Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Medicinska dostignuća, iskustva, preporuke, kultura tijela, bolesti... Google dijagnostika zabranjena...

Da li ste pusac?

Možeš izabrati: 1 opciju.

 
 
Rezultati

Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Iskra »

Da ne duljim s nekim extra uvodom, svi znamo skoro sve o stetnosti pusenja , pa cu samo ponoviti neke cinjenice :
ucinci_pusenja_na_zdravlje_zzjzdnz.jpg
Duhan (lat. Nicotiana) je rod biljaka iz porodice Solanaceae, koji u svom korjenu proizvodi alkaloid nikotin, a odlaže ga u listovima, pa.je zato jedna od najmocnijih droga.


"Pušenje cigareta je najučestaliji oblik konzumacije duhana. Duhanu se u cigaretama dodaje cijeli niz pomoćnih tvari u svrhu poboljšanja okusa i izgaranja, povezivanja sastojaka, vlaženja i konzerviranja, a izgaranjem nastaje duhanski dim koji sadrži više tisuća kemijskih spojeva uključujući brojne inhalacijske iritanse, toksine i kancerogene (npr. ugljični monoksid i dioksid, dušikov oksid, nikotin, policiklički aromatski ugljikovodici, aldehidi, aromatski amini, nitrozamini, benzen, metanol, teški metali...). "

Pandemija pušenja predstavlja globalni javnozdravstveni i gospodarski problem. Pušenje ubija veći broj ljudi nego prometne nesreće, alkohol, požari, ubojstva, samoubojstva, droga i AIDS zajedno. Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, svake godine umire više od 6 milijuna ljudi zbog neposrednog pušenja, a 890.000 zbog pasivnog pušenja. Od ukupnog broja umrlih zbog pušenja, pola umire u radno produktivnoj dobi, između 35. i 69. godine starosti te gube u prosjeku oko 20 godina života.
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Mehaning »

Mislim da češ znakovima <> zbuniti forumaše... :ovaj
4
2 slika 1 slika 1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Iskra »

Ovdje cemo se osvrnuti malo detaljnije na sve negativne aspekte konzumiranja cigareta i uticaj duhanskog dima na zdravlje organizma, ali bih voljela i da podijelimo vlastita iskustva .

Zasto pusite? Jeste li pokušali prestati, osjtite li neke zdravstvene tegoobe koje mozete pripisati utjecaju pusenja?
Da li uopce smatrate da trebate prestati pusiti?
Molim bez osudjivanja, pusenje je ovisnost pa zahtjeva suptilan i dobronamjeran pristup.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Iskra »

Mehaning je napisao/la: 14 jan 2021, 10:18 Mislim da češ znakovima <> zbuniti forumaše... :ovaj
Necu. Svi znamo znakove za vise > i manje <.
1
1 slika
Avatar
Arslan_11
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17253
Postovi: 9599
Pridružen/a: 15 aug 2020, 09:02

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Arslan_11 »

eto vodimo :jupi
3
2 slika 1 slika
Stop askin' me questions, I just wanna feel alive
Until I die!
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Iskra »

Ja imam u porodici strastvenog pusaca. Tata. I mama je bila pa.prestala.
Pokusala sam bezbroj puta razgovarati s njim na temu prestanka i shvatila da on jednostavno u glavi ima blokadu na tu temu. Kupila.sam mu knjigu Alan Carr Stop Smoking , ukazivala na zdravstvene aspekte....nista. Nema koristi. Kaze, kao da je to.lahko...znam.da nije , ali eto bar da pokusa. Nece ni to.

Mislite li da se moze pomoci ovakvim teskim ovisnicima? Kako.ih motivirati?
1
1 slika
Avatar
Arslan_11
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17253
Postovi: 9599
Pridružen/a: 15 aug 2020, 09:02

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Arslan_11 »

Ja odlucim da prestajem pusiti i palim zadnju cigaretu. Dok ispusim zaboravim da sam htio prestati. :zbunj
4
4 slika
Stop askin' me questions, I just wanna feel alive
Until I die!
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Polaris »

Ne pusim, nisam nikad pusila, nikad nisam ni probala. I nadam se da nikad i necu. 👍🏻🙂
2
1 slika 1 slika
Avatar
pink floydd
Prvi Valentajn foruma
Prvi Valentajn foruma
Reactions: 17892
Postovi: 8407
Pridružen/a: 03 sep 2020, 05:55

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la pink floydd »

ima pravo meha, ja sam htio staviti manje od jedne kutije dnevno i pogriješio
2
2 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Mehaning »

Iskra je napisao/la: 14 jan 2021, 10:30 Ja imam u porodici strastvenog pusaca. Tata. I mama je bila pa.prestala.
Pokusala sam bezbroj puta razgovarati s njim na temu prestanka i shvatila da on jednostavno u glavi ima blokadu na tu temu. Kupila.sam mu knjigu Alan Carr Stop Smoking , ukazivala na zdravstvene aspekte....nista. Nema koristi. Kaze, kao da je to.lahko...znam.da nije , ali eto bar da pokusa. Nece ni to.

Mislite li da se moze pomoci ovakvim teskim ovisnicima? Kako.ih motivirati?
Dok se neke stvari ne poslože u glavi, nema svrhe maltretirati ih... :ovaj

Ja sam redovito otvarao treču kutiju crvenog Marlbora dnevno, ponekad i više... :meha2

Prestao prije nekih 13 godina, negdje u početku maja, koliko se mogu sjetiti... :ovaj

Sad i da hoču, nebi mogao cigaretu popušiti. Em što mi smrdi, a kašljem več, ako neko pokraj mene puši... :face
5
4 slika 1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29543
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la storm »

Paklena je to navika....pušio sam 13 godina, kutiju dnevno, pa nisam 6 i pol godina...
Vratio sam se još jače, sa 2+ kutije dnevno, i pušio 10 godina...
Eto sad skoro godinu dana mogu reći da ne pušim, ali sam tri puta u medjuvremenu pao...ali na sreću, nisam se predao, kao onda...
Lagao bih, da i sad ne pomislim na cigaretu....prema mom iskustvu, barem godina dana kontinuiteta treba, da si čist i tih misli.
Mislim da psihički nema teže droge, društveno je prihvatljiva još uvijek, veliki gubitak vremena....dan planiraš oko cigarete, ma kako se smiješno čulo...ide ono, e sad zapalim još jednu, pa idem....ček da zapalim... e da završim ovo pa zapalim..e moram tu naići, imam samo još 10 cigareta :sok..i sve te gluposti, zbog kojih loše vladaš svojim vremenom...da o zdravlju ne pričam.
A tek o financijskoj strani, koja kod strastvenih pušača ovdje uzima i 10€ dnevno....znači 300€ plus mjesečno, ali to je još najmanji problem....iako fini godišnji odmor pustiš kroz pluća...
5
5 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Mehaning »

Maja
3
3 slika
bagra
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1450
Postovi: 1065
Pridružen/a: 14 dec 2020, 09:04

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la bagra »

jok. i gade mi se svi ti koji dudlaju
evo... najbolje da vam to gadjenje
slikovito docaram je da citiram sam
sebe. kad vec niko drugi jel nece :necu
bagra je napisao/la: 12 jan 2021, 10:47 ...uvjek sam smatrao malo
manje inteligentnim ljude koji vise po kladionicama,
ono tipa... ako mislim da je neko za IQ 110, ja mu
odma oduzmem 20, te mu dodijelim sveukupno 90.
ako pusi kojim slucajem, opa... ajmo jos 20 dol. :meha2
ako ne zna i ne voli igrat šah - jos 20 komada. :haya
tako da mi se neki ljudi znali srozat u ocima
i do impresivnih 35 slika
:zbunj
nemos me ubjedit da si pametan
ako ga pusis. nema bogove sanse.
mislim ok ovisnost al sto si pocinjo
3
2 slika 1 slika
Zadnja izmjena: bagra, dana/u 14 jan 2021, 10:40, ukupno mijenjano 1 put.
moja cura slusa narodnjake slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Hannibal »

Mehaning je napisao/la: 14 jan 2021, 10:18 Mislim da češ znakovima <> zbuniti forumaše... :ovaj
ja sam se zbunijo 🤷‍♀️
@Iskra nisi stavila opciju konzumiram = 1 kutiju dnevno, tako da nisam glasao ☹
2
1 slika 1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Mehaning »

Mehaning je napisao/la: 14 jan 2021, 10:39gluhobilo
Ne mogu maj mjesec spomenuti... :face
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Iskra »

Ariel je napisao/la: 14 jan 2021, 10:34 Ne pusim, nisam nikad pusila, nikad nisam ni probala. I nadam se da nikad i necu. 👍🏻🙂
I ja isto tako. U mom.okruzenju mnogi puse. Moje cure u svojim sobama, gdje zajedno boravimo ne puse. Ali opet kad imamo goste...sta cu, puse u dnevnoj. Ukoliko nisu sami svjesni da mi to smeta obzirom da ne pusim, smatram da ne treba da im zabranjujem. Ali kad odu....perem zavjese, prozracujem po 2 sata :D
3
3 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36484
Postovi: 29543
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la storm »

Iskra je napisao/la: 14 jan 2021, 10:30 Ja imam u porodici strastvenog pusaca. Tata. I mama je bila pa.prestala.
Pokusala sam bezbroj puta razgovarati s njim na temu prestanka i shvatila da on jednostavno u glavi ima blokadu na tu temu. Kupila.sam mu knjigu Alan Carr Stop Smoking , ukazivala na zdravstvene aspekte....nista. Nema koristi. Kaze, kao da je to.lahko...znam.da nije , ali eto bar da pokusa. Nece ni to.

Mislite li da se moze pomoci ovakvim teskim ovisnicima? Kako.ih motivirati?
Nema šanse, dok sam netko ne odluči....pod pritiskom će vjerojatno mnogi i prestati, možda je sugestija bolja riječ od pritiska....ali kad tad će se vratiti, ako nije sam prelomio....uostalom, vrijedi to kod svih droga, a nikotin to jest...
Ništa ne utjeće na mozak i nervni sustav kao cigareta. Jesu druge droge razornije po tijelo, ali nikotin po psihi, navici, ritualu mlati i ne pušta....nije lako.
0
Odgovori

Natrag na “Zdravlje, medicina, bolesti...”