Glavobolja

Medicinska dostignuća, iskustva, preporuke, kultura tijela, bolesti... Google dijagnostika zabranjena...

Patite li od glavobolje i koliko cesto?

Možeš izabrati: 1 opciju.

 
 
Rezultati

Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Glavobolja

Post Postao/la Iskra »

Cluster (histaminska) glavobolja ......
Je glavobolja primarne klasifikacije , iz skupine trigeminalnih autonimnih cefalagija.

Cluster ili histamjinska glavobolja , ocituje se vrli jakim bolovima ,uvijek jednostranim, periorbitalnim ili temporalnim , koji se javljaju na istoj strani glave (ipsilateralno) sa pratecim ANS simptomima. (Ptoza, lakrimacija, rineja i kongestija)
Ptoza-spusten kapak, lakrimacija-suzenje oka, rineja-curenje nosa, kongestija-oteknuce sluznice nosa/zacepljenje.

Histaminska glavobolja javlja se u napadima u periodu od 1-3 mjeseca i pacijenti imaju vise od jednog napada dnevno. Nakon toga nastupa remisija, koja traje mjesecima a kod nekih pacijenata se histaminska glavobolja vise nikad ni ne ponovi. Obicno pogadja muskarce vise nego zene, i to u dobi od 20-40 godina.
Simptomi histaminske glavobolje ; jednostrana izrazito jaka bol uvijek na istoj strani lica, glave koja se jako brzo razvija i traje od 1 do nekoliko minuta, obicno prolazi do 30 min nakon pojave bola. Javlja se uvijek u odredjeno doba dana.
Patofiziologija (uzrok i mehanizam, posljedice ) nisu poznati ali su pretpostavke da se radi o disfunkciji hipotalamusa.
Pacijent bude jako uzrujan i nemiran.
Svim se bolesnicima mora dati preventivna terapija jer je histaminska glavobolja toliko jaka da onemogućava svakodnevne aktivnosti.Nazalost, uobicajeni analgetici nisu dostatni. Pacijent se tretira triptanima ili se stavi inhalirati na visoki protok kisika.

Profilakticki pacijrnt se tretira kortikosteroidima, ne vise od 3 sedmice.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Glavobolja

Post Postao/la Iskra »

@Ariel ti si rekla cibi mi se da patis od Cluster cefalagije, pa te molim da procitas gornji post. Iskreno se nadam, obzirom na tvoje godine da si se prevarila u zakljucku. Iscitaj malo simptome. Cluster spada u jednu od najin tenzivninih glavobolja.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Glavobolja

Post Postao/la Iskra »

20210110_122419.jpg
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15023
Postovi: 9436
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Glavobolja

Post Postao/la Polaris »

Iskra je napisao/la: 10 jan 2021, 12:21 @Ariel ti si rekla cibi mi se da patis od Cluster cefalagije, pa te molim da procitas gornji post. Iskreno se nadam, obzirom na tvoje godine da si se prevarila u zakljucku. Iscitaj malo simptome. Cluster spada u jednu od najin tenzivninih glavobolja.
Procitala sam, mislim da jesi upravu. Kad me boli glava to je obicno oko lijevog oka bude bas intenzivna jaka bol ali s obzirom da nije toliko cesto mislim da nije ovo. Ove simptome sto se pojavljuju zajedno sa tom cluster glavoboljom nisam sigurna da sam imala ali cu upratiti kad me bude opet glava boljela.

Hvala ti :ok
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Glavobolja

Post Postao/la Iskra »

Ariel je napisao/la: 10 jan 2021, 12:59
Iskra je napisao/la: 10 jan 2021, 12:21 @Ariel ti si rekla cibi mi se da patis od Cluster cefalagije, pa te molim da procitas gornji post. Iskreno se nadam, obzirom na tvoje godine da si se prevarila u zakljucku. Iscitaj malo simptome. Cluster spada u jednu od najin tenzivninih glavobolja.
Procitala sam, mislim da jesi upravu. Kad me boli glava to je obicno oko lijevog oka bude bas intenzivna jaka bol ali s obzirom da nije toliko cesto mislim da nije ovo. Ove simptome sto se pojavljuju zajedno sa tom cluster glavoboljom nisam sigurna da sam imala ali cu upratiti kad me bude opet glava boljela.

Hvala ti :ok
Ma nemas, bar ja mislim..da imas...davno bi zavrsila.kod liječnika.
1
1 slika
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Glavobolja

Post Postao/la vjesticanametli »

glavobolju niposto zanemariti ukoliko je veoma cesta🙂
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Glavobolja

Post Postao/la R4IN »

vjesticanametli je napisao/la: 12 jan 2021, 20:34 glavobolju niposto zanemariti ukoliko je veoma cesta🙂
Pa ne mozes i da hoces.. :oo
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Glavobolja

Post Postao/la vjesticanametli »

mozes al nije bitno
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Glavobolja

Post Postao/la Iskra »

20210220_081034.jpg
2
1 slika 1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Glavobolja

Post Postao/la Dina »

Iskra je napisao/la: 20 feb 2021, 08:11
Ja to sve tako... samo bademe umotam u rafaelo :kriv
6
6 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
uvijek_kontra
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6731
Postovi: 2483
Pridružen/a: 29 jul 2020, 15:38
Lokacija: Tu i tamo.

Re: Glavobolja

Post Postao/la uvijek_kontra »

Dina je napisao/la: 20 feb 2021, 08:53
Iskra je napisao/la: 20 feb 2021, 08:11
Ja to sve tako... samo bademe umotam u rafaelo :kriv
:D obozavanje! :srce

Nego na temu.. ne dao Bog nikom glavobolje kakve sam imala i kakve imam i dandanas nekad, iako je to nista napram svih proslih godina.

Na kraju uvijek dodje covjek do toga da sam mora uradit sve moguce da bi bilo bolje i cesto dr. i recepti ne pomazu nista. Bar je kod mene tako bilo. Ljece se posljedice, a ne uzrok. Migrena, migrena, cluster.. ako nije skola, onda ne posao. Ako nije stres, onda je ljubav i sve neki bedni izgovori. A ko danas nema stres u zivotu, molicu ljepo. Meni se na kraju to sve povezalo sa kronicnim sinusitisom pa ne moram pricat kako to izgleda kad se sve sastavi.

Preporucena mi je i akupunktura, ali se iz nekog razloga bojim.

Relaksacija, masaze, cbd kapi.. maksimalno izbjegavanje mjesta gdje je propuh.. to je ono sto kod mene trenutno rjesava stvar. A davno mi je Heidi rekla da preispitam malo i razlicite aspekte svog zivota, ne bi li nasla rjesenje i bila je u pravu. Kao i obicno. :sret
0
Avatar
uvijek_kontra
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6731
Postovi: 2483
Pridružen/a: 29 jul 2020, 15:38
Lokacija: Tu i tamo.

Re: Glavobolja

Post Postao/la uvijek_kontra »

Eh, da. Zaboravih reci i da mi nikad nije bilo u interesu gutanje tableta, da bi bilo bolje, a svi znaju da sam se napatila dobro. Kazem gutanje jer su kod mene bas ceste bile glavobolje i tablete tipa Lekadol, Nalgesin nisu uradile nista. Cak i po dvije, vise puta dnevno. Ni Migran, ni sl.

Zao mi svakog sto pati od glavobolje.
Ne bi to ni neprijatelju pomislila.
1
1 slika
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Glavobolja

Post Postao/la vjesticanametli »

ista sam ti ali u mene je posljedica druge bolescure🤷‍♀️
0
Odgovori

Natrag na “Zdravlje, medicina, bolesti...”