Narkomanija

Medicinska dostignuća, iskustva, preporuke, kultura tijela, bolesti... Google dijagnostika zabranjena...
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Narkomanija

Post Postao/la Iskra »

Sta je narkomanija?
Po definiciji.WHO narkomanija je stanje periodične ili hronične intoksikacije izazvano ponovnim unošenjem droge.

Obzirom da opetovano uzimanje opojnih sredstava odnosno droga/opijata izaziva psihicku ovisnost sa psihofizickim konsekvencama po zdravlje , to se ista smatra bolescu.


Zakonska definicija opojne droge

"Opojna droga je medicinski lijek ili opasna supstanca s adiktivnim i psihotropnim svojstvima, ili supstanca koja se lako može pretvoriti u takvu supstancu, ako podliježe kontroli prema međunarodnoj konvenciji koju je Bosna i Hercegovina ratificirala, ili supstanca koja je proglašena opojnom od strane nadležne institucije Bosne i Hercegovine ili nadležne institucije entiteta."
 

Podjela opojnih droga

Pravna podjela: legalne, ilegalne i lijekovi,

Prema porijeklu: prirodne, sintetičke i polusintetičke,

Prema načinu djelovanja: depresori CNS (narkotici), psihostimulansi i halucinogeni.


S upotrebom alkohola i psihoaktivnih droga obično se pocinje u adlosecentskoj dobi tako da su mladi najugrozenija skuoina za uzimanje narkotika.i razvoj ovisnisckog ponasanja.
Prema.posljednjim istrazivanjima u BiH nacesce se konzumiraju slijdece psihoaktivne supstance
marihuana, hašiš, LSD, amfetamini, ecstasy, heroin i kokain.

Uzroci narkomanije

Osobe koje se odluce uzeti neku od opojnih droga najcesce kao razlog navode, zelju da se uklope u drustvo, radoznalost, zelju da se osjete zrelijima, zelju za opustanjem , zelju za rizikom...
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Narkomanija

Post Postao/la Atomic »

Ne znam sto ova tema nije aktivna,imam brata u tim vodama.
Zlo nevidjeno.
3
2 slika 1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Narkomanija

Post Postao/la Iskra »

Atomic je napisao/la: 01 jan 2021, 21:24 Ne znam sto ova tema nije aktivna,imam brata u tim vodama.
Zlo nevidjeno.
Gledat cu da je malo razradim. Vjerujem da si imamo nekog, blizeg ili faljeg, ali ljudi nerado.o tome govore, a to je jedan od velikih problema i teskoca pri lijecenju od ove bolesti.

Kako se ti nosis s tim?
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Narkomanija

Post Postao/la Atomic »

Par puta pokusao samoubistvo,policija stalno na vratima.
Novac ne smijem drzati kod kuce,dodje mi nekad da ga nalupam,ali nista ne bi promijenilo.
4
2 slika 2 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Narkomanija

Post Postao/la storm »

Atomic je napisao/la: 01 jan 2021, 21:24 Ne znam sto ova tema nije aktivna,imam brata u tim vodama.
Zlo nevidjeno.
Prijatelja sam u tome izgubio, mislim živ je još, ali se u gradu ne poznajemo.
A bili smo kao braća.
Uradio sam sve, pa i više od toga....možda nekad i napišem, nekako kronološki, ali točno znam put, kroz šta se prolazi...
Naivni počeci, ozbiljan ekperiment, navlačenje, sitno dilanje, kriminal, zatvor, bolesti, izlazak, zatvor, izlazak, zatvor.....
3
2 slika 1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Narkomanija

Post Postao/la Iskra »

Atomic je napisao/la: 01 jan 2021, 21:28 Par puta pokusao samoubistvo,policija stalno na vratima.
Novac ne smijem drzati kod kuce,dodje mi nekad da ga nalupam,ali nista ne bi promijenilo.
Tesko je to za porodicu, izrazito tesko. Jeste li ga pokusami ikad hospitalizirati ili smjestiti u neku komunu. ?
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Narkomanija

Post Postao/la storm »

Iskra je napisao/la: 02 jan 2021, 07:35
Atomic je napisao/la: 01 jan 2021, 21:28 Par puta pokusao samoubistvo,policija stalno na vratima.
Novac ne smijem drzati kod kuce,dodje mi nekad da ga nalupam,ali nista ne bi promijenilo.
Tesko je to za porodicu, izrazito tesko. Jeste li ga pokusami ikad hospitalizirati ili smjestiti u neku komunu. ?
Možeš ti što hoćeš, ali dok, ako osoba sama to ne raščisti, ništa od toga...
Ja sam godišnji uzimao da budem s njim (ne dva tri dana) vozio u Ljubljanu dva puta...
Vrati se, prvi izlazak isto...
Dok nije jednom fizički nasrnuo na mene...
Onda sam ga otresao o pod, i zatvorio vrata.
Iz kvarta je tu bio. Devedesetih je ovdje bilo baš ružno po tom pitanju, u toj nekoj tranziciji, drOge na svakom koraku... Bilo je bez pretjerivanja lakše dobiti heroin i ecstasy, speed, nego običnu marihuanu... I mnogi su popadali.
Sjećam se ja i Miro kod njega, neka dva lika sjede... Melju, važu... Šta je ovo Gorane?
Ma to ništa, malo mi, dao sam im prostor, pa eto...
Ok, izadjemo nas dvojica... Ali kad je zaglibio, nigdje te dvojice..
Pa napadi tipa, vi ste meni zavidni, što znam uživati, pa uvrede... I sve izdrzis, kontas pomoći..
Ali nikad on nije s tim raščistiti ni htio.
Eto ga 26 godina dzanki, otečen, tromboze, hepatitis, bez zuba... I od tih 26 godina, prema mojim info, barem je 15 godina u zatvoru proveo...
3
2 slika 1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Narkomanija

Post Postao/la Ommadawn »

U mom naselju u BL živjeli su poznati banjalučki narkomani Majda i Smajo.
Ona - student generacije, najbolji đak banjalučke gimnazije, završila Filozofski fakultet, odsjek engleski jezik. Otac i mati fini ljudi, čaršijska raja, mati radila u pozorištu.
On - taksista, švercovao gramofonske ploče koje bi donosio iz Italije, klošar.
Šta i kako je ona baš sa njim završila, niko ne zna. Lik jednostavno nije bio bogzna šta ni izgledom ali vjerovatno je imao dobru priču a to je ako išta, uvijek presudan adut.

Uglavnom, uživalo se tu svega i svačega, imalo se veze sa korumpiranim medicinskim osobljem, provalnicima apoteka...
Dobiju dijete, malog Dženana. Nisam jednom viđao svakakvih scena, jednom čak i da joj je mati išla tražiti malog kojeg su negdje zaboravili. Posvađaju se, ona mu padne na koljena, plače “Nemoj Smajo, ne ostavljaj me, pa ja te volim...” dijete u kolicima plače na žarkom suncu.
Kad joj je otac umro tad je njena mati zamijenila dvosoban stan za dva manja jednosobna. Kasnije bi ih viđao samo sporadično.

Kako sam uspio saznati, za vrijeme rata su bili i na TVBL kad im se zapalio stan, pokušali da zapale vatru da se zagriju, krizirali su valjda oboje.
Izašli su iz BL, nalazili se u izbjegličkom kampu u Gašincima u Hrvatskoj, ona je tu dobila posao kao prevodioc. Dobili vizu za Irsku, trebali da idu tamo, posao joj je bio obezbjeđen ali - odustali.
Poslije rata prvo živjeli u Sanskom Mostu. On se navodno predozirao 2000-e.
Vratila se s majkom i sinom u BL. Majku su našli mrtvu ispred zgrade - navodno skočila sa balkona a pričalo se da je ona bacila, mada to nikad nigdje nije dokazano.
A onda su je jedno jutro našli izbodenu u krevetu, bila valjda dužna bila nekome. Prije nego je završila kako je završila, par stare raje je naletio na nju u nekoj ćevabdžinici i prema njenoj priči voljela ga je do zadnjeg, iako je “znao nekad ubiti Boga u meni”.

A šta je s malim Dženanom? Nakon niza incidenata, uzrok narkomanija, te zatvorskih eskapada, jedno jutro su ga našli u Vrbasu.

Sve ovo (te film “Pejzaži u magli”) je uticalo da držim odstojanje od eksperimentisanja sa raznim sredstvima. Dobro, znalo se desiti vutra s društvom, malo se sjedne, povuče koji dim i dobro ti je. Ali na tome se sve završilo.

Nekoliko prijatelja je otišlo dalje sa eksperimentisanjem. Nekima je to bio kratak izlet samo. Nekima majke uče Fatihu. Neke ne želiš ni na putu da sretneš.
4
1 slika 2 slika 1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Narkomanija

Post Postao/la Atomic »

Iskra je napisao/la: 02 jan 2021, 07:35
Atomic je napisao/la: 01 jan 2021, 21:28 Par puta pokusao samoubistvo,policija stalno na vratima.
Novac ne smijem drzati kod kuce,dodje mi nekad da ga nalupam,ali nista ne bi promijenilo.
Tesko je to za porodicu, izrazito tesko. Jeste li ga pokusami ikad hospitalizirati ili smjestiti u neku komunu. ?
Doktori su predlagali mnogo puta,ali ne mozes na prisilu.Nece on.
Ima i dijete :sunja
3
1 slika 2 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Narkomanija

Post Postao/la Ommadawn »

Atomic je napisao/la: 02 jan 2021, 17:09
Iskra je napisao/la: 02 jan 2021, 07:35

Tesko je to za porodicu, izrazito tesko. Jeste li ga pokusami ikad hospitalizirati ili smjestiti u neku komunu. ?
Doktori su predlagali mnogo puta,ali ne mozes na prisilu.Nece on.
Ima i dijete :sunja
Oooj tuge.

A i sve da ga hospitalizirate i smjestite - opet će isto.
Jače je to od njega. Sve dok god on sam ne prekine s tim, sve je ostalo sizifovski posao.

Jadno dijete.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Danci
Novi behar
Novi behar
Reactions: 263
Postovi: 227
Pridružen/a: 30 dec 2020, 18:18

Re: Narkomanija

Post Postao/la Danci »

Atomic je napisao/la: 01 jan 2021, 21:24 Ne znam sto ova tema nije aktivna,imam brata u tim vodama.
Zlo nevidjeno.
Tužno , sigurno ste svi ukućani mnogo toga probali i na pravi način pokušali ga odgovoriti 😐
Njemu je sigurno potrebna pomoć,nešto ga je navelo na to da je upao u zamku zloga. Šteta je da mlad čovjek živi u tom ponoru, problemi će se nataložiti i bojim se lošeg završetka. Ti kao brat budi više uz njega, možeš mu pomoći a da toga nisi potpuno svjestan.. jako mi je zao , oprosti ako sam nešto loše rekla ,eto imala sam potrebu 👋
2
2 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Narkomanija

Post Postao/la storm »

Problem je, što nema institucije, koja te može zadržati u rehabilitaciji protiv tvoje volje...
I to je jedini put, kad odlučiš, onda će ti se i pomoći, a to je najteže.
Ja sam poslije puno čitao o tome... Mi i ne možemo shvatiti te demone, koje poslije čovjek nosi u glavi... Stalna potraga za onim prvim šutom (koji se više nikad ne dogodi), poremete se sve percepcije... Zato je nama lako pričati.
Zatvor je samo utvrđivanje gradiva... Koliko ih je vani, toliko ih je unutra, i nećeš se tamo izvući iz toga, čak vjerojatno pojačati, jer droge u zatvoru koliko hoćeš...
Zato pričati sa djecom o tome, pričati, ukazivati...
Kad postane problem evidentan, zna biti uglavnom kasno.
Moguće se izvući, ali primjete se na sto metara... Obično je tu onaj usporeni govor, zamijene jednu ovisnost drugom... I borba je do kraja života.
Pričao mi poznanik onako u razgovoru... I nakon deset godina, prva je misao ujutro - šut!
Nema bivših, samo privremeno apstiniraju, narkomani su za života, jedino, koliko nauče to iskontrolirati...
3
3 slika
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Narkomanija

Post Postao/la Podrinjac »

:djed
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Narkomanija

Post Postao/la Iskra »

Podrinjac je napisao/la: 03 jan 2021, 02:03 Samo
Necemo tako pisati na temi :lejla jel tako?

Ni u sali afirmacija posasti nine nam prihvatljiva narocito ako uzmemo u obzir da to citaju mozda i neki gosti koji su kozda zavisnici i na koje i mimo naše volje i namjere ovakvi postovi mogu da uticu. Teska je to bolest, preteska.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Narkomanija

Post Postao/la lejlamo »

Iskra je napisao/la: 25 dec 2020, 21:29
Uzroci narkomanije

Osobe koje se odluce uzeti neku od opojnih droga najcesce kao razlog navode, zelju da se uklope u drustvo, radoznalost, zelju da se osjete zrelijima, zelju za opustanjem , zelju za rizikom...
ja bih ovdje dodala još i bijeg od teške svakodnevnice, frustracija, nerazumijevanja...
neki opijati pružaju osjećaj zadovoljstva, lakoće, smiruju i dobro ti je dok taj osjećaj traje...otrežnjenjem i vraćanjem u realu opet pritisnu problemi i krug se počinje zatvarati. postaje se ovisnikom, vremenom se traže jače droge, veće doze, a u međuvremenu se život raspada..

porodica je i u prevenciji, a i u borbi, kada već dođe do narkomanije, najvažnija karika.

narkoman traga za boljim osjećajem i boljim životom ...na pogrešan način, naravno...ali nema koristi od zabrana, sile, istjerivanja i sl.
kada dođe do narkomanije to je dvostruka borba..borba sa glavnim uzrokom koji se treba liječiti psiho terapijama i sl. stručnim tretmanima, podrškom bliskih osoba i medikamentima, a druga borba je borba s potrebom tijela da zadovolji ovisnost.

košta to i živaca i emocija i para.

poznajem nekoliko porodica i njihovih životnih priča. bila sam prisutna na nekim od terapeutskih sastanaka za roditelje narkomana. preteške i preemotivne priče.

preporuka i za film https://m.imdb.com/title/tt1226837/

bjutifl boj je film snimljen prema istinitom događaju i, prema mom mišljenju, odlično je obrađena ova tema i iz ugla osobe koja je ovisnik, a i iz ugla bliskih ljudi oko njega. u svakom slučaju film vrijedi pogledati i iz nekih drugih razloga.
0
Odgovori

Natrag na “Zdravlje, medicina, bolesti...”