Svijet začina

Kuhamo, pečemo...jedemo...
Moderator: CocoMa
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Svijet začina

Post Postao/la Heidi »

slika

Nekada su zacini bili cisti luksuz. Zbog njih su plovili preko pola svijeta I vodili trgovinske ratove. Cak I ako su zacini sada uobicajeni prasci, paste i granule daju hrani neuporediv okus I zdravi su za nas organizam.

Ja sam ljubitelj zacina I volim eksperimentisati. Kad odem negdje na odmor, obavezno posjetim neku prodavnicu caja I zacina, I ponesem kuci dio svijeta u kojem sam provela lijepo vrijeme.

Za sada, jedina biljka ili zacin (koji ja poznajem) koji mi ne odgovara je ruzmarin. Sve ostalo manje-vise, zavisi od rasplozenja.

Ovdje mozemo izmijeniti nasa iskustva o tome sta volite, koje kombinacije vam se svidjaju, kako djeluju na vas culno I zdravstveno, mozda ste otkrili neki afrodizijak pa podijelite sa rajom.

Danas sam u paprika raspolozenju, kupila sam:

smoked paprika

slika

& pahuljice od paprike

slika

Pravila sam marinadu za pileca prsa.
6
4 slika 2 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Svijet začina

Post Postao/la Heidi »

Cubar je odlican zacin, nesto je izmedju ruzmarina I timjana, perfektno za mene jer mi je ruzmarin suvise intenzivan.

Suhi mljeveni, rezani ili svjez, odlican za tamno meso, krompir I gulas

slika

slika


Hvala @Malena sto me podsjetila na cubar I inspirisala za temu :ljubi :ooo
4
2 slika 2 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Svijet začina

Post Postao/la Heidi »

Nadam se da volite citati clanke o historiji zacina. Ako ne, skrolajte.

„Crno zlato“ začina

slika

Zašto je tako skroman i sveprisutan začin nekada bio nazivan „crnim zlatom“?

Crni papar imao je važnu ulogu tijekom ljudske povijesti i bio je cijenjen začin već od drevnih vremena. Fascinatna povijest crnog papara počinje u Indiji, koja je i danas jedan od najvećih proizvođača crnog papara, a gdje se koristi već više od 4000 godina. Od Indije se proširio do drevnih Egipćana, Grka i Rimljana. Pronađen je u nosnicama velikog faraona Ramzesa II. kao dio procesa mumifikacije ili kao da su htjeli ostaviti faraona da osjeća njegovu aromu i u zagrobnom životu.

slika

Stari Grci su ga osim kao začin koristili kao valutu i prinosili ga kao dar bogovima. Brojni recepti rimskih kuharica iz 3. st. pr. Kr. sadrže papar, iako je u to vrijeme vjerojatno bio izuzetno skup. Papar je u središtu pažnje bio tijekom rane europske trgovine začinima. Tijekom srednjeg vijeka smatrao se važnim trgovačkim dobrom, te se koristio kao novac za plaćanje poreza. Toliko je bio cijenjen da se bogatstvo pojednica često mjerilo u njegovim zalihama papra.

Potraga za crnim paprom dovela je do istraživanja nepoznatih zemalja, ali i do razvoja velikih trgovačkih gradova u Europi i na Bliskom Istoku.

Danas je crni papar jedan od najpopularnijih i najprodavanijih začina, sastavni dio gotovo svakog obroka i dio svake, pa i najskromnije kuhinje, a ipak ga shvaćamo zdravo za gotovo. Osim arome i ljutine crni papar ime više predosti i pozitivnih utjecaja na naš organizam nego što možemo zamisliti.

Najzanimljivije i najvažnije svojstvo crnog papara je da povećava apsorpciju nutrijenata iz hrane, ali i iz farmaceutskih lijekova. Logično je da iz hrane koju jedemo želimo izvući maksimalno nutrijenta. Dodatkom crnog papara obroku povećavamo kvalitetu i količinu nutrijenata zdrave hrane koju jedemo. Poznati primjer povećanja apsorpcije nutrijenata jest dodavanje papra kurkumi. Ekstrakt crnog papara, piperin, povećava biodostupnost kurkumina do 2000 %. Budući da crni papar povećava biodostupnost nutrijenata, preporučeno ga je svježe mljevenog dodati svakom obroku.

slika

Kako bi izvukli maksimalno iz crnog papra najbolje je kupovati crni papar u zrnu i po potrebi ga samljeti. Kada je jednom samljeven, arome brzo isparavaju, tako da je već mljeveni crni papar manje koristan. Piperin dramatično povećava apsorpciju koenzima Q10 koji je važan za proizvodnju energije u stanicama, a pomaže cirkulaciji, stimulira imunološki sustav, povećava oksigenaciju tkiva i ima značajan utjecaj protiv starenja, zatim beta-karotena, selena i vitamina B6 koji pomaže tijelu hranu pretvoriti u energiju. Crni papar poboljšava cirkulaciju, šireći krvne žile, stoga se može koristiti za ublažavanje simptoma loše cirkulacije kao što su hladne ruke i stopala. Također se koristi ublažavanje simptoma artritisa, te prehlade i gripe.

Osim što poboljšava okus hrane, jedan od razloga zašto je crni papar na svakom stolu jest i njegov utjecaj na probavu. Osjećate li ponekad da vam je hrana teško sjela, muče vas loša i spora probava? Upravo crni papar olakšava probavljanje hrane, zato ga se ne bi trebali ustručavati dodati obroku koji je pred nama.

Budući da je stvaranje djela povijesti pokrenuto potragom za crnim zlatom začina, mora postojati i razlog zašto se on kroz svo to vrijeme zadržao na svakom stolu. Da li se razlog tome nalazi upravo u njegovim blagotvornom djelovanju na organizam ili je potreba za njim jednostavno naša naučena navika koja traje tisućljećima? U svakom slučaju, u vremenima kada je najbitnije zdravlje organizma, jasno je da će ovaj car začina i u budućnosti biti sveprisutan i sastavni dio svakog obroka.

Harrisa.hr
3
3 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Svijet začina

Post Postao/la Iskra »

Heidi je napisao/la: 13 okt 2020, 21:19 Cubar je odlican zacin, nesto je izmedju ruzmarina I timjana, perfektno za mene jer mi je ruzmarin suvise intenzivan.

Suhi mljeveni, rezani ili svjez, odlican za tamno meso, krompir I gulas

slika

slika


Hvala @Malena sto me podsjetila na cubar I inspirisala za temu :ljubi :ooo

Ja ga nisam nikad koristila ali sam.procitala da može zamjeniti biber. Jel takvog ukusa?
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Svijet začina

Post Postao/la Heidi »

Ima laganu aromu bibera @Iskra
Okus zavisi od toga kad se ubere. Zimi I u proljece je najjaci.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Svijet začina

Post Postao/la Heidi »

Sol, bijelo zlato

slika

U ovom članku upoznat ćemo vas s osnovnim vrstama soli, a za neke od njih možda niste ni čuli i bit ćete ugodno iznenađeni!

Sol je u prošlosti bila jako skupa, budući da je za ljudsku civilizaciju bila (i još uvijek je) značajna, kako za začinjavanje hrane, tako i za konzerviranje hrane u doba kad nije bilo umjetnih aditiva, hladnjaka i konzervi.


Sol dijelimo na kamenu (koja potječe iz stijena i koja je danas najzastupljenija u prehrani, poznata kao kuhinjska sol) i morsku (koja potječe iz morske vode). Najpoznatije vrste soli su:

himalajska crna sol

himalajska ružičasta sol

perzijska plava sol

keltska sol

slika

Riječ salary (plaća) potječe od latinske riječi “sal”, što neki povjesničari objašnjavaju time da su u Rimljani u prošlosti isplaćivali vojnike solju, kao naknadom za služenje u vojsci, dok drugi time da su rimski vojnici bili zaduženi za stražarenje rutom za transport soli (Via Salaria) u Italiji.

Prema nekim povijesnim navodima, pojedini su pustinjski karavani u prošlosti sol plaćali zlatom, u istom omjeru težine!

Vjerojatno ste čuli za Mrtvo more? Mrtvo more zapravo nije more već je slano jezero, u kojem zbog prevelike količine soli uvjeta za život nema, a gustoća vode je tolika da ne morate plivati u ovom “moru”, nego možete plutati i čitati novine ili dobru knjigu. No, zbog svoje velike slanosti Mrtvo more obiluje mineralima te se njegova voda, kao i blato koriste u terapijske svrhe.

Spomenuli smo već da zbog slanosti nije podobno za žive organizme: tu spadaju i bakterije i gljivice koje kvare hranu, zbog čega se sol još od davnina koristila kao prirodni konzervans za hranu.

Kvaliteti soli često ne pridajemo toliko važnosti kao primjerice kvaliteti šećera ili brašna, a trebali bismo jer je sol jedna od osnovnih sastojaka s kojom kuhamo svaki dan i koju unosimo hranom.
slika

S obzirom na to da povisuje krvni tlak, sa solju trebamo biti umjereni. Dnevna preporučena količina soli Američke asocijacije za srce (American Heart Association) ne bi trebala prelaziti 1,5 grama, što bi otprilike bilo dvije trećine čajne žličice).

Kuhinjska sol koja je najzastupljenija u prehrani, prema propisima mnogih zemalja je jodirana, da bi se unosom iste spriječila gušavost, dok morske nerafinirane soli u sebi prirodno sadrže manje količine joda.

Rafinirana sol u procesu rafiniranja gubi 82 minerala koje ulaze u sastav morske vode, osim natrija i klora, dok nerafinirane vrste poput keltske i vulkanskih soli sadrže i tih dodatnih 82 minerala u tragovima koji su nam korisni za optimalno zdravlje, a daju i jedinstvenu aromu i miris jelima.

Sumpor, magnezij, kalij, kalcij, željezo, bakar i cink samo su neki od ta 82 minerala koje sadrži nerafinirana sol, a koju rafinirana sol (koju na žalost mnogi od nas jedino i konzumiraju) ne sadrži. Danas, kada ljudi uslijed nezdrave prehrane i brzog načina života imaju deficit nekog minerala u organizmu, nerafinirana sol poželjan je sastojak u svakoj kuhinji.

slika

Morska sol sadrži nešto manje natrijeva klorida i neke korisne minerale, no ona morska sol koju možemo pronaći pod ovim imenom u trgovinama je često rafinirana do te mjere da se svojim sastavom, mirisom i bojom ne razlikuje puno od obične kuhinjske soli. Stoga, želite li koristiti doista kvalitetnu sol, potražite nerafinirane soli (keltska, himalajska crna i himalajska ružičasta sol). Morska sol ne rastapa se tako lako u vodi kao kuhinjska sol te je stoga dobra za juhe i salate, no ne za pečenje tijesta ili dodavanje jelima tijekom prženja.

Košer-sol je zastupljena u prehrani ljudi židovske vjeroispovijesti i mada je kemijskim sastavom slična kuhinjskoj soli, sastoji se od većih zrna soli i nije jodirana.

Keltska sol je morska vlažna sol sivkaste boje koja se skuplja na francuskoj obali. Ova sol se dobiva posebnim procesom tijekom kojeg sol ne dolazi u dodir s metalom. Ova sol se prirodno suši na suncu u glinenim posudama i miješa drvenim priborom, kako bi zadržala sva svoja prirodna svojstva i 84 minerala.

Perzijska plava kamena sol jedna je od najrjeđih soli. Prekrasna je i ima plavkasti odsjaj. Uslijed ogromnih tektonskih pomaka i pritiska preuzima boju od minerala silvita.

Sol se vadi iz nekadašnjeg slanog jezera u Iranu, gdje se ručno skuplja i 100% je prirodna.

Ova sol sadrži izrazito visoki udio kalija.

Prilikom odabira kamene soli, potražite sol s primjesama sivih ili ružičastih nijansi jer je to znak prisutnosti raznih minerala.

Neke vrste soli specifičnih su nijansi i okusa jer sadrže sulfide, sulfate i druge spojeve (kao na primjer, himalajska crna sol i havajska ružičasta sol). Miris sumpora u nerafiniranoj soli nije nešto što vas treba odbiti, već je dobar znak! Ove soli s mirisom sumpora imaju okus jaja, te su stoga popularan začin za vegetarijance i vegane koji ne konzumiraju jaja.

Himalajska crna sol (kala namak ili black salt) jedan je od najpopularnijih začina u indijskoj kuhinji. Dodaje se u salate s jogurtom (raita), u osvježavajući napitak s jogurtom, zdrobljenim kuminom i lišćem korijandra (slani lassi), mlaćenicu sa začinima (buttermilk), u voćne salate, u limunadu (Indijci piju limunadu s crnom soli i šećerom) te u salate od svježeg povrća, kuhani kukuruz i razne vrste indijskih grickalica. Dodate li crnu sol u bilo koju salatu, bit će mnogo ukusnija, a dodate li je u napitke, povoljno će djelovati na probavu. Mnoštvo minerala iz crne soli (poput sumpora, željeza itd.) pravi su dodatak bilo kojem napitku tijekom ljeta, kada znojem uslijed vrućina gubimo mnogo minerala (što je jedan od razloga zašto je u prevrućoj Indiji ovaj začin tako cijenjen i zašto se dodaje u mnoge napitke za osvježavanje na ljetnim vrućinama, pa čak i u voćne salate!).

Himalajska ružičasta sol je najčišća i najzdravija vrsta soli, a ekstrahira se iz vulkanskih nalazišta u netaknutoj prirodi Himalaja. Dok je crna sol dobar izbor za dresinge i salate, kao i osvježavajuće napitke, himalajska ružičasta sol i keltska sol mogu se koristiti kao zdravija zamjena za kuhinjsku sol (no računajte na to da ćete trebati vremena da se naviknete na okus istih). I ova sol sadrži svih 84 minerala poput keltske soli i nije kemijski procesuirana.

slika

li čuli za cvijet soli? Za razliku od većine soli koja se bere s dna gdje se taloži u obliku krupnih kristala, cvijet soli sakuplja se na površini na kojoj se pojavljuje u obliku tankog sloja bijelih listića. To se radi posebnom mrežicom, vrlo pažljivo i polako, a zbog svoje nježne strukture obavlja se isključivo rano ujutro i predvečer kada nema vjetra. Uz jod, cvjetna sol je izuzetno bogata kalcijem, magnezijem i ostalim mineralima zbog kojih intenzivira okus svakog jela. Više o cvijetu soli možete pročitati klikom na http://www.okusi.eu/okusi/okusi-i-miris ... ijet-soli/

U našim krajevima ljudi često spominju “kruh i sol” kao osnovne namirnice za život, no na žalost danas smo toliko uljuljani u komfor koji nam je donio život u moderniziranim gradovima i moderna tehnologija da možemo početi govoriti da su to “bijeli kruh i sol”. Iako osnovne namirnice za mnoge od nas, unosimo ih u najnezdravijem obliku! I isto tako kao što odemo po (bijeli) kruh i (bijelu) sol u trgovinu, odemo i do ljekarne da kupimo kapsule s mineralima i vitaminima koje nam je prepisao liječnik jer ih ne unosimo hranom

Nadamo se da vam je ovaj članak pomogao da se upoznate s čudesnim svijetom nerafiniranih soli bogatih okusima i mineralima koji dolaze iz netaknute prirode, a koji vam mogu, osim arome hrane, poboljšati i opće zdravlje.

Okusi.eu
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Svijet začina

Post Postao/la Heidi »

Ja koristim vec dugo godina ruzicastu Himalaja sol a I crnu od prosle godine.

Zdrava sol, nije jodirana, nema nadutosti niti mirisa od lose prerade.


slika

slika
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Svijet začina

Post Postao/la Heidi »

Sutra cu potraziti I plavu perzijsku :jupi

slika
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22446
Postovi: 17170
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Svijet začina

Post Postao/la Russki »

Crni papar je odličan. Koristim ga kao lud.

Gdje mogu kupiti tu himalajski sol ?
1
1 slika
abysmal depths are flooded
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Svijet začina

Post Postao/la Heidi »

Pogledaj u ducanu zdrave hrane. Reformhaus. Vidjela sam I u DM ovdje.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
smajlic
emoji hanuma
emoji hanuma
Reactions: 31427
Postovi: 19354
Pridružen/a: 27 jul 2020, 08:29

Re: Svijet začina

Post Postao/la smajlic »

i ja koristim himalajsku rozu vec dugo
nisam tu crnu vidjala kod nas

a rozu kupujem u bingu
1
1 slika
Zivot se desava sada, a ravan stomak nam ne treba da ga zivimo. :sret
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Svijet začina

Post Postao/la CocoMa »

Ja koristim i lampu također :oho
3
1 slika 2 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Svijet začina

Post Postao/la Heidi »

Imam I ja lampu :jupi I kristal za svijecu.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
uvijek_kontra
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6731
Postovi: 2483
Pridružen/a: 29 jul 2020, 15:38
Lokacija: Tu i tamo.

Re: Svijet začina

Post Postao/la uvijek_kontra »

Jel vam dugo trebalo da se naviknete na tu sol? Je mislim ukus, vec da pogodite koliko treba da jelo bude taman. Imam je u kuci, al za druge stvari. Nikad kuhala s tim. :stid
0
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22446
Postovi: 17170
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Svijet začina

Post Postao/la Russki »

Heidi je napisao/la: 14 okt 2020, 19:45 Pogledaj u ducanu zdrave hrane. Reformhaus. Vidjela sam I u DM ovdje.
Hvala. Nadam se da ću je pronaći.
0
abysmal depths are flooded
Avatar
uvijek_kontra
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6731
Postovi: 2483
Pridružen/a: 29 jul 2020, 15:38
Lokacija: Tu i tamo.

Re: Svijet začina

Post Postao/la uvijek_kontra »

Ima i Mercator i ostali. :)
1
1 slika
Avatar
smajlic
emoji hanuma
emoji hanuma
Reactions: 31427
Postovi: 19354
Pridružen/a: 27 jul 2020, 08:29

Re: Svijet začina

Post Postao/la smajlic »

uvijek_kontra je napisao/la: 15 okt 2020, 06:57 Jel vam dugo trebalo da se naviknete na tu sol? Je mislim ukus, vec da pogodite koliko treba da jelo bude taman. Imam je u kuci, al za druge stvari. Nikad kuhala s tim. :stid
nije mi bas dugo trebalo al jest malo drugacija
meni je npr. morska dosta jaca od ove
nije mi neka razlika u kolicini izmedju obicne i himalajske
ali opet sam to ja, neko ko voli so :crni
probaj, lizni jednu pa drugu :hehe
2
2 slika
Zivot se desava sada, a ravan stomak nam ne treba da ga zivimo. :sret
Odgovori

Natrag na “Kulinarika”