Upoznajmo BIH

Naši odmori, preporuke, iskustva...
Moderator: Heidi, Socrates
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Upoznajmo BIH

Post Postao/la Atomic »

storm je napisao/la: 10 okt 2020, 08:38 Prilično sam tanak sa nekim destinacijama, koje se svakako isplati vidjeti, i posjetiti u Bosni i Hercegovini...uvijek u jurnjavi s manjkom vremena, s tim da mi je cilj obično posavina, 20tak km od granice...
Postavljajte mjesta, krajeve, koji se trebaju posjetiti, vaša iskustva, fotografije, ocjene, pa i kritike...

Jedna od lokacija na must listi...

Srebrenik i dalje čuva jednu od najimpozantnijih utvrda u višestoljetnoj historiji Bosne
Klix.ba
slika
Srebrenik

Srebrenik i dalje čuva jednu od najimpozantnijih utvrda u višestoljetnoj historiji Bosne
Na putovanja izvan granica Bosne i Hercegovine ćemo još sačekati, te još uvijek imamo priliku upoznavati našu historijsku i kulturnu baštinu.


Turistički agent Igor Porobija donosi nam još jedan prijedlog putovanja unutar naših granica.

Ime Srebrenik asocira na jedan od najplemenitijih metala na svijetu, no, kroz historiju ne postoje dokazi postojanja bilo kakvog rudnika na području Srebrenika. Ono što zasigurno postoji je jedna od najimpozantnijih utvrda u višestoljetnoj historiji Bosne i Hercegovine – Gradina u Srebreniku.




Sjedište bosanskih vladara

Tvrđava u Srebreniku jedno je od najstarijih sjedišta bosanskih vladara, a pominje se kao sjedište Stjepana II. Kotromanića iz istoimene dinastije, najznačajnije porodice iz srednjevjekovne historije Bosne i Hercegovine. Tačan period izgradnje je još uvijek nepoznat, no, spominjanje kroz historiju otkriva ogroman historijski i strateški značaj ovog utvrđenja.

Povelja od historijskog značaja

Preciznije, tvrđava u Srebreniku se prvi put zvanično pominje 1333. godine, a u istoj je napisana povelja kojom Stjepan II. Kotromanić i Dubrovčana ustupa Ston i Pelješaca u zamjenu za naknadu koju će Dubrovčani plaćati.

Povelja je napisana u 4 primjerka, 2 na bosančici te 2 na latinici, a na svakom od primjeraka nalazi se pečat kuće Kotromanić.

Strateška uloga i pitanja bez odgovora

Sam pogled na tvrđavu oduzima dah i pokazuje da ovo nije bilo samo sjedište vladara. Položaj i način gradnje „odaju“ obrambenu ulogu, pogotovo kada se obrati pažnja na prilaz - uzak most iznad provalije, očigledna namjera otežanog pristupa.




S obzirom na manjak informacija, možemo samo pretpostaviti kakve tajne kriju i čemu su sve tokom skoro 700 godina postojanja svjedočile zidine Srebrenika, no, činjenica je da se radi o jednom od najljepših spomenika iz perioda bosanske samostalnosti.

Najbliži put do Srebrenika vodi preko Doboja ili Tuzle. Za putnike koji dolaze iz pravca Sarajeva ruta preko Tuzle je najbliža, dok je za putnike iz pravca Zenice i Banja Luke najbliži put preko Doboja. Tvrđava je od centra Srebrenika udaljena oko 6 kilometara.


Dok uživate u fantastičnom pogledu na tvrđavu i upoznavaju sa zidinama i unutrašnjosti ovog objekta obavezno planirajte dalja putovanja unutar naših granica.
Joj kad se sjetim davno isao gore,put los a meni kocnice otkazale,mislim da je ulje bilo problem.Ne smijem se okrenuti,odoh u provaliju jer rucna ne radi.Sta cu nego u rikverc skroz nazad gore do bolje ceste😦
Ostavio ga da ohladi i gas :sara
3
2 slika 1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Upoznajmo BIH

Post Postao/la lejlamo »

naiđoh na

https://www.klix.ba/lifestyle/putovanja ... /210809117

izgleda lijepo, čini mi se da su nešto i uredili i sredili.
@dmr kao da se sjećam da si ti, ne tako davno, bio u ovom kraju. kako uživo izgleda sve ovo oko japodskih otoka?

slika

slika

slika

slika
4
4 slika
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Upoznajmo BIH

Post Postao/la dmr »

lejlamo je napisao/la: 10 aug 2021, 07:26 naiđoh na

https://www.klix.ba/lifestyle/putovanja ... /210809117

izgleda lijepo, čini mi se da su nešto i uredili i sredili.
@dmr kao da se sjećam da si ti, ne tako davno, bio u ovom kraju. kako uživo izgleda sve ovo oko japodskih otoka?

slika

slika

slika

slika
da, bio sam prosle godine, jeste, bas je lijepo, super uredjeno, staze, mostovi, restorani i kafane :ddk ... tree house, .... kamp, sve je cisto, uredno, potrazicu slike i postaviti, neke sam vec kacao po forumima,...
2
2 slika
:rolka
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Upoznajmo BIH

Post Postao/la Malena »

:zaljub
0
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
smajlic
emoji hanuma
emoji hanuma
Reactions: 31349
Postovi: 19163
Pridružen/a: 27 jul 2020, 08:29

Re: Upoznajmo BIH

Post Postao/la smajlic »

joj i ja sam to gledala neki dan
i obavezno cemo ici aBd :zaljub

jos ta kucica na drvetu :srce
2
2 slika
Zivot se desava sada, a ravan stomak nam ne treba da ga zivimo. :sret
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Upoznajmo BIH

Post Postao/la lejlamo »

dmr je napisao/la: 10 aug 2021, 09:59

da, bio sam prosle godine, jeste, bas je lijepo, super uredjeno, staze, mostovi, restorani i kafane :ddk ... tree house, .... kamp, sve je cisto, uredno, potrazicu slike i postaviti, neke sam vec kacao po forumima,...
kad uzmogneš, bilo bi lijepo...ne sjećam se da sam upratila fotke...
1
1 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Upoznajmo BIH

Post Postao/la Hannibal »

Atomic je napisao/la: 16 mar 2021, 11:43
storm je napisao/la: 10 okt 2020, 08:38 Prilično sam tanak sa nekim destinacijama, koje se svakako isplati vidjeti, i posjetiti u Bosni i Hercegovini...uvijek u jurnjavi s manjkom vremena, s tim da mi je cilj obično posavina, 20tak km od granice...
Postavljajte mjesta, krajeve, koji se trebaju posjetiti, vaša iskustva, fotografije, ocjene, pa i kritike...

Jedna od lokacija na must listi...

Srebrenik i dalje čuva jednu od najimpozantnijih utvrda u višestoljetnoj historiji Bosne
Klix.ba
slika
Srebrenik

Srebrenik i dalje čuva jednu od najimpozantnijih utvrda u višestoljetnoj historiji Bosne
Na putovanja izvan granica Bosne i Hercegovine ćemo još sačekati, te još uvijek imamo priliku upoznavati našu historijsku i kulturnu baštinu.


Turistički agent Igor Porobija donosi nam još jedan prijedlog putovanja unutar naših granica.

Ime Srebrenik asocira na jedan od najplemenitijih metala na svijetu, no, kroz historiju ne postoje dokazi postojanja bilo kakvog rudnika na području Srebrenika. Ono što zasigurno postoji je jedna od najimpozantnijih utvrda u višestoljetnoj historiji Bosne i Hercegovine – Gradina u Srebreniku.




Sjedište bosanskih vladara

Tvrđava u Srebreniku jedno je od najstarijih sjedišta bosanskih vladara, a pominje se kao sjedište Stjepana II. Kotromanića iz istoimene dinastije, najznačajnije porodice iz srednjevjekovne historije Bosne i Hercegovine. Tačan period izgradnje je još uvijek nepoznat, no, spominjanje kroz historiju otkriva ogroman historijski i strateški značaj ovog utvrđenja.

Povelja od historijskog značaja

Preciznije, tvrđava u Srebreniku se prvi put zvanično pominje 1333. godine, a u istoj je napisana povelja kojom Stjepan II. Kotromanić i Dubrovčana ustupa Ston i Pelješaca u zamjenu za naknadu koju će Dubrovčani plaćati.

Povelja je napisana u 4 primjerka, 2 na bosančici te 2 na latinici, a na svakom od primjeraka nalazi se pečat kuće Kotromanić.

Strateška uloga i pitanja bez odgovora

Sam pogled na tvrđavu oduzima dah i pokazuje da ovo nije bilo samo sjedište vladara. Položaj i način gradnje „odaju“ obrambenu ulogu, pogotovo kada se obrati pažnja na prilaz - uzak most iznad provalije, očigledna namjera otežanog pristupa.




S obzirom na manjak informacija, možemo samo pretpostaviti kakve tajne kriju i čemu su sve tokom skoro 700 godina postojanja svjedočile zidine Srebrenika, no, činjenica je da se radi o jednom od najljepših spomenika iz perioda bosanske samostalnosti.

Najbliži put do Srebrenika vodi preko Doboja ili Tuzle. Za putnike koji dolaze iz pravca Sarajeva ruta preko Tuzle je najbliža, dok je za putnike iz pravca Zenice i Banja Luke najbliži put preko Doboja. Tvrđava je od centra Srebrenika udaljena oko 6 kilometara.


Dok uživate u fantastičnom pogledu na tvrđavu i upoznavaju sa zidinama i unutrašnjosti ovog objekta obavezno planirajte dalja putovanja unutar naših granica.
Joj kad se sjetim davno isao gore,put los a meni kocnice otkazale,mislim da je ulje bilo problem.Ne smijem se okrenuti,odoh u provaliju jer rucna ne radi.Sta cu nego u rikverc skroz nazad gore do bolje ceste😦
Ostavio ga da ohladi i gas :sara
brt jel ti ista radilo na tim kolima hahaha
ja sam se jednom spustijo sa bjelasnice bez kocnica, muke ocm
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Upoznajmo BIH

Post Postao/la Atomic »

Golf 2 rules 😅
Muzika i ozvucenje je uvijek moralo biti na nivou🤣
1
1 slika
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Upoznajmo BIH

Post Postao/la dmr »

evo ih par, pokusat cu da pronadjem jos koju zanimljivu.
8
6 slika 2 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
:rolka
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Upoznajmo BIH

Post Postao/la dmr »

_MG_4661.CR2.jpg
_MG_4689.CR2.jpg
_MG_4690.CR2.jpg
_MG_4678.CR2.jpg
_MG_4677.CR2 (1).jpg
5
2 slika 3 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: dmr, dana/u 10 aug 2021, 13:56, ukupno mijenjano 1 put.
:rolka
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Upoznajmo BIH

Post Postao/la dmr »

_MG_4671.CR2.jpg
_MG_4614.CR2.jpg
_MG_4580.CR2.jpg
_MG_4557.CR2.jpg
5
5 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
:rolka
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Upoznajmo BIH

Post Postao/la dmr »

:keke
5
4 slika 1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
:rolka
Avatar
Kalimero
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 136
Postovi: 252
Pridružen/a: 13 jun 2021, 21:12

Re: Upoznajmo BIH

Post Postao/la Kalimero »

1
1 slika
Svima neko nedostaje, čak i beskraju nedostaje kraj! :srce :srce
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Upoznajmo BIH

Post Postao/la Malena »

Ajjjjj kako je prekrasno :zaljub
1
1 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
Kalimero
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 136
Postovi: 252
Pridružen/a: 13 jun 2021, 21:12

Re: Upoznajmo BIH

Post Postao/la Kalimero »

Malena je napisao/la: 10 aug 2021, 15:30 Ajjjjj kako je prekrasno :zaljub
uzivo je jos ljepse :ok
1
1 slika
Svima neko nedostaje, čak i beskraju nedostaje kraj! :srce :srce
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Upoznajmo BIH

Post Postao/la Malena »

Ako uspijem dogovoriti s rođakom, pravim plan 10 destinacija, gdje bi sve mogli ići ove jeseni.

1. Samobor - Goražde
2. Pješčane piramide - Foča
3. Tjentište - Foča
4. Goršića polje - Goražde
5. Ajdinovići - Olovo
6. Vrelo Bosne - Sarajevo
7. Mostar
8. Jajce
9. Zenica
10. Vlašić
2
2 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Upoznajmo BIH

Post Postao/la Atomic »

Meni ti japodski otoci prejaki,kontam otkud raji lova da idu na egzoticna mjesta kad znam gdje rade 😅
2
1 slika 1 slika
Odgovori

Natrag na “Putovanja”