Hrkanje

Medicinska dostignuća, iskustva, preporuke, kultura tijela, bolesti... Google dijagnostika zabranjena...
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Hrkanje

Post Postao/la Podrinjac »

Ne znam, iskreno. Treba neko sa mnom spavati da bih znao. Mislim da ne hrcem.
Ali disem kroz usta jer imam neku nosnu boljku. Vazda mi je jedna nosnica zacepljena i jednostavno ne mogu na nos disati.
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Hrkanje

Post Postao/la Atomic »

FB_IMG_1616200758664.jpg
7
7 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Hrkanje

Post Postao/la vjesticanametli »

Heidi je napisao/la: 12 mar 2021, 13:02 Kod mene je na momente, valjda navikla da disem na nos, pa kad Imam gripu borim se sa otorinolaringoloskim duhovima :valja
Pocnem da krcim i jaucem :D, mirna sat vremena, provjeravaju jesam li ziva :D dam znak i opet.


Kad smo kod snimanja :valja
Inace, ja sto pricam u snu vi to ne vjerujete. Nisam ni ja vjerovala kad bi mi rekli dok me nisu snimili. :roll
Kakav haos, ljudi moji. Poliglota sam u snu, pricam perfektno 7 jezika, diskutiram i naredjujem, pa ucutim jedno 5 minuta, zatim pjevam, pricam viceve i smijem se :palm I sve tako u krug. Pa me cudi sto se ponekad probudim na drugoj strani kreveta, glava visi, kosa po podu. Kad djevojcica sam izlazila napolje :roll


Psiha je cudo. Sve snimim, pokupim i u snu rapravljam, otpustam ventile. :heidi2
kazu malo hrkuchem i da je presmijesno 😂😂😂 pricam u snu bas kako si napisala nekad i galamim a jednom izasla vani 🙈
1
1 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Hrkanje

Post Postao/la Heidi »

Pred nastupe sam u snu recitovala I pjevala :ooo
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Hrkanje

Post Postao/la vjesticanametli »

ma iskreno nije mi nikad bilo ugodno ici na spavanje 😂😂😂
2
2 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Hrkanje

Post Postao/la Heidi »

Sestra ima tih prica sa mnom.

Prica mi skoro, spavamo mi u vikendici, veliki madrac, ja se valjam ko foka, nju izlemam nogama I odjednom se dignem na laktove samo, podbocim lice, masem nogama I pjevsm: Poljubi me s obje bande, u tom polju od lavande :valja
4
4 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hrkanje

Post Postao/la Iskra »

Zašto hrčemo?

Do hrkanja može doći iz više razloga. Na primjer, zbog anatomije usta i sinusa, alergija, začepljenosti nosa, konzumacije alkohola ili pak zbog spavanja u krivom položaju.
Ako imate meko i debelo nepce ono može suziti put protoku zraka i kao posljedica se javlja hrkanje. Kod pretilih ljudi također može doći do suženja puteva za protok zraka.

Što se tiče alkohola, ako se konzumira neposredno prije spavanja, može opustiti mišiće grla i smanjiti prirodnu obranu od začepljenja dišnih puteva.

Kod alergija ili začepljenosti nosa dolazi do hrkanja zbog disanja kroz usta. Položaj u kojem spavate može isto tako utjecati na hrkanje, tako je kod spavanja na leđima hrkanje najčešće i najglasnije.

Koji faktori utječu na hrkanje?

Postoje i određene predispozicije koje dodatno utječu na pojavu hrkanja. Prije svega, više hrču muškarci i ljudi s viškom kilograma. Ugroženi su i oni kojima još netko u obitelji ima problem s hrkanjem, kao i oni koji imaju probleme sa sinusima kao što je devijacija septuma. Hrkanje se s godinama samo pogoršava.

Kada je hrkanje opasno?

Osim što nije ugodno vašim partnerima i ukućanima kojima hrkanje remeti san, hrkanje može biti i znak poremećaja spavanja, odnosno opstruktivne apneje kod koje osoba prestane disati na kratko vrijeme između hrkanja.

Hrkanje može utjecati i na kvalitetu životu. Može doći do problema s koncentracijom, konstantnog umora tokom dana, visokog krvnog tlaka, bolesti srca ili moždanog udara. Kod hrkanja mozak dobiva manje kisika, a to onda izaziva umor, dok je srce kod hrkanja izloženo hipoksiji (smanjena opskrba tkiva kisikom).

Kako bi se utvrdilo o čemu se točno radi potrebno je posjetiti liječnika koji će vam predložiti daljnje pretrage. Jedna od njih je i procedura promatranja za vrijeme spavanja, polisomnografija kojom se mjere disanje, otkucaji srca, količina kisika u krvi, pokreti prsnog koša i trbuha, pokreti nogu te aktivnost mozga za vrijeme spavanja. Ova metoda je najpouzdanija, a nakon spavanja se dobiju nalazi prema kojima se vidi boluje li osoba od apnej
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Hrkanje

Post Postao/la Iskra »

Kako prestati hrkati?

Prije pregleda, probajte i sami nešto poduzeti. Evo nekih savjeta:

spavajte na boku, a ne na leđimadržite se uvijek istog rasporeda spavanjapijte puno vodeizbjegavajte konzumaciju alkohola prije spavanja i previše kofeinaspavajte na povišenom jastuku ili na jastuku od heljdinih ljuskicaublažite simptome alergijekoristite kapljice za nos kako biste mogli disati kroz nos i ovlažite prostor u kojem spavatepromijenite životne navike i ako je potrebno skinite višak kilogramaKako se liječi hrkanje?

Postoji nekoliko rješenja ovog problema, ovisno o ozbiljnosti situacije. Liječnik može predložiti korištenje raznih pomagala za usta ili nos koja će omogućiti lakši protok zraka, određenu operaciju ili pak stroj, odnosno masku koja se koristi kod spavanja u slučaju dijagnosticirane apneje.

Zaključak

Puno ljudi ima problema s hrkanjem. Nekada se radi o bezopasnoj pojavi, a nekada hrkanje može biti znak prave opasnosti. Najbolje je prvo pokušati promijeniti neke navike kao što je odlazak u krevet uvijek u isto vrijeme ili spavanje na boku, a ako i dalje imate problem s hrkanjem, trebalo bi posjetiti liječnika. Na ovaj način ćete spriječiti potencijalne bolesti koje nosi hrkanje, ali i olakšati san sebi i svojim ukućanima.
0
Odgovori

Natrag na “Zdravlje, medicina, bolesti...”