Pretila djeca i mršavljenje

Medicinska dostignuća, iskustva, preporuke, kultura tijela, bolesti... Google dijagnostika zabranjena...
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Pretila djeca i mršavljenje

Post Postao/la Dina »

Moj mali je isto imao problem s koljenima, tada je prestao trenirati karate, inače, karate zbog samog stava baš opterećuje koljena...
Slikali smo, radili uzv, i to je ta tzv. bolest rasta...
Kako je rast usporio, i te kosti počela srastati, i problemi su prestali, hvala Bogu :jupi

Ortoped mi je objasnio da to može toliko boliti da djeci stavljaju langetu na pat dana... Dešavalo se da poslije utakmice, ili preforsiranja na tjelesnom, završimo mjesrc dana kod dr....
3
2 slika 1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Pretila djeca i mršavljenje

Post Postao/la Mehaning »

Dina je napisao/la: 16 aug 2020, 13:16 Moj mali je isto imao problem s koljenima, tada je prestao trenirati karate, inače, karate zbog samog stava baš opterećuje koljena...
Slikali smo, radili uzv, i to je ta tzv. bolest rasta...
Kako je rast usporio, i te kosti počela srastati, i problemi su prestali, hvala Bogu :jupi

Ortoped mi je objasnio da to može toliko boliti da djeci stavljaju langetu na pat dana... Dešavalo se da poslije utakmice, ili preforsiranja na tjelesnom, završimo mjesrc dana kod dr....
Nije mi jasna opterećenost koljena kod karatea... :sok

Ja sam karate trenirao i kao djete i u kasnijim, zrelim godinama i nikad se kasnije nisam bolje osjećao... :zbunj
0
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Pretila djeca i mršavljenje

Post Postao/la Dina »

Mehaning je napisao/la: 16 aug 2020, 13:21
Dina je napisao/la: 16 aug 2020, 13:16 Moj mali je isto imao problem s koljenima, tada je prestao trenirati karate, inače, karate zbog samog stava baš opterećuje koljena...
Slikali smo, radili uzv, i to je ta tzv. bolest rasta...
Kako je rast usporio, i te kosti počela srastati, i problemi su prestali, hvala Bogu :jupi

Ortoped mi je objasnio da to može toliko boliti da djeci stavljaju langetu na pat dana... Dešavalo se da poslije utakmice, ili preforsiranja na tjelesnom, završimo mjesrc dana kod dr....
Nije mi jasna opterećenost koljena kod karatea... :sok

Ja sam karate trenirao i kao djete i u kasnijim, zrelim godinama i nikad se kasnije nisam bolje osjećao... :zbunj
Pa kada te bole koljena, sam onaj početni stav, u čučnju, je bolan... A tek visoka dizanja noge, udarci ono ispruženim stopalom, špaga :palm
Dešavalo se poslije treninga da sedmicu ne može ispružiti nogu, i koljeno otekne... A i trener mi je rekao da karate opterećuje koljena.
E sad, vjerovatno ima razlike treniraš li rekreativno ili intenzivno?
On nije htio odustati od takmičarskog dijela...
0
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Pretila djeca i mršavljenje

Post Postao/la Sarajka »

Mehaning je napisao/la: 16 aug 2020, 13:21
Dina je napisao/la: 16 aug 2020, 13:16 Moj mali je isto imao problem s koljenima, tada je prestao trenirati karate, inače, karate zbog samog stava baš opterećuje koljena...
Slikali smo, radili uzv, i to je ta tzv. bolest rasta...
Kako je rast usporio, i te kosti počela srastati, i problemi su prestali, hvala Bogu :jupi

Ortoped mi je objasnio da to može toliko boliti da djeci stavljaju langetu na pat dana... Dešavalo se da poslije utakmice, ili preforsiranja na tjelesnom, završimo mjesrc dana kod dr....
Nije mi jasna opterećenost koljena kod karatea... :sok

Ja sam karate trenirao i kao djete i u kasnijim, zrelim godinama i nikad se kasnije nisam bolje osjećao... :zbunj
Koljena se opterete od naglog izrastanja. Ne karatea
Jednostavno bukneš u visinu i odeš. Nekontrolirano. I onda pocne boljeti.
0
A sad adio :sara
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Pretila djeca i mršavljenje

Post Postao/la Miss Y. »

Djecu od naglog rasta boli i stomak, al sve je to prolazno.
1
1 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Pretila djeca i mršavljenje

Post Postao/la Sarajka »

Na to mi je bio baš loš period u zivotu. Sve boli. A kad se pogledaš sva sam bila u rukama i nogama. Mo, izvini za off.
0
A sad adio :sara
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pretila djeca i mršavljenje

Post Postao/la Iskra »

Miss Y. je napisao/la: 16 aug 2020, 13:30 Djecu od naglog rasta boli i stomak, al sve je to prolazno.


Meni došao rodjak, 17 mu godina, kaže ima na leđima neke promjene na koži. Ja pogledam , a njemu se strije pojavile , naglo dobio na visini, i koža "popucala", iako je jako mršav.
1
1 slika
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Pretila djeca i mršavljenje

Post Postao/la Miss Y. »

Iskra je napisao/la: 16 aug 2020, 13:42
Miss Y. je napisao/la: 16 aug 2020, 13:30 Djecu od naglog rasta boli i stomak, al sve je to prolazno.


Meni došao rodjak, 17 mu godina, kaže ima na leđima neke promjene na koži. Ja pogledam , a njemu se strije pojavile , naglo dobio na visini, i koža "popucala", iako je jako mršav.
Da dešava se, i djevojčicama od rasta grudi itd.
Samo nek su zdravo :)
0
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pretila djeca i mršavljenje

Post Postao/la Iskra »

Miss Y. je napisao/la: 16 aug 2020, 13:44
Iskra je napisao/la: 16 aug 2020, 13:42



Meni došao rodjak, 17 mu godina, kaže ima na leđima neke promjene na koži. Ja pogledam , a njemu se strije pojavile , naglo dobio na visini, i koža "popucala", iako je jako mršav.
Da dešava se, i djevojčicama od rasta grudi itd.
Samo nek su zdravo :)


Ma upravo tako. A stopalo mu za godinu dana poraslo za 3 broja. :D

E sad se polako popunjava, dobija na masi. To je normalan slijed.
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Pretila djeca i mršavljenje

Post Postao/la Hannibal »

ja sam imo strije na sisama
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pretila djeca i mršavljenje

Post Postao/la Iskra »

Hannibal je napisao/la: 16 aug 2020, 13:45 ja sam imo strije na sisama
:mara

Bogati jesi kad imo sta u glavi?
2
1 slika 1 slika
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Pretila djeca i mršavljenje

Post Postao/la Miss Y. »

Mojoj sestri je doktor rekao za sina da neko vrijeme djeca u tom periodu rastu u visinu pa se onda debljaju
I zaista tako, naglo izraste ko štapić da mu sva odjeća bude kratka, kasnije se malo udeblja da se to popuni :)
1
1 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
uvijek_kontra
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6731
Postovi: 2483
Pridružen/a: 29 jul 2020, 15:38
Lokacija: Tu i tamo.

Re: Pretila djeca i mršavljenje

Post Postao/la uvijek_kontra »

Kod mene su urodjene anomalije i nisu nestale kad sam prestala da rastem. Sa godinama sve je teze i bice gore ali se ne dam. Ja sam naučila s tim da živim i ok. Ljudi oko mene znaju, ne polazu vise mnogo paznje i čudjenja tome.

A naslusala sam se vala "joj, toliko godina tek, a jauces" "sta ces kad budes starija" "de de, kako ne mozes ustat" i slicnih gluposti od ljudi, a da i ne znaju da je meni tako od rodjenja i bice do smrti. Da sam nekad trcala i pobjedjivala na tekmicenjima, igrala kosarku i svasta nesto jos i sve sam morala prestat. I onda kad počnu kako bih trebala ja da vozim biciklo, sto vise jer ce mi biti bolje. Jer oni to znaju, jer je tako bilo njihovom bratu od strica. :palm A meni to strogo zabranjeno. Biciklo, cucnjevi i sve slično. Kao dijete umorila sam se objasnjavajuci da nisam lijena, da jednostavno ne mogu.

Evo, sad npr. dodjem na posao i ne mogu uvijek stepenicama u 3. ili 4. sprat. Pozovem sebi lift, dodje neka teta srednjih godina i uz "joj, joj, ja cu radije pjese, mogla si i ti". Nasmjesim se i kazem, mogla sam ali necu. Stanem u lift, udahnem duboko i sama sebi objasnim da nisam duzna objasnjavati nikome i nek svako misli sta hoce.

Zasto ovo pišem? Zato sto su ljudi uvijek spremni osudit, pametovat i kritizirat nekog, neznajuci ko je i kakve ga boljke muce. Nisu ni svi debeli sto se utapaju u hrani i ne moze svako u teretanu pa da sebi olakša mrsanje. I tu opet dolazimo do toga da bi svako trebao da se brine o sebi i svojim najmilijima, a ne o Milici koja ima 90 kg i eno je, nesrecnica, jede u MCDonaldsu.
5
3 slika 2 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pretila djeca i mršavljenje

Post Postao/la Iskra »

Naidjoh na članak


Pretilost kod djece – kako pomoći djeci?

Mnogi roditelji se prekasno sjete reagirati po pitanju pretilosti pa nerijetko posežu za istraživanjem dijeta za djecu od 7 godina, dijeta za djecu od 10 godina, dijeta za djecu od 11 godina itd.

Specifične i ispravne dijete za svaki uzrast na internetu zasigurno ne postoje zato što je svako dijete posebno i treba imati individualni pristup, a potpuno je krivo smatrati da ćete samom redukcijskom prehranom uspjeti vratiti težinu djeteta na normalnu razinu.

Naime, pretilo dijete će jako teško izdržati bilo kakvu redukcijsku dijetu ako se popravljanje njegovog stanja bazira na naglom uvođenju dijeta. Postepeno izbacivanje nezdrave hrane te zamjena zdravim namirnicama je puno bolja opcija.

Uz sve to, djecu biste trebali što više poticati na fizičku aktivnost. Umjesto da ih vozite do ulaznih vrata u školu, pustite ih da pješače. Potaknite ih na bavljenje sportom, motivirajte za vježbanje, savjetujte o štetnosti alkoholnih pića, droge i pušenja.

Zdrava prehrana i fizička aktivnost bi trebale biti stil života, a ne nešto od čega će djeca bježati ili što će ih asocirati na strogoću, napor, muku i sl. No, djecu je potrebno poučiti o takvom načinu života te imati dovoljno strpljenja za brojne padove koje ćete doživjeti na tom pu
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pretila djeca i mršavljenje

Post Postao/la Iskra »

@Moonlight

Ako se dobro sjećam ti si pitala u vezi ove teme...a ja slikajući svoju kućnu biblioteku naiddjoh na neku knjigu ili je ono neko istraživanje ne znam, o pojavi pretilosti djece u Kantonu Sarajevo.
Pa ću malo pogledati kad stignem možda nadjem.nesto što će nam svima na ovoj temi biti korisno.
0
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Pretila djeca i mršavljenje

Post Postao/la Moonlight »

Iskra je napisao/la: 09 okt 2020, 10:12 @Moonlight

Ako se dobro sjećam ti si pitala u vezi ove teme...a ja slikajući svoju kućnu biblioteku naiddjoh na neku knjigu ili je ono neko istraživanje ne znam, o pojavi pretilosti djece u Kantonu Sarajevo.
Pa ću malo pogledati kad stignem možda nadjem.nesto što će nam svima na ovoj temi biti korisno.
Ti bi bilo super, hvala ti.
Mi smo smrsali 5kg. Sada malo stagniramo.
4
4 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pretila djeca i mršavljenje

Post Postao/la Iskra »

Moonlight je napisao/la: 09 okt 2020, 10:17
Iskra je napisao/la: 09 okt 2020, 10:12 @Moonlight

Ako se dobro sjećam ti si pitala u vezi ove teme...a ja slikajući svoju kućnu biblioteku naiddjoh na neku knjigu ili je ono neko istraživanje ne znam, o pojavi pretilosti djece u Kantonu Sarajevo.
Pa ću malo pogledati kad stignem možda nadjem.nesto što će nam svima na ovoj temi biti korisno.
Ti bi bilo super, hvala ti.
Mi smo smrsali 5kg. Sada malo stagniramo.
Odlično :apl
0
Odgovori

Natrag na “Zdravlje, medicina, bolesti...”