Glavobolja

Medicinska dostignuća, iskustva, preporuke, kultura tijela, bolesti... Google dijagnostika zabranjena...

Patite li od glavobolje i koliko cesto?

Možeš izabrati: 1 opciju.

 
 
Rezultati

Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Glavobolja

Post Postao/la Iskra »

Max je napisao/la: 08 jan 2021, 10:18
Iskra je napisao/la: 08 jan 2021, 10:15

Sta ce zaMoliti, ?
iskra bona
ozb
šta je ovo TMJ na onoj sliki?
Da jedem pa ti napisem.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Glavobolja

Post Postao/la Iskra »

@Max to je glavobolja uzrokovana promjenama u temporomadibularnom zglobu, to je ovaj koji veze vilicu i lobanju...oznaceno ti je. Pa.se po njemu i glavobolja zove TemporoMandibularna


Itd itd...napisem.kasnije
0
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Glavobolja

Post Postao/la Moonlight »

Mene samo ove od stresa i umora drmaju.
0
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Glavobolja

Post Postao/la Dina »

lejlamo je napisao/la: 08 jan 2021, 07:45 ja sam kliknula ovo često. svaki mjesec u PMSu, dan-dva prije menstruacije me intenzivno zaboli jedan dio glave i moram popiti kafetin jer sam pokušala alternative i samo mi se pogoršalo.

e, što to tako? je li do nekih hormona?
a, ako je nkako povezano, otac mi je, u mlađim danima posebno, imao baš periode jako izraženih migrenskih bolova...
Isto...
Meni je dr. rekla da je to zbog nagle promjene razine hormona, i dala mi tablete protiv bolova...
Doduse, kod mene nije bas svaki mjesec tako intenzivna, ali ono jednom kada me bas, bas zaboli, nadoknadi :oo
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Glavobolja

Post Postao/la lejlamo »

Dina je napisao/la: 08 jan 2021, 14:49
lejlamo je napisao/la: 08 jan 2021, 07:45 ja sam kliknula ovo često. svaki mjesec u PMSu, dan-dva prije menstruacije me intenzivno zaboli jedan dio glave i moram popiti kafetin jer sam pokušala alternative i samo mi se pogoršalo.

e, što to tako? je li do nekih hormona?
a, ako je nkako povezano, otac mi je, u mlađim danima posebno, imao baš periode jako izraženih migrenskih bolova...
Isto...
Meni je dr. rekla da je to zbog nagle promjene razine hormona, i dala mi tablete protiv bolova...
Doduse, kod mene nije bas svaki mjesec tako intenzivna, ali ono jednom kada me bas, bas zaboli, nadoknadi :oo
pretpostavljala sam da je do hormona jer se javlja baš u tom periodu, a je li doktorica spomenula može li se i kako utjecati na te nagle skokove i padove hormona? možda vrsta neke hrane, piti neke čajeve, nemam pojma....
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Glavobolja

Post Postao/la R4IN »

Ljudi ne znaju cjeniti kad si zdrav i nista te ne boli.. :oo
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Glavobolja

Post Postao/la Dina »

lejlamo je napisao/la: 08 jan 2021, 17:32
Dina je napisao/la: 08 jan 2021, 14:49
Isto...
Meni je dr. rekla da je to zbog nagle promjene razine hormona, i dala mi tablete protiv bolova...
Doduse, kod mene nije bas svaki mjesec tako intenzivna, ali ono jednom kada me bas, bas zaboli, nadoknadi :oo
pretpostavljala sam da je do hormona jer se javlja baš u tom periodu, a je li doktorica spomenula može li se i kako utjecati na te nagle skokove i padove hormona? možda vrsta neke hrane, piti neke čajeve, nemam pojma....
Nije, doduše, meni se ne dešava to baš svaki mjesec, znam samo da sam uradila dosta nalaza, uključujući i hormone štitne, pregled kod očnog (zbog toga sam i otišla dr., mislila sam da me zato boli glava)...
Sve je bilo ok, dala mi je nešto protiv bolova, ništa više, koliko se sjećam, bilo je to prije par godina...
Ahhh, da, spominjala je i nagli pad željeza, pa sam prirodnim putem gledala da povećam nivo hgb u krvi...
Vjerovatno je i to uticalo da se glavobolje smanje :zbunj
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Glavobolja

Post Postao/la Iskra »

@lejlamo
@Dina

To o cemu govorite je Predmenstrualna glavobolja, i izravno je povezana, tj njen uzrok jeste nagli pad estrogena , koji se desava tik pred menstrualni ciklus.
3
3 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Glavobolja

Post Postao/la lejlamo »

Dina je napisao/la: 08 jan 2021, 17:45
lejlamo je napisao/la: 08 jan 2021, 17:32

pretpostavljala sam da je do hormona jer se javlja baš u tom periodu, a je li doktorica spomenula može li se i kako utjecati na te nagle skokove i padove hormona? možda vrsta neke hrane, piti neke čajeve, nemam pojma....
Nije, doduše, meni se ne dešava to baš svaki mjesec, znam samo da sam uradila dosta nalaza, uključujući i hormone štitne, pregled kod očnog (zbog toga sam i otišla dr., mislila sam da me zato boli glava)...
Sve je bilo ok, dala mi je nešto protiv bolova, ništa više, koliko se sjećam, bilo je to prije par godina...
Ahhh, da, spominjala je i nagli pad željeza, pa sam prirodnim putem gledala da povećam nivo hgb u krvi...
Vjerovatno je i to uticalo da se glavobolje smanje :zbunj
hvala ti za info :ok

u martu prošle godine, taman prije nego se zahuktalo ono s koronom smo imali sistematski pregled i ovi neki opšti nalazi su mi bili ok. ginekološki isto ok, pa ne znam....
možda da i ja vidim to s hormonima kako stojim....
kad ohanu malo ove mjere i zaraza, baš ću kod svoje porodične doktorice da vidim šta će mi preporučiti.
2
2 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Glavobolja

Post Postao/la lejlamo »

Iskra je napisao/la: 08 jan 2021, 17:49 @lejlamo
@Dina

To o cemu govorite je Predmenstrualna glavobolja, i izravno je povezana, tj njen uzrok jeste nagli pad estrogena , koji se desava tik pred menstrualni ciklus.
a moželi se ikako to regulisati?
0
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19233
Postovi: 13100
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Glavobolja

Post Postao/la Lana »

Mene jedino hoce da zaboli ako ne spavam dovoljno,inace ovako nikada.
0
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15023
Postovi: 9436
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Glavobolja

Post Postao/la Polaris »

Meni se zna cesto desiti kad ustanem iz lezeceg ili sjedeceg polozaja da osjecam bas jak pritisak u glavi :ovaj
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Glavobolja

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 08 jan 2021, 17:51
Iskra je napisao/la: 08 jan 2021, 17:49 @lejlamo
@Dina

To o cemu govorite je Predmenstrualna glavobolja, i izravno je povezana, tj njen uzrok jeste nagli pad estrogena , koji se desava tik pred menstrualni ciklus.
a moželi se ikako to regulisati?
Ma.obicno se.preporuci odmor, hidratacija. Ako te bas boli onda analgetik. Najbolje neki blagi. Ali svakako je najbolje da vidis sa svojim dr koji analgetik i u kojim dozama..
2
1 slika 1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Glavobolja

Post Postao/la Iskra »

Radi presmenstrualnih glavobolja nemate potrebu raditi hormonalni status. Zna se da je do estrogena, jedino ukoliko zelite preventive radi provjeriti i status svih ostalih hormona.
1
1 slika
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Glavobolja

Post Postao/la Dina »

Ja imam svjetle oči s malo pigmenta, i znalo se desiti da me zaboli glava od jake svjetlosti, najčešće ljeti, pogotovo kada duže vozim...
Vid mi je ok, pa i oftamolog nije odmah shvatio u čemu je problem... Dobre sunčanice ili naočale sa zatamnjenim staklima riješile su me tih glavobolja :zaljub
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Glavobolja

Post Postao/la Iskra »

Dina je napisao/la: 08 jan 2021, 18:28 Ja imam svjetle oči s malo pigmenta, i znalo se desiti da me zaboli glava od jake svjetlosti, najčešće ljeti, pogotovo kada duže vozim...
Vid mi je ok, pa i oftamolog nije odmah shvatio u čemu je problem... Dobre sunčanice ili naočale sa zatamnjenim staklima riješile su me tih glavobolja :zaljub
Pa to je tenzijska, naprezes vid. Isto tako i ljudi s dioptrijom, kod promjene, bilo ba bolje ili gore, takodjer pate od glavobolja.
1
1 slika
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Glavobolja

Post Postao/la toxic »

Glavobolja je moja nocna mora :plaki

Druge vrste glavobolje ne toliko, ali migrena, od tinejdzerskog doba me prati.
Nekad su nepodnosljive, danima traju, lekovi nekad ublaze, a nekad i ne. Bila sam kod razlicitih doktora, i na osnovu simptoma svi isto potvrdjuju, nema tu nekog trajnog leka, ali dosta utice stil zivota.

Poslednjih nekoliko godina su se proredile, recimo imala sam napade sedmicno, sad imam 1 - 2 mesecno. Uglavnom je izazivaju nagle promene vremena.

Nisam se oznacila u anketi, ne znam sta bi bilo cesto, a sta retko :oo
3
2 slika 1 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Odgovori

Natrag na “Zdravlje, medicina, bolesti...”