Zdrav doručak

Kuhamo, pečemo...jedemo...
Moderator: CocoMa

Je li doručkujete ?

Možeš izabrati: 1 opciju.

 
 
Rezultati

Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Zdrav doručak

Post Postao/la CocoMa »

Zdrav doručak je ključan za uspješan dan. Iako to uglavnom neki vide kao jednostavan mit, prvi obrok u danu je doista ključan jer predstavlja temelj zdrave prehrane za odrasle i djecu. Svako jutro je gotovo isto - žurimo se jer se bojimo da kasnimo, a posljedica toga je odlazak od kuće bez doručka.

Sljedeća stvar koju činimo je ​kupnja krafne ili drugih proizvoda koji su bogati nezdravim šećerima i ugljikohidratima. Imajte na umu da započinjanje dana s hranjivim obrokom daje energiju tijelu i mozgu, a time i povećava produktivnost. Ako preskočite obrok ujutro, do ručka ćete osjetiti iscrpljenost, a vjerojatno ćete se teško koncentrirati na obaveze koje stoje pred vama.

Osim toga, ako ste do sada preskakali doručak kako bi izgubili kilograme, odmah prestanite! Trebali biste znati da je to loša navika jer doručak ​​pomaže u kontroli tjelesne težine. Čak i ako žurite na posao i niste jutarnji tip, obrok možete pripremiti večer prije te pojesti svoj zdravi doručak na poslu. Čak i ako žurite na posao i niste jutarnji tip, obrok možete pripremiti večer prije te pojesti svoj zdravi doručak na poslu.

Ali što bismo trebali jesti za doručak? Vlakna, niskomasni proteini, voće i povrće, cjeloviti ugljikohidrati i niskomasni mliječni proizvodi su glavni sastojci za zdrav i hranjiv doručak. Postoje brojne kombinacije za one koji žele razmotriti poboljšanje svojih dosadašnjih navika.

Primjeri zdravog doručka

Cjelovite žitarice. Zaboravite na sve one lijepo obojene kutije žitarica koje su najvjerojatnije prepune nezdravih rafiniranih ugljikohidrata i šećera. Odaberite umjesto njih cjelovite žitarice kao što su zobene pahuljice koje možete obogatiti orašastim plodovima i svježim voćem. Složeni ugljikohidrati i vlakna duže će vas držati sitima, a i smanjiti rizik od srčanih bolesti i dijabetesa.

Quinoa se smatra pravim blagom kad je riječ o njenim prehrambenim vrijednostima. Sadrži sve aminokiseline koje naše tijelo treba. Osim toga, bogata je kalcijem, željezom, magnezijem, vlaknima i bakrom, i prirodno je bez glutena. Prokuhajte jednu šalicu mlijeka (možete koristiti bademovo mlijeko) i quinou. Dodajte cimet i ekstrakt vanilije, i pirjajte dok smjesa ne postane kremasta i prilično gusta.

Jogurt i granola. Ovakav primjer doručka izvrstan je način da probudite metabolizam. Pripremite domaću granolu u količini potrebnoj za nekoliko dana, svako jutro ju pomiješajte s jogurtom i imate spreman zdravi doručak u tek nekoliko minuta.

Voće i sir. Nema specijalnih trikova za zdrav doručak. U stvari, postoje brojne mogućnosti koje mogu osigurati bitne hranjive tvari koje tijelu trebaju za pravilan rad. Doručak se može sastojati od voća i sira, brzog i jednostavnog obroka za početak radnog dana. Niskomasni sir pojedite sa svojim omiljenim voćem.Smoothie. Postoji niz recepata koje možete isprobati. Na primjer, smoothie od banane, borovnice i sojinog mlijeka je dobar antioksidans. Banane i jagode, jagode i kivi, marelice i mango, breskve i marelice, borovnice, možete se zabaviti isprobavajući razne ukusne kombinacije. Možete zamijeniti mlijeko s običnom nemasnim jogurtom i koristiti smrznuto voće umjesto svježeg. Nemojte dodavati šećer ili druga umjetna sladila.

Bez obzira volite li više slani doručak ili slatki odaberite namirnice bogate hranjivim tvarima i brze recepte koje možete napraviti u bilo kojem trenutku. Za uravnotežen stil života, nemojte preskočiti ovaj najvažniji obrok kojim treba započeti svaki dan.


__________
Ja sam od onih koja doručkuje odmah nakon kafe, i najčešće izgleda ovako.. :hihi
4
1 slika 3 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zdrav doručak

Post Postao/la Iskra »

Odlična tema!
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29541
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zdrav doručak

Post Postao/la storm »

Ja glasao... Da, oko podne :valja
1
1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Zdrav doručak

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 07 sep 2020, 10:24 Ja glasao... Da, oko podne :valja
Čekaj dok te doktori upoznaju... :kriv
0
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Zdrav doručak

Post Postao/la dmr »

koja je opcija za nas koji doruckujemo na primjer sad? :ovaj
0
:rolka
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Zdrav doručak

Post Postao/la Moonlight »

Super je tema. Ovdje možemo dijeliti ideje.
Ja jutros nisam bas zdravo dorckovala, sram me bilo :kriv
0
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19257
Postovi: 13121
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Zdrav doručak

Post Postao/la Lana »

Zdrav dorucak je za mene,weetabix, Porridge na sve moguce nacine da se pravi.
Ja svako jutro poslije kafe pojedem tako nesto od toga.
0
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Zdrav doručak

Post Postao/la Miss Y. »

dmr je napisao/la: 07 sep 2020, 10:40 koja je opcija za nas koji doruckujemo na primjer sad? :ovaj
Pa i ja sam taj tip, kliknula sam 2h nakon ustajanja, mada je više realno :zbunj
1
1 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Zdrav doručak

Post Postao/la dmr »

Miss Y. je napisao/la: 07 sep 2020, 11:29
dmr je napisao/la: 07 sep 2020, 10:40 koja je opcija za nas koji doruckujemo na primjer sad? :ovaj
Pa i ja sam taj tip, kliknula sam 2h nakon ustajanja, mada je više realno :zbunj
pa da,... i moje je vrijeme dorucka izmedju 10 i 11 a ustajem izmedju 6 i 7
1
1 slika
:rolka
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Zdrav doručak

Post Postao/la dmr »

najblize je ovo oko podne :D
0
:rolka
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zdrav doručak

Post Postao/la Iskra »

Najbolje je jesti najkasnije sat vremena nakon buđenja. U tijeku noći ne jedemo tako da organizam.ujutro treba energiju, gorivo.
Ja uvijek prije kafe pojedem.bar komadić voća, ili saku badema oraha, ljesnjaka... a poslije pahuljice . Oko 10 , jabuku ili bananu.
1
1 slika
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Zdrav doručak

Post Postao/la Miss Y. »

Ja ne jedem rano, jedem po IF jer mi najviše prija.
Rani obrok mi digne naglo inzulin i vazdan sam gladna.
0
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Zdrav doručak

Post Postao/la Heidi »

Ne mogu jesti odmah poslije budjenja.

Prvo pijem pola litre vode da mi proradi mozak. Zatim slijedi casa vode sa limunom.

Usput do posla kupim kafu.

Oko 10 pojedem reice waffel, kreker, sjemenke ili bananu. Cisto da me nesto drzi.

U podne je rucak.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22401
Postovi: 17120
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Zdrav doručak

Post Postao/la Russki »

6 jaja (moze i kuhanih)

:D
0
abysmal depths are flooded
Avatar
uvijek_kontra
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6731
Postovi: 2483
Pridružen/a: 29 jul 2020, 15:38
Lokacija: Tu i tamo.

Re: Zdrav doručak

Post Postao/la uvijek_kontra »

Kuci sam se navikla da doruckujem, oko 9, pola 10. Nekad i ranije ako poranim. Otkad radim, doruckujem tacno u 12 i jako mi smeta to. :palm Tad imam tek pauzu. Poremeti mi sve redom i dorucak i rucak i veceru.

Sad se svercam malo pa ujutro kad dodjem na posao, prvo kapucino i voda, pojedem nesto malo pa oko 12 neko voce, da mogu kuci normalno rucat.

Srijedu radim citav dan pa dan ranije sebi skuham nesto (najcesce kinesku ili neku supu sa povrcem) i na poslu rucam. Svakako dodjem kuci prekasno i za veceru.
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Zdrav doručak

Post Postao/la Heidi »

Sa mnom radi jedna Ruskinja koja voli da doruckuje dobro luka. Jutros me je opalio dasak iz njenih mednih usta, da sam imala osjecaj da su mi otpale trepavice. Moje prirodne.
5
5 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Zdrav doručak

Post Postao/la Moonlight »

Russki je napisao/la: 07 sep 2020, 19:24 6 jaja (moze i kuhanih)

:D
Nutricionisti kažu da je to najbolji dorucak i treba ga jesti svako jutro.
Dobro, ne bas toliko komada. :kriv
To je odlično za mrsa je i skidanje stomačića, provjereno 😉
Ja ih ne volim bas, obično ih jedem uz dosta salate, neki mliječni namaz ili feta sir
1
1 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Odgovori

Natrag na “Kulinarika”