Anemije

Medicinska dostignuća, iskustva, preporuke, kultura tijela, bolesti... Google dijagnostika zabranjena...
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Anemije

Post Postao/la Iskra »

eritrociti-jugolab.jpg
Anemije su medju najučestalijim krvniim poremećajima prisutnim kod gotovo 10% opće populacije.

Anemije su stanja u kojima je broj crvenih krvnih stanica ili količina hemoglobina (bjelančevina koja prenosi kisik) u njima ispod normale.

Crvene krvne stanice sadrže hemoglobin koji ih osposobljava da prenose kisik iz pluća i predaju ga svim dijelovima tijela. Kako anemija smanjuje broj crvenih krvnih stanica ili količinu hemoglobina u njima, krv ne može prenositi dovoljnu količinu kisika. Simptomi koje uzrokuje nedovoljna opskrba kisikom su različiti. Na primjer, anemija može uzrokovati umor, slabost, nesposobnost vježbanja i omaglicu. Ako anemija postane težom može dovesti čak do moždanog udara ili srčanog napadaja.

Anemija se može ustanoviti jednostavnim pretragama krvi. Mogu se odrediti postotak crvenih krvnih stanica u ukupnom volumenu krvi (hematokrit) i količina hemoglobina u krvnom uzorku. Te su pretrage dio kompletne krvne slike (KKS).

Anemija može biti posljedica prekomjernog krvarenja, smanjenog stvaranja crvenih krvnih stanica ili povećanog razaranja crvenih krvnih stanica (hemoliza)
U teežim slučajevima, anemija može uzrokovati ozbiljne poteškoće stoga je prevencija i pravodobna reakcija od iznimne važnosti.
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Anemije

Post Postao/la Iskra »

Laboratorijske pretrage krvi

Da bi mogli dijagnosticirati i pratiti bolesti liječnici ovise o mnogo različitih laboratorijskih pretraga krvnih uzoraka. Neke pretrage mjere sastojke i funkciju same krvi; druge ispituju tvari u krvi da odrede kako funkcioniraju drugi organi.

Najčešća krvna pretraga koja se radi je potpuni broj krvnih stanica (KKS―kompletna krvna slika), koja je temeljna procjena staničnih sastojaka krvi. Automatski strojevi naprave tu pretragu iz male kapljice krvi za manje od minute. Uz određivanje broja krvnih stanica i krvnih pločica, postotka svakog tipa bijelih krvnih stanica i sadržaja hemoglobina, kompletna krvna slika (KKS) obično daje podatke o veličini i obliku crvenih krvnih stanica. Nenormalne crvene krvne stanice mogu biti razbijene u manje čestice ili mogu imati oblik kapljice suze, polumjeseca ili igle. Poznavanje specifičnog nenormalnog oblika ili veličine može liječniku pomoći dijagnosticirati bolest. Na primjer, srpasto oblikovane stanice znakovite su za bolest srpastih stanica (drepanocitoza), male crvene krvne stanice mogu upozoravati na rani stadij manjka željeza (sideropenija), a velike ovalne crvene krvne stanice upućuju na manjak folne kiseline ili vitamina B12 (perniciozna anemija).

Drugim pretragama dobivamo dodatne podatke o krvnim stanicama. Broj retikulocita je broj novo stvorenih (mladih) crvenih krvnih stanica (retikulociti) u određenom volumenu krvi. Retikulociti normalno čine oko 1% ukupnog broja crvenih krvnih stanica. Kada tijelo treba više crvenih krvnih stanica, kao što je to u anemiji, koštana srž normalno odgovara stvarajući više retikulocita. Na taj način je broj retikulocita mjera funkcije koštane srži. Pretrage za određivanje krhkosti crvenih krvnih stanica i značajki membrane pomažu liječniku u daljnjem procjenjivanju uzroka anemije.

Bijele krvne stanice se mogu brojati kao skupina (ukupni broj bijelih krvnih stanica). Kada su potrebni podrobniji podaci, liječnik zahtijeva broj posebnih tipova bijelih krvnih stanica (diferencijalni broj bijelih krvnih stanica ili diferencijalna krvna slika, DKS). Krvne pločice se također mogu odvojeno brojati.

Jedna od najčešćih pretraga koja se radi iz plazme je analiza elektrolita. Elektroliti uključuju natrij, kloride, kalij i bikarbonate kao i rjeđe mjerene tvari kao što su kalcij, magnezij i fosfati. Drugim se pretragama mjeri količina bjelančevina (obično albumina), šećera (glukoza) i otrovnih otpadnih tvari koje normalno filtrira bubreg (kreatinin i ureja u krvi).

Većina drugih krvnih pretraga pomaže u praćenju funkcije drugih organa. Kako krv nosi toliko mnogo tvari bitnih za funkcioniranje tijela, krvne pretrage se mogu raditi kako bi se otkrilo što se događa u tijelu. Osim toga, pretraživanje krvi je relativno lako. Na primjer, funkcija štitnjače se može lakše procijeniti mjerenjem razine tireoidnih hormona u krvi nego izravnim uzimanjem uzoraka štitnjače. Isto tako mjerenje jetrenih enzima i bjelančevina u krvi je lakše nego uzimanje uzoraka jetre.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Anemije

Post Postao/la Iskra »

Koliko cesto radite analizu krvne slike?
0
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Anemije

Post Postao/la Nice try »

Možda jednom godišnje, nekad i po potrebi tj. kad doktor zahtijeva ili preporuči. Rahatnija sam kad ne radim pretrage :valja
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Anemije

Post Postao/la Iskra »

Može li nedostatak željeza povećati rizik od srčane bolesti?

Željezo je vitalno za zdravlje, a premalo željeza u prehrani može dovesti do razvoja srčane bolesti, ukazuje nova studija. Procjenjuje se da bi se oko 1 od 10 novih slučajeva srčane bolesti kod ljudi u srednjoj životnoj dobi moglo spriječiti ako prehranom unose dovoljne količine željeza.

Ovo istraživanje ukazuje da bi nedostatak željeza mogao biti prikladna meta za preventivne mjere u općoj populaciji te provođenje kliničkih ispitivanja koja istražuju djelotvornost nadoknade željeza kod osoba s funkcionalnim nedostatkom željeza.

Veza između nedostatka željeza i srčane bolesti nije jasna. No željezo je bitno za ravnotežu u tijelu i energetski metabolizam, što bi moglo biti potencijalna veza, ističu stručnjaci.

Ljudi koji imaju nedostatak željeza obično ne unose dovoljno minerala u svoju prehranu ili ne mogu preraditi željezo koje dobiju. Namirnice bogate željezom uključuje crveno meso; perad; jaja; plodove mora; povrće poput špinata i slatkog krumpira te grah. Drugi dobri izvori uključuju obogaćeni kruh i tjesteninu te voće poput jagoda i lubenice.

Inače, neke ranije studije pokazale su da intravenozno davanje željeza može poboljšati simptome, funkciju i kvalitetu života kod pacijenata sa zatajivanjem srca i nedostatkom željeza.

Izvor:
ESC Heart Failure
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Anemije

Post Postao/la Atomic »

Jednom mi neutrofili bili 0.7.Dodjoh po nalaz,kaze zena,moramo ponovo,nesto nije bilo uredu :valja
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Anemije

Post Postao/la lejlamo »

Iskra je napisao/la: 17 mar 2021, 22:04 Koliko cesto radite analizu krvne slike?
samo po potrebi.


a, vezano za temu, negdje sam naišla na info da kada se kod muškaraca utvrdi anemičnost, gotovo je sigurno da je u pitanju teža bolest, karcinom npr.
je li to tačno?
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Anemije

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 08 okt 2021, 16:34
Iskra je napisao/la: 17 mar 2021, 22:04 Koliko cesto radite analizu krvne slike?
samo po potrebi.


a, vezano za temu, negdje sam naišla na info da kada se kod muškaraca utvrdi anemičnost, gotovo je sigurno da je u pitanju teža bolest, karcinom npr.
je li to tačno?


Anemija nije bolest nego stanje. I kao takva je jako često, mislim u preko 50% slučajeva da je i.kod.muskaraca i zena simptom neke druge, obično neotkrivene bolesti a nastaje radi smanjenja kogucjosti stvaranja eritrocita i posljedica je slabosti koštane srži da stvara eritrocite ,ako koštanoj srži nedostaje krvotvorno tkivo ili je isto to tkivo potisnuto upalnim ili tumorskim stanicama.

Anemija, tv manjak gvozdja je rhedji kod muske populacije ali takvo stanje muskarci lakse podnose pa nije neobično da i godinama.pate od anemije, a da ne znaju, sto.onda skoro.u pravilu donese neke druge poremećaje ili uzrokuju razvoj neke.bolesti.
0
Avatar
Username
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3376
Postovi: 2713
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:08

Re: Anemije

Post Postao/la Username »

Iskra je napisao/la: 17 mar 2021, 22:04 Koliko cesto radite analizu krvne slike?
Nikad
0
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Anemije

Post Postao/la toxic »

Iskra je napisao/la: 17 mar 2021, 22:04 Koliko cesto radite analizu krvne slike?
Jednom godisnje, to mi je neka navika, i kad nemam nikakve simptome volim da proverim da li je sve ok.
Valjda iz iskustva nekih ranijih pretraga, jer cekajuci na simptome ko zna koliko mozemo vuci neku bolest :zbunj

Zadnja analiza krvi mi je pokazala da sam anemicna, i to je prvi put. Doktor kaze da nema razloga za brigu i dao mi je da koristim Feramax kapsule (dodatak zeljeza) naredna tri meseca, pa cemo opet raditi analizu. Ne brinem, ali me nervira sto propisu terapiju bez da su radili dodatne analize da se pronadje uzrok :malagani Kad sam to spomenula, kaze videcemo na osnovu sledeceg nalaza. E, sad... Logy mi je da ce sledeca analiza biti bolja jer unosim zeljezo. Sta kad prestanem unositi suplemente? I za ovo nisam imala nikakve simptome, jedino sto sam spavala vise nego uobicajeno, al' to sam pripisivala umoru radi dinamicnijeg tempa zivota prethodnih par meseci.
2
2 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Anemije

Post Postao/la Iskra »

toxic je napisao/la: 09 okt 2021, 14:06
Iskra je napisao/la: 17 mar 2021, 22:04 Koliko cesto radite analizu krvne slike?
Jednom godisnje, to mi je neka navika, i kad nemam nikakve simptome volim da proverim da li je sve ok.
Valjda iz iskustva nekih ranijih pretraga, jer cekajuci na simptome ko zna koliko mozemo vuci neku bolest :zbunj

Zadnja analiza krvi mi je pokazala da sam anemicna, i to je prvi put. Doktor kaze da nema razloga za brigu i dao mi je da koristim Feramax kapsule (dodatak zeljeza) naredna tri meseca, pa cemo opet raditi analizu. Ne brinem, ali me nervira sto propisu terapiju bez da su radili dodatne analize da se pronadje uzrok :malagani Kad sam to spomenula, kaze videcemo na osnovu sledeceg nalaza. E, sad... Logy mi je da ce sledeca analiza biti bolja jer unosim zeljezo. Sta kad prestanem unositi suplemente? I za ovo nisam imala nikakve simptome, jedino sto sam spavala vise nego uobicajeno, al' to sam pripisivala umoru radi dinamicnijeg tempa zivota prethodnih par meseci.


Ma ne brini, kod tebe se radi o akutnoj anemiji uzrokovanoj smanjenjem željeza. Takva stanja su obično prolazna i bezazalena. Ostali parametri lab analize su uredni sto pokazuje da nema mjesta za brigu.
0
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Anemije

Post Postao/la toxic »

Iskra je napisao/la: 09 okt 2021, 14:19 Ma ne brini, kod tebe se radi o akutnoj anemiji uzrokovanoj smanjenjem željeza. Takva stanja su obično prolazna i bezazalena. Ostali parametri lab analize su uredni sto pokazuje da nema mjesta za brigu.
Ma, ne brinem, drzim se preporuka i to je to. Nadam se da nije nista ozbiljnije.
Doktor kaze da uzrok mogu biti i obilnije menstruacije, te da se mogu uzimati hormonski kontraceptivi da se to regulise, al' to sam odbila.
0
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Anemije

Post Postao/la Iskra »

toxic je napisao/la: 09 okt 2021, 14:43
Iskra je napisao/la: 09 okt 2021, 14:19 Ma ne brini, kod tebe se radi o akutnoj anemiji uzrokovanoj smanjenjem željeza. Takva stanja su obično prolazna i bezazalena. Ostali parametri lab analize su uredni sto pokazuje da nema mjesta za brigu.
Ma, ne brinem, drzim se preporuka i to je to. Nadam se da nije nista ozbiljnije.
Doktor kaze da uzrok mogu biti i obilnije menstruacije, te da se mogu uzimati hormonski kontraceptivi da se to regulise, al' to sam odbila.
Ma.neka si. Sacekaj kontrolni nalaz
1
1 slika
Avatar
Bella_
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6673
Postovi: 3487
Pridružen/a: 21 aug 2020, 08:19

Re: Anemije

Post Postao/la Bella_ »

Vadim krv bar jednom godišnje, a u mom slučaju i previše možda.. :face
Muku mučim sa željezom, nikako ga podići.. Pijem opet tablete za željezo, pa ću vaditi krv poslije tri mjeseca da vidim koliko sam ga podigla.
Stalno mi je ispod 20, sto Toxic kaže možda i zbog obilnijih
menstruacija, iako ih pokušavam piti i kad imam.


A šta ako je previsoko željezo i b12, @Iskra?
Moj muž vadio krv pa mu doktorica rekla ako pije kakve dodatke da pauzira 3 mjeseca, a on ne pije ništa. :zbunj
A obadvoje je previsoko. Bas me pomalo strah, ali s’ obzirom da nije ništa doktorica spominjala znaci da nije alarmantno ili.. :ovaj
Meni prenisko njemu previsoko :meha1
0
"Kimsenin fark edemeyeceği detayları görmeyi çok severim."
Avatar
Bella_
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6673
Postovi: 3487
Pridružen/a: 21 aug 2020, 08:19

Re: Anemije

Post Postao/la Bella_ »

toxic je napisao/la: 09 okt 2021, 14:06
Iskra je napisao/la: 17 mar 2021, 22:04 Koliko cesto radite analizu krvne slike?
Jednom godisnje, to mi je neka navika, i kad nemam nikakve simptome volim da proverim da li je sve ok.
Valjda iz iskustva nekih ranijih pretraga, jer cekajuci na simptome ko zna koliko mozemo vuci neku bolest :zbunj

Zadnja analiza krvi mi je pokazala da sam anemicna, i to je prvi put. Doktor kaze da nema razloga za brigu i dao mi je da koristim Feramax kapsule (dodatak zeljeza) naredna tri meseca, pa cemo opet raditi analizu. Ne brinem, ali me nervira sto propisu terapiju bez da su radili dodatne analize da se pronadje uzrok :malagani Kad sam to spomenula, kaze videcemo na osnovu sledeceg nalaza. E, sad... Logy mi je da ce sledeca analiza biti bolja jer unosim zeljezo. Sta kad prestanem unositi suplemente? I za ovo nisam imala nikakve simptome, jedino sto sam spavala vise nego uobicajeno, al' to sam pripisivala umoru radi dinamicnijeg tempa zivota prethodnih par meseci.

Nadam se da ćeš biti dobro :cvijece
Ali pij te kapsule 3 mjeseca pa ćeš vidjeti.
Meni željezo bilo 14 u februaru kad sam vadila krv i pila tablete naredna 3 mjeseca i podigla ga na 18.
Kod mene ide jako sporo a kod nekih brzo.
Neznam da li ih piješ sa dzusom od narandže ili c vitaminom u prahu, kažu da se bolje prima onda.
Umor može biti indikator i kad je manjak a i kad je višak željeza.
1
1 slika
"Kimsenin fark edemeyeceği detayları görmeyi çok severim."
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Anemije

Post Postao/la toxic »

Bella_ je napisao/la: 12 okt 2021, 21:50 Nadam se da ćeš biti dobro :cvijece
Ali pij te kapsule 3 mjeseca pa ćeš vidjeti.
Meni željezo bilo 14 u februaru kad sam vadila krv i pila tablete naredna 3 mjeseca i podigla ga na 18.
Kod mene ide jako sporo a kod nekih brzo.
Neznam da li ih piješ sa dzusom od narandže ili c vitaminom u prahu, kažu da se bolje prima onda.
Umor može biti indikator i kad je manjak a i kad je višak željeza.
Pijem cedjeni sok od narandze uz obrok, tacno je to da vitamin C podstice apsorpciju gvozdja.
Konzumiras li ti mlecne proizvode? Meni je doktor rekao da izbegavam kombinovanje namirnica bogatih gvozdjem i mleka, a ako moram, da napravim razmak makar 2h izmedju jednog i drugog jer kalcijum ometa asporpciju gvozdja. I izbegavati sve sto sadrzi kofein.
Pridrzavam se 'pravila' pa videcemo kako ce biti, tek 2 sedmice koristim suplemente za gvozdjem.

Kod tebe to od februara, jesu ti radili detaljnije analize, sta uzrokuje?
2
2 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
Bella_
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6673
Postovi: 3487
Pridružen/a: 21 aug 2020, 08:19

Re: Anemije

Post Postao/la Bella_ »

toxic je napisao/la: 13 okt 2021, 05:38
Bella_ je napisao/la: 12 okt 2021, 21:50 Nadam se da ćeš biti dobro :cvijece
Ali pij te kapsule 3 mjeseca pa ćeš vidjeti.
Meni željezo bilo 14 u februaru kad sam vadila krv i pila tablete naredna 3 mjeseca i podigla ga na 18.
Kod mene ide jako sporo a kod nekih brzo.
Neznam da li ih piješ sa dzusom od narandže ili c vitaminom u prahu, kažu da se bolje prima onda.
Umor može biti indikator i kad je manjak a i kad je višak željeza.
Pijem cedjeni sok od narandze uz obrok, tacno je to da vitamin C podstice apsorpciju gvozdja.
Konzumiras li ti mlecne proizvode? Meni je doktor rekao da izbegavam kombinovanje namirnica bogatih gvozdjem i mleka, a ako moram, da napravim razmak makar 2h izmedju jednog i drugog jer kalcijum ometa asporpciju gvozdja. I izbegavati sve sto sadrzi kofein.
Pridrzavam se 'pravila' pa videcemo kako ce biti, tek 2 sedmice koristim suplemente za gvozdjem.

Kod tebe to od februara, jesu ti radili detaljnije analize, sta uzrokuje?
Konzumiram da, samo ne dva sata prije i poslije.
To je jedina caka ovih tableta.

Nisu radili nikakve analize, oni to ne praktikuju osim ako nije nešto zabrinjavajuće. :zbunj Kod mene je unos hrane slab, ishrana isto tako.
A kad sam išla u feb vaditi krv, odem kod druge doktorice, jer sam se osjećala nemoćno, samo bi spavala, mantalo mi se i ona mi kaže da mi je željezo nisko i da pijem tablete. Nakon tri mjeseca odem da izvadim krv, kod nekog drugog doktora, jer ova nije radila i on mi javi da je sve ok. A ja vidim na nalazu da mi je željezo crveno, nešto ne štima. Cijelo ljeto sam bila k’o pijana i odem neki dan i kaže mi da nije ni čudo sto se tako osjecam, željezo nisko i da pijem i D vitamin, pogotovo sada. Kako doktori imaju različita mišljenja, to je strašno.
Poslije nove godine ću otići da provjerim pa ću vidjeti.
1
1 slika
"Kimsenin fark edemeyeceği detayları görmeyi çok severim."
Odgovori

Natrag na “Zdravlje, medicina, bolesti...”