Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Medicinska dostignuća, iskustva, preporuke, kultura tijela, bolesti... Google dijagnostika zabranjena...

Da li ste pusac?

Možeš izabrati: 1 opciju.

 
 
Rezultati

Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Iskra »

Nema organa u tijelu koji nije pogođen štetnim učincima pušenja.

1) Štetno djelovanje pušenja na svim živim stanicama organizma može se manifestirati kao nekontrolirani rast stanica i njihovo bujanje, razvijajući zloćudne tumore različitih sijela (rak usta, ždrijela, grkljana, bronha, pluća, probavnog sustava, mokraćnog mjehura, bubrega, dojke, vrata maternice). Oko 95% umrlih od raka pluća bili su pušači.

2) Na krvnim žilama uzrokuje suženje krvnih žila, ubrzan protok krvi, povećan arterijski krvni tlak. Zbog nedostatka kisika u srčanom mišiću, kao posljedica nedovoljnog protoka krvi kroz srčane arterije, mogu se javiti anginozni bolovi tj. bolovi u predjelu prsne kost. Zbog prekida arterijske opskrbe srca krvlju nastaje nekroza (propadanje) srčanog mišića te nastaje srčani infarkt ili infarkt miokarda. Zbog prolaznog ili trajnog poremećaja protoka krvi u moždanoj cirkulaciji, može nastati moždana ishemija i moždani udar. Ugljični monoksid iz duhanskog dima povećava propusnost stijenki krvnih žila za kolesterol te pospješuje stvaranje ateroma. Te promjene u stijenkama arterija s nakupljanjem masnih tvari u obliku ploča i razvojem ateroskleroze, pridonose razvoju bolesti srca i krvnih žila. Rezultat takvih promjena je pojava intermitentnih bolova u potkoljenicama uz šepanje za vrijeme hodanja (Buergerova bolest). Pušači od infarkta miokarda obolijevaju četrdeset puta učestalije od nepušača.

3) Na dišnim organima pušenje uzrokuje pojačano stvaranje sluzi, opstruktivne bolesti pluća sa suženim promjerom bronhiola i smanjenim strujanjem zraka kroz pluća, kronični bronhitis, emfizem (propadanje plućnih mjehurića s posljedičnom smanjenom površinom disanja). Oko 70-80% umrlih zbog opstruktivnih bolesti pluća bili su pušaci.

4) U probavnom sustavu pušenje uzrokuje smanjeno izlučivanje sline u ustima, promjene na sluznici usne šupljine (leukoplakiju), pomanjkanje apetita, žgaravicu, podrigivanje, kroničnu upalu želučane sluznice, želučani i duodenalni čir (čir dvanaesterca).

5) Utjecaj pušenja na živčani sustav očituje se kao tremor, nesanica, nemir, razdražljivost, usporen prijenos podražaja, pad koncentracije i radne sposobnosti, smanjenje pamćenja.

6) Pušenje znatno utječe na reproduktivno zdravlje: može izostati menstrualni ciklus, nastati pobačaj, sterilnost ili impotencija. Dokazano je da žene, koje popuše više od 20 cigareta na dan, imaju tri puta veći rizik od nepolodnosti ili od izvanmaternične trudnoće.

7) Pušenje smanjuje prijenos kisika jer se ugljični monoksid, štetni sastojak duhanskog dima, 200 puta brže veže za hemoglobin (nositelj kisika) nego kisik. Zbog toga je opskrba organizma kisikom smanjena.

8) U koštano-mišićnom sustavu pušenje uzrokuje smanjenje razine kalcija i fosfora u organizmu (čije su posljedice poremećaji kalcifikacije odnosno mineralizacije kosti), osteoporozu (smanjenje količine koštanog tkiva pa je povećan rizik za nastanak prijeloma), smanjenje ili povišenje mišićnog tonusa ili kontrakcije.

Duhanski dim štetno djeluje i na nepušače koji su izloženi pasivnom pušenju odnosno udisanju tog dima. Duhanski dim sadrži 70-tak različitih kemijskih tvari kancerogenog djelovanja. Tako je kod njih rizik od umiranja zbog koronarne bolesti 25% a rizik od obolijevanja od raka bronha i pluća 20-30% veći nego u nepušača koji nisu izloženi duhanskom dimu.

Nažalost, djeca su pasivni pušači zbog udisanja duhanskog dima kada se nalaze u sredini gdje se puši.



U usporedbi s nepušačima pušenje:

povećava rizik koronarne srčane bolesti i moždanog udara za 2-4 puta
povećava rizik za rak pluća 23 puta za muškarce i 13 puta za žene
povećava rizik umiranja od kronične opstruktivne bolesti pluća za 12-13 puta (npr. kronični bonhitis ili emfizem)
pušači u dobi 30.-40. godine imaju pet puta veću mogućnost doživjeti srčani udar nego nepušači iste dobi.


ODLUČITE VEĆ DANAS, IZABERITE ZDRAVLJE!

Izvor :dr Djono Ankica
2
2 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Hannibal »

od druga stari je bas pusijo i predje na iqos ko manje je stetan i prije neki dan ga strefi infarkt ocm
a cito sam da je iqos teska prevara, ok nema neka stetna djelovanja koja imaju cigare ali je npr puno gori za srce od klasicnih cigara
2
1 slika 1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Zara
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 6946
Postovi: 3585
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:08

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Zara »

vala su mi gore one zagušujuće nargile :caj
2
2 slika
Shoot for the moon! Even if you miss, you'll land among the stars.
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Hannibal »

jesu vala, drug mi drzi nargilu i tu po cijeli dan pusi, frajer kaslje ko pred smrt ocm
3
2 slika 1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Zara
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 6946
Postovi: 3585
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:08

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Zara »

bit će da je nargila preteča korone :caj
2
1 slika 1 slika
Shoot for the moon! Even if you miss, you'll land among the stars.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Iskra »

Nargila.je takodjer stetna, dovoljno je samo da kazem da se aparatura koja se koristi za pusenje nargile nikada ne moze ocistiti na nacin da bude sterilna, a o aromama i ostalim glupostima da ne.pricam
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Hannibal »

znam samo jednu nargilu u sa da koristi jednokratna crijeva. u svim ostalim nargilama se desatak insana danas zareda na onom crijevu haha
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Danny
PRObehar
PRObehar
Reactions: 9518
Postovi: 5786
Pridružen/a: 30 jul 2020, 18:30

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Danny »

ja necu vise dolaziti na ovu temu, dosta mi je one ruzne slike gledati na paklima cigareta svaki dan :ooo
2
2 slika
I hurt easy, I just don't show it
You can hurt someone and not even know it
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Max »



:keke
4
4 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Socrates »

Ako već koristiš nargilu, onda kupi samo sebi.

I eventualno još tvoj SO da koristi.
2
2 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la toxic »

Ja kupila nargilu kao ukras, moram sklanjati svaku put kad neko dolazi glupo mi da ne dam da puse :face
Meni nije nikakvo specijalno uzivanje.

Sto se tice cigareta i ove ankete, nema ponudjen adekvatan odgovor pa ne mogu selektovati.
Zapalim ponekad (u par meseci) uglavnom u drustvu. Nisam aktivan pusac i nisam ovisnik o cigaretama, vise neki ceif :zbunj
3
3 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Iskra »

Danny je napisao/la: 01 sep 2021, 14:59 ja necu vise dolaziti na ovu temu, dosta mi je one ruzne slike gledati na paklima cigareta svaki dan :ooo
Napusti temu!
1
1 slika
Avatar
Danny
PRObehar
PRObehar
Reactions: 9518
Postovi: 5786
Pridružen/a: 30 jul 2020, 18:30

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Danny »

Iskra je napisao/la: 02 sep 2021, 22:39
Danny je napisao/la: 01 sep 2021, 14:59 ja necu vise dolaziti na ovu temu, dosta mi je one ruzne slike gledati na paklima cigareta svaki dan :ooo
Napusti temu!
e'o odmah .. samo da jednu zapalim :ooo
1
1 slika
I hurt easy, I just don't show it
You can hurt someone and not even know it
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Iskra »

Danny je napisao/la: 03 sep 2021, 05:58
Iskra je napisao/la: 02 sep 2021, 22:39

Napusti temu!
e'o odmah .. samo da jednu zapalim :ooo
Nusreteeeeeee nemoj na sabahu zamatat ce ti se


Eno vrata tamo 👈
0
Avatar
Danny
PRObehar
PRObehar
Reactions: 9518
Postovi: 5786
Pridružen/a: 30 jul 2020, 18:30

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Danny »

Iskra je napisao/la: 03 sep 2021, 06:02
Danny je napisao/la: 03 sep 2021, 05:58

e'o odmah .. samo da jednu zapalim :ooo
Nusreteeeeeee nemoj na sabahu zamatat ce ti se


Eno vrata tamo 👈
Shefika ne deri se na sabahu :ooo
1
1 slika
I hurt easy, I just don't show it
You can hurt someone and not even know it
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Iskra »

Ne zavaravajmo se, e-cigarete jednako su štetne

Nisu zdrava alternativa klasičnim cigaretama, odnosno štetne su za zdravlje srca, krvnih žila i pluća

pušenje e-cigareta izaziva začepljenje krvnih žila jednako kao i pušenje običnih cigareta, pokazuje nova studija. Što znači da to nije zdrava alternativa. Aerosoli imaju negativan učinak na membranu koja oblaže unutrašnjost srca i krvnih žila te pomaže u kontroli zgrušavanja krvi, kažu znanstvenici. Smanjena funkcija membrane, poznata kao endotel, može dovesti do moždanog ili srčanog udara.
Kako utječu na srce

Proizvodi za vaping testirani su na štakorima, a krvne žile su im se suzile do 67 posto, slično kao i kod začepljenja zbog cigareta. Profesor Matthew Springer rekao je da nalazi istraživanja ukazuju na to da je vaping štetan: "Kada udišete suspenziju čestica, bilo da je iz duhana ili marihuane, bilo da je to dim ili aerosol, sve to ima isti učinak. Poznato je da e-cigarete mogu oštetiti vaskularnu funkciju kod ljudi." Isto tako, istraživanja su pokazala da isparavanja predstavljaju rizik za zdravlje srca, a autori studije iz 2019. godine ističu da aerosoli u tekućinama e-cigareta sadrže čestice oksidansa, aldehide i nikotin, koji utječu na zdravlje srca i krvožilnog sustava.

U izvješću National Academies Pressa (NAP) iz 2018. godine pronađeni su značajni dokazi da uzimanje dima iz nikotinske e-cigarete izaziva povećanje otkucaja srca, ali i dokazali da dim iz e-cigarete povećava krvni tlak. Oboje bi moglo dugoročno utjecati na zdravlje srca. Nasuprot tome, studija iz 2019. procijenila je podatke iz nacionalnog istraživanja na gotovo 450.000 sudionika i nije pronašla značajnu povezanost između upotrebe e-cigareta i srčanih bolesti. Međutim, otkrili su da ljudi koji su pušili i konvencionalne cigarete i e-cigarete imaju veću vjerojatnost oboljenja od bolesti srca.

Istraživanje zdravstvenih učinaka vapinga u tijeku je i može proći neko vrijeme prije nego što shvatimo dugoročne rizike.

Kako utječu na pluća

Neke studije ukazuju na to da e-cigarete mogu imati negativne učinke na pluća, ali potrebna su dodatna istraživanja. Konkretno, studija iz 2015. ispitivala je učinke aromatiziranih e-tekućina na ljudske plućne stanice i plućne stanice kod miševa. Znanstvenici su izvijestili o brojnim štetnim učincima na obje vrste stanica, uključujući toksičnost, oksidaciju i upalu. Međutim, ti se rezultati ne mogu nužno generalizirati u stvarnom životu. U istom izvješću NAP-a za 2018. utvrđeno je da postoje neki dokazi da izloženost e-cigaretama ima štetne učinke na dišni sustav, ali da su potrebne dodatne studije kako bi se razumjelo u kojoj mjeri vaping doprinosi respiratornim bolestima. Nažalost, učinci na zdravlje pluća neće se vidjeti još 20 do 30 godina. Isto toliko je trebalo da znanstvenici uoče negativne učinke klasičnih cigareta. Punu jačinu učinaka otrovnih sastojaka e-cigareta možda nećemo znati još tri desetljeća.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pusenje , najrasprostranjenija ovisnost

Post Postao/la Iskra »

Seks ili cigareta

Pušenje uzrokuje bolesti mnogih organa i organskih sustava: dišnog, srčano-krvožilnog, imunološkog, probavnog i spolnog sustava te kože i očiju.

Dvojbu "seks ili cigareta" predstavio je kao pitanje izbora jedan britanski medicinski časopis, pozivajući se na istraživanje prema kojem je oko 120 tisuća britanskih pušača impotentno upravo zato jer puši.

"Pušači s visokim krvnim tlakom imaju 26 puta veću vjerojatnost obolijevanja od erektilne disfunkcije, odnosno impotencije. Mlade žene koje puše također češće razviju sterilnost i podložnije su infekcijama spolnih organa, a pušenje može biti čak i uzrok pobačaja", upozorava doc. dr. sc. Sanja Popović-Grle.

Još jedna, ipak ne tako drastična posljedica pušenja je sužavanje krvnih žila, zbog čega mnogi pušači imaju hladne ruke i noge, kao i česte glavobolje. Prema iskustvu naše sugovornice, nekima upravo želja da se riješe stalnih glavobolja posluži kao glavni motiv za prestanak pušenja.
0
Odgovori

Natrag na “Zdravlje, medicina, bolesti...”