Šta je "cancel" kultura i zašto je sve popularnija među mladima

O portalima, FB, instagram, i ostalim vladarima današnjice...
Moderator: Max
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Šta je "cancel" kultura i zašto je sve popularnija među mladima

Post Postao/la storm »

slika
N. O./ klix.ba

Ilustracija: Shutterstock
"Cancel" kultura predstavlja ideju da se osoba može "otkazati", drugim riječima, da joj se kulturno onemogući da ima istaknutu javnu platformu ili karijeru. Pored bojkota, ovaj trend sa sobom najčešće nosi i negativne komentare i bullying.

Ovaj pokret jeste moderni oblik ostracizma u kojem mladi na društvenim mrežama zajednički odluče da određenu osobu "izdvoje iz grupe" i bojkotuju (eng. cancel - otkazati).

Širenje "kulture otkazivanja" i ideja o "otkazivanju nekoga" poklapaju se s obrascem: slavna ličnost ili druga javna ličnost učini ili kaže nešto uvredljivo, što izaziva javnu reakciju, koju često podstiču društveni mediji. Zatim dolaze pozivi da se "osoba otkaže" - odnosno da se efektivno okonča ili opozove najčešće bojkotom njenog rada.

Među poznatim ličnostima koje su pokušali "otkazati" našli su se i reper Eminem, pjevač Ed Sheeran, autorica "Harryja Pottera" J. K. Rowling, voditeljica Ellen DeGeneres i glumica Jodie Comer.




Eminema su pokušali bojkotovati na TikToku zbog određenih kontroverznih tekstova starijih pjesama. Polemika je započela kada je mladić objavio TikTok snimak u kojem osuđuje hit repera iz 2010. "Love the Way You Lie", zbog navodnog veličanja nasilja nad ženama. Video je pokrenuo trend "Cancel Eminem", zbog čega je došlo do sukoba mlađih i starijih generacija na društvenim mrežama.
Pored Eminema, "otkazana" je i voditeljica Ellen DeGeneres nakon optužbi za maltretiranje svojih radnika. Isto su pokušali s autoricom J. K. Rowling, koju su osudili zbog negativnih komentara na račun transrodnih osoba.




Trend "cancel" kulture dominira u SAD-u i Zapadnoj Evropi, a čak je Harper's Magazin objavio otvoreno pismo u kojem poziva na potpuno ukidanje "kulture otkazivanja", osuđujući pokret kao "cenzurni", označivši ga kao netrpeljivost suprotnih stavova, trend za javno sramoćenje i ostracizam i tendenciju da se složena politička pitanja neadekvatno tumače. Ideju je podržao i Elon Musk.



Mnogi korisnici Twittera odgovorili su na otvoreno pismo koje je potpisalo više od 150 javnih ličnosti, uključujući Margaret Atwood i Rowling - tvrdeći da netrpeljivost i sam pokret nisu sloboda govora.
0
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7688
Postovi: 5636
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Šta je "cancel" kultura i zašto je sve popularnija među mladima

Post Postao/la SmokingMan »

Cringe culture trend, ili ti ga nova crybaby generacija koju slobodno mogu nazvati "Y - djecom u staklu". Neke od stvari koje u životu trebaju naučiti kanalisati je mišljenje drugijh i uvrede na vlastit račun, na koje treba znalački uzvratiti ili jednostavno naučiti gledati na takve pojave manje više ravodušno.
2
2 slika
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Šta je "cancel" kultura i zašto je sve popularnija među mladima

Post Postao/la storm »

Sleepy Joe je napisao/la: 27 mar 2021, 11:50 Cringe culture trend, ili ti ga nova crybaby generacija koju slobodno mogu nazvati "Y - djecom u staklu". Neke od stvari koje u životu trebaju naučiti kanalisati je mišljenje drugijh i uvrede na vlastit račun, na koje treba znalački uzvratiti ili jednostavno naučiti gledati na takve pojave manje više ravodušno.
Pola bi se njih danas povješalo na forumu, prije statusa novi behar :D
3
3 slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7688
Postovi: 5636
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Šta je "cancel" kultura i zašto je sve popularnija među mladima

Post Postao/la SmokingMan »

storm je napisao/la: 27 mar 2021, 11:52
Sleepy Joe je napisao/la: 27 mar 2021, 11:50 Cringe culture trend, ili ti ga nova crybaby generacija koju slobodno mogu nazvati "Y - djecom u staklu". Neke od stvari koje u životu trebaju naučiti kanalisati je mišljenje drugijh i uvrede na vlastit račun, na koje treba znalački uzvratiti ili jednostavno naučiti gledati na takve pojave manje više ravodušno.
Pola bi se njih danas povješalo na forumu, prije statusa novi behar :D
Da, što mi je apsurdno, i pomalo bizarno, zato što je, a zaboravio sam ih napomenuti Z-generacija, postala predvodnik ovakve kulture, pa slobodno ću reći dobrovoljnog drutšvenog distanciranja, jer im je u jednu ruku postalo teško nošenje sa stvarnošću u njihovoj okolini, tj. da će bit imaltretirani, što je svaka potonija generacija prošla. Mlađi muškarci su postali feminizirani do neprepoznatljivosti, zakljžali zbog lošeg fizičkog stanja, uglavnom zbog odsustva fizičke aktivnosti tokom ranog perioda odrastanja, suprotnom onome kroz šta smo mi poršli, bolje reći, prošli smo drutšvene torture. Nešto na što oni nikada nebi bili spremni da iskuse.
1
1 slika
slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Šta je "cancel" kultura i zašto je sve popularnija među mladima

Post Postao/la storm »

Sleepy Joe je napisao/la: 27 mar 2021, 12:00
storm je napisao/la: 27 mar 2021, 11:52

Pola bi se njih danas povješalo na forumu, prije statusa novi behar :D
Da, što mi je apsurdno, i pomalo bizarno, zato što je, a zaboravio sam ih napomenuti Z-generacija, postala predvodnik ovakve kulture, pa slobodno ću reći dobrovoljnog drutšvenog distanciranja, jer im je u jednu ruku postalo teško nošenje sa stvarnošću u njihovoj okolini, tj. da će bit imaltretirani, što je svaka potonija generacija prošla. Mlađi muškarci su postali feminizirani do neprepoznatljivosti, zakljžali zbog lošeg fizičkog stanja, uglavnom zbog odsustva fizičke aktivnosti tokom ranog perioda odrastanja, suprotnom onome kroz šta smo mi poršli, bolje reći, prošli smo drutšvene torture. Nešto na što oni nikada nebi bili spremni da iskuse.
Pa da...i nije to samo vrijeme elektronike krivo...
Roditelji stgvaraju "prestolonasljednike" ...zanose im gdje treba i ne treba.
Djeca ako nešto ne treniraju, onda baš ništa ne rade fizički, samo metiljaju u sobi, čast izuzecima, i još nekim rijetkim okolinama.
Kolika je već samo razlika u školstvu...kako smo mi strahopoštovanjem ulazili u škole, danas imaš takvih iščašenih ponašanja da je strašno.
Znači ili odu skroz ekstremno, ili su metiljavi....jako malo normale.
1
1 slika
ROOT
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2407
Postovi: 1438
Pridružen/a: 24 mar 2021, 16:37

Re: Šta je "cancel" kultura i zašto je sve popularnija među mladima

Post Postao/la ROOT »

Zašto, zato što su luzeri sa previše slobodnog vremena u životu a ne znaju šta da rade sa istim,
I naravno nemaju niti kakvih pravih bitnih problema pa onda iznalaze načine da budu uvijedjeni umjesto nekog drugog za bilo koju sitnicu.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Šta je "cancel" kultura i zašto je sve popularnija među mladima

Post Postao/la storm »

Dobro sad smo otišli na mlade danas, i na zapadu ima toga što pišete...
Ali opet mislim da nije tako loše sve....
Bilo je i prije tog "kenslanja" samo je teško bilo širiti globalno, no lokalno itekako...
jedan primjer iz mog društva tada...nakon što je metallica snimila black album, medju meni poznatim fanovima, šok i nevjerica, pljuvačina...."to više nije metallica" "puuuu šminkeri" ... skidanje postera sa zida, i lijepljenje Napalm Death :D
Drugi primjer, vlasnik popularnog kluba se zamjerio nekome...automatski se tom krmetu više ne ide, pronadje se drugo mjesto za "bazu"
Mnogo je toga bilo...
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Šta je "cancel" kultura i zašto je sve popularnija među mladima

Post Postao/la Atomic »

Ovo mi djeluje pacenicki 😅
0
ROOT
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2407
Postovi: 1438
Pridružen/a: 24 mar 2021, 16:37

Re: Šta je "cancel" kultura i zašto je sve popularnija među mladima

Post Postao/la ROOT »

storm je napisao/la: 27 mar 2021, 21:04 Dobro sad smo otišli na mlade danas, i na zapadu ima toga što pišete...
Ali opet mislim da nije tako loše sve....
Bilo je i prije tog "kenslanja" samo je teško bilo širiti globalno, no lokalno itekako...
jedan primjer iz mog društva tada...nakon što je metallica snimila black album, medju meni poznatim fanovima, šok i nevjerica, pljuvačina...."to više nije metallica" "puuuu šminkeri" ... skidanje postera sa zida, i lijepljenje Napalm Death :D
Drugi primjer, vlasnik popularnog kluba se zamjerio nekome...automatski se tom krmetu više ne ide, pronadje se drugo mjesto za "bazu"
Mnogo je toga bilo...
Ma dobro to je više ono mladalačko razočarenje koje prelazi u kontra stav čim mu se neš' ne svidja. :keke
Al' ovo , jel znaš da ima ljudi koji su imali toliko besposlenog vremena da pretražuju nečije tweetove od u periodu od 10tak god i onda nadju nešto što im se ne svidja i forsiranje da se ta osoba ukine, ko što se desilo i kevin heartu a i onom kako se zove james gunu
mislim da se tako zove :ovaj
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Šta je "cancel" kultura i zašto je sve popularnija među mladima

Post Postao/la storm »

ROOT je napisao/la: 27 mar 2021, 21:12
storm je napisao/la: 27 mar 2021, 21:04 Dobro sad smo otišli na mlade danas, i na zapadu ima toga što pišete...
Ali opet mislim da nije tako loše sve....
Bilo je i prije tog "kenslanja" samo je teško bilo širiti globalno, no lokalno itekako...
jedan primjer iz mog društva tada...nakon što je metallica snimila black album, medju meni poznatim fanovima, šok i nevjerica, pljuvačina...."to više nije metallica" "puuuu šminkeri" ... skidanje postera sa zida, i lijepljenje Napalm Death :D
Drugi primjer, vlasnik popularnog kluba se zamjerio nekome...automatski se tom krmetu više ne ide, pronadje se drugo mjesto za "bazu"
Mnogo je toga bilo...
Ma dobro to je više ono mladalačko razočarenje koje prelazi u kontra stav čim mu se neš' ne svidja. :keke
Al' ovo , jel znaš da ima ljudi koji su imali toliko besposlenog vremena da pretražuju nečije tweetove od u periodu od 10tak god i onda nadju nešto što im se ne svidja i forsiranje da se ta osoba ukine, ko što se desilo i kevin heartu a i onom kako se zove james gunu
mislim da se tako zove :ovaj
Dobro... To jest bolest level pro :D
Ali eto, imaju mogućnost...
Sa razlikom, da nas stariju generaciju, baš briga za tim, a njima se život zna raspasti :D
0
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Šta je "cancel" kultura i zašto je sve popularnija među mladima

Post Postao/la Polaris »

Ono sa Ellen bas i nije bila sitnica, a ja je volim ali jeste pogrijesila
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Šta je "cancel" kultura i zašto je sve popularnija među mladima

Post Postao/la Socrates »

A jest mi nesto bezveze citati kad se stariji navade na djecu, kao da su im, pod jedan, ostavili savrsen svijet pa ga sad, kao, djeca kvare, i, pod dva, kao da su ti stariji bili nesto bolji.

Citava Bosna ne moze doci ni blizu da canceluje tri papka koja vuku citavo stanovnistvo BIH za nos vec 25 godina, al' eto, lako po netu pricat' kako djeca ne valjaju. Ne more se posteno ni na izbore izaci (nemoj da vadim statistike), al' eto kriva Z generacija sto ima misljenje o svemu i svacemu.

Plus sto ne volim ono "u nase vrijeme". Ovo je svacije vrijeme, samo sto neki nisu u stanju da se organiziraju, a neki jesu. Pa makar i na netu. Sta fali netu? Ne izuzimam ni sebe iz svega ovoga.

Anyway, ovo je malo realniji clanak o "cancel culture", od onog prije pokusaja diskusije. Prvo bilo neko ubi boze misljenje da neki ljevicari canceluju sta im padne napamet, a ovdje se spominju tri osobe koje su izrazito ljevicarski orijentirane, a koje su pokusali cancelovati.

Ja mislim da je citava diskusija o cancel kulturi otisla u pogresnom pravcu. Sta je uopste pogresno u trazenju istomisljenika i kritikovanja poznatih osoba na netu? Gdje ce ih kritikovati? Na gradskom trgu na kartonskoj kutiji? Ostaviti ih nekritikovane? Pa jbt. :lupa Sloboda izrazavanja i okupljanja. Svako je koristi kako njemu odgovara. A neko suti citav zivot i tri idiota mu jasu po glavi. Jer niti zna da se udruzi sa istomisljenicima niti zna da svoje misljenje izrazi na adekvatan i efektivan nacin. Ne cuje ga kako treba ni njegov komsija, a kamoli bilo ko drugi.

Isto kao sto nista nema lose ni da te poznate osobe odgovore na kritiku. Sloboda izrazavanja. Odgovori kako hoces. Pusti onda ljude da donesu svoja misljenja. Ne moras ni odgovarati, mozes i sutiti. Ti sam donosis odluku.

Konkretno, Eminem je kritikovan za promoviranje nasilja nad zenama kroz stihove svojih pjesama.
J.K. Rawlings zbog ismijavanja transrodnih osoba.
Ellen DeGeneres zbog toga sto je radna atmosfera na njenoj emisiji bila zatrovana, sto je potvrdilo bezbroj njenih saradnika, gostiju, itd

Konkretno, Eminem je odgovorio kako je odgovorio. Pjesmom.
J.K. Rawlings jeste ismijavala transrodne osobe, i nije prestala.
Ellen je priznala da nije znala za zatrovanu radnu atmosferu i izvinila se.

Dakle, odgovorili su kako misle da je najadekvatnije i najbolje za njihove licne i poslovne interese. Radi se o multimilionerima.

Ne znam cemu frka sto ljudi iznose misljenja oko onoga sto znaju i sto im smeta. Nikakva cancel culture, nego cista manifestacija prava na misljenje i okupljanje. Pa ako poznate osobe misle da im to steti, or whatever, neka se izvine. Ako ne misle, neka nastave dalje kao da se nista nije desilo. Ako su bas ljuti, neka napadnu one sto ih napadaju. Niko im ne brani. Ako misle da su finansijski osteceni zbog nepravednih i/ili neistinitih optuzbi, postoje sudovi.

What's the big deal?
3
3 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Čuvarkuća
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3040
Postovi: 2252
Pridružen/a: 07 aug 2020, 19:58

Re: Šta je "cancel" kultura i zašto je sve popularnija među mladima

Post Postao/la Čuvarkuća »

Ih od kada sam ja bojkotovala neke ljude, ova cancel generacija nije ni postojala :keke
4
4 slika
"Treba otimati radost danima što bježe".
ROOT
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2407
Postovi: 1438
Pridružen/a: 24 mar 2021, 16:37

Re: Šta je "cancel" kultura i zašto je sve popularnija među mladima

Post Postao/la ROOT »

Look it whiteknightening :opa

Čuj otišla u pogrešnom pravcu znači ti namećeš svoje mišljenje ovde kako treba da misli i piše,
koja je poenta išta pisat',
nemam ja vremena za ove besposlenosti :toxi
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Šta je "cancel" kultura i zašto je sve popularnija među mladima

Post Postao/la Socrates »

Cuj namecem svoje misljenje. :heidi2

Kad sam rekao "otisla u pogresnom pravcu", mislio sam na generalnu diskusiju o "cancel culture", koja se danas vodi u televizijskim emisijama, akademskim raspravama, cak i u parlamentima, senatima, itd.

Nisam mislio na diskusiju ovdje. E svasta.

Ja sam iznio svoje misljenje, kao i svako drugi. A sta si ocekivao, da se svako slaze sa tobom?
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7688
Postovi: 5636
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Šta je "cancel" kultura i zašto je sve popularnija među mladima

Post Postao/la SmokingMan »

Glede Eminema, tekstovci mu jesu eksplicitni, ali ni blizu toliko "navodeći" u smislu da oni uopšte potiču i podržavaju nasilje nad ženama.
Svoje pjesme je temeljio na životnim iskustvima, a njegova posebna inspiracija je bila Hailie, koju je često spominjao u svojim pjesmama.
Tako da kritikovati Eminema, znači, tumačiti knjigu poslije tek prve tri pročitane stranice.
0
slika
Odgovori

Natrag na “Društvene mreže, mediji, portali”