PTSP

Medicinska dostignuća, iskustva, preporuke, kultura tijela, bolesti... Google dijagnostika zabranjena...
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: PTSP

Post Postao/la Socrates »

grunf je napisao/la: 25 apr 2021, 22:44
Socrates je napisao/la: 25 apr 2021, 22:32 Prvo pravilo je da osobu sa PTSP ne karakterišeš kao nenormalne.

PTSP je zapravo sasvim normalna konsekvenca.
Ako je tebi ‘face for radio’ normalna osoba, zasto si se naljutio i prestao da komuniciras sa njima anamo?

Pa on je samo PTSP bolesnik.
Ko je "face for radio"?

Kakve neophodno veze ima PTSP sa bilo kim ili čim na internetu? Raznih idiota ima na internetu, različitih nacionalnosti i iz različitih država.

Kako si ti to sve povezao sa PTSP, regionom i svime ostalim što pišeš samo ti znaš.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 787
Postovi: 695
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: PTSP

Post Postao/la grunf »

Socrates je napisao/la: 25 apr 2021, 22:48
grunf je napisao/la: 25 apr 2021, 22:44

Ako je tebi ‘face for radio’ normalna osoba, zasto si se naljutio i prestao da komuniciras sa njima anamo?

Pa on je samo PTSP bolesnik.
Ko je "face for radio"?
Ljepotan.
0
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: PTSP

Post Postao/la Ommadawn »

Ah vidi @grunfa.

Neka si ti eto normalan, neka si ti eto dijete metropole, neka ti eto znaš ko su Dario Džamonja, Mersad Berber, Abdulah Sidran - mi drugi nismo yebiga imali mnogo izbora, nego da se rađamo i odrastamo u provincijama, da budemo djeca radnika, radujemo se sitnicama, da nam ulijeću njih desetorica sa kalašima u rukama i prijete kako će nam silovati mater i malu sestru, da nas same presretnu petorica uniformisanih kad čuju ime pa isprobaju čvrstoću kundaka na bubrezima.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: PTSP

Post Postao/la Socrates »

Čitam ovo što Lejla piše, i od nekog kursa što sam imao kao "first responder" zapamtio sam da PTSP može da se "samosuspendira" ako situacija koja ga inače proizvodi nije riješena do kraja. Nešto tako. Ne mogu da se sjetim tačnih definicija.

Sve to zavisi od mnogih individualnih faktora.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: PTSP

Post Postao/la SmokingMan »

Ko se dugo nosi sa ovim, zna kakve su mu navike, strahovi. To su iskustva na kojima se gradi saznanje o sebi, ti de-facto postaješ treća osoba nakon psihijatra i psihologa koja jedino dobro razumije samu sebe u takvim okolnostima.
2
1 slika 1 slika
slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: PTSP

Post Postao/la Iskra »

Slozila bih se s @grunf da se stanje mentalnog zdravlja u odredjenim situacijama moze i promatrati kao sto on navodi kroz komentare na pojedinu vijest. To moze biti adekvatan uzorak. Ali se nikako ne bih slozula da se osoba oboljela od PTSP moze ili smije smatrati nenormalnom. Naprotiv. To bi bila stigmatizacija u startu i na nevidjeno. Medicina ne poznaje termin nenormalno. Suvisno je reci da je to sasvim pogresna kvalifikacija
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: PTSP

Post Postao/la storm »

Try walking in my shoes... Ja bih rekao.
Nemam taj ratni ptsp, čest na našim prostorima, ali mislim, da svatko, tko je iskusio život, ponese i neku traumu.
Nije to ništa nenormalno, ljudska se psiha brani, svaka na svoj način.
Neki to pokažu, neki zatome dio osjećaja, jedno je smijeh i razdraganost u javnosti, na, i u očima drugih... Drugo je kad svaki od nas zaviri u sebe..
Zato polako sa etiketama.
1
1 slika
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 787
Postovi: 695
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: PTSP

Post Postao/la grunf »

Iskra je napisao/la: 26 apr 2021, 03:46 Slozila bih se s @grunf da se stanje mentalnog zdravlja u odredjenim situacijama moze i promatrati kao sto on navodi kroz komentare na pojedinu vijest. To moze biti adekvatan uzorak. Ali se nikako ne bih slozula da se osoba oboljela od PTSP moze ili smije smatrati nenormalnom. Naprotiv. To bi bila stigmatizacija u startu i na nevidjeno. Medicina ne poznaje termin nenormalno. Suvisno je reci da je to sasvim pogresna kvalifikacija
Pardon, u ovom konkretnom slucaju komentarisemo vjecito pijanog gospodina - neki kazu majmuna, koji je prostacki vrijedjao naseg kolegu i clanove njegove najuze familije.

Radi se o zloupotrebi bolesti od strane pojedinaca kojima je dijagnoza samo izgovor da mogu druge neometano gadjati bananama.

U momentu kada izgube strpljenje i kad im ponestane banana pocinje najprizemnije izivljavanje i provociranje.

Vec vidjeno.

To nema veze sa PTSP-jem. To su zli i podmukli ljudi od kojih niko nema koristi. Oni cak nisu sposobni da postanu psihopate, o sociopatima da ne govorimo, jer ne posjeduju inteligenciju. Otpad, skart, beznacajne nule.

Mene je u gar.zi jedan gospodin popularan kod ogorcenih i razocaranih zena poslao na pusenje, ovdje isto. Onaj anamo redovno mokri u gace kad cuje moje ime, ovome nasem ne zamjeram jer nije los covjek, posjeduje smisao za humor i nije nacionalista. Omaklo mu se u nastupu bijesa.
0
Zadnja izmjena: grunf, dana/u 11 maj 2021, 00:56, ukupno mijenjano 1 put.
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Avatar
smajlic
emoji hanuma
emoji hanuma
Reactions: 31349
Postovi: 19163
Pridružen/a: 27 jul 2020, 08:29

Re: PTSP

Post Postao/la smajlic »

svi znate za moju pricu s tetkom
cijeli rat je bila s nama, njoj 36, meni 6 godina tada
njoj se sad taj ptsp zbog korone javio a da li ce meni i mojima niko ne zna

kad sam prosle godine bila s njom kod psihologinje kaze meni ta zena da kad odem kuci obavezno i ja potrazim pomoc
prvo zbog tog rata kojeg sam dozivjela iako se ne sjecam gotovo nicega a onda i zbog ovoga sto sam s tetkom prosla...

nikad ne znamo hoce li i kad ce nam se pojaviti simptomi

zato treba sto vise o tome pricati, govoriti ljudima da je normalno otici kod psihologa i psihijatra, otvoriti dusu, izlijeciti se
2
1 slika 1 slika
Zivot se desava sada, a ravan stomak nam ne treba da ga zivimo. :sret
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: PTSP

Post Postao/la Heidi »

grunf je napisao/la: 25 apr 2021, 22:44
Socrates je napisao/la: 25 apr 2021, 22:32 Prvo pravilo je da osobu sa PTSP ne karakterišeš kao nenormalne.

PTSP je zapravo sasvim normalna konsekvenca.
Ako je tebi ‘face for radio’ normalna osoba, zasto si se naljutio i prestao da komuniciras sa njima anamo?

Pa on je samo PTSP bolesnik.
Ne spominji druge forume ni forumase.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: PTSP

Post Postao/la Socrates »

Pa dobro, eto, šira tema može biti i da li se PTSP može i zloupotrijebiti. Ili čak fejkirati. Mnogi stručnjaci kažu da je nemoguće fejkirati PTSP.

Postoje standardizirani testovi za utvrđivanje PTSP.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: PTSP

Post Postao/la Iskra »

Socrates je napisao/la: 26 apr 2021, 12:16 Pa dobro, eto, šira tema može biti i da li se PTSP može i zloupotrijebiti. Ili čak fejkirati. Mnogi stručnjaci kažu da je nemoguće fejkirati PTSP.

Postoje standardizirani testovi za utvrđivanje PTSP.
Tako je, napisala.sam.u uvodnom postu.
0
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 787
Postovi: 695
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: PTSP

Post Postao/la grunf »

Za razliku od Behara, na mnogim forumima zloupotreba PTSP i ratno huskackih tema se snazno podrzava i promovise zbog broja posjetilaca.

Na takvim mjestima pojedine zene gore su od muskaraca.

Ovdje je ugodno s razlogom. Posljedice trauma iz djetinjstva su vidljive. :oo

Sto bi rekao uvazeni kolega:”necu se vise tu igrati, odoh u drugu Bosnu!” :apl
1
1 slika
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: PTSP

Post Postao/la storm »

grunf je napisao/la: 26 apr 2021, 22:30 Za razliku od Behara, na mnogim forumima zloupotreba PTSP i ratno huskackih tema se snazno podrzava i promovise zbog broja posjetilaca.

Na takvim mjestima pojedine zene gore su od muskaraca.

Ovdje je ugodno s razlogom. Posljedice trauma iz djetinjstva su vidljive. :oo

Sto bi rekao uvazeni kolega:”necu se vise tu igrati, odoh u drugu Bosnu!” :apl
Cilj je svakog foruma posjećenost... Ali po koju cijenu?
Svako placa svoje odluke, moj je ptsp druga Bosna :oo
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: PTSP

Post Postao/la Iskra »

Nije ptsp ali zanimljivo članak,.pa.da neotvaran novu moze i ovdje



Poremecaj pozornosti s hiperaktivnoscu

nije samo poremećaj u djetinjstvu, a novo istraživanje pokazuje da odrasli s ADHD-om imaju četiri puta veću vjerojatnost da će imati generalizirani anksiozni poremećaj.

Prema mišljenju stručnjaka, rezultati ovog istraživanja naglašavaju koliko su odrasle osobe s ADHD-om ranjive na generalizirani anksiozni poremećaj.

Valja istaknuti, da je spomenuta veza bila značajno izraženija kod žena, koje su imale pet puta veće šanse za anksiozni poremećaj ako su imale ADHD.

Inače, postoje mnoge studije koje povezuju ADHD kod odraslih s depresijom i suicidalnošću, a manje se pažnje posvećuje generaliziranim poremećajima aktivnosti i drugim štetnim ishodima tijekom života.

Također, pokazalo se da je oko 60 posto onih s ADHD-om koji su imali anksiozne poremećaje, imalo štetno iskustvo u djetinjstvu kao što je seksualno ili fizičko zlostavljanje u djetinjstvu ili kronično roditeljsko nasilje u obitelji.

Jednako tako, pokazalo se da su izgledi za anksiozni poremećaj s ADHD-om bili šest puta veći za one koji su tijekom života imali veliki depresivni poremećaj.

Smatra se, da ovi rezultati naglašavaju važnost probira za mentalne bolesti i rješavanja simptoma depresije pri pružanju podrške osobama s ADHD-om.

Ovo istraživanje je također pokazalo da je kognitivno bihevioralna terapija vrlo učinkovita u ublažavanju simptoma tjeskobe, depresije i ADHD-a.
0
Odgovori

Natrag na “Zdravlje, medicina, bolesti...”