e- vozila, noviteti, slabosti, prednosti...

Život na kotačima, limeni predmeti želja...
Moderator: Max
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

e- vozila, noviteti, slabosti, prednosti...

Post Postao/la storm »

Prodaja električnih vozila u EU će se ove godine utrostručiti

slika
autonet.hr

Za sve veću prisutnost električnih automobila u Europskoj uniji zaslužne su regulative koje ograničavaju emisije štetnih plinova. Sljedeće godine svaki sedmi automobil prodan u EU trebao bi biti elektrificiran, no da bi se trend nastavio EU mora povećavati restrikcije na emisije

Europska neovisna stručna skupina za čišći transport, Transport & Environment, objavila je svoju analizu europskog tržišta električnih automobila. U njoj je vidljivo kako je prodaja e-vozila u Europskoj uniji u porastu i tijekom ove godine, unatoč pandemiji i usporavanju gospodarstva. Kao glavni uzrok tome vide nove propise kojima EU sve ambicioznije ograničava emisije štetnih plinova.

Ove je godine tako otprilike svaki deseti automobil prodan u EU bio 100% električni ili plug-in hibrid, a do kraja godine očekuje se daljnje ubrzanje njihove prodaje. Ukupno bi se u 2020. godini na tržištima EU trebalo prodati trostruko više električnih i elektrificiranih automobila nego lani. Trend će se vrlo izgledno nastaviti i u 2021. godini, za kada T&E predviđa da će svaki sedmi novi automobil biti moguće “uštekati” u e-punjač.

S novim regulativama EU već su se uskladili PSA Grupa, BMW, Volvo te zajedničkim snagama FCA grupa i Tesla. S druge strane, Renault, Nissan, Ford te zajednički gledano Toyota i Mazda vrlo su blizu ostvarenju cilja u pogledu prosječne emisije novih automobila na tržištu Unije.

Od onih koji još uvijek zaostaju po pitanju ekologije ističu se Volkswagen, Hyundai-Kia grupa, Daimler te Jaguar-Land Rover. Svi oni imaju određene planove za ubrzanu elektrifikaciju game i primjetno je da im prodaja u e-segmentu ili raste ili bi uskoro trebala početi rasti. Ono što zabrinjava analitičare jest veliki porast popularnosti SUV-ova, vozila koja u principu ispuštaju natprosječno više štetnih plinova, a čiji je udio u prodaju u EU porastao na čak 39% u prvoj polovici godine.

Stoga, kako bi se pozitivan trend smanjenja emisija i elektrifikacije prijevoza nastavio, preporuča se daljnje “stezanje” regulative, postavljanje još ambicioznijih ciljeva te smanjenje dopuštenih prosječnih emisija po proizvođaču u razdoblju od 2025. do 2030. godine.
3
3 slika
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: e- vozila, noviteti, slabosti, prednosti...

Post Postao/la Polaris »

Super nove teme
2
1 slika 1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: e- vozila, noviteti, slabosti, prednosti...

Post Postao/la storm »

Ariel je napisao/la: 19 okt 2020, 07:42Super nove teme
Hvala ti :ok

Nemam običaj samo zakeljiti članak, pa eto teme, pa ću to ispraviti sad...
I tu smo u dilemi donekle.
Da li je tehnološki to već to, ili je smislenije ipak pričekati.
Zagovornici "zelenog trenda" da tako kažem, pričaju o emisijama stakleničkih plinova, no koliko je to smisleno, dok većinu električne energije stvaramo na istom principu?
Da li infrastruktura podržava masovnu upotrebu?
Radijus tih vozila? Svakako su se odlična pokazala, kao dostavna vozila, sa malim radijusom potrebe i upotrebe lokalno...tipa pošta, smećari, općenito dostava po gradu...
Čisto praktično, stanovnici u individualnim kućama, neće imati problema puniti svaku večer vozilo...a zamišljam problem ispred zgrada, gdje često nema mjesta za obično parkiranje, kamo li da će biti dovoljno u jednom trenutku, priključnih mjesta za punjenje...

Performanse su svakako fantastične, definitivno je to budućnost, samo sam malo još zadržan oko masovne upotrebe...
Mislim da, dok se ne postigne minimalna autonomija svakog vozila, na nekih 1000kilometara+....teško će se to isfurati.
Neka je moja ideja oko toga univarzalni standardizirani baterijski uložak, oko kojeg bi se kompletna auto industrija trebala usaglasiti...
Tako da bi se korisnik jednostavno dovezao na "pumpu"....promijenio bi mu se battery pack, i vozi dalje...
No kako svi proizvođaći ulažu silne novce u razvoj svojih baterija, koje i jesu vitalni dio vozila (mehanika je davno osvojena i nije nikakav bauk za iole ozbiljnog proizvođaća) čisto sumnjam, da će se taj segment standardizirati u doglednom vremenu...
eto :oo
2
2 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: e- vozila, noviteti, slabosti, prednosti...

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 19 okt 2020, 07:58
Ariel je napisao/la: 19 okt 2020, 07:42Super nove teme
Hvala ti :ok

Nemam običaj samo zakeljiti članak, pa eto teme, pa ću to ispraviti sad...
I tu smo u dilemi donekle.
Da li je tehnološki to već to, ili je smislenije ipak pričekati.
Zagovornici "zelenog trenda" da tako kažem, pričaju o emisijama stakleničkih plinova, no koliko je to smisleno, dok većinu električne energije stvaramo na istom principu?
Da li infrastruktura podržava masovnu upotrebu?
Radijus tih vozila? Svakako su se odlična pokazala, kao dostavna vozila, sa malim radijusom potrebe i upotrebe lokalno...tipa pošta, smećari, općenito dostava po gradu...
Čisto praktično, stanovnici u individualnim kućama, neće imati problema puniti svaku večer vozilo...a zamišljam problem ispred zgrada, gdje često nema mjesta za obično parkiranje, kamo li da će biti dovoljno u jednom trenutku, priključnih mjesta za punjenje...

Performanse su svakako fantastične, definitivno je to budućnost, samo sam malo još zadržan oko masovne upotrebe...
Mislim da, dok se ne postigne minimalna autonomija svakog vozila, na nekih 1000kilometara+....teško će se to isfurati.
Neka je moja ideja oko toga univarzalni standardizirani baterijski uložak, oko kojeg bi se kompletna auto industrija trebala usaglasiti...
Tako da bi se korisnik jednostavno dovezao na "pumpu"....promijenio bi mu se battery pack, i vozi dalje...
No kako svi proizvođaći ulažu silne novce u razvoj svojih baterija, koje i jesu vitalni dio vozila (mehanika je davno osvojena i nije nikakav bauk za iole ozbiljnog proizvođaća) čisto sumnjam, da će se taj segment standardizirati u doglednom vremenu...
eto :oo
Bit če zanimljivo, kad flota električnih auta krene na more... :malagani
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: e- vozila, noviteti, slabosti, prednosti...

Post Postao/la storm »

@Mehaning , jest...i takve su stvari upitne, kolone, zastoji...pa kasnije opet infrastruktura destinacija, gdje 9 mjeseci živi 30 ljudi, a na ljeto recimo 3000 rotira na tjednoj bazi...
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: e- vozila, noviteti, slabosti, prednosti...

Post Postao/la Max »

sve je to super u državama koje ozbiljno investiraju u infrastrukturu, koje ozbiljno vode politiku o smanjenju zagađenja co2 ispuha pa samim tim i kupci ovakvih vozila imaju raznorazne benifite, prilikom registracije vozila, davanja poreskih olakšica itd itd...


Iz aspekta BiH, takvo nešto neće zaživjeti pa za narednih 10 godina smijem garantovati. Ne govorim ovdje o djelovanju kao što je gore navedeno, već govorim da se krene ozbiljno pričati o tome a o zaključenju razgovora i uvođenju infrastrukture mooožda moji unuci dožive....

helem, kao što to uvijek kažem. jedna slika govori 1000 riječi...
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
I say what I think, I think what I say
MunDzi
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4422
Postovi: 2115
Pridružen/a: 28 jul 2020, 14:05

Re: e- vozila, noviteti, slabosti, prednosti...

Post Postao/la MunDzi »

Laicki receno, previsu su bezcujni.

Neki dan u jednom velikom parku na parkiralistu kad me hercika nije strefila kad par centimetara pored mene prodje auto.
Ok, covjek je milio pri izlazu iz parkarilasta jer je svjestan da ga niko ne cuje.

Mislim da bi trebali uvesti neki vjestacki zvuk, cisto da se mogu cuti kad nisi u mogucnosti da ih vidis.
1
1 slika
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: e- vozila, noviteti, slabosti, prednosti...

Post Postao/la R4IN »

Obavezna oprema u gepetu agregat :D
1
1 slika
Zadnja izmjena: R4IN, dana/u 19 okt 2020, 13:11, ukupno mijenjano 1 put.
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: e- vozila, noviteti, slabosti, prednosti...

Post Postao/la Max »

MunDzi je napisao/la: 19 okt 2020, 12:50 Laicki receno, previsu su bezcujni.

Neki dan u jednom velikom parku na parkiralistu kad me hercika nije strefila kad par centimetara pored mene prodje auto.
Ok, covjek je milio pri izlazu iz parkarilasta jer je svjestan da ga niko ne cuje.

Mislim da bi trebali uvesti neki vjestacki zvuk, cisto da se mogu cuti kad nisi u mogucnosti da ih vidis.
meni je tako prišao lik sa ovijem kolima iza leđa i bibikno...
znači...
3
3 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
I say what I think, I think what I say
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: e- vozila, noviteti, slabosti, prednosti...

Post Postao/la storm »

MunDzi je napisao/la: 19 okt 2020, 12:50 Laicki receno, previsu su bezcujni.

Neki dan u jednom velikom parku na parkiralistu kad me hercika nije strefila kad par centimetara pored mene prodje auto.
Ok, covjek je milio pri izlazu iz parkarilasta jer je svjestan da ga niko ne cuje.

Mislim da bi trebali uvesti neki vjestacki zvuk, cisto da se mogu cuti kad nisi u mogucnosti da ih vidis.
Uvode to...
Čitao sam članak, Nijemci su tome pristupili tako ozbiljno, da je ekipa tonskih tehničara i DJ-a radila na tom projektu...e nisam siguran da li je VW...i može korisnik birati izmedju više opcija, kako će mu auto "zujati" :oo
Uglavnom zakonska regulativa ide ka tome, da će u urbanim naseljima, prilikom vožnje, morati na neki način puštati zvuk...
1
1 slika
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: e- vozila, noviteti, slabosti, prednosti...

Post Postao/la R4IN »

storm je napisao/la: 19 okt 2020, 09:14 @Mehaning , jest...i takve su stvari upitne, kolone, zastoji...pa kasnije opet infrastruktura destinacija, gdje 9 mjeseci živi 30 ljudi, a na ljeto recimo 3000 rotira na tjednoj bazi...
Kod hibrida bar obrnuto do 60km/h ide struja pa tek gorivo :oo
1
1 slika
ALPHA ET OMEGA🔥
MunDzi
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4422
Postovi: 2115
Pridružen/a: 28 jul 2020, 14:05

Re: e- vozila, noviteti, slabosti, prednosti...

Post Postao/la MunDzi »

Max je napisao/la: 19 okt 2020, 13:04
MunDzi je napisao/la: 19 okt 2020, 12:50 Laicki receno, previsu su bezcujni.

Neki dan u jednom velikom parku na parkiralistu kad me hercika nije strefila kad par centimetara pored mene prodje auto.
Ok, covjek je milio pri izlazu iz parkarilasta jer je svjestan da ga niko ne cuje.

Mislim da bi trebali uvesti neki vjestacki zvuk, cisto da se mogu cuti kad nisi u mogucnosti da ih vidis.
meni je tako prišao lik sa ovijem kolima iza leđa i bibikno...
znači...
E tako sam i ja skocila.
Jadna cicamaca.
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: e- vozila, noviteti, slabosti, prednosti...

Post Postao/la R4IN »

Al za 3 markice otici do makarske to nema ni u snovima :D
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: e- vozila, noviteti, slabosti, prednosti...

Post Postao/la storm »

R4IN je napisao/la: 19 okt 2020, 13:12
storm je napisao/la: 19 okt 2020, 09:14 @Mehaning , jest...i takve su stvari upitne, kolone, zastoji...pa kasnije opet infrastruktura destinacija, gdje 9 mjeseci živi 30 ljudi, a na ljeto recimo 3000 rotira na tjednoj bazi...
Kod hibrida bar obrnuto do 60km/h ide struja pa tek gorivo :oo
Dobar hybrid mi je trenutno primamljiviji...
2
2 slika
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: e- vozila, noviteti, slabosti, prednosti...

Post Postao/la R4IN »

storm je napisao/la: 19 okt 2020, 13:16
R4IN je napisao/la: 19 okt 2020, 13:12

Kod hibrida bar obrnuto do 60km/h ide struja pa tek gorivo :oo
Dobar hybrid mi je trenutno primamljiviji...
Pa dobro to je neki prijelaz do elektricnoga, ljudi jos ne vjeruju i skepticni su sto se tice baterija.. :zbunj
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: e- vozila, noviteti, slabosti, prednosti...

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 19 okt 2020, 13:16
R4IN je napisao/la: 19 okt 2020, 13:12

Kod hibrida bar obrnuto do 60km/h ide struja pa tek gorivo :oo
Dobar hybrid mi je trenutno primamljiviji...
Više se energije viška potroši za ga napraviti, nego što u životnom vijeku uštedi... :ccc
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: e- vozila, noviteti, slabosti, prednosti...

Post Postao/la storm »

R4IN je napisao/la: 19 okt 2020, 13:19
storm je napisao/la: 19 okt 2020, 13:16

Dobar hybrid mi je trenutno primamljiviji...
Pa dobro to je neki prijelaz do elektricnoga, ljudi jos ne vjeruju i skepticni su sto se tice baterija.. :zbunj
Ja bih mu vjerovao, da je samo malo jeftiniji :D
I da uspiju, kako sam pisao ...1000km dometa složiti...
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Auto/moto”