UGRIZI KUKACA

Medicinska dostignuća, iskustva, preporuke, kultura tijela, bolesti... Google dijagnostika zabranjena...
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

UGRIZI KUKACA

Post Postao/la Iskra »

Aktualna tema za ove ljetne dane.i problem s kojim se svi susrećemo, pa evo par savjeta kako i sta uciniti ako nas "gricne" takva neka neman


Ubodi uzrokuju različite reakcije, od malih nabreklina do velikih rana (vrijedovi) s oteknućem i bolovima. Najozbiljnije reakcije se pojavljuju u ljudi koji su alergični na ubode ili u kojih se razvije infekcija nakon što ih je kukac uboo. Za one koji su alergični, ubodi katkada mogu izazvati smrt.

Kukca treba odmah ukloniti. Ubod treba očistiti, a da se ublaži svrbež, bol i upalu treba primijeniti kombinaciju antihistaminika, analgetika i kortikosteroida. Ljudi koji su alergični na ubod moraju odmah zatražiti medicinsku pomoć ili upotrijebiti svoju hitnu alergijsku opremu koja sadrži antihistaminske tablete i štrcaljku napunjenu adrenalinom.


Prva pomoc pri ublazavanju boli i svrbeza , moze da bude stavljanje leda na ubod, limunov sok, pasta za zube, hladan oblog 50-50 voda i ocat.
1
1 slika
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22350
Postovi: 17072
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: UGRIZI KUKACA

Post Postao/la Russki »

bi volio da mi oće adrenalin sad dati :D
0
abysmal depths are flooded
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: UGRIZI KUKACA

Post Postao/la Iskra »

Ugrizi pauka

Gotovo su svi pauci otrovni. Na sreću, zubi su u većine vrsta prekratki ili prekrhki da bi mogli probiti ljudsku kožu.

Detaljno je proučeno samo nekoliko paukovih otrova. Ispitani otrovi su složeni, sadrže enzime i druge bjelančevine koji u tijelu uzrokuju različite reakcije.

Simptomi

Ugriz pauka crne udovice obično uzrokuje oštru bol na neki način nalik na ubod igle a nakon takve boli razvija se tupa bol, katkada mukla bol oko mjesta ugriza. Razvijaju se i bolni grčevi, a mišići trbuha ili ramena, leđa i prsnog koša postaju tvrdi i bolni. Drugi simptomi mogu biti nemir, tjeskoba, znojenje, glavobolja, omaglica, spuštene i oteknute vjeđe, kožni osip i svrbež, teški problemi s disanjem, mučnina, povraćanje, povećano lučenje sline i slabost. Koža oko ugriza može biti topla.

Ugriz smeđog pauka pustinjaka može uzrokovati malu bol ili bol koja ne nastaje odmah, ali se unutar jednog sata ili slično razvije određena bol u području oko uboda. Bol može biti teška i može zahvatiti čitavo ozlijeđeno područje. Područje oko uboda postaje crveno i podliveno a može svrbiti. Ostali dio tijela može također svrbiti. Stvara se mjehurić kojeg okružuje nepravilno podliveno područje ili jasnije crveno područje slično meti. Područje se u prvi čas čini nalik volovskom oku. Tada se mjehurić poveća, ispuni krvlju i pukne stvarajući otvorenu ranu (vrijed) koja može ostaviti veliki ožiljak nalik krateru. Mogu se razviti mučnina, povraćanje, bolovi, umor, tresavica, znojenje, krvni poremećaji i zatajenje bubrega, ali ugriz rijetko kad dovodi do smrti.

Liječenje

Jedina mjera prve pomoći kod ugriza crne udovice je stavljanje komadića leda na ugriz da se smanji bol. Osobe ispod 16 ili iznad 60 godina i one koje imaju visok krvni tlak i srčanu bolest obično se zbog liječenja smještaju u bolnicu. Kod teškog otrovanja daje se protuotrov, koji neutralizira učinak otrova. Mogu biti potrebne druge mjere za liječenje poteškoća s disanjem i vrlo visokog krvnog tlaka. Bol u mišiću i grčeve može se olakšati tvarima koje opuštaju mišiće. U blagim slučajevima bol se može smanjiti vrućim kupkama, a u teškim slučajevima narkotičkim analgeticima.

Pri ugrizima smeđog pauka pustinjaka stavljanje leda na ugriz smanjuje bol. Obično se daju kortikosteroidi da smanje upalu. Protuotrov se još ne može nabaviti u trgovini.

Kožne rane se čiste svakoga dana vodikovim peroksidom i namaču tri puta dnevno; odumrlo tkivo se prema potrebi obrezuje. Za većinu ugriza, to je sve što treba učiniti.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: UGRIZI KUKACA

Post Postao/la Iskra »

Ubodi pčele, ose, stršljena i mrava

Ubodi pčela, osa, stršljena i mrava česti su svuda .
Prosječna osoba može sa sigurnošću podnijeti 10 uboda na svakih oko pola kilograma tjelesne težine. To znači da bi prosječni odrasli čovjek mogao podnijeti više od 1000 uboda, dok bi dijete moglo ubiti 500 uboda. Međutim, jedan ubod može uzrokovati smrt zbog anafilaktičke reakcije u osobe koja je alergična na takve ubode. Manji broj smrtnih slučajeva zbog višestrukih uboda pčele obično je posljedica poremećene funkcije srca i kolapsa krvotoka.


Liječenje

Pčela, osa, stršljen ili vatreni mrav mogu u koži ostaviti svoj žalac. Žalac je bolje ukloniti nježnim grebanjem ili struganjem nego izvlačenjem ili čupanjem pincetom što može unijeti dodatni otrov u tijelo. Kockica leda na mjestu uboda smanjuje bol. Često koristi krema koja je kombinacija antihistaminika, analgetika i kortikosteroida. Ljudi alergični na ubode, morali bi uvijek sa sobom nositi pribor s antihistaminskim tabletama i pripremljenom štrcaljkom s adrenalinom koji zaustavlja anafilaktičke ili alergijske reakcije.

Ljudi koji imaju tešku alergijsku reakciju na ubod pčele mogu se podvrgnuti desenzibilizaciji koja može spriječiti takve reakcije u budućnosti. Desenzibilizacija je proces ponovljenog izlaganja tijela malim količinama tvari koja uzrokuje alergijski odgovor (alergen) sve dok se taj odgovor ne promijeni.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: UGRIZI KUKACA

Post Postao/la Iskra »

Ugrizi krpelja i crva

Krpelji prenose mnoge bolesti (npr. krpelji jelena mogu prenositi bakterije koje uzrokuju boreliozu), a nekoliko je krpelja otrovno.

Liječenje

Krpelje treba ukloniti što je prije moguće. Uklanjanje se najbolje izvodi primjenom želea od nafte ili nekog drugog nadražljivca za krpelj ili polaganim povlačenjem dok ga se polako zakreće pincetom. Glavu krpelja koja ne mora izići iz tijela, mora se ukloniti, jer može uzrokovati dugotrajnu upalu ili se pomaknuti u dublja tkiva.

Krpeljnu paralizu možda ne treba liječiti, ali ako je poremećeno disanje, može biti potrebno liječenje kisikom ili respiratorom. Ubodi krpelja pajaroelo se čiste i namaču u otopinu za čišćenje, a ako je potrebno ukloni odumrlu kožu. U teškim slučajevima kortikosteroidi smanjuju upalu. Infekcije rana su česte, ali se obično mogu izliječiti antibiotskom mašću.


NE PREPORUCUJE SE SAMOSTALNO ODSTRANJIVANJE KRPELJA!
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: UGRIZI KUKACA

Post Postao/la Iskra »

PRVA POMOĆ KOD UBODA KUKACA



Na  mjesto uboda postavite hladni oblog da bi smanjili ili spriječili nastanak otekline.

Oblog je potrebno držati na mjestu uboda barem desetak minuta.

Ranu je potrebno dobro oprati i dezinficirati.

Treba spriječiti češanje, jer uslijed toga može doći do infekcije rane.

Ako bol i oteklina potraju ili dođe do pogoršanja stanja potražite pomoć liječnika.

Potrebno je pratiti vitalne funkcije,  posebno kod alergičnih osoba. Pratite da li je došlo do pogoršanja i u tom slučaju pozovite hitnu medicinsku pomoć.

Ako je osoba ugrižena ili ubodena u usta te postoji opasnost od oticanja u dišnom putu, možete dati ugriženoj osobi da siše kockicu leda ili da pijucka hladnu vodu. Ako dođe do pogoršanja i oteklina se nastavi povećavati pozovite hitnu medicinsku pomoć.

Da bi spriječili ugrize i ubode najbolja je preventiva. Izbjegavajte mjesta gdje ima kukaca, na cvjetnim livadama, močvare, guste šume, voćnjake  i  živice. Nakon dolaska iz prirode skinite odjeću i otuširajte se. Ne koristite jake parfeme i dezodoranse priliko boravka u prirodi. Možete koristiti sredstva za odbijanje kukaca. Nosite prikladnu odjeću i obuću.
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: UGRIZI KUKACA

Post Postao/la Atomic »

X puta sam vadio krpelja i svaki put dio ostane 😁
0
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22350
Postovi: 17072
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: UGRIZI KUKACA

Post Postao/la Russki »

Atomic je napisao/la: 03 jul 2021, 07:27 X puta sam vadio krpelja i svaki put dio ostane 😁
haha

isti sam

nedavno jedan ostao, kontam, tijelo će to samo riješiti
0
abysmal depths are flooded
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: UGRIZI KUKACA

Post Postao/la Atomic »

Russki je napisao/la: 03 jul 2021, 07:32
Atomic je napisao/la: 03 jul 2021, 07:27 X puta sam vadio krpelja i svaki put dio ostane 😁
haha

isti sam

nedavno jedan ostao, kontam, tijelo će to samo riješiti
Ma nikad nista :d
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: UGRIZI KUKACA

Post Postao/la Iskra »

E vas dvojica!

DOBRO

:keke
0
Avatar
Čuvarkuća
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3040
Postovi: 2252
Pridružen/a: 07 aug 2020, 19:58

Re: UGRIZI KUKACA

Post Postao/la Čuvarkuća »

Nema mi ništa gore od onog svrbeža nakon ugriza komarca :heidi2

Postoji li nešto što bi umanjilo tu potrebu za češanjem :ovaj
0
"Treba otimati radost danima što bježe".
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22350
Postovi: 17072
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: UGRIZI KUKACA

Post Postao/la Russki »

Čuvarkuća je napisao/la: 04 jul 2021, 20:35 Nema mi ništa gore od onog svrbeža nakon ugriza komarca :heidi2

Postoji li nešto što bi umanjilo tu potrebu za češanjem :ovaj
https://www.krenizdravo.hr/zdravlje/ubo ... -i-savjeti
1
1 slika
abysmal depths are flooded
Avatar
Čuvarkuća
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3040
Postovi: 2252
Pridružen/a: 07 aug 2020, 19:58

Re: UGRIZI KUKACA

Post Postao/la Čuvarkuća »

Russki je napisao/la: 04 jul 2021, 20:37
Čuvarkuća je napisao/la: 04 jul 2021, 20:35 Nema mi ništa gore od onog svrbeža nakon ugriza komarca :heidi2

Postoji li nešto što bi umanjilo tu potrebu za češanjem :ovaj
https://www.krenizdravo.hr/zdravlje/ubo ... -i-savjeti
A pa da, čuvarkuća lijek za sve :keke
0
"Treba otimati radost danima što bježe".
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22350
Postovi: 17072
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: UGRIZI KUKACA

Post Postao/la Russki »

Čuvarkuća je napisao/la: 04 jul 2021, 20:42
A pa da, čuvarkuća lijek za sve :keke
Ja to posijao na balkonu, počeo sam je i jesti haha.

Zaista pomaže

Može i Aloe Vera ako imaš, ja je tražim čitav dan danas, hitno mi je potrebna.
1
1 slika
abysmal depths are flooded
Avatar
Čuvarkuća
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3040
Postovi: 2252
Pridružen/a: 07 aug 2020, 19:58

Re: UGRIZI KUKACA

Post Postao/la Čuvarkuća »

Russki je napisao/la: 04 jul 2021, 20:43

Ja to posijao na balkonu, počeo sam je i jesti haha.

Zaista pomaže

Može i Aloe Vera ako imaš, ja je tražim čitav dan danas, hitno mi je potrebna.
Kako j koristiš za jelo?
0
"Treba otimati radost danima što bježe".
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22350
Postovi: 17072
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: UGRIZI KUKACA

Post Postao/la Russki »

Čuvarkuća je napisao/la: 04 jul 2021, 20:48
Russki je napisao/la: 04 jul 2021, 20:43

Ja to posijao na balkonu, počeo sam je i jesti haha.

Zaista pomaže

Može i Aloe Vera ako imaš, ja je tražim čitav dan danas, hitno mi je potrebna.
Kako j koristiš za jelo?
Ako misliš na čuvarkuću, vala, ništa posebno, uzmem listić svako jutro i na tašte pojedem.
0
abysmal depths are flooded
Avatar
Čuvarkuća
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3040
Postovi: 2252
Pridružen/a: 07 aug 2020, 19:58

Re: UGRIZI KUKACA

Post Postao/la Čuvarkuća »

Russki je napisao/la: 04 jul 2021, 20:50
Čuvarkuća je napisao/la: 04 jul 2021, 20:48

Kako j koristiš za jelo?
Ako misliš na čuvarkuću, vala, ništa posebno, uzmem listić svako jutro i na tašte pojedem.
Misliš da koristi za nešto određeno tako je pojesti ili ?
0
"Treba otimati radost danima što bježe".
Odgovori

Natrag na “Zdravlje, medicina, bolesti...”