Opasnosti koje vrebaju od kućanskih uređaja

Interijer, eksterijer, održavanje, adaptacije...
Moderator: CocoMa, Max
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Opasnosti koje vrebaju od kućanskih uređaja

Post Postao/la lejlamo »

ne znam šta smisleno da kažem na temu trovanja ugljen monoksidom osam mladih osoba u posušju, a možda imamo nešto korisno za reći i podijeliti na ovu temu.

u nastavnom planu i programu od prvog razreda počinjemo djecu poučavati opasnostima koje sa sobom donose različiti kućanski aparati.

sjećam se ratnog perioda kada smo imali jednu peć i plinski gorionik zbog čega me mama stalno podsjećala na oprez, provjetravanje, obraćanje pažnje na specifičan miris plina....odahnula sam kada smo konačno ponovo dobili parno grijanje...

inače, to grijanje otvorenim plamenom u zatvorenim prostorima može vrlo lako postati kobno...izgaranjem se troši mnogo kisika, a on nam je neophodan za proces disanja.

više edukacije, više podsjećanja nije naodmet.


opasne su i električne grijalice, posebno oni nekvalitetni plastični kaloliferi čiji se dijelovi lagano mogu istopiti i prouzrokovati požar, strujni udar i sl.



pišite svoja iskustva, savjete, preporuke.....

nekome zaista mogu spasiti život.
2
2 slika
Zadnja izmjena: lejlamo, dana/u 04 jan 2021, 16:26, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22350
Postovi: 17072
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Opasnosti koje vrebaju od kućanskih uređaja

Post Postao/la Russki »

Bojleri takodjer spadaju u opasnost i to veliku. Tempirana bomba bgm
2
2 slika
abysmal depths are flooded
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Opasnosti koje vrebaju od kućanskih uređaja

Post Postao/la storm »

Spada li noga od stolice, ćošak od ormara, u te uređaje....pitam za mali nožni prst :oo

A ozbiljno...ja kao od te struke, smatram ele energiju, najopasnijom...
Opasni su i bojler, i oštećeni kablovi, i neispravne mašine...ali sve to može držati van životne opasnosti, kvalitetna sigurnosna sklopka...pa dalje sustav osigurača, pa na kraju potrošači, sa kojim smo u dodiru...
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Opasnosti koje vrebaju od kućanskih uređaja

Post Postao/la lejlamo »

haha, a može i ćoškati namještaj, on baš zna vrebati opasno :heidi2


a eto, ovakve tragedije i smrti koje se dogode zbog nečega što se može spriječiti uvijek me posebno uznemire.....
koliko je samo hendmejd varijanti kamina, plinskih načina grijanja, bojlera i sl. trenutno u pogonu u kućama....rijetki se odlučuju za posebne majstore i profi pristup gradnji i materijalima...

sjećam se da su neki momak i djevojka izgubili živote jer su se sklonili u garažu, pa im zahladilo, upalili auto, porasla koncentracija ugljen monoksida i gotovo...
obično provjetravanje, dotok svježeg zraka bi spasilo živote...bilo bi dobro da nam redovno provjetravnje makar uđe u naviku...
0
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Opasnosti koje vrebaju od kućanskih uređaja

Post Postao/la Dina »

Na kakvom sam ja improvizovanom plinskom kuhalu kuhala kao student, kada se samo sjetim :face
Ona mala boca, nismo mogle nazvati ni dostavu da nam je napune... Osigurače popravljale s licnom, ma svega je bilo...
0
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Opasnosti koje vrebaju od kućanskih uređaja

Post Postao/la Polaris »

Ja imam elektricni bojler, a grijem se na plinsku pec. Roditelji imaju ono radijatore i plinski bojler. Jednom su sjecam se dolazili oni iz Sarajevogasa da pregledaju instalacije, ventilaciju i to i znam da su rekli da nesto nije uredu bilo pa su morali to da popravljaju, nesto za ventilaciju zraka ja mislim.. morala bi tatu pitati sta su tacno rekli bili :hm
0
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Opasnosti koje vrebaju od kućanskih uređaja

Post Postao/la Polaris »

E pricala sam sa tatom. Znaci imali su dimni plinski bojler i ventilator u kupatilu. To ne moze dvoje da bude zajedno. Morali su da promjene bojler, i uzeli su atmosferski plinski bojler koji uzima zrak iz atmosfere, znaci s vana, nije zavisan o zraku u kupatilu dok je dimni bio zavisan. Uglavnom sve je to vezano bilo za sigurnost, otrovni plinovi i to. Preporucuje se da vrata od kupatila imaju ventilacione otvore i na vrhu i na dnu vrata...

Mozda sam nesto pogresno rekla ali evo ukratko to je to
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Opasnosti koje vrebaju od kućanskih uređaja

Post Postao/la Atomic »

storm je napisao/la: 04 jan 2021, 18:23 Spada li noga od stolice, ćošak od ormara, u te uređaje....pitam za mali nožni prst :oo

A ozbiljno...ja kao od te struke, smatram ele energiju, najopasnijom...
Opasni su i bojler, i oštećeni kablovi, i neispravne mašine...ali sve to može držati van životne opasnosti, kvalitetna sigurnosna sklopka...pa dalje sustav osigurača, pa na kraju potrošači, sa kojim smo u dodiru...
Kod mene nema uzemljenja,tako ni FID sklopke,mada prije tusiranja se gasi.Opet nekad ruke operes s ukljucenim bojlerom :zbunj
1
1 slika
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Opasnosti koje vrebaju od kućanskih uređaja

Post Postao/la Polaris »

Ja bojlere nikad ne gasim ni onaj u kuhinji ni onaj u kupatilu, mada onaj u kupatilu upalim sat vremena prije nego sto cu se tusirati ili kupati i ostavim upaljen dok se kupam, tusiram i kad zavrsim ugasim
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Opasnosti koje vrebaju od kućanskih uređaja

Post Postao/la storm »

Atomic je napisao/la: 04 jan 2021, 21:16
storm je napisao/la: 04 jan 2021, 18:23 Spada li noga od stolice, ćošak od ormara, u te uređaje....pitam za mali nožni prst :oo

A ozbiljno...ja kao od te struke, smatram ele energiju, najopasnijom...
Opasni su i bojler, i oštećeni kablovi, i neispravne mašine...ali sve to može držati van životne opasnosti, kvalitetna sigurnosna sklopka...pa dalje sustav osigurača, pa na kraju potrošači, sa kojim smo u dodiru...
Kod mene nema uzemljenja,tako ni FID sklopke,mada prije tusiranja se gasi.Opet nekad ruke operes s ukljucenim bojlerom :zbunj
Može se to izvesti i kad nemaš direktnog uzemljenja....
Ja u takvim slučajevima uzmem sa nule uzemljenje.....a nula, koja prolazi kruz FID sklopku, ide na N šinu...ček da skiciram...
Jer svaka je nula uzemljena u elektro razdeljivaću ispred kuće, u trafo stanici, i tako redom.
Naravno bolje je kad imaš temeljno uzemljenje, pa od tamo izvedeš, i još jednom povežeš galvanski, ali može se osigurati i na ovaj način...
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Opasnosti koje vrebaju od kućanskih uređaja

Post Postao/la Iskra »

Ariel je napisao/la: 04 jan 2021, 21:18 Ja bojlere nikad ne gasim ni onaj u kuhinji ni onaj u kupatilu, mada onaj u kupatilu upalim sat vremena prije nego sto cu se tusirati ili kupati i ostavim upaljen dok se kupam, tusiram i kad zavrsim ugasim
Kod mene radi stalno isto. Zimi se grije na centralno ljeti na struju.
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Opasnosti koje vrebaju od kućanskih uređaja

Post Postao/la storm »

Atomic je napisao/la: 04 jan 2021, 21:16
storm je napisao/la: 04 jan 2021, 18:23 Spada li noga od stolice, ćošak od ormara, u te uređaje....pitam za mali nožni prst :oo

A ozbiljno...ja kao od te struke, smatram ele energiju, najopasnijom...
Opasni su i bojler, i oštećeni kablovi, i neispravne mašine...ali sve to može držati van životne opasnosti, kvalitetna sigurnosna sklopka...pa dalje sustav osigurača, pa na kraju potrošači, sa kojim smo u dodiru...
Kod mene nema uzemljenja,tako ni FID sklopke,mada prije tusiranja se gasi.Opet nekad ruke operes s ukljucenim bojlerom :zbunj
Ovako... Samo onda se ne smije povezati sinu za nulu i uzemljenje nakon sklopke, kako se radi kod nulovanja (TN Sistem), nego moraju biti odvojeni, jer u suprotnom neće sklopka funkcionirati...
IMG_20210104_214347.jpg
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Opasnosti koje vrebaju od kućanskih uređaja

Post Postao/la CocoMa »

Za mene je svaki kuci uređaj opasnost. :haya

:meha3
2
2 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Opasnosti koje vrebaju od kućanskih uređaja

Post Postao/la Iskra »

storm je napisao/la: 04 jan 2021, 21:47
Atomic je napisao/la: 04 jan 2021, 21:16

Kod mene nema uzemljenja,tako ni FID sklopke,mada prije tusiranja se gasi.Opet nekad ruke operes s ukljucenim bojlerom :zbunj
Ovako... Samo onda se ne smije povezati sinu za nulu i uzemljenje nakon sklopke, kako se radi kod nulovanja (TN Sistem), nego moraju biti odvojeni, jer u suprotnom neće sklopka funkcionirati...

IMG_20210104_214347.jpg
Opet nesta caras? :ovaj

Sejtanska.posla :muhadzir
1
1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Opasnosti koje vrebaju od kućanskih uređaja

Post Postao/la Ommadawn »

Jutros u blizini mene čovjek podlegao nakon što mu se zapalio punač mobitela.
On spavao, punjač se pregrijao i počeo gorjeti. Njega ugušilo.
Tuga...

Inače nisam jednom popizdio kad je bivša znala uključiti mikser u utičnicu tako da kabl ide preko sudopera.

Često provjeravam kablove pogotovo tableta i mobitela jer ta izolacija je jako loša i pukne.

Bojler nemam, sve je prikopčano na centralno grijanje, muku mučim kad dođem na Balkan kako ga koristiti.
S plinom ne znam rukovati, jer ovdje se rijetko koristi ali u Bosni također svaki put kad dođem, moram na kurs iz korištenja.
Zbog toga nikad nisam volio gasno zavarivanje i bježao sam od njega kilometrima.
2
1 slika 1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Opasnosti koje vrebaju od kućanskih uređaja

Post Postao/la Iskra »

A smije li bojler biti ukljucen dok se kupamo, ?
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Opasnosti koje vrebaju od kućanskih uređaja

Post Postao/la Atomic »

Iskra je napisao/la: 04 jan 2021, 22:37 A smije li bojler biti ukljucen dok se kupamo, ?
Smije ako nema struje :yes
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Dom... kuća/stan”