Covid 19 i prodaja Automobila

Život na kotačima, limeni predmeti želja...
Moderator: Max
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Covid 19 i prodaja Automobila

Post Postao/la Max »

Iako je članak koji ću zalijepiti iz aprila ove godine, oslikava nekako situaciju i tri mjeseca poslije:

Virus korona i te kako je uticao na tržište četvorotočkašima, čiji uvoz u BiH je drastično pao, a zabilježeno je i rezanje cijena polovnih automobila.


Naime, svega 3.520 automobila uvezeno je u BiH prošlog mjeseca, pokazuju podaci koje su "Nezavisne novine" dobile iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.

Da je situacija u vezi sa pandemijom zadala udarac i ovoj oblasti pokazuje poređenje sa martom prošle godine, kada nam je iz inostranstva stiglo mnogo više četvorotočkaša, odnosno njih 8.684.

Doskoro su trgovci vozilima slijegali ramenima na pitanje hoće li novonastala situacija uticati na velike poremećaje cijena, a već sada najavljuju da će polovni četvorotočkaši u BiH sigurno, pojeftiniti.

"Vidite, svi lageri su pretrpani i mi ćemo definitivno gledati da snizimo cijene zbog cjelokupne situacije. Moramo biti vrlo otvoreni, sigurno ćemo praviti neke akcije da čistimo lagere i prodajemo automobile. Sigurno je da će oni koji su htjeli da kupe auto imati povoljnije uslove", rekao je za "Nezavisne novine" Haris Muratović, predsjednik Udruženja ovlaštenih zastupnika i trgovaca automobilima pri Privrednoj komori FBiH.

Sudeći prema njegovim riječima, potražnja za vozilima na bh. tržištu je jako slaba.

"Granice su zatvorene za transport takvih vrsta robe, a druga stvar su blokade koje imamo u državi, što zasigurno velikim dijelom utiče na to da građani ni ne pomišljaju na kupovinu auta", rekao je Muratović.

Na portalima na kojima se prodaje roba ističu da još nisu osjetili posebne promjene po količini oglasa što se automobila tiče, ali cijene padaju.

"Primjećujemo određene akcije, sniženje cijena vozila, kao i specijalne ponude, što bismo mogli pripisati trenutnom stanju u zemlji i svijetu. Vjerujemo da se situacija u online trgovini neće znatno izmijeniti, osim što će postojati sve veća potreba za ovim kanalom prodaje, u skladu sa nemogućnošću fizičkog pristupa prodajnim mjestima, a u svrhu održavanja biznisa živim", rekla je za Aida Raonić, PR&brand manager portala olx.ba.

Podsjetimo, u auto-salonima nedavno su nam rekli da je prodaja stala, te da oni trenutno ne rade i da su radnici kod svojih kuća.

Dodali su da građanima ne pada na pamet da u ovoj situaciji razmišljaju o automobilima, a da će gubici zavisiti od toga koliko će sve ovo potrajati.

Iz UIO BiH su rekli da je u trećem mjesecu ove godine u BiH uvezeno 2.776 polovnih, te 744 nova vozila. U martu prošle godine uvezli smo 7.652 polovna te 1.032 nova vozila.

Trendovi su slični i u brojnim ostalim državama. U Velikoj Britaniji je zabilježen pad prodaje novih četvorotočkaša od 44 odsto u martu ove godine u odnosu na mart 2019.

Najizraženiji pad kada je riječ o prodaji vozila osjetila je Italija - čak 85 odsto. U Francuskoj je zabilježen pad od 72 odsto, a u Španiji za 69 procenata.

Traže da rade
Haris Muratović, predsjednik Udruženja ovlaštenih zastupnika i trgovaca automobilima pri Privrednoj komori FBiH, kaže da je ova branša i te kako pogođena, u čemu se, kako tvrdi, na skali našla odmah nakon hotelijerstva i ugostiteljstva.

Uputili su, dodaje, zahtjev da se i njima omogući da prodaju vozila i servisiraju ih.

"Naš dio posla, pogotovo u ovoj situaciji, moguće je obavljati sa 90 odsto udjela online. Međutim, nadležni organi zaista nemaju razumijevanja i mi ćemo imati velike posljedice, veliki broj ljudi će vjerovatno biti otpušten", kaže Muratović te dodaje da je u ovoj oblasti zaposleno više od 3.500 ljudi, u prodaji i servisu.





izvor: oslobođenje.ba
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Covid 19 i prodaja Automobila

Post Postao/la Max »

Od ovog članka, promijenulo se dosta stvari, sve autokuće rade normalnim intezitetom.

Osjetan je i pad prodaje, posjećenost salonima je u znatnom padu, ali opet ima prodaje.

Interesantan podatak je taj da je premium segment, u ovoj situaciji doživio čak i porast, gdje imamo slučaj Audija koji se trenutno nalazi na trećem mjestu po prodaji novih vozila i sa 49 vozila (jan-jun) što mu je najbolja pozicija u proteklih nekoliko godina.

Također podatak o prodaji novih vozila u ovoj godini gdje je do sada prodato 662 nova vozila, iako znatno u padu u odnosu na prošlu godinu, u poređenju sa recimo 2014 i 2015 je nešto bolja.
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5606
Postovi: 3445
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Covid 19 i prodaja Automobila

Post Postao/la radostan dan »

kakva je sad situacija, presjek nakon godinu dana kovida?
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Covid 19 i prodaja Automobila

Post Postao/la storm »

radostan dan je napisao/la: 31 jan 2021, 18:17 kakva je sad situacija, presjek nakon godinu dana kovida?
Ovdje u deželi, koma su prodavači auta..
Ljudi stisli sve što se luksuza tiče.
0
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5606
Postovi: 3445
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Covid 19 i prodaja Automobila

Post Postao/la radostan dan »

storm je napisao/la: 31 jan 2021, 18:28
radostan dan je napisao/la: 31 jan 2021, 18:17 kakva je sad situacija, presjek nakon godinu dana kovida?
Ovdje u deželi, koma su prodavači auta..
Ljudi stisli sve što se luksuza tiče.
cijene idu dole?
po logici stvari tako bi trebalo biti, kriza je...
a opet,kriza utiče na broj uveženih i ukupnu ponudu...prodavci ne lageruju kao prije (odnosi se na polovne), što opet može da utiče na cijenu, da ide malo u vis?
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Covid 19 i prodaja Automobila

Post Postao/la storm »

radostan dan je napisao/la: 31 jan 2021, 18:34
storm je napisao/la: 31 jan 2021, 18:28

Ovdje u deželi, koma su prodavači auta..
Ljudi stisli sve što se luksuza tiče.
cijene idu dole?
po logici stvari tako bi trebalo biti, kriza je...
a opet,kriza utiče na broj uveženih i ukupnu ponudu...prodavci ne lageruju kao prije (odnosi se na polovne), što opet može da utiče na cijenu, da ide malo u vis?
Ne znam konkretno, ionako su više manje zatvoreni svi mjesecima... Tek nakon lockdown će se vidjeti što i kako... A vjerojatno će morati pasti cijene, ali ni tada ne očekujem navale kupovanja.
Uvukla se psihoza u kupca općenito. A već prije svega toga bili su u laganoj krizi, jer se nakupilo tih auto kuća, sa polovnim vozilima godinu do pet starih, kao u priči... I tržište se zasitilo. Baš gledam kod frenda, stoji mu po 20tak audija, vw, bmw, mecki... Stotinjak auta od po 15.000€ u prosjeku... Može gledati u njih. Gadno.
0
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Covid 19 i prodaja Automobila

Post Postao/la vjesticanametli »

ja bome hajrovah u koroni svog limenog ferida 🤗
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Covid 19 i prodaja Automobila

Post Postao/la Ommadawn »

Ja sam prije Covid-19 razmišljao o eventualnoj promjeni auta 2021.
Sad nema šanse. Čak sam rekao da ću ga voziti dok se ne raspadne.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Covid 19 i prodaja Automobila

Post Postao/la storm »

Hm, čitam danas...kako tržište čudno reagira.
Dva posta iznad komentiram kako bi cijene polovnih trebale pasti, a sad se događa obrnuto.
Danas čitam da se cijene polovnih vozila dižu u Njemačkoj, jer se sve manje kupaca odlučuje u neizvjesnosti kupiti novo vozilo.
I ako baš ima potrebe, kupac će sad radije na polovno vozilo.
0
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Covid 19 i prodaja Automobila

Post Postao/la vjesticanametli »

haha taman da tusnem ovog i uzmem novog 👌😂
2
2 slika
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Covid 19 i prodaja Automobila

Post Postao/la vjesticanametli »

Ha ja 2 god mu haj dalje
0
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5606
Postovi: 3445
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Covid 19 i prodaja Automobila

Post Postao/la radostan dan »

storm je napisao/la: 13 feb 2021, 22:56 Hm, čitam danas...kako tržište čudno reagira.
Dva posta iznad komentiram kako bi cijene polovnih trebale pasti, a sad se događa obrnuto.
Danas čitam da se cijene polovnih vozila dižu u Njemačkoj, jer se sve manje kupaca odlučuje u neizvjesnosti kupiti novo vozilo.
I ako baš ima potrebe, kupac će sad radije na polovno vozilo.
pa napisah ja gore prije par dana, samo ne elaborirah post...domaći uvoznici ne lageruju na placevima kao prije bruku auta, uz komentar da im je teže naći koliko toliko dobro auto za prodaju, jer su dobili konkurenciju u vidu "domaćih" zapadnjaka koji se sve češće odlučuju za kupovinu polovnjaka.
vjesticanametli je napisao/la: 13 feb 2021, 23:01 haha taman da tusnem ovog i uzmem novog 👌😂
a ja bih suprotno.... tušnuo trenutnog i vratio lovu u padže, a za siću uzeo nešto bilo šta.
1
1 slika
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Covid 19 i prodaja Automobila

Post Postao/la vjesticanametli »

necu bilo sta hocu opet novo🤓 a za ovog cu uzet vise nego sto sam dala 😂 nema jos ni jedan u de u oglasima 😂😂
0
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5606
Postovi: 3445
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Covid 19 i prodaja Automobila

Post Postao/la radostan dan »

KORONA PODIGLA CENU POLOVNJAKA ZA 1.500 EVRA I VIŠE: Ako planirate kupovinu, spremite još novca

Ljudi u inostranstvu se sve teže odlučuju za promenu automobila, iako su to ranije činili u proseku posle tri godine vožnje, jer strahuju za svoje prihode u vreme krize

Polovni automobili su poskupeli u Evropi sredinom prošle godine zbog pandemije koronavirusa, ali tu nije kraj. Građani Srbije koji planiraju kupovinu četvorotočkaša moraće da izdvoje još novca, jer cenu će podići i najava Nemačke da će izmeniti zakon o garanciji, što bi obezbedilo veću sigurnost da su vozila ispravna ili bar besplatnu popravku o trošku prodavca ako u roku od godinu dana dođe do nekog kvara.

Smatra se da će zbog toga cene polovnih automobila porasti do 20 odsto kako bi trgovci osigurali sebe. Poskupljenju doprinosi i to što se ljudi na Zapadu zbog krize prouzrokovane koronom sve ređe odlučuju za promenu automobila, iako su ranije menjali automobile u proseku posle tri godine vožnje.

Ekologija

Vlasnici auto-placeva kažu da je ponuda automobila prepolovljena, a da su cene otišle naviše, pa su automobili koji su koštali oko 7.000 evra sada skuplji i za 1.500 evra, a pojedini modeli su čak i duplirali cene.
Ekologija takođe doprinosi poskupljenju polovnih automobila, jer se traže vozila s dizel-motorima standarda evro 4 i evro 5, iako uvoz vozila sa evro 3 motorom još uvek nije zabranjen u Srbiji.

Borko Čarkilović, vlasnik auto-placa, kaže za Kurir da se vozila sa evro 3 motorima skoro više i ne uvoze.
- Kod nas nije toliki problem prodaje koliki je problem nabavke automobila. Kao neko ko je uvozio po 20 automobila mesečno sada sam spao na devet. Smatram da je razlog tome upravo to što se ljudi u inostranstvu sada mnogo teže odlučuju za zamenu automobila. Takvo je vreme, kriza vlada svuda i verujem da i tamo dosta ljudi strahuje za posao i prihode. Što se tiče vozila sa evro 3 motorima, iako nemamo zabranu za uvoz, retko se uvoze, jer je neisplativo, odnosno ne može da se proda za onoliko koliko se u njega uloži dok se kupi i uveze iz inostranstva - rekao je Čarkilović.
taman da talnem ovo moje dogodine i izvučem lovu uz minimalni gubitak... :oo
0
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5606
Postovi: 3445
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Covid 19 i prodaja Automobila

Post Postao/la radostan dan »

uradih danas veliki servis...to jest majstor.
reče mi da je corona napravila baš haos...
placevi polovnih automobila sve prazniji, a problem se javlja i po autootpadima. sve je manje dijelova i motora za krpljenje ovih karabatija što ih mi vozimo.
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Covid 19 i prodaja Automobila

Post Postao/la Ommadawn »

A ja sve više i više razmišljam o Volvo S60 ili Mercedes C-200
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5606
Postovi: 3445
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Covid 19 i prodaja Automobila

Post Postao/la radostan dan »

Ommadawn je napisao/la: 04 okt 2021, 21:57 A ja sve više i više razmišljam o Volvo S60 ili Mercedes C-200
godište?
0
Odgovori

Natrag na “Auto/moto”