Hepatitis

Medicinska dostignuća, iskustva, preporuke, kultura tijela, bolesti... Google dijagnostika zabranjena...
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Hepatitis

Post Postao/la Iskra »

Danas je svjetski dan hepatitisa pa nije lose malo se podsjetiti.

Svjetski dan hepatitisa obilježava se svake godine 28. srpnja ( jula) s ciljem podizanja svijesti javnosti o važnosti prevencije, ranog otkrivanja i liječenja virusnih hepatitisa.

Virusni hepatitisi, posebno hepatitis B i C, još uvijek su globalni javnozdravstveni izazov.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) ovu inicijativu uvrstila je među četiri kampanje za pojedinačne zarazne bolesti.

Svjetski dan hepatitisa obilježava se na dan rođenja Barucha S. Blumberga, američkog znanstvenika zaslužnog za otkrivanje virusa hepatitisa B i razvoj cjepiva protiv ovog virusa, za što je 1976. godine primio Nobelovu nagradu.

Virusni hepatitis je akutna ili kronična zarazna upalna bolest jetre uzrokovana virusima A, B, C, D i E.

S virusnim hepatitisom živi stotine milijuna ljudi diljem svijeta i ta je skupina bolesti značajan javnozdravstveni izazov koji zahtijeva globalni odgovor i zdravstvene intervencije.

Virusi hepatitisa A i E prenose se oralnim putem, zagađenom hranom i vodom, a najčešći su u zemljama niskog higijenskog standarda.

Hepatitis A i E, koji se naziva još i "zarazna žutica" ili "bolest prljavih ruku", uzrokuju akutnu, prolaznu bolest, a u Hrvatskoj se pojavljuju samo sporadično.

Virusni hepatitisi B i C prenose se zaraženom krvlju i tjelesnim tekućinama te spolnim putem, često imaju blage ili čak nikakve simptome, no mogu prijeći u neprepoznatu kroničnu bolest koja se kod dijela bolesnika može razviti u cirozu i rak jetre.

Hepatitis B i C javljaju se u svim dijelovima svijeta, a učestalost im se uvelike razlikuje od jednog zemljopisnog područja do drugog, kao i između različitih skupina stanovništva unutar određenih zemljopisnih područja.

Prema posljednjim podacima WHO-a, u svijetu živi oko 325 milijuna ljudi oboljelih od kroničnog hepatitisa B ili C (257 milijuna oboljelih od kroničnog hepatitisa B, a oko 71 milijuna od kroničnog hepatitisa C).

Kronični hepatitis B i C glavni su uzrok nastanka ciroze i raka jetre i najčešći razlog za transplantaciju jetre u Europi.

Komplikacije virusnih hepatitisa B i C godišnje uzrokuju smrt oko 1,34 milijuna ljudi, što je više ili usporedivo od broja smrti od HIV-a/AIDS-a (oko 1 milijuna) i tuberkuloze (oko 1,7 milijuna).

Aktivnostima u povodu Svjetskog dana hepatitisa želi se podsjetiti na važnost svjesnosti o globalnom opterećenju virusnim hepatitisom i pokretanja promjena unaprjeđenja prevencije i liječenja.


Članak sa :
Pliva.med.hr
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hepatitis

Post Postao/la Iskra »

Hepatitis A izaziva virus koji se prenosi fekalno-oralnim putem; i krv i izlučevine mogu biti zarazni.

Epidemije putem zaražene vode i hrane su česte, poglavito u nerazvijenim zemljama. Konzumiranje zaraženih sirovih školjki je ponekada uzrok bolesti. Mogući su i sporadični slučajevi, obično kontaktom s osobe na osobu.

Može biti bez simptoma, ali i s vrlo jakim simptomima koji mogu trajati mjesecima te je opasniji za odrasle nego za djecu.

Simptomi su vrućica, gubitak apetita, mučnina, trbušna napetost te žutica, koja je vrlo česta, a inkubacija traje oko 28 dana.

Hepatitis A vrlo je čest u zemljama u razvoju, iako ga ima u cijelom svijetu i nisu rijetke zaraze putnika u turističkim naseljima i u razvijenim državama s visokim higijenskim standardima.

Za hepatitis A postoji cjepivo i bolest se može prevenirati, a postoji i mogućnost cijepljenja protiv hepatitisa A i B u jednoj injekciji.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hepatitis

Post Postao/la Iskra »

Hepatitis B uzrokuje virus hepatitisa B, a prenosi se krvlju ili krvnim derivatima, bliskim kontaktom i seksualnim kontaktom sa zaraženom osobom, upotrebom higijenskog pribora s osobom koja je zaražena, upotrebom nesterilnih igala ili pribora za tetovažu te s majke na novorođenče.

Simptomi variraju od bolesti bez simptoma u početku do vrlo teške bolesti s visokom temperaturom, gubitkom apetita, mučninom te lošim osjećanjem i žuticom, a vrlo često je to neizlječiva bolest s kobnim posljedicama.

Osobito je opasna zaraza u dječjoj dobi jer postoji velika mogućnost da dijete postane trajni nositelj virusa i kronični bolesnik.

Opasnost za putnika ovisi o prevalenciji hepatitisa B u zemlji u koju putuje, a ta bolest je češća u zemljama u razvoju (Afrika, Azija, Južna Amerika), iako se putnik njome može zaraziti posvuda.

Za tu bolest postoji cjepivo i svaki se putnik može zaštititi i spriječiti hepatitis B. 
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hepatitis

Post Postao/la Iskra »

Hepatitis C je upala jetre uzrokovana istoimenim virusom koji pripada skupini RNA virusa. Pored hepatitis C virusa (HCV), postoje i drugi virusi koji mogu izazvati hepatitise, pa razlikujemo hepatitis A, hepatitis B, hepatitis D, hepatitis E i hepatitis G.

Svi se ovi hepatitisi razlikuju po putovima prijenosa, dužini inkubacije, težini bolesti, mogućnosti prelaska u kroničnu upalu tj. kronični hepatitis i razvoju teških komplikacija kao što su ciroza jetre i karcinom jetre. Među svim nabrojanim hepatitisima, upravo hepatitis C najčešće prelazi u kronični oblik s mogućnošću razvoja ciroze i karcinoma jetre
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hepatitis

Post Postao/la Iskra »

Zbog razlika u ribonukleinskoj kiselini HCV-a, postoji 6 genotipova i više podtipova. I ovaj virus, kao i gotovo svi drugi RNA virusi, ima visok stupanj mutacija koje dovode do postojanja brojnih varijanti tzv. kvazispecijesa. Zbog ovakve različitosti među hepatitis C virusima, ne postoji cjepivo protiv ove bolesti. Određivanje kojem genotipu HCV pripada bitno je zbog prognoze i odgovora na liječenje. Genotipovi 1 i 4 smatraju se rezistentnijim virusima. U Hrvatskoj prevladavaju genotipovi 1 i 3, dok se drugi genotipovi javljaju daleko rjeđe.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hepatitis

Post Postao/la Iskra »

Procjenjuje se da u svijetu oko 170 milijuna ljudi ima hepatitis C. Za Hrvatsku je procjena da je oko 1,7% populacije zaraženo ovim virusom, što čini više od 75.000 ljudi.

Glavni put prijenosa hepatitisa C je putem zaražene krvi.

Do uvođenja obaveznog testiranja dobrovoljnih davatelja krvi (u Hrvatskoj je to od 1993.), transfuzije krvi i krvnih derivata su bile glavni put prijenosa hepatitisa C koji se tada i nazivao "posttransfuzijski hepatitis".

Danas je osnovni put prijenosa intravensko korištenje droga, korištenjem zajedničkih šprica i igala. Mogući put prijenosa je i korištenjem inficiranog pribora prilikom tetovaža ili piercinga. Pored ovih češćih načina prijenosa, HCV se rjeđe može prenijeti i spolnim odnosom te tijekom poroda sa zaražene majke na dijete (tzv. perinatalni put). U oko čak 30% inficiranih ne može se sa sigurnošću utvrditi put prijenosa.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hepatitis

Post Postao/la Iskra »

Inkubacija tj. period od ulaska virusa do pojave znakova bolesti, za hepatitis C iznosi prosječno oko 6 tjedana. Jedan od najmarkantnijih simptoma hepatitisa je žutica. No taj simptom vrlo često izostaje, posebice kod hepatitisa C. U samo 25-30% inficiranih HCV-om javljaju se simptomi bolesti. Oni su vrlo nespecifični i po njima se ne može zaključiti da se radi o upali jetre. Najčešći simptomi su umor, bolnost u gornjem dijelu trbuha, posebice s desne strane, mučnine, povraćanje, gubitak apetita, ponekad povišena tjelesna temperatura, bolovi u zglobovima. Zbog ovih netipičnih znakova bolesti, najveći broj oboljelih se otkrije posve slučajno, tijekom sistematskih pregleda, regrutacije, obrade nekih drugih bolesti i sl, i to uglavnom u fazi kroničnog hepatitisa.

Slučajevi akutnog hepatitisa C se vrlo rijetko otkrivaju!

Hepatitis C u 75-85% slučajeva prelazi u kronični oblik karakteriziran trajnim oštećenjem jetre uz mogućnost razvoja ciroze, karcinoma jetre i smrti u razdoblju od 10-30 godina. Da bi se ove, po život opasne, komplikacije izbjegle ili barem značajno odgodile, potrebno je provesti liječenje nakon što se utvrdi kronični hepatitis C.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hepatitis

Post Postao/la Iskra »

Dijagnoza hepatitisa C postavlja se u nekoliko koraka:

Na temelju porasta vrijednosti dva enzima u krvi, AST i ALT, koje zovemo zajedničkim imenom aminotransferaze ili transaminaze posumnja se na nekroinflamatarni proces (upalu) u jetri.Dokazivanje antitijela na HCV je prvi korak u specifičnoj dijagnozi hepatitisa C. Pozitivan nalaz znači da je čovjek nekada bio u kontaktu s ovim virusom. Inficirana osoba može "pobijediti" ovaj virus i eliminirati ga zauvijek iz svojega organizma, no antitijela mogu doživotno ostati prisutna. Ovaj "scenarij" se dešava u 20-ak % inficiranih.Da bismo znali je li inficirana osoba eliminirala virus ili se on još uvijek stvara, kao u slučaju kroničnog hepatitisa, potrebno je napraviti test kojim dokazujemo upravo virus HCV u krvi. Ovaj se test zove PCR (prema engl. Polymerase Chain Reaction ili lančane reakcije polimeraze). PCR može biti kvalitativan i tada se određuje ima li virusa u krvi ili nema. Kvantitativan PCR je test kojim se određuje točna količina virusa, a iskazuje se brojem kopija u 1 ml krvi ili internacionalnim jedinicama u 1 ml krvi (IU/ml).Sljedeći korak u dijagnozi je genotipizacija kojom se utvrđuje genotip HCV (vidjeti u "Postoji li više virusa hepatitisa C?").Ultrazvuk jetre pokazat će nam postoje li fokalne lezije koje bi mogle ukazivati na razvoj karcinoma jetre ukoliko kronični hepatitis traje dovoljno dugo i nije se liječio.Biopsija jetre pokazat će nam stupanj oštećenja jetrenog tkiva uzrokovanog hepatitis C virusom.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hepatitis

Post Postao/la Iskra »

Oboljeli od kroničnog hepatitisa C trebaju se liječiti kako bi se spriječio razvoj po život opasnih komplikacija kao što su ciroza i karcinom jetre. Zlatni standard u liječenju kroničnog hepatitisa C jest kombinacija pegiliranog interferona i ribavirina. Pegilirani interferon dolazi u obliku injekcije koja se 1 puta tjedno injicira, a ribavirin je u obliku tableta koje se piju svaki dan.

Način liječenja kroničnog hepatitisa C u Hrvatskoj ovisi o genotipu. Za liječenje kroničnog hepatitisa C uzrokovanog genotipom 1 koristi se kombinacija pegiliranog interferona i ribavirina, dok se za druge genotipove (2 i 3) predviđa davanje ribavirina i tzv. konvencionalnog interferona koji se mora davati više puta tjedno. Liječenje traje 48 tjedana ili kraće ukoliko se terapija pokaže nedjelotvornom. To se kod genotipa 1 ispituje 12 tjedana nakon početka liječenja, a za genotipove 2 i 3 nakon 24 tjedna. Ako je u to vrijeme kvalitativni HCV PCR negativan, liječenje se nastavlja do kraja, a prekida se ukoliko je test pozitivan.

Kod uvođenja terapije, bolesnici se hospitaliziraju kraće vrijeme (oko 10 dana) tijekom kojeg se prate nuspojave i bolesnik educira da samostalno daje injekcije interferona.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hepatitis

Post Postao/la Iskra »

Mada za hepatitis C ne postoje mjere specifične profilakse (cjepivo, serumi), prakticiranjem higijenskih mjera može se rizik zaražavanja ovim virusom svesti na zanemarivu razinu:

Koristiti sterilan pribor kod tetovaže, piercinga ili intravenskog korištenja drogaNe koristiti tuđe oštre predmete npr. britve, škarice, pribor za rezanje noktijuNe posuđivati svoju četkicu za zubeKoristiti kondome prilikom spolnog odnosa 

U slučaju rizičnog ponašanja i simptoma bolesti treba se javiti nadležnom liječniku.
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Hepatitis

Post Postao/la Hannibal »

odgovaro ja kod ire i pita me kako se prenosi hepatitis b, krenuo ja da nabrajam i reko spolnim putem kad ona poce da zajebava, kaze vidi sta je musko prvo pa spolnim putem, cuvajte ga se i one njene fore... a ja sa 7 cura u grupi i ira tu osma, kontam popusti me malo haha
2
1 slika 1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Hepatitis

Post Postao/la Hannibal »

a jednom ja darivo krv i zovu me poslije par mjeseci sa transfuziologije, kazu imas hepatitis b, dali smo tvoju krv nekom frajeru i zarazio se, dolazi odmah ovamo. ja na gugl, vidim ostalo mi 3 mjeseca zivota, umrijeh mlad ☹ odem kod njih pregledaju me, kad sutra zovu, izvinjavaju se, kaze nije bila tvoja krv u pitanju, greska
2
1 slika 1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hepatitis

Post Postao/la Iskra »

Hannibal je napisao/la: 05 feb 2021, 21:58 a jednom ja darivo krv i zovu me poslije par mjeseci sa transfuziologije, kazu imas hepatitis b, dali smo tvoju krv nekom frajeru i zarazio se, dolazi odmah ovamo. ja na gugl, vidim ostalo mi 3 mjeseca zivota, umrijeh mlad ☹ odem kod njih pregledaju me, kad sutra zovu, izvinjavaju se, kaze nije bila tvoja krv u pitanju, greska
Sudjeluj konstruktivno ili cu zamoliti da te brisu :mara
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Hepatitis

Post Postao/la Hannibal »

Iskra je napisao/la: 05 feb 2021, 22:00
Hannibal je napisao/la: 05 feb 2021, 21:58 a jednom ja darivo krv i zovu me poslije par mjeseci sa transfuziologije, kazu imas hepatitis b, dali smo tvoju krv nekom frajeru i zarazio se, dolazi odmah ovamo. ja na gugl, vidim ostalo mi 3 mjeseca zivota, umrijeh mlad ☹ odem kod njih pregledaju me, kad sutra zovu, izvinjavaju se, kaze nije bila tvoja krv u pitanju, greska
Sudjeluj konstruktivno ili cu zamoliti da te brisu :mara
kroz moj primjer ce ljudi naucit da se hepatitis b izmedju ostalog prenosi i zarazenom krvlju i to ce im ostat za zivota u pamcenju bgm
evo jos jedan primjer iz zivota, hepatitis b moze da se prenese zajednickim koristenjem sprica i igala kod intravenoznih narkomana, @medvjed23 pamet u gĺavu
2
1 slika 1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3156
Postovi: 2407
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Hepatitis

Post Postao/la medvjed23 »

brt, to su osnove, to znam od rođenja
2
1 slika 1 slika
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Hepatitis

Post Postao/la Atomic »

Mislim da mi je dajdza umro od toga,sjecam se da je bio bas zut,spominjali su cirozu.
1
1 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Hepatitis

Post Postao/la Hannibal »

medvjed23 je napisao/la: 05 feb 2021, 22:26 brt, to su osnove, to znam od rođenja
pa eto nije spomenuto u tekstu
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Odgovori

Natrag na “Zdravlje, medicina, bolesti...”