Čaj - napitak koji grije i lijeci

Kuhamo, pečemo...jedemo...
Moderator: CocoMa
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Heidi »

Svima nam je poznata stara dobra britanska tradicija poslijepodnevnog ispijanja čaja.

Prema njoj mnogi vjeruju da povijest nastanka, pripreme i konzumacije ovog napitka vuče korijene upravo iz Engleske. No, to nije točno.

Priča o čaju potječe iz Kine, a popraćena je poznatom legendom o kineskom caru Shen Nungu.
slika

Legenda o čaju

Prema toj legendi car se tijekom lova odmarao ispod stabla biljke Camellia sinensis kada je u njegovu šalicu s toplom vodom, netom prokuhanom za okrjepu, vjetar dopuhao nekoliko listova sa stabla.

Caru se svidjela boja i miris tekućine, te probavši je otkrio izvrstan i ukusan napitak koji ga je osvježio, vratio mu snagu i otklonio umor nakon cjelodnevnog lova.

Upravo taj napitak koji je davne 2373. godine pr. Kr. oduševio kineskog cara Shen Nunga danas je poznat pod imenom čaj.


Nacionalno kinesko piće

Tijekom vladavine dinastije Tang (618. - 907. g.) čaj je proglašen kineskim nacionalnim pićem.

Prve zapise o čaju i njegovoj pripremi pod imenom Ch'a Ching (eng. Tea Classic) napisao je Lu Yii, a zapisi datiraju iz osmog stoljeća.

Prema predajama, tijekom boravka u Kini, japanski budistički redovnici su se oduševili ovim napitkom i prvi su ga donijeli u Japan.

Sasvim očekivano čaj je osvojio srca i nepca japanskog stanovništva i uskoro postao neizostavan dio japanske kulture.


Dolazak u Europu

Na području Europe prvi podaci o čaju vežu se uz Nizozemsku.

Prema starim zapisima prva pošiljka čaja dopremljena je 1610. godine iz Japana u Nizozemsku, odakle se proširio na ostale europske zemlje.

Ipak, u to vrijeme ovaj napitak je zbog svoje visoke cijene bio isključivo luksuz imućnih.

Prema predajama u Veliku Britaniju su ga iz Kine donijeli pomorci koji su radili za tvrtku East India Company, a uvoz prve pošiljke čaja u Englesku zabilježen je 1664. godine.

1700. godine u Londonu je registrirano više od 500 kavana u kojima se prodavao čaj.

Prema statistikama danas ovaj napitak predstavlja gotovo polovinu ukupnog unosa tekućine odraslih Britanaca.

U svijetu je poslije vode čaj najčešće konzumirana tekućina.

U 18. stoljeću počela su prva istraživanja zdravstvenih dobrobiti čaja, a tek u 19. stoljeću zabilježeni su i prvi dokazi o njegovoj djelotvornosti i zdravstvenim vrijednostima.



Ako vam je hladno, čaj će vas ugrijati. Ako vam je vruće, čaj će vas rashladiti. Ako ste depresivni, čaj će vas razveseliti. Ako ste uzbuđeni, čaj će vas smiriti. (William Gladstone, 1865. g.)
4
3 slika 1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Heidi »

Koristeći ove smjernice, pripremite čaj koji će uz odličan miris i okus istovremeno sačuvati i sva svoja ljekovita i blagotvorna svojstva.


Najbolje je piti svježe pripremljen čaj.

Ljekovita svojstva većine biljaka se gube dugotrajnim kuhanjem. Vrlo je mali broj biljaka koje takvim načinom pripreme zadržavaju svoja ljekovita svojstva.

Nakon što biljku prelijete vodom, čašu obavezno poklopite i ostavite da odstoji između tri i pet minuta.

U slučaju da pripremate veće količine, a želite konzumirati topao čaj, čuvajte ga u termos boci kako bi zadržao toplinu, jer se podgrijavanje čaja ne preporučuje.

Nastojte piti blago rashlađeni čaj (ne vreo) jer prema nekim istraživanjima opetovano ispijanje vrućih napitaka može povećati rizik od raka jednjaka.

Prije konzumacije čaj dobro promiješajte kako bi se oslobodila što veća količina aktivnih i vrijednih sastojaka čaja.

Ne preporučuje se dodavanje mlijeka u čaj.

Ako niste ljubitelj nezaslađenih čajeva možete ih zasladiti medom, no u tom slučaju med dodajte tek kada je čaj blago rashlađen, jer u suprotnom on će izgubiti većinu korisnih svojstava. Isto pravilo vrijedi i za limun.

Stručnjaci savjetuju da se čaj u svrhu provođenja dugotrajnije terapije pije u razblaženom obliku i to u omjeru: 1 čajna žlica usitnjene biljke na 4-5 dcl vode

Za brzo i snažnije djelovanje, ali samo u iznimnim situacijama (ne prečesto) priprema se jači čaj u omjeru 1 čajna žličica biljke na 1 dl vode.

Sakupljate li sami bilje za čaj, vodite računa o najidealnijim uvjetima za berbu jer svaka biljka u različitom dijelu godine ima najveću koncentraciju ljekovitih tvari.

Bilje sakupljajte isključivo na čistim i nezagađenim područjima.

Izbjegavajte instant čajeve jer mogu sadržavati umjetne boje i sladila.

Iako je čaj u pravilu siguran za zdravlje, budite umjereni i nemojte pretjerivati s njegovom konzumacijom.

Tanini iz čaja mogu smanjiti apsorpciju željeza te je potreban oprez, osobito kod djece.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Heidi »

Ja mnogo volEm caj. Jedna soljica na dan je obavezna, pogotovo sad kad dolaze jesen I zima. Ljeti najvise konzumiram zeleni I komorac.

Gdje god odem na odmor kupim minimum kutiju, a i moji prijatelji mi donesu uvijek biljcicu tipicnu za tu zemlju. Trenutno imam oko pedesetak sorti, nakon sto sam malo raspremila I sortirala :ooo

Najvise volim crni & lapacho.
2
2 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Mehaning »

Najviše volim crni sa komadičima badema... :cool
2
2 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Iskra »




Karak! :sret
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29541
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la storm »

Menta
IMG_20200921_232336.jpg
2
2 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Heidi »

Isprobammm, mada mi je drazi caj bez mlijeka. Karak mi bas zamirisa.

Turski caj mi je isto ceif
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Iskra »

Heidi je napisao/la: 21 sep 2020, 23:49 Isprobammm, mada mi je drazi caj bez mlijeka. Karak mi bas zamirisa.

Turski caj mi je isto ceif


Joj pila.sam.jednom.turski od mandarine... :sret
1
1 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Heidi »

slika

U lapacho narendati malo narandzine kore. :to
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19257
Postovi: 13121
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Lana »

Heidi je napisao/la: 21 sep 2020, 23:49 Isprobammm, mada mi je drazi caj bez mlijeka. Karak mi bas zamirisa.

Turski caj mi je isto ceif
Jesi probala skotcki caj sa mlijekom?

Okus,miris predobar.


Ja od svih cajeva pijem jedino zeleni caj,dnevno svakako ako ne poslije podne onda pred spavanje obavezno.
1
1 slika
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Heidi »

Imam ovaj, [mention]Lana[/mention]



slika

Koji ti pijes, sta preporucujes?
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19257
Postovi: 13121
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Lana »

Pa pijem ovaj vecinom Green tea
slika

A sto se tice ovih ovdje ovaj

slika
1
1 slika
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la East_side »

E [mention]Heidi[/mention], deder ti reci štagod (ukratko) o zelenom čaju.

Neki kažu da ga ne treba previše piti, neki da treba svaki dan...

Kaj ti veliš? :oho
0
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Heidi »

Hm. Vele da je stetan u visokim dozama, na primjer za jetru.
Neki tvrde da moze djelovati I u manjim dozama ako se uzimaju duze vrijeme.

Ja pijem uvijek nesto drugo, po soljicu do dvije na dan. Nista nije zdravo kad pretjerujes.
Zeleni caj ne bi smio biti dugo u vodi niti da je voda prokljucala.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Digla_da_kreči
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4226
Postovi: 3292
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:28

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Digla_da_kreči »

Eh da vi znate kakva sam ja cajanka, da ne kazem ocajnica. :ddk Nekome koliko znaci ispijanje kafe, meni je to caj.
Najmanje 2 pijem dnevno, a najvise 5-6 i ne mogu zamisliti zivot bez caja. :ddk i pijem ga vec godinama; to je ritual, nebitno je li ljeto ili zima, jutro ili noc. Ko god zna za ovu moju naviku, moze me obradovati bilo cim vezano za caj. Najdrazi mi je zeleni. Ne koristim nikakve zasladjivace, dodatke i tome slicno.
2
1 slika 1 slika
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la Miss Y. »

Volim čaj, imam posebno vrijeme na poslu kad ga pijem svaki dan.
Često i nakon posla pijem kući pa obično budu 2 šolje dnevno. S medom.
Pijem i hladan. Mentu najviše volim i neke aromatitizirane čudne mixeve.

:missy
0
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
uvijek_kontra
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6731
Postovi: 2483
Pridružen/a: 29 jul 2020, 15:38
Lokacija: Tu i tamo.

Re: Čaj - napitak koji grije i lijeci

Post Postao/la uvijek_kontra »

Ne volim caj ni bolestna... ali ove godine se prisiljavam da popijem koji. Trenutno se mucim borovnicom i narandzom.
0
Odgovori

Natrag na “Kulinarika”