Čaj - napitak koji grije i lijeci

Kuhamo, pečemo...jedemo...
Moderator: CocoMa
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la lejlamo »

IMG_20201211_114920.jpg
7
5 slika 1 slika 1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Malena »

Čaj od sušenog šipurka pravim ovako:

1 šaku šipurka stavim u šerpu i prrlijem sa 1 litar vode. Pustim da provri, malo ohladim i čaj procijedim u šolje. Obzirom da je nas dosta taj litar ofmah istrošimo. Isti taj šipurak ponovo zalijem sa litrom vode i opet provrim i imamo novi čaj. U jednom danu sa tom jednom šakom sušenog šipurka znam po 3 do 4 puta ponoviti postupak i cijeli dan imamo čaj.
IMG_20201212_103733.jpg
6
6 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Iskra »

AUTOR ČLANKA - Magda Dežđek

Prepustite se čajnom dodiru ljepote: kako čajevi utječu na zdravlje kože

Osim ljekovitih svojstava, čajevi nam pomažu i u očuvanju ljepote, bez obzira na to djeluju li iznutra ili pak izvana, naneseni izravno na kožu

U kući u kojoj ima čaja ima i nade. To je samo jedna od brojnih izreka zapisanih o tom ljekovitom napitku, i to bez pretencioznosti, jer čaj liječi brojne zdravstvene tegobe. Potrebno je samo malo znanja kako bismo pravom biljkom tretirali određenu tegobu.

No čaj ne bi trebao biti naš suputnik samo u trenucima kada se želimo zaliječiti. Kad upoznate njegovo uljepšavajuće djelovanje, ovaj će topli napitak postati vaš bliski saveznik i u njezi kože i kose.

Sastav za ljepotu

Cvjetovi i listići bilja obiluju vitaminima, aminokiselinama, katehinima te drugim moćnim antioksidansima koji na prirodan način pomlađuju kožu. Stimuliraju proizvodnju kolagena, bore se protiv slobodnih radikala koji uzrokuju preuranjeno starenje, revitaliziraju umoran ten i održavaju stanice kože zdravima. Šalica čaja sprečava i dehidraciju koja je krivac za suh i beživotan ten.

Čaj je, dakle, vrlo jednostavan i ukusan način uljepšavanja. Navest ćemo neke od najpopularnijih i najkorištenijih čajeva čija su blagotvorna djelovanja višestruko ispitana.
cajevi_i_ljepota.jpg
Zeleni čaj

Antioksidansi i polifenoli iz zelenoga čaja jedni su od najsnažnijih saveznika u zaštiti kože od štetnih vanjskih utjecaja. Ublažavaju upale koje se povezuju sa starenjem, regeneriraju stanice te snažno štitite kožu od sunčevih oštećenja i UV zračenja. Jednako je učinkovit i njegov “brat”, bijeli čaj, kojemu se pripisuje izvanredan pomlađujući učinak.

Rooibos

I ovaj ukusni crveni čaj, podrijetlom iz Južne Afrike, ima pomlađujuća svojstva. Obilje antioksidanasa, cinka i alfa hidroksilne kiseline koje sadrži prevenira i smanjuje prirodni gubitak masnog potkožnog tkiva čiji manjak uzrokuje nastanak bora i linija. Ujedno, zahvaljujući antioksidantnim spojevima, pruža učinkovitu zaštitu od štetnih slobodnih radikala.

Metvica

Muče li vas akne uzrokovane hormonalnim promjenama ili stresom, posegnite za ovim osvježavajućim čajem. Menta smanjuje razine androgena (muških spolnih hormona steroidne strukture), što može pomoći u vraćanju hormonalne ravnoteže te prevenirati prekomjernu proizvodnju sebuma. Čaj od mente sadržava i fenolnu kiselinu i flavonoide, antioksidanse koji pomažu spriječiti oksidativni stres, odnosno zaštititi kožu od slobodnih radikala. Idealan je biljni lijek tijekom vrućina. Napravite blagi čaj, ohladite ga i čuvajte u spreju pa pošpricajte po licu i tijelu za trenutačno osvježenje.

Hibiskus

Ovaj predivni crveni cvijet bogat je vitaminima koji mogu pomoći u postizanju blistavog izgleda. Tu se posebno ističu vitamin C, ali i A, B1 i B2 te minerali cink i željezo, a njegove alfa hidroksilne kiseline i omega-3 masne kiseline esencijalne su za održavanje zdravlja i ljepote kože, kose i noktiju.

Kamilica se godinama koristi za ublažavanje problema sa suhom, osjetljivom, perutavom kožom, kao i za osipe, crvenilo i akne. Smrznite čaj od kamilice pa ledenu kockicu, zamotanu u pamučnu tkaninu, stavite kao oblog na akneKamilica

Godinama se koristi za ublažavanje problema sa suhom, osjetljivom, perutavom kožom, kao i za osipe, crvenilo i akne. Smrznite čaj od kamilice pa ledenu kockicu, zamotanu u pamučnu tkaninu, stavite kao oblog na akne. Rashlađene vrećice čaja možete položiti na natečene oči kako biste ublažili otok. Jaki čaj od kamilice možete preliti i po kosi nakon pranja kako biste istaknuli plave pramenove i kosi pružili blistav sjaj.

Crni čaj

Sadrži tanine koji pomažu tonirati kožu, ubrzavaju regeneraciju stanica i štite od slobodnih radikala. Uvijek ga imajte kod kuće jer za njim možete posegnuti u brojnim prilikama. Hladan oblog jakog crnog čaja ili vrećica ovog čaja pružit će trenutačno umirenje crvenoj i nadraženoj koži nakon depilacije ili sunčanja. Kofein iz crnog čaja može stisnuti krvne žile ispod očiju pa njegove rashlađene vrećice mogu ublažiti tamne i natečene podočnjake. Da biste istaknuli sjaj tamnih pramenova, isperite kosu nakon pranja jakim crnim čajem.

Neven

Zbog zacjeljujućih svojstava koristi se stoljećima i čest je sastojak pomada za regeneraciju kože ili za svrbež. Kao oblog može ublažiti ranice, osipe, akne i druga upalna stanja te zaštititi kožu od negativnih vanjskih čimbenika. Da biste istaknuli sjaj zlatnih ili crvenih pramenova, isperite kosu nakon pranja jakim čajem nevena.

Savjet više

Biljni čajevi odličan su dodatak svakodnevnim ritualima njege kože i kose. Primjerice, zeleni ili crni čaj te metvica naneseni direktno na kožu revitaliziraju i zatežu pore, a kamilica i lavanda smiruju i ublažavaju upale. Sljedeći put kada skuhate čaj, sačuvajte i vrećice. Možete ih koristiti kao rashlađeni oblog ili ih otvoriti i upotrijebiti u ručno rađenim maskama ili pilinzima za lice.
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Iskra »

Bujrum vam
..@Heidi
@Lutalica
@lejlamo
@Lana
@CocoMa
@smajlic
@uvijek_kontra


@grunf hajde caj :trep

20201227_132555.jpg
7
6 slika 1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la CocoMa »

Od cega je :mig?
0
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Dina »

Šta sam čaja popila u zadnjih mjesec dana :ccc
2
2 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Iskra »

CocoMa je napisao/la: 27 dec 2020, 13:33Od cega je :mig?

Domaci, cubra, hajducka trava. Nana kaze tako. S Bjelasnice :srce
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Iskra »

Dina je napisao/la: 27 dec 2020, 13:39 Šta sam čaja popila u zadnjih mjesec dana :ccc
Ja caj pijrm svaki dan. U 10.00 tacno.
1
1 slika
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Dina »

Iskra je napisao/la: 27 dec 2020, 14:41
Dina je napisao/la: 27 dec 2020, 13:39 Šta sam čaja popila u zadnjih mjesec dana :ccc
Ja caj pijrm svaki dan. U 10.00 tacno.
I ja sada pijem redovno, ali nisu to oni uobičajeni čajevi, koje još i volim, nego neke meni nepoznate trave...
Ali, pridonose bržem oporavku :cool
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Iskra »

Dina je napisao/la: 27 dec 2020, 14:44
Iskra je napisao/la: 27 dec 2020, 14:41

Ja caj pijrm svaki dan. U 10.00 tacno.
I ja sada pijem redovno, ali nisu to oni uobičajeni čajevi, koje još i volim, nego neke meni nepoznate trave...
Ali, pridonose bržem oporavku :cool


Ja ne volim npr zeleni, a jakooo je dobar ali zato crniiii mmmmmmm :srce
1
1 slika
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19239
Postovi: 13107
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Lana »

@Iskra :srce nemas pojma koliko volim te cajne kolutice uz caj tako :kriv

Bas ti hvala :ljubi
0
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Iskra »

20210106_071725.jpg
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Iskra »

@Heidi na gornjoj slici...csj od tresnje :sok

Ja to nikad nigdje nisam vidjela , a hocu... znas li kako misli caj od tresnje?
0
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Xeno »

Moze biti samo kompot ili sok, ako se radi o vocu, tj. plodovima, nikako caj, sto opet ne znaci da nema blagonaklono djelovanje po organizam.

Caj moze biti od patlica/peteljki. Ali alternativna medicina nekad sebi i previse daje za pravo po pitanju pojmova i razlucivanja sta je sta.

Imam tri knjige o cajevima i ljekovitom bilju, nigdje ne postoji termin "vocni caj", a opet, police u marketima prepune istih. Cudna neka rabota.
0
Everyone's got a theory about the bitter one
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la vjesticanametli »

:keke meni moj @Malfoy donio cajOva iz amerikU ima da srchem na vocaro i pustim vam da vidite kako smekaju
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Heidi »

Iskra je napisao/la: 06 jan 2021, 07:21 @Heidi na gornjoj slici...csj od tresnje :sok

Ja to nikad nigdje nisam vidjela , a hocu... znas li kako misli caj od tresnje?
Jednom sam vidjela caj od susene tresnje ali nisam probala.

Ja ne volim vocne cajeve.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19239
Postovi: 13107
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Lana »

Meni je najdrazi vocni od blueberry i raspberry :caj
0
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Odgovori

Natrag na “Kulinarika”