposobnosti proizvođača vina koje, jednom riječju, možemo nazvati umijećem.

Temeljna razlika između vina i ostalih pića koje nazivamo alkoholnima jest ta da se vino ne pije već se u njemu uživa. Tko može uživati u vinu? Samo onaj tko zna do krajnosti iskoristiti osjetljivosti usne i nosne šupljine prilikom prolaska vina kroz usta i jednjak. Zato treba naučiti uživati u vinu.

Kada govorimo o uživanju vina, prije svega to se odnosi na miris i okus koji osjećamo prije i za vrijeme gutanja, te blago podizanje raspoloženja u društvu. Je li u vinu istina? Izreka “In vino veritas” ponikla je iz naroda jer je uočeno da nakon određene količine ispijenog vina čovjek gubi kontrolu i izriče one istine koje bez djelovanja vina nikad ne bi.
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Lijepa naša..

Post Postao/la Mehaning »

Evo mene u Hrvatskoj, na špriceru... :pivo
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Lijepa naša..

Post Postao/la laga-nini »

..valjda gemištu .. :lagani
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Lijepa naša..

Post Postao/la Mehaning »

laga-nini je napisao/la: 03 okt 2020, 15:51 ..valjda gemištu .. :lagani
Ja naručio špricer i dobio sam ga... :cool
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Lijepa naša..

Post Postao/la laga-nini »

..a to istri di jedan sloj Talijani jedan Srbi jedan..tako se gubi identitet.. :malagani
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Lijepa naša..

Post Postao/la Mehaning »

laga-nini je napisao/la: 03 okt 2020, 16:44 ..a to istri di jedan sloj Talijani jedan Srbi jedan..tako se gubi identitet.. :malagani
Bio sam u Samoboru... :malagani
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Lijepa naša..

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 03 okt 2020, 16:44 ..a to istri di jedan sloj Talijani jedan Srbi jedan..tako se gubi identitet.. :malagani
Čuj gubi identitet...
Kako ćeš ga izgubiti?
1
1 slika
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Lijepa naša..

Post Postao/la laga-nini »

..zezam se..samo ne znam stanje meha pio prepostaviobsam gemišt..spricer je vino sa sodom i mislim da je u takvoj formi u Srbiji..s mineralnom je gemišt pa sad mozda je pio stvarno spricer .. :zbunj
0
PRODUCENT
Novi behar
Novi behar
Reactions: 139
Postovi: 178
Pridružen/a: 24 sep 2020, 19:49

Re: Lijepa naša..

Post Postao/la PRODUCENT »

nisi mi nesto danas sa pravopisom .... :face
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Lijepa naša..

Post Postao/la storm »

laga-nini je napisao/la: 03 okt 2020, 17:44 ..zezam se..samo ne znam stanje meha pio prepostaviobsam gemišt..spricer je vino sa sodom i mislim da je u takvoj formi u Srbiji..s mineralnom je gemišt pa sad mozda je pio stvarno spricer .. :zbunj
Ama isto je to u praksi...
Ovdje recimo, gdje smo blizu hr (Celje je zračne linije 30-40km) naruči u bircu gemišt, i dobiti ćeš ga... Slovenski je izraz špricer... Deci vina, Deci mineralne... Ili 2:1... Kako tko preferira...
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Lijepa naša..

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 03 okt 2020, 17:47
laga-nini je napisao/la: 03 okt 2020, 17:44 ..zezam se..samo ne znam stanje meha pio prepostaviobsam gemišt..spricer je vino sa sodom i mislim da je u takvoj formi u Srbiji..s mineralnom je gemišt pa sad mozda je pio stvarno spricer .. :zbunj
Ama isto je to u praksi...
Ovdje recimo, gdje smo blizu hr (Celje je zračne linije 30-40km) naruči u bircu gemišt, i dobiti ćeš ga... Slovenski je izraz špricer... Deci vina, Deci mineralne... Ili 2:1... Kako tko preferira...
Normativ za špricer je 70/30... :malagani

Baš sam gostioničara sad pitao... :apl
0
Odgovori

Natrag na “Kulinarika”