Najzdravije vrste ribe

Kuhamo, pečemo...jedemo...
Moderator: CocoMa
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Najzdravije vrste ribe

Post Postao/la CocoMa »

ZBOG obilja omega-3 masnih kiselina i puno hranjivih sastojaka, plodovi mora su odličan izvor zdravih proteina, ali nisu sve ribe podjednako zdrave.

Godinama slušamo o dobrobiti jedenja morskih plodova, posebno kada je u pitanju veza omega-3 masnih kiselina i zdravlja srca. U novije vrijeme istraživanja su pokazala da njihovo konzumiranje također može utjecati na zdravlje mozga, uključujući smanjenje učestalosti depresije i poboljšanje raspoloženja. Osim što su bogat izvor ovih vitalnih masnih kiselina, plodovi mora sadrže i selen, željezo, vitamine skupine B te niz drugih vrijednih hranjivih sastojaka.

Iako je većina ljudi svjesna dobrobiti koju donosi konzumacija morskih plodova i ribe, mnogi ne znaju kako odabrati pravi (odnosno najkvalitetniji) komad.

Kako bi vam to olakšala, nutricionistica Bonnie Taub-Dix je u suradnji s portalom Today izdvojila nekoliko, po njenom mišljenju, najzdravijih vrsta ribe.

Losos

Losos je aromatična, masna riba bogata zdravim omega-3 masnim kiselinama. Losos je također dobar izvor vitamina D, koji je važan za zdrave kosti. Kako nije lako pronaći vitamin D koji se prirodno nalazi u namirnicama, upravo je losos odličan izbor za većinu ljudi.

Bez obzira na to želite li pripremiti ljetni roštilj ili biste ribu samo pekli u pećnici, ova masna riba svestran je izbor koji dobro podnosi razne marinade, umake i načine pripreme.

Tuna

Tuna pomaže zdravlju srca na različite načine. Osim što sadrži omega-3 masne kiseline, tuna je bogata i niacinom (vitamin B3), koji pomaže snižavanju razine kolesterola.

Iako su svježi odresci od tune često poprilično skupi, konzervirana tuna jeftin je način da si osigurate dostatne zalihe nemasnih proteina tijekom cijele godine. Konzervirana tuna pakirana u vodi osigurava oko 73 kalorije i 0,8 grama masti u jednoj porciji od otprilike 85 grama, dok će ista količina tune konzervirane u ulju osigurati 168 kalorija i 7 grama masti.

Bakalar

Bakalar je riba blagog okusa s bijelim mesom te je dobar izvor bjelančevina, kao i vitamina B12, a jedna porcija sadrži nešto više od 30% preporučene dnevne vrijednosti ovog vitamina. Bakalar je poput praznog slikarskog platna. Naime, on se dobro spaja s bilo kojim umakom, bilo da više volite marinadu sa citrusima ili ste pak naklonjeniji kremastom umaku.

Srdele

Ako srdelama ne uklanjate kosti nego ih jedete, vaše kosti će vam biti zahvalne jer ćete tako dobiti oko 40% preporučene dnevne vrijednosti kalcija u jednom obroku. Budući da većina nas ne dobiva dovoljno kalcija, ova riba je izvrstan izbor, a također su odličan izvor vitamina B12, selena i fosfora.
4
1 slika 3 slika
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Najzdravije vrste ribe

Post Postao/la CocoMa »

Rubu bih mogla jesti svaki dan u razlicitim varijantama.. :yes
DSC_9061.JPG
4
4 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Najzdravije vrste ribe

Post Postao/la lejlamo »

ja često jedem pastrmku, lubin i oradu.

pastrmku ponekad uspijem uloviti svježu iz neretve, ponekad kupim iz ribnjaka. oradu rijetko dobijem svježe ulovljenu...

volem mnogo ribu :srce
4
3 slika 1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Najzdravije vrste ribe

Post Postao/la lejlamo »

Orada i lubin/brancin
Meso orade ima malu energetsku vrijednost, svega 128 kcal na 100 g, te sadrži visok udio lako probavljivih proteina. Sadrži manje količine zasićenih masnih kiselina i kolesterola. U većim količinama su prisutne jednostruko i višestruko nezasićene masne kiseline od kojih je najvažnije spomenuti omega-3 masne kiseline, čiji unos zadovoljava dnevne potrebe. Također meso orade je odličan izvor vitamina B12.

Blagotvorni učinci brancina očituju se kroz funkciju višestruko nezasićenih, omega-3 masnih kiselina koje smanjuju rizik od nastanka kardiovaskularnih bolesti, kroz snižavanje krvnog tlaka, snižavanje razina LDL i povećavanje razina HDL kolesterola. Također, omega-3 masne kiseline pokazuju i protuupalni učinak.

Orada je dobar izvor različitih hranjivih tvari. Dobar je izvor vitamina B skupine, posebno vitamina B12 koji je nužan u sintezi crvenih krvnih stanica, neurološkoj funkciji i sintezi DNA molekula. Od minerala najzastupljeniji su kalij, fosfor, magnezij i selen.

Orada i lubin sadrže i omega-3 masne kiseline koje pomažu u održavanju zdravlja srca i krvnih žila, poboljšavaju funkciju mozga, memoriju i koncentraciju te smanjuju upalne procese.
https://www.ribahrvatske.hr/orada/
0
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Najzdravije vrste ribe

Post Postao/la CocoMa »

lejlamo je napisao/la: 25 nov 2020, 10:23 ja često jedem pastrmku, lubin i oradu.

pastrmku ponekad uspijem uloviti svježu iz neretve, ponekad kupim iz ribnjaka. oradu rijetko dobijem svježe ulovljenu...

volem mnogo ribu :srce
Imate lilipljena u Nerveti ?

I on mi je jedan od drazih rijecnih riba... :srce
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Najzdravije vrste ribe

Post Postao/la Atomic »

Ja sam jeo neku,ima okus pokvarenih jaja.
Pangasius ili tako nesto,bacio odmah :smaja
0
Avatar
uvijek_kontra
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6731
Postovi: 2483
Pridružen/a: 29 jul 2020, 15:38
Lokacija: Tu i tamo.

Re: Najzdravije vrste ribe

Post Postao/la uvijek_kontra »

Uh, kad vidim "zdravo" i "ribu" u istoj recenici..

Rjetko se moze dobit takva riba. Posebno ove iz trgovina, sto su dupotovale od ko zna gdje. Mozda je to nekad tako bilo, al sad.. :zbunj
2
2 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Najzdravije vrste ribe

Post Postao/la lejlamo »

CocoMa je napisao/la: 25 nov 2020, 10:54
lejlamo je napisao/la: 25 nov 2020, 10:23 ja često jedem pastrmku, lubin i oradu.

pastrmku ponekad uspijem uloviti svježu iz neretve, ponekad kupim iz ribnjaka. oradu rijetko dobijem svježe ulovljenu...

volem mnogo ribu :srce
Imate lilipljena u Nerveti ?

I on mi je jedan od drazih rijecnih riba... :srce
Ima, ali ga rjeđe jedem...
0
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19257
Postovi: 13121
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Najzdravije vrste ribe

Post Postao/la Lana »

Ja jedino volim Salmon.

Mogu i ostale,ali ova na prvom mjestu.
0
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Najzdravije vrste ribe

Post Postao/la Podrinjac »

Losos je najbolji, ali zato i najskuplji.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Najzdravije vrste ribe

Post Postao/la lejlamo »

a nemamo priliku uloviti svježeg lososa, :zbunj ne jede mi se onaj iz zamrzivača...

najbliže lososu što mi imamo je zubatak/glavatica ....odlična riba, ali zafrkana za uloviti i sve rjeđa, nažalost....
Ova riblja vrsta je pred samim izumiranjem i u Neretvi na potezu od Konjica do Čapljine može se naći svega stotinjak primjeraka.
:ccc
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Najzdravije vrste ribe

Post Postao/la Iskra »

Od ovoh ovdje, najvise volim pastrmku, klijen i smudj. To dobijem tj kupim svjeze.
0
Avatar
pink floydd
Prvi Valentajn foruma
Prvi Valentajn foruma
Reactions: 17892
Postovi: 8407
Pridružen/a: 03 sep 2020, 05:55

Re: Najzdravije vrste ribe

Post Postao/la pink floydd »

20201125_121657.jpg
20201125_121640.jpg
Svježa pastrmka, upecana u Krivaji :to
9
6 slika 3 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36485
Postovi: 29544
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Najzdravije vrste ribe

Post Postao/la storm »

Morski Pas :oo
Ali sam ih prestao jesti, iz nekih drugih razloga...
1
1 slika
Avatar
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3831
Postovi: 2443
Pridružen/a: 16 sep 2020, 11:42
Lokacija: Dovoljno blizu

Re: Najzdravije vrste ribe

Post Postao/la East_side »

Jako volim skušu i često je jedem. Jeste da je konzervirana ali, daj šta daš :ovaj

Kad sam na moru, makar se jednom "počastim" u restoranu zubacem, oradom ili brancinom.
1
1 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Najzdravije vrste ribe

Post Postao/la Podrinjac »

Rijetko ja te ribe jedem inače.
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Najzdravije vrste ribe

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 25 nov 2020, 12:28 Morski Pas :oo
Ali sam ih prestao jesti, iz nekih drugih razloga...
Sto bolan? :sok
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Odgovori

Natrag na “Kulinarika”