Važnost biljaka u životnom prostoru

Interijer, eksterijer, održavanje, adaptacije...
Moderator: CocoMa, Max
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Važnost biljaka u životnom prostoru

Post Postao/la CocoMa »

Postoje brojne studije koje su ispitale utjecaj sobnih biljaka na zdravlje, a mi vam u nastavku donosimo nekoliko glavnih prednosti korištenja sobnih biljka u životnom prostoru.

Smanjenje stresa

Biljke mogu smanjiti razinu stresa i doprinijeti većem osjećaju ugode u vlastitom domu. Studija obavljena 2015. godine u časopisu Journal of Physiological Anthropology pokazala je kako sobne biljke mogu utjecati na razine psihološkog i fiziološkog stresa. Naime, stručnjaci su dokazali da aktivnosti koje uključuju npr. zalijevanje i/ili presađivanje utječu na smanjenje stresa i potiču osjećaj mira.

Bolja kvaliteta zraka

Jedna od bitnijih prednosti kojima sobne biljke mogu doprinijeti boljoj kvaliteti vašeg života jest pročišćavanje zraka. Studija koju je provela NASA 1989. godine dokazala je da određene kućne biljke uklanjaju onečišćenja iz zraka u prostoru. Od tog vremena objavljeno je još studija koje podupiru te rezultate, potvrđujući da biljke doprinose pročišćavanju zraka.

Osim toga biljke doprinose i vlažnosti zraka. Što je posebno važno za osobe koje imaju suhu kožu ili pate od problema povezanih sa suhim zrakom, kao što su respiratorni problemi i glavobolje.

Suzbijanje alergija

Listovi određenih biljaka, poput kineskog zimzelena ili mirnog ljiljana mogu uhvatiti alergene i ostale čestice u zraku koje uzrokuju alergijske reakcije. Ako imate problema s alergijama svakako izbjegavajte biljke koje imaju pelud ili spore.

Povećana koncentracija i produktivnost

Postoje indikacije da prisutnost sobnih biljaka može doprinijeti i pojačanoj koncentraciji.
Studija objavljena 2019. godine u časopisu International journal of environmental research and public health istražila je utjecaj sobnih biljaka na koncentraciju. Studija je pokazala da su učenici imali više koncentracije kada su se nalazili u prostoriji u kojoj su bile prave sobne biljke, u odnosu na učenike koji su učili u prostoriji s umjetnim biljkama ili fotografijama biljaka.

Nadalje, studija objavljena 2007. godine u časopisu HortScience zaključila je da postoji povezanost između prisutnosti biljaka u uredu i povećane produktivnosti.

Neki od ostalih razloga zbog kojih je važno imati biljke u životnom prostoru su sljedeći:

-smanjuju umor,mogu smanjiti anksioznost

-poboljšavaju raspoloženje,

-mogu doprinijeti bržem zacjeljivanju rana i oporavku od bolesti

-povećavaju razinu kisika preko dana

Ikm
1
1 slika
Avatar
Skin
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 546
Postovi: 380
Pridružen/a: 21 sep 2021, 19:03

Re: Važnost biljaka u životnom prostoru

Post Postao/la Skin »

na uspjesnom odgoju biljaka zaista moram poraditi. ne, nisu samoodrzive
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Važnost biljaka u životnom prostoru

Post Postao/la Iskra »

Ja i biljke? :sunja imam ih u kuci samo zato što neko drugi brine o njima
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Važnost biljaka u životnom prostoru

Post Postao/la Mehaning »

U životu sam posadio dosta drveča, a nadam se, da ču ga još... :ovaj
3
3 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Važnost biljaka u životnom prostoru

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 03 nov 2021, 10:48 U životu sam posadio dosta drveča, a nadam se, da ču ga još... :ovaj
I ja sam ih zasadio prilican broj, kada sam bio djecak (10-15 godina). Pa su mi ih poslije rata izrezane prodavali za ogrev. Ali, nije bitno. Od 2017. do danas sam posadio oko 30 hrastova, 20-ak borova i 10-ak lipa.
4
2 slika 1 slika 1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22345
Postovi: 17063
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Važnost biljaka u životnom prostoru

Post Postao/la Russki »

Mi smo u srednjoj školi sadili dosta, a sad već nisam dugo. Imam mnogo biljaka u stanu i gotivno je. Da mi je nać posao kakav samo da sadim po šumi, objeručke bih prihvatio.
1
1 slika
abysmal depths are flooded
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Važnost biljaka u životnom prostoru

Post Postao/la Atomic »

Imam vlastiti borik udaljen kilometar i opet odem rijetko.
Cim kisa stane,idem😧
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Važnost biljaka u životnom prostoru

Post Postao/la Iskra »

Portal Mindbodygreen otkrio je najbolje savjete stručnjaka za brigu o biljkama prilikom dolaska hladnijeg vremena.



Sobne biljke treba vratiti unutra kada noćne temperature u vašem području padnu ispod 12 stupnjeva Celzijusa, rekla je stručnjakinja za vrtlarstvo Lindsay Pangborn. “Većina biljaka preferira temperature iznad 15 stupnjeva, stoga imajte na umu prognozu ako planirate svoje biljke držati na otvorenom tijekom jeseni”, dodaje ona.

Kada dođe vrijeme da unesete svoje biljke, stručnjakinja Maria Failla kaže da je najveća pogreška koju treba izbjegavati nepregledavanje biljaka za štetočine. Naime, potrebno je isprati biljke crijevom kako bi isprali štetočine prije nego što biljke premjestite na njihovo unutarnje mjesto.

“Obavezno pogledajte i gornju i donju stranu lišća”, napominje Maria, dodajući da pažljivo pregledate stabljike i tlo te uklonite mrtvo i trulo lišće gdje se životinje vole sakriti. Ako primijetite nekoliko insekata, nježno ih uklonite, a ako dođe do zaraze biljke, organski insekticidni sprej može se koristiti za suzbijanje štetočina.

Nakon što su vaše biljke lijepe i čiste, još uvijek nije loša ideja da ih za svaki slučaj držite neko vrijeme dalje od drugih biljaka. Ovaj savjet dolazi od Faille, koja čeka nekoliko tjedana da prati štetočine prije nego što ih dovede blizu svojih drugih biljaka, prenosi Večernji list.
0
Odgovori

Natrag na “Dom... kuća/stan”