Promocija zdravlja

Medicinska dostignuća, iskustva, preporuke, kultura tijela, bolesti... Google dijagnostika zabranjena...
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Promocija zdravlja

Post Postao/la Iskra »

"Zdravlje je stanje potpunog fizičkog, psihičkog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti"
Andrija Stampar


Promocija zdravlja je kontinuirani proces , osposobljavanja ljudi da unaprjedjuju svoje zdravlje i rade na njegovom ocuvanju.
Podizanje svijesti o dobrom zdravlju kao jednom.od najvaznijih resursa , doprinosi zdravijoj naciji , sto u nacelu znaci, produktivitet i srecnu drustvenu zajednicu. Zdravlje svakog pojedinca interes je drzave jednako kao.i njega samog.
Usvajanje zdravih navika, u prehrani i nacinu zivota , preduvjet je za dobar zivot , neometan (ili bar sa vrlo malo ), zdravstvenim problemima.

Ovdje cemo pomalo o svemu, od ocuvanja do.prevencije, nacinu ocuvanja zdravlja , a dodat cemo i poneki savjet.

2361-1487946060.jpg
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Promocija zdravlja

Post Postao/la Iskra »

Mentalno zdravlje Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) definirala je kao stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresom, može raditi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi zajednici (WHO; 2001). Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije duševno zdravlje dio je općeg zdravlja, a ne samo odsutnost bolesti."

Posljednja istrazivanja kazuju nam da su mentalne bolesti cesci uzrok obolijevanja i preranog umiranja nego sto su to tjelesne bolesti. Takodjer se predvidja da ce do 2030 mentalne bolesti biti prvi vodeći uzrok radne nesposobnosti stanovnistva svijeta.

Kako.ocuvati mentalno zdravlje ?
pazite_na_svoje_misli.png
Prvo moramo biti svjesni cinjenice da je briga o mentalnom zdravlju jednako vazna kao i briga o tjelesnom. Moramo voditi racun o svojim mislima , ono Sto preokupira nas um i prepoznati uticaj na nase stanje duha uzrokovano time. To se jednostavno moze nazvati Mentalnom higijenom.
Obzirom da zivimo u jako stresnom vremenu neophodno je da ucinimo prave zivotne izbore, relaksiramo se stvarima koje nam.prijaju i daju nam elan, opustati se ,razmisljati pozitivno o sebi i okolini , dosta se smijati.

Takodjer trebamo prepoznavati stres i uciti nositi se s njim na pravilan nacin. U onom momentu kada to vise ne mozemo, jako je vazno spoznati da nam je potrebna pomoc strucnjaka. Danas , se odlazak psihijatru ili psihologu , kod nas u BIH, jos uvijek smatra "sramotom". Ljudi ne znaju sferu djelovanja ili se plase ljekara koji se bave mentalnim zdravljem pa su i psihijatrijski pacijenti cesto , naravno neosnovano, stigmatizirani u drustvu. Iz tog i slicnih razloga, u Evropi , a po istrazivanju 2008-2012 cak 44 % radnosposobnog stanovnistva u jednom.trenutku patilo je od anksioznog poremecaja, koji je jedan od prvih odgovora organizma na stres.
Jedan od najbazicnijih nacina za ocuvanje mentalnog zdravlja je Upoznati sebe.
Spoznajte sta su to stvati koje vam cine ugodu, od cega se osjecate zaista dobro i jednostavno cinite to!
Raditi na vlastitom samopuzdanju je jako vazno takodje. Prihvatanjem sebe kao osobe sa vrlinama.i manama pomoci ce da se volite takvima kakvi jeste. Ne zaboravite, svi su ljudi gresni, niste jedini!
Druzite se sa sebi dragim osobama, gradite odnose, nastojte pozitivno nastuoati prema svima, na taj nacin otvarate nove puteve, a ujedno se ne osamljujete, involviranje u okolinu znaci dobrobit.
3
1 slika 2 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Promocija zdravlja

Post Postao/la Iskra »

Za clanak nije naveden izvor jer sam sama.napisala...pa da , ta daaaaa :hehe

Zato sto znam.i hocu i super mi je !



E, ovo vam.je klasican primjer samonagradjivanja verbalizacijom misli. Uciinte to ponekad za sebe, zdravo je. Odajte sebi priznanje za dobro ucinjeni rad. Izgovorite to naglas i malo uzivajte u tom osjecaju. Cinite to jednom dnevno, jer sasvim sigurno imate bar jedan razlog za to.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Promocija zdravlja

Post Postao/la Iskra »

Evo kako.nase negativne emocije i mentalno stanje utice na tjelesno zdravlje
20201220_224008.jpg
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Promocija zdravlja

Post Postao/la Iskra »

images (10).jpeg
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Promocija zdravlja

Post Postao/la Ommadawn »

Dobar članak.
Mi smo dobri da se koncentrišemo na materijalne stvari, pomalo fizičko zdravlje (nerijetko izgled) ali vrlo rijetko na naše mentalno zdravlje.

Kad sam sa nepunih 20 radio gastroskopiju, ljekar mi je rekao da se prvenstveno moram koncentrisati na svoje psihičko stanje (depresija, pts) a tijelo će lako pratiti to.
I fakat.

Ali što stres može čovjeka poremetiti, da ne možeš sa stolice ustati...ufff
3
3 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Promocija zdravlja

Post Postao/la Atomic »

Iskra je napisao/la: 26 dec 2020, 20:02 Evo kako.nase negativne emocije i mentalno stanje utice na tjelesno zdravlje

20201220_224008.jpg
Zato je u mene stomak jak ko nato 💪
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Promocija zdravlja

Post Postao/la Iskra »

Savjeti za ocuvanje mentalnog zdravlja



- Vježbajte samopotvrđivanje. Svaki dan podsjetite se kako ste vrijedni truda i ljubavi.
- Vjerujte da za svaki problem postoji rješenje.
- Nastojte uvijek biti smireni i priđite svakom problemu opušteno, ali nemojte gušiti svoje emocije.
- Smijte se i radujte što više, krećite se u prirodi i vježbajte.
- Vodite računa o zdravoj prehrani, spavanju i rekreaciji.
- Usmjeravajte se na vlastite snage i vježbajte pozitivno mišljenje. Sjetite se knjige "Možeš ako misliš da možeš".
- Vježbajte tehnike opuštanja i meditacije.
- Njegujte pozitivne, a izbjegavajte negativne odnose.
- Potražite što je pozitivno u svakoj stresnoj situaciji i iskoristite to za rješenje problema.
- Nemojte na silu pokušavati doći do rješenja jer svaki sustav što se više tlači stvara veći otpor.
- Sve činjenice, bilo da vam se sviđaju ili ne, ispišite na papir, jer će tako problem postati objektivan, a ne subjektivan.
- Probleme rješavajte tako da ih podijelite na nekoliko manjih i onda ih postupno riješite.
- Nemojte podrediti obitelj radnim obvezama.
- Ne očekujte previše od drugih, a radujte se i drugima darujte nešto lijepo.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Promocija zdravlja

Post Postao/la Iskra »

20210104_230718.jpg
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Promocija zdravlja

Post Postao/la Iskra »

20210106_071714.jpg
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Promocija zdravlja

Post Postao/la Iskra »

20210106_145100.jpg

Evo, ove sitnice ne oduzimanu vrijeme.a vrlo korisni savjeti.
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Promocija zdravlja

Post Postao/la Iskra »

Promocija zdravlja, kroz usvajanje zdravih zivotnih navika, vec u ranoj zivotnoj fazi kod djece , neumitno prevenira nastanak bolesti. .
Briga o zdravlju djeteta pocinje jos u majcinoj utrobi, na nacin brige o njenom opcem zdravstvenom.stanju u toku trudnoce, pa.do.pravilne prehrane s akcentom na vitaminsko mineralni status. Ono na sta treba posebno.obratiti paznju u prvom tromjesecju trudnoce je folnaa kiselina, koja je iznimno vazna u minimiziranju ostecenja neuralne cijevi, pa.je potrebno u ishrani forsirati namirnice bogato Fk. Vitamon B 6 ce uticati na smanjivanje mucnine.

Namirnice bogate folnom kiselinom su : leca, špinat, grah, grašak, prokulicu, avokado, cvjetaca, mahune, banane, celer, kupus, rajčice, limun, papriku, zelenu salata i klice. 

Namirnice bogate B6 : sjemenke suncokreta, purece i pilece meso, suhe šljive, banane, avokado i špinat. 
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Promocija zdravlja

Post Postao/la R4IN »

Iskra je napisao/la: 06 jan 2021, 07:18 20210106_071714.jpg
Ja kad kazem manje prive vise akcije,odma kineze pucaju..
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Promocija zdravlja

Post Postao/la Iskra »

Mr. sc. Dean Delić, dr. med.

Biljna prehrana povezana je sa zdravim crijevnim mikrobiomom koji pak smanjuje rizik od pretilosti, dijabetesa tipa 2 i srčane bolesti, ukazuje nova studija.
biljna_prehrana_povezana_sa_zdravim_crijevnim_mikrobiomom.jpg
Inače, proučavanje međusobne povezanosti mikrobioma, prehrane i bolesti uključuje puno varijabli jer se prehrana ljudi obično prilagođava i s vremenom se može prilično promijeniti.

Kad jedete, ne samo da njegujete svoje tijelo, nego hranite bilijune mikroba koji žive unutar vašeg crijeva, ističu stručnjaci.

Izvor:
Nature Medicine
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22438
Postovi: 17166
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Promocija zdravlja

Post Postao/la Russki »

Iskra je napisao/la: 06 jan 2021, 14:54 20210106_145100.jpg


Evo, ove sitnice ne oduzimanu vrijeme.a vrlo korisni savjeti.
Kad smo kod ovoga već, poznajete li vi ljude u vašoj okolini, suradnike i sl koji jedva da popiju vodu i koji ne vole vodu? Ja to ne shvatam. Ja sam ko deva, samo vodu pijem.
0
abysmal depths are flooded
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Promocija zdravlja

Post Postao/la Iskra »

Russki je napisao/la: 16 jan 2021, 10:48
Iskra je napisao/la: 06 jan 2021, 14:54 20210106_145100.jpg


Evo, ove sitnice ne oduzimanu vrijeme.a vrlo korisni savjeti.
Kad smo kod ovoga već, poznajete li vi ljude u vašoj okolini, suradnike i sl koji jedva da popiju vodu i koji ne vole vodu? Ja to ne shvatam. Ja sam ko deva, samo vodu pijem.
Pa kad tad ce osjetiti neke zdr problrme radi toga.

Voda je SVE.
1
1 slika
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22438
Postovi: 17166
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Promocija zdravlja

Post Postao/la Russki »

Iskra je napisao/la: 16 jan 2021, 10:50
Russki je napisao/la: 16 jan 2021, 10:48

Kad smo kod ovoga već, poznajete li vi ljude u vašoj okolini, suradnike i sl koji jedva da popiju vodu i koji ne vole vodu? Ja to ne shvatam. Ja sam ko deva, samo vodu pijem.
Pa kad tad ce osjetiti neke zdr problrme radi toga.

Voda je SVE.
Hmmm..vrlo moguće.

Da, voda je život :)
0
abysmal depths are flooded
Odgovori

Natrag na “Zdravlje, medicina, bolesti...”