Dom iz snova...

Interijer, eksterijer, održavanje, adaptacije...
Moderator: CocoMa, Max
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Dom iz snova...

Post Postao/la storm »

Arslan_11 je napisao/la: 28 okt 2020, 08:58
storm je napisao/la: 28 okt 2020, 08:56 Neka bude svjetlost...

slika

I ne zanimaju me nikakve boje, osim bijele...bijela kuća i crni auto :oo
I pošto sam se "nagradio " u životu, ili bio prisutan ... uviđam, kolika su glupost dvokapnice, višekapnice...koliko je tu troškova bez nekih benefita...kod cubusa je prostor potpuno iskoristiv, vrlo se lako izolira, za razliku od kosih krovova, koji ima jako puno slabih točaka, gdje će se uvijek stvarati toplotni most.
Ljudi se boje ravnih krovova, a danas su takvi materijali i tehnike, da je to dotjerano do savršenstva...
slazem se sa krovom storm. Kod nas imaju cak i rijesenja za zeleni krov, ono napravis sebi malo zelenila na krovu, zasadis cvijece. Ma ljepota.
Ma svašta možes...zeleni krov, ljudi imaju i povrtaljku na krovu...
Druga je opcija da podigneš nastavak zida na cca metar, sika foliju zaštitiš kamenom, na to daske od teak drva, pa imaš terasu da boli glava...
A vidio sam i bazene na vrhu kuće....naravno, to u pripremi zahtijeva malo pojačane statike, ali ništa impresivno u odnosu na cijenu, da bazen smjestiš pored kuće...možda čak i jeftinije...
Kažem, današnji materijali dopuštaju mnogo toga, a cjenovno su u rangu klasike. Kvadrat SIKA folije (recimo) možda kompletno jest skuplji od kvadrata BRAMAC klasike...samo da pokriješ kuću 100m2 tlorisa, treba ti SIKA 100m2, a BRAMAC 180m2+...gdje je podizanje zidova u špicu (dumu), koje trebe isto zatvoriti malterom, fasadom, gdje je krovna drvena konstrukcija, krovni prozori, ako želiš imati funkcionalno potkrovlje, podosta neiskoristivog prostora, a izolirati moraš jednako tih 180m2...mislim mogu nabrajati do sutra, pa nije teško izračunati što je svrsishodnije pa i jeftinije......ali ljudi robuju nekimm stereotipima i navikama ispred 300 godina.
0
Avatar
Arslan_11
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17253
Postovi: 9599
Pridružen/a: 15 aug 2020, 09:02

Re: Dom iz snova...

Post Postao/la Arslan_11 »

storm je napisao/la: 28 okt 2020, 09:11
Arslan_11 je napisao/la: 28 okt 2020, 08:58

slazem se sa krovom storm. Kod nas imaju cak i rijesenja za zeleni krov, ono napravis sebi malo zelenila na krovu, zasadis cvijece. Ma ljepota.
Ma svašta možes...zeleni krov, ljudi imaju i povrtaljku na krovu...
Druga je opcija da podigneš nastavak zida na cca metar, sika foliju zaštitiš kamenom, na to daske od teak drva, pa imaš terasu da boli glava...
A vidio sam i bazene na vrhu kuće....naravno, to u pripremi zahtijeva malo pojačane statike, ali ništa impresivno u odnosu na cijenu, da bazen smjestiš pored kuće...možda čak i jeftinije...
Kažem, današnji materijali dopuštaju mnogo toga, a cjenovno su u rangu klasike. Kvadrat SIKA folije (recimo) možda kompletno jest skuplji od kvadrata BRAMAC klasike...samo da pokriješ kuću 100m2 tlorisa, treba ti SIKA 100m2, a BRAMAC 180m2+...gdje je podizanje zidova u špicu (dumu), koje trebe isto zatvoriti malterom, fasadom, gdje je krovna drvena konstrukcija, krovni prozori, ako želiš imati funkcionalno potkrovlje, podosta neiskoristivog prostora, a izolirati moraš jednako tih 180m2...mislim mogu nabrajati do sutra, pa nije teško izračunati što je svrsishodnije pa i jeftinije......ali ljudi robuju nekimm stereotipima i navikama ispred 300 godina.
Ma slazem se apsolutno sve. Mislim da se ljudi samo boje snijega i kise. zadrzavanje i protapanje itd. a i za to ima rijesenje. Samo da znas da Bramac nudi i sve za ravni krov. Mani se Sike. :mig
0
Stop askin' me questions, I just wanna feel alive
Until I die!
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Dom iz snova...

Post Postao/la Ommadawn »

Max je napisao/la: 28 okt 2020, 09:00 ovako nekako sa prednje strane, ništa na spratove, centralno dnevni boravak veliki otvoreni prostor, ulazi se kroz mali hodničić, dnevna u malo nižem nivou skupa sa kuhinjom i trpezarijom. Zidić odignuto cca 50, cm kao prolazi (metra širine) do ostalih soba, spavaća, kupatilo i soba za djecu.

a ove dvije preostale slike sa stražnje strane...
Moja prijateljica ima prizemnu kucu. Kao i sve svedske kuce - s vana malene a unutra maksimalno iskoristen prostor.
Sjecam se kad su moji kupili prvu kucu i mi poslali slike rodbini u BiH - komentar "Aaa, pa mala vam je ta kuca". A ono 6 soba. I ja uzmem video-kameru, snimim prvo s vana, ulazim unutra, snimam sve - cudjenju nikad kraja.
A kod nas u BiH digne kucu na 3 sprata, vise od pola kuce je otislo samo u stepenice koje su sirine metar. Pa neces kravu voditi u kucu...

A otvoren prostor, iskoristiti suncevu energiju, pa to su ustedjeni troskovi znas koliko.
2
2 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Dom iz snova...

Post Postao/la storm »

Arslan_11 je napisao/la: 28 okt 2020, 09:19
storm je napisao/la: 28 okt 2020, 09:11

Ma svašta možes...zeleni krov, ljudi imaju i povrtaljku na krovu...
Druga je opcija da podigneš nastavak zida na cca metar, sika foliju zaštitiš kamenom, na to daske od teak drva, pa imaš terasu da boli glava...
A vidio sam i bazene na vrhu kuće....naravno, to u pripremi zahtijeva malo pojačane statike, ali ništa impresivno u odnosu na cijenu, da bazen smjestiš pored kuće...možda čak i jeftinije...
Kažem, današnji materijali dopuštaju mnogo toga, a cjenovno su u rangu klasike. Kvadrat SIKA folije (recimo) možda kompletno jest skuplji od kvadrata BRAMAC klasike...samo da pokriješ kuću 100m2 tlorisa, treba ti SIKA 100m2, a BRAMAC 180m2+...gdje je podizanje zidova u špicu (dumu), koje trebe isto zatvoriti malterom, fasadom, gdje je krovna drvena konstrukcija, krovni prozori, ako želiš imati funkcionalno potkrovlje, podosta neiskoristivog prostora, a izolirati moraš jednako tih 180m2...mislim mogu nabrajati do sutra, pa nije teško izračunati što je svrsishodnije pa i jeftinije......ali ljudi robuju nekimm stereotipima i navikama ispred 300 godina.
Ma slazem se apsolutno sve. Mislim da se ljudi samo boje snijega i kise. zadrzavanje i protapanje itd. a i za to ima rijesenje. Samo da znas da Bramac nudi i sve za ravni krov. Mani se Sike. :mig
Ma dao sam primjer iz iskustva, što se najviše tu koristi za ravne, a što za kose krovove :D
I za snijeg ima nekoliko rješenja...ubace se električni grijači kabeli, koji u tih par dana kada pada, vrlo lako to riješe...a može se i grana od centralnog pustiti gore i temperirati, te nakon upotrebe automatika povuče tekućinu iz sustava..
A ovi snjegovi tu do 50cm ni nisu problem...veći je problem zadržavanje vode...smrzavanje i tu može nanijeti štetu tokom širenja leda...više bih zbog toga grijao.
Snijeg je samo još dodatna izolacija u sibirskim danima :oo
1
1 slika
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Dom iz snova...

Post Postao/la Max »

Ommadawn je napisao/la: 28 okt 2020, 09:20
Max je napisao/la: 28 okt 2020, 09:00 ovako nekako sa prednje strane, ništa na spratove, centralno dnevni boravak veliki otvoreni prostor, ulazi se kroz mali hodničić, dnevna u malo nižem nivou skupa sa kuhinjom i trpezarijom. Zidić odignuto cca 50, cm kao prolazi (metra širine) do ostalih soba, spavaća, kupatilo i soba za djecu.

a ove dvije preostale slike sa stražnje strane...
Moja prijateljica ima prizemnu kucu. Kao i sve svedske kuce - s vana malene a unutra maksimalno iskoristen prostor.
Sjecam se kad su moji kupili prvu kucu i mi poslali slike rodbini u BiH - komentar "Aaa, pa mala vam je ta kuca". A ono 6 soba. I ja uzmem video-kameru, snimim prvo s vana, ulazim unutra, snimam sve - cudjenju nikad kraja.
A kod nas u BiH digne kucu na 3 sprata, vise od pola kuce je otislo samo u stepenice koje su sirine metar. Pa neces kravu voditi u kucu...

A otvoren prostor, iskoristiti suncevu energiju, pa to su ustedjeni troskovi znas koliko.
ja sam bio u ovakvoj kući još 95-te godine, i rekao sam ako ikada budem gradio kuću takva će biti. Koncept extra, sve ovo kod nas te trospratnice, pa veću širinu ima moj stan od 65 m2 nego prostor u kojem zapravo žive ti ljudi u tim trospratnicama. Kaže u tlocrtu 10x9 ali nakon stepenica zapravo iskoristi 8x7 ili čak i manje...
Jedino što mi ima logike u gradnji na sprat jeste kao odvojeno spiralno stepenište u sklopu kuće, ako me razumiješ... ali ni to nikada ne bih...
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Dom iz snova...

Post Postao/la Heidi »



Evo kuce iz snova :roll
2
1 slika 1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Dom iz snova...

Post Postao/la storm »

Max je napisao/la: 28 okt 2020, 09:29
Ommadawn je napisao/la: 28 okt 2020, 09:20

Moja prijateljica ima prizemnu kucu. Kao i sve svedske kuce - s vana malene a unutra maksimalno iskoristen prostor.
Sjecam se kad su moji kupili prvu kucu i mi poslali slike rodbini u BiH - komentar "Aaa, pa mala vam je ta kuca". A ono 6 soba. I ja uzmem video-kameru, snimim prvo s vana, ulazim unutra, snimam sve - cudjenju nikad kraja.
A kod nas u BiH digne kucu na 3 sprata, vise od pola kuce je otislo samo u stepenice koje su sirine metar. Pa neces kravu voditi u kucu...

A otvoren prostor, iskoristiti suncevu energiju, pa to su ustedjeni troskovi znas koliko.
ja sam bio u ovakvoj kući još 95-te godine, i rekao sam ako ikada budem gradio kuću takva će biti. Koncept extra, sve ovo kod nas te trospratnice, pa veću širinu ima moj stan od 65 m2 nego prostor u kojem zapravo žive ti ljudi u tim trospratnicama. Kaže u tlocrtu 10x9 ali nakon stepenica zapravo iskoristi 8x7 ili čak i manje...
Jedino što mi ima logike u gradnji na sprat jeste kao odvojeno spiralno stepenište u sklopu kuće, ako me razumiješ... ali ni to nikada ne bih...
Često se adaptacije rade sad...da se unutarnja stepeništa ruše, dobije se puni tlocrt iskoristivog prostora...a uz kuću se uradi prizidak sa zatvorenim stepeništem...
Mada sam i ja stava...prizemnica majka :oo
Jedino opravdava takav način neka skučena parcela u naselju, pa ljudi nemaju drugu opciju...stisneš šta možeš najviše iz svega...
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Dom iz snova...

Post Postao/la storm »

Heidi je napisao/la: 28 okt 2020, 09:30

Evo kuce iz snova :roll
Sasvim je oke i bez Bentley :keke
4
2 slika 2 slika
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Dom iz snova...

Post Postao/la Max »

storm je napisao/la: 28 okt 2020, 09:33
Max je napisao/la: 28 okt 2020, 09:29

ja sam bio u ovakvoj kući još 95-te godine, i rekao sam ako ikada budem gradio kuću takva će biti. Koncept extra, sve ovo kod nas te trospratnice, pa veću širinu ima moj stan od 65 m2 nego prostor u kojem zapravo žive ti ljudi u tim trospratnicama. Kaže u tlocrtu 10x9 ali nakon stepenica zapravo iskoristi 8x7 ili čak i manje...
Jedino što mi ima logike u gradnji na sprat jeste kao odvojeno spiralno stepenište u sklopu kuće, ako me razumiješ... ali ni to nikada ne bih...
Često se adaptacije rade sad...da se unutarnja stepeništa ruše, dobije se puni tlocrt iskoristivog prostora...a uz kuću se uradi prizidak sa zatvorenim stepeništem...
Mada sam i ja stava...prizemnica majka :oo
Jedino opravdava takav način neka skučena parcela u naselju, pa ljudi nemaju drugu opciju...stisneš šta možeš najviše iz svega...
pa da se ne mogu sa ženom posvađat adekvatno...

:max
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Dom iz snova...

Post Postao/la lejlamo »

e, i to sam zaboravila, lokacija za tu moju kuću bi bila izvan gustog naselja
3
3 slika
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Dom iz snova...

Post Postao/la Max »

a išao bih baš na ovaj krov, ravni krov mi ne ostavlja prostora za manevar sa ostavom stvari

čovjek tokom života nakupi nekih stvari od kojih se teško odvaja a i zamjena garderobe npr....
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Dom iz snova...

Post Postao/la Ommadawn »

storm je napisao/la: 28 okt 2020, 09:34
Heidi je napisao/la: 28 okt 2020, 09:30

Evo kuce iz snova :roll
Sasvim je oke i bez Bentley :keke
Što? Pa Bentley je super. Do prvog servisa. Ili zamjene nekog dijela.
Al’ kad je beg bio cicija...
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Dom iz snova...

Post Postao/la storm »

Ommadawn je napisao/la: 28 okt 2020, 09:52
storm je napisao/la: 28 okt 2020, 09:34

Sasvim je oke i bez Bentley :keke
Što? Pa Bentley je super. Do prvog servisa. Ili zamjene nekog dijela.
Al’ kad je beg bio cicija...
Nakon toga gledaš oglase tipa...mijenjam manju za veću kuću, uz moju nadoplatu :valja
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Dom iz snova...

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 28 okt 2020, 09:56
Ommadawn je napisao/la: 28 okt 2020, 09:52

Što? Pa Bentley je super. Do prvog servisa. Ili zamjene nekog dijela.
Al’ kad je beg bio cicija...
Nakon toga gledaš oglase tipa...mijenjam manju za veću kuću, uz moju nadoplatu :valja
Ja imam nekonvencionalnu kuču i čak mi je krov okrenut naopako, ali meni su te vaše kockice ipak ružne... :sok
0
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2473
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Dom iz snova...

Post Postao/la Ramzess »

Moonlight je napisao/la: 28 okt 2020, 08:45
Buki je napisao/la: 28 okt 2020, 06:49
I jagnje ... ne zaboravi jagnje ... :sret
Da jedem ne volim
A i bojim se. Jednom me prevrnuli kad sam bila mala :tugi
:tjesi ... ne brini se, naci cu ja njih i ispeci da te vise ne plase. :oo
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Dom iz snova...

Post Postao/la storm »

Mehaning je napisao/la: 28 okt 2020, 10:00
storm je napisao/la: 28 okt 2020, 09:56

Nakon toga gledaš oglase tipa...mijenjam manju za veću kuću, uz moju nadoplatu :valja
Ja imam nekonvencionalnu kuču i čak mi je krov okrenut naopako, ali meni su te vaše kockice ipak ružne... :sok
Pa dobro...stvar preferencije :oo
0
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Dom iz snova...

Post Postao/la Polaris »

Max je napisao/la: 28 okt 2020, 09:10
Ariel je napisao/la: 27 okt 2020, 08:54 Kuca na 2 sprata, sa garazom za 2 auta, u kuci dnevna soba, kuhinja, ostava, 3 ili 4 spavace, 2 kupatila, veliko dvoriste sa bazenom.
i žena da to sve čisti
:valja
Naravno i vrtlar da brine o dvoristu
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Dom... kuća/stan”