Nedostatak gradilišta utiče na cijene nekretnina

Interijer, eksterijer, održavanje, adaptacije...
Moderator: CocoMa, Max
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Nedostatak gradilišta utiče na cijene nekretnina

Post Postao/la R4IN »

radostan dan je napisao/la: 13 okt 2021, 21:34 9500 evra je kvadrat stana u bg na vodi.
A bez vode? :oo

Ma bubaju cjene dok je u dosta uredzenijim zemljama dosta niza..
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5557
Postovi: 3408
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Nedostatak gradilišta utiče na cijene nekretnina

Post Postao/la radostan dan »

R4IN je napisao/la: 13 okt 2021, 21:58
radostan dan je napisao/la: 13 okt 2021, 21:34 9500 evra je kvadrat stana u bg na vodi.
A bez vode? :oo

Ma bubaju cjene dok je u dosta uredzenijim zemljama dosta niza..
bez vode 4500 eura, starogradnja.
to je vjerovatno riječ o centru grada.

https://rs.n1info.com/biznis/najskuplji ... u-na-vodi/

zajeban je bg po pitanju cijene kvadrata.
ja lično ne bih mogao živjeti u betonskoj džungli, ali Tko mene pita.
1
1 slika
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Nedostatak gradilišta utiče na cijene nekretnina

Post Postao/la Ramzess »

Moonlight je napisao/la: 12 okt 2021, 22:21 Sve tacno osim da nema stanogradnje. Bas se puno gradi zadnjih par godina, niknu stambeni kompleksi preko noci.
I ja pratim, zelim da kupim ali su cijene stvarno nerealne. Bas veceras gledam 85 kvadrata na Cengic Vili 250.000 KM. :face
:sok


:ovaj ... pa za te pare mogu izgraditi vilu na predivnoj lokaciji sa pogledom. :oho
0
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Nedostatak gradilišta utiče na cijene nekretnina

Post Postao/la Ramzess »

Moonlight je napisao/la: 12 okt 2021, 23:35 Bas tako. Ja mislim da ce ipak cijene morati pasti
Cijene su iste kao i prije desetak godina, a moze se naci i jeftinijih nekretnina. Jaran kupio kucu na sprat sa pola duluma za 100.000 KM odmah iznad pumpe u Pofalicima. Ista prica svaki mjesec, agencije plate clanak da se kao raskukaju kako cijene idu gore a ja pratim oglase i vidim zadnjih cetiri godine uglavnom se isti stanovi prodaju. :meha2
0
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Nedostatak gradilišta utiče na cijene nekretnina

Post Postao/la Moonlight »

Ramzess je napisao/la: 28 okt 2021, 19:52
Moonlight je napisao/la: 12 okt 2021, 23:35 Bas tako. Ja mislim da ce ipak cijene morati pasti
Cijene su iste kao i prije desetak godina, a moze se naci i jeftinijih nekretnina. Jaran kupio kucu na sprat sa pola duluma za 100.000 KM odmah iznad pumpe u Pofalicima. Ista prica svaki mjesec, agencije plate clanak da se kao raskukaju kako cijene idu gore a ja pratim oglase i vidim zadnjih cetiri godine uglavnom se isti stanovi prodaju. :meha2
Izgleda ne pratimo onda iste oglase :zbunj
0
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Nedostatak gradilišta utiče na cijene nekretnina

Post Postao/la Ramzess »

Moonlight je napisao/la: 29 okt 2021, 22:41
Ramzess je napisao/la: 28 okt 2021, 19:52

Cijene su iste kao i prije desetak godina, a moze se naci i jeftinijih nekretnina. Jaran kupio kucu na sprat sa pola duluma za 100.000 KM odmah iznad pumpe u Pofalicima. Ista prica svaki mjesec, agencije plate clanak da se kao raskukaju kako cijene idu gore a ja pratim oglase i vidim zadnjih cetiri godine uglavnom se isti stanovi prodaju. :meha2
Izgleda ne pratimo onda iste oglase :zbunj
Ma nije to u oglasima. Raspitujes se, lijepis na haustore "kupujem stan ... kvadrata", ides bez posrednika.
0
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5557
Postovi: 3408
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Nedostatak gradilišta utiče na cijene nekretnina

Post Postao/la radostan dan »

I dalje bi mi lego neki narkoman ili kockar kome je zapelo, a ima fin stan na primorju...
1
1 slika
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Nedostatak gradilišta utiče na cijene nekretnina

Post Postao/la Moonlight »

Ramzess je napisao/la: 30 okt 2021, 17:58
Moonlight je napisao/la: 29 okt 2021, 22:41

Izgleda ne pratimo onda iste oglase :zbunj
Ma nije to u oglasima. Raspitujes se, lijepis na haustore "kupujem stan ... kvadrata", ides bez posrednika.
To si upravu. Tako sam i naumila. Preko puta mene se prodaje stan, nije nigdje u oglasima. Samo je poskup, ne znam kako da oborim cijenu :zbunj
0
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Bobi
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 285
Postovi: 310
Pridružen/a: 18 sep 2020, 18:56
Lokacija: NY, US

Re: Nedostatak gradilišta utiče na cijene nekretnina

Post Postao/la Bobi »

Moonlight je napisao/la: 31 okt 2021, 20:26
Ramzess je napisao/la: 30 okt 2021, 17:58

Ma nije to u oglasima. Raspitujes se, lijepis na haustore "kupujem stan ... kvadrata", ides bez posrednika.
To si upravu. Tako sam i naumila. Preko puta mene se prodaje stan, nije nigdje u oglasima. Samo je poskup, ne znam kako da oborim cijenu :zbunj
Ovako :D
slika
1
1 slika
:danny
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Nedostatak gradilišta utiče na cijene nekretnina

Post Postao/la Ramzess »

Moonlight je napisao/la: 31 okt 2021, 20:26
Ramzess je napisao/la: 30 okt 2021, 17:58

Ma nije to u oglasima. Raspitujes se, lijepis na haustore "kupujem stan ... kvadrata", ides bez posrednika.
To si upravu. Tako sam i naumila. Preko puta mene se prodaje stan, nije nigdje u oglasima. Samo je poskup, ne znam kako da oborim cijenu :zbunj
Lokacija diktira cijenu. Centar je uvijek najskuplji a najgori stanovi. Ja u Ferhadiji ne bih stanovao ni da mi dzabe daju stan, sve raspad, otpada malter, kruni se cigla, propadaju stropovi, nemas gdje ostaviti auto ... uzas ...
Predgradje - kvalitetnija gradnja, imas parking, siroko ... i cijene upola jeftinije.

... a obaranje cijene ide sa - Ja imam toliko, ako ti odgovara cijena. Ako ne nikom nista ...
0
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Nedostatak gradilišta utiče na cijene nekretnina

Post Postao/la Moonlight »

@Ramzess ne bih ni ja u Centar, ni Stari grad. Natrpano, nemas gdje parkirari.

Tako sam i kontala, samo da ga sretnem...🙈
1
1 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Nedostatak gradilišta utiče na cijene nekretnina

Post Postao/la Iskra »

PROBLEM JE MANJA PONUDA


Iako cijene nekretnina rastu, potražnja za stanovima i kućama nikada nije bila veća potraznja

Cijene nekretnina od početka godine znatno su porasle, međutim, to ne utječe na potražnju. Naprotiv, interes za kupovinu i sama kupovina stanova i kuća, čini se, veći su nego ikada.

Potvrdili su nam to i oni koji posreduju u prodaji/kupovini nekretnina te su istakli da sada imaju problem jer se ponuda smanjuje.

"Ljudi se osjećaju sigurno kad ulažu u nekretnine, do sada se to pokazalo dobrom varijantom. Čak i u jednoj ovakvoj globalnoj, ali i lokalnoj krizi, oni koji su imali nešto više novca odlučili su ga uložiti u nekretnine. S druge strane, mnogo je i onih koji kupuju stambeni prostor iz čiste potrebe. Potražnja je trenutno dosta veća od ponude, a kada je to tako, onda rastu i cijene nekretnina. To se dogodilo i na našem tržištu u posljednjih godinu i po", kazala je za Klix.ba Alma Abdagić, direktorica agencije za nekretnine Rental iz Sarajeva.

Abdagić kaže kako je pandemija utjecala na to da poraste i potražnja za kućama, jer ljudi žele da imaju i neki vanjski prostor, baštu, u koji mogu izaći.

"Veoma je teško odrediti najviše i najniže cijene po kvadratu, jer imate različite kategorije stanova i različite lokacije. Primjera radi, u naselju Grbavica u Sarajevu cijena renoviranog stana skočila je na od 3.100 do 3.500 KM po kvadratu, što je možda i najviša cijena za stanove u ovom naselju. Najjeftiniji stanovi su i dalje u naseljima Aneks, Švrakino Selo, Buća Potok, Hrasnica, Hrasno Brdo, koji nisu u samom centru grada", istakla je Abdagić.

Pandemija je povećala potražnju za nekretninama i u Banjoj Luci, a Aleksandar Vuković, vlasnik agencije Condo nekretnine iz Banje Luke, kaže kako je to zbog toga što ljudi kupovinu nekretnina vide kao siguran vid ulaganja.

"To je dovelo i do skoka cijena stanova i kuća. Do rasta je došlo i zbog povećanja cijena materijala, ali i zbog globalne inflacije. Rast cijena je primjetan od početka ove godine, od kada su cijene skočile za 200-300 KM po kvadratu, a sada pred kraj godine ponovo bilježimo povećanje cijena kada je riječ o Banjoj Luci", istakao je Vuković.

Najniže cijene stanova, i to starogradnje, kaže Vuković, kreću se od oko 1.900, dok je najjeftiniji kvadrat novogradnje od 2.200 do 3.500 KM u centru Banje Luke.

"Teško je predvidjeti šta će se dešavati u narednom periodu. Trenutno je deficit kad je riječ o ponudi stanova, pogotovo gotovih stanova, a potražnja je enormna, tako da će, sve dok je potražnja tako velika, sigurno i cijene biti visoke, a možda će ići i naviše", kaže Vuković, koji smatra da je do povećane potražnje i kupovine nekretnina došlo zbog toga što ljudi to vide kao dugoročan način štednje novca.

Kaže Vuković i kako oni koji su, naprimjer, kupili stan u izgradnji po cijeni od 2.200 KM po kvadratu, taj stan će moći prodati za makar 100-200 KM više po kvadratu.

Potražnja će, sve su prilike, rasti i u narednom periodu, a ostaje da se vidi da li će nastaviti rasti i cijene nekretnina i za koliko će to biti.


Klix.ba
0
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Nedostatak gradilišta utiče na cijene nekretnina

Post Postao/la CocoMa »

Dok se u pojedinim zemljama Evrope tržište nekretnina “hladi”, u BiH to nije slučaj. Štaviše, smanjenja trenda rasta cijena nema.

Koncem protekle godine prosječne cijene prodatih stanova dosegle su rekordni nivo od 1.905 KM po kvadratu, dok je, prema posljednjim podacima Agencije za statistiku BiH, taj rast znatno veći.

Tako je prosječna cijena kvadrata prodatih novih stanova u prvom kvartalu ove godine iznosila 2.248 KM, što je u poređenju s godinom ranije rast za čak 23 posto.

Uz to što cijene nekretnina u BiH nastavljaju rasti, potražnja je i dalje veća od ponude.

Potvrđuje to Maho Taso iz sarajevske agencije za nekretnine Prostor, naglašavajući da je u odnosu na početak godine u ovom periodu značajno poboljšana ponuda, ali u starogradnji.

– Iako je taj balans povoljniji, ipak je potražnja i dalje ogromna. Traže se, praktično, nekretnine u svim dijelovima grada i svih kvadratura, mada se najčešće radi o stanovima veličine između 40 i 70 kvadratnih metara. Naravno, najviše se traži novogradnja, ali takvih projekata skoro da nema. Ono što je bilo, a radilo se o luksuznim projektima, skoro sve je rasprodato, a cijena kvadrata u tim objektima se kretala između 6.000 i 7.000 KM, kaže Taso za Avaz.

On navodi i to da su kamatne stope na stambene, hipotekarne, kao i nenamjenske kredite i dalje povoljne, odnosno nisu značajnije narasle.

Eventualno, veći porast kamata mogao bi dovesti do usporavanja tržišta nekretnina i smanjenja trenda rasta cijena. U Mostaru skoro da nema novogradnje, a renovirani stanovi se prodaju po cijeni od 2.000 do 2.300 KM po kvadratu.

U Zenici se kvadrat nekretnine u starogradnji prodaje po cijeni između 1.500 i 2.000 KM, a u novogradnji košta i više od 2.500 KM.

U Banjoj Luci su se stanovi i na rubnim dijelovima prodavali po cijeni od 3.000 KM po kvadratu, dok se u Trebinju u novogradnji kvadrat stana plaća i po 4.500 KM, izvještava Avaz.

(indikator.ba)
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Nedostatak gradilišta utiče na cijene nekretnina

Post Postao/la Hannibal »

sinoc gledam stancic na stupu 35 kvadrata 120 hiljada maraka. reko ovo je kijametsko vrijeme
a istina je da se manje gradi. jedina ozbiljna baustela je na crnom vrhu, kod ciganskog naselja. ostalo sve tanko bgm
otoka jedno vrijeme podivlja, eno sad tibra pravi jednu zgradu kod remize i to je to. na stupu se radi jedna zgradica u stupskoj, i na ilidzi je sad vaves poceo jednu zgradu
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Nedostatak gradilišta utiče na cijene nekretnina

Post Postao/la Moonlight »

Ima neka se pravi kraj Zeljinog stadiona
0
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Nedostatak gradilišta utiče na cijene nekretnina

Post Postao/la Hannibal »

Moonlight je napisao/la: 18 sep 2022, 14:40 Ima neka se pravi kraj Zeljinog stadiona
jes, ono vojvoda pravi 😂
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Nedostatak gradilišta utiče na cijene nekretnina

Post Postao/la storm »

Hannibal je napisao/la: 18 sep 2022, 14:52
Moonlight je napisao/la: 18 sep 2022, 14:40 Ima neka se pravi kraj Zeljinog stadiona
jes, ono vojvoda pravi 😂
Gradite li vi sta?
0
Odgovori

Natrag na “Dom... kuća/stan”